رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

• 1 ماه بعد...
  • پاسخ 84
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

مقاله این هفته

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

امیدوارم آسون باشه!

خب اگه بخوایم به طور ساده بگیم اینجوری می شه که:

دید ما معمارها و طراحان شهری با دید افراد عادی فرق داره. مثل اینه که ما می ریم یه جایی می گیم...اااااا دیواراش اینجوریه...ستون هاش این سبکه و... اما یه فرد عادی می گه: خب دیوار- پنجره....اینا چه فرقی داره با هم؟ دید با دیدی فرق می کنه.

درک ما زا محیط معمارانه هست در اصل شناخت فشایی داریم.... ولی افراد دیگه محیط رو با خاطره هاش دارن....

نکته ی مهم تر اینکه هر محیط بالفعل توانایی تبدیل شدن به یه محیط بالقوه رو داره .

• Like 2
لینک به دیدگاه

معمارا برای اینکه بتونن فضایی رو طراحی کنن که با خواسته های مردم منطبق باشه باید این کار بر اساس علایق مردم صورت بگیره.

محیط پیرامون و یا منظر تاثیر خیلی زیادی برای افراد داره و این فقط چیزهای ظاهری نیست که معمار می بینه بلیکه می تونه این علایق نامحسوس باشه برای یک رهگذر ممکنه این علایق با دیدن چند المان معماری به وجود بیاد ولی برای فردی که توی اون منطقه زندگی می کنه ممکنه یادآوری خاطرات شیرنیش و وقت هایی که در اون گذرونده ایجاد علاقه به اون منطقه باشه در واقع یک جور دلبستگی معنایی.

بنابراین شناخت محیطی باید به دو صورت فضایی و غیر فضایی که همون خاطرات و مدل های ذهنی هست صورت بگیره .

• Like 2
لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • 2 هفته بعد...

با سلام

به نظر من هر کسی با خوندن مقاله( حتی خیلی سرسری) یه دید کلی و برداشتی رو از مقاله پیدا میکنه، که هر چند که همین دیدگاه کلی باارزشه ولی به نظرم با هدف اصلی این تاپیک که تخصصی خواندن و دقیق خواندن مقالاته، کمی متمایزه.

پیشنهاد بنده اینه که یکی از اعضاء مسئولیت طرح چند سوال مهم و مفهومی رو بر عهده بگیره تا همه بتونن به اون مفاهیم اساسی که مد نظر نویسنده مقاله بوده، دست پیدا بکنن. مثل لینک زیر

http://www.noandishaan.com/forums/showpost.php?p=674590&postcount=61

• Like 3
لینک به دیدگاه

مقاله این هفته در مورد باغهای ایرانی بود...

گفتم که نمی دونم چطوری باید نقد کنم چون این مقاله بیشتر باغ ایرانی رو توصیف کرده بود...

چیزی که برداشت کردم اینه که کلا باغ سازی در معماری ایران خیلی اهمیت داشته.اونقدر که با وسواس هرچه تمام تر گیاهانی که می خواستند استفاده کنن رو انتخاب می کردن، که کجاها باید سایه اندازی داشته باشه و کجاها از درختایی که میوه می دن استفاده بشه.کلا همه چیز روی حساب و کتاب بود.

یه اصول کلی واسه باغسازی به وجود اومده بود و تو اکثر باغها از همون قاعده پیروی می شده.من خودم باغ فین رو خیلی دوست دارم.چون وقتی واردش می شی از هیایوی دنیای بیرون کاملا فاصله میگیری ، صدای آبی که توی جوی های باریکش جریان داره، حس تو طبیعت بودنو به آدم می ده.و این همون هدف اصلی باغسازیه... :hxh5v6h2nsqgyuf5c8y

نمی دونم چی گفتم اصلا :icon_pf (34):

• Like 5
لینک به دیدگاه
من یه جوری میشه گفت خلاصه ش کردم و اصن تو مایه هایه مال سارا نی!!!!:icon_pf (34):

بزارم حالا یه نه!!؟؟:icon_razz:

بزار عزیزم خب شاید واسه تو بهترتر باشه :icon_pf (34): من هرچی ازش برداشت کردم گفتم. :girl_yes2:

• Like 3
لینک به دیدگاه

هندسه باغ ایرانی:

باغ های ایرانی یا در سرزمین مسطح بنا می شدند و باغهای دشتی بودند یا در سرزمین شیبدار که امکان میداد باغ را با آبشارها و درختهای بیشتر و زیباتر بسازند.

همچنین توجه خاص به شکلهای هندسی می شد، شکلهایی مانند مربع و مستطیل که درختان و چشم اندازها بر اساس آنها محاسبه می شدند و کاشته میشدند.

آب در باغ:

یکی از مشخصه های مهم باغ ایرانی، تمایل زیاد به نمایش آب بود، چون آب معمولا خیلی کم و عزیز بود.

معمار با بازیه وف ناپذیری بارها آب را به درون زمین برده و بیرون آورده است.

اگر باغ مسطح بود، آبنماها خیلی کم شیب بودند و اگر شیب دار بودند بصورت آبشار می آمدند و به این خاطر از سینه کبکی استفاده می کردند که آب را بیشتر نشان می داد.

دراین باغ ها همه چیز بی برو برگشت محاسبه شده بود.

گیاهان باغ:

در میان کرت باغ ایرانی معمولا گیاهانی می کاشتند که زیاد بلند شوند و همیشه سبز و زیبا باشند، اما در دو خیابان ذو طرف میان کرت یا آبنما دالان سرپوشیده ای از درختان می ساختند. نوع درختان بسته به آب و هوا و خاک منطقه متفاوت بود.

بعدها متخصصان کشاورزی و باغبانها بی توجه به زمینه مناسب کاشت، درختانی می کاشتند که اصلا عمل نمی آمدند.

خلاصه درخت مخصوص همان جا کاشته می شد، مثلا جاهای خشک و بی آب یه نوع درخت، نسبتا خشک و گوشه های باغ یا جاهایی که انحنایی بود نوع های دیگر...

این و میگن یه نظم و یه حساب کتاب دقیق.:icon_gol:

• Like 6
لینک به دیدگاه

بذارین من یک جهت دیگه بیام تو بحث.........باغ سازی به شکل رسمی از تئوری باغ شهر اومد.....اون باغ شهرهای آرمانی در فرانسه.....در واقع تمدن انسانی از اولین نقطه وجودی بشر تحت سلطه طبیعت بود.....بعد به دوره ای رسید که با ابزار شروع به دخل و تصرف کرد......و در نهایت به جایی رسید که بر طبیعت مسلط شد تا آنجا که شروع به ساخت طبیعت در اطراف خود به میل خود شد.....در اینجا بود که معماری وارد می شه......و شروع به ایجا د نظم میکنه...و ما میرسیم به جایی که نظم هندسی وارد باغ ها میشه......تو ایران تمرکز روی آب بود.....و منطقه ای که نقطه مرکزی باغ می شه.....و دید های مطلوب دارد...و کاملا هندسی ست......در حالی که باغ سازی در ایران با حضور طبیعت بود یعنی ما در حضور طبیعت معماری را شکل می دهیم البته در بیشتر مواقع.....در غرب به جای طبیعت......سعی به ایجاد آن در مکان ها کردند که نتیجه آن در تصویر زیر مشخصه......در واقع تسلط بی چون و چرا بر طبیعت.......درست نقطه مقابل باغ های ایرانی که احترام به طبیعت از اولویت هاست.....البته این مقایسه نه زمانی ست....نه تاریخی...در واقع این مقایسه یک مقایسه برای نشان دادن تفاوت نگرش هاست.

در واقع مطلق هم نیست.....نمونه هایی در هر دو نگرش که متناقض هستند نیز وجود دارد...ولی پایه آنها بر این اساس هست....

p3pgowp8v6e3e24xi45.jpg

باغ ورسای

• Like 5
لینک به دیدگاه

برداشت من ........

ایرانی ها به ساختن باغ علاقه زیادی داشتن ومعمولا باغ ها را در جاهایی می ساختند که یک آب جاری وجود داشت و از این آب رو به داخل باغ می آوردند که زیبایی باغ رو 2چندان می کرد......

در این باغ ها به اشکال هندسی توجه خاصی شد وشکل مربع اهمیت خاصی داشت و نظم خاصی نیز حاکم بود

آنچه در باغ های ایرانی وجود داشت این بود که در هنگام ساخت اصول زیبایی را همراه با نهایت سودمندی از مواهب خدادادی را به کار می بردند.

• Like 5
لینک به دیدگاه

باغ از جمله ساختارهایی بوده که برای ایرانی ها قابل احترام بوده و خیلی بهش پرداخته شده. اصولی که حتما توی باغسازی رعایت می کردن هندسه بوده که حتما در تمام فضاها اون رو رعایت می کردن چه در کوشک ها چه در کرت ها و کاشتن درختان درون اونها و چه در آب نماها

آب هم بخش مهمی از یک باغ بوده در واقع هندسه باغ بیشتر به اون بستگی داشته و این که چطور از آب درون باغ استفاده می شده و به وسیله آب نماها بیشتر تقسیمات داخل باغ انجام می شه

در جواب سارا هم باید بگم کرت همون باغچه ای هستش که توش درختا کاشته می شن خیابون های باغ یا به وسیله کرت جدا می شده یا آبنما

• Like 5
لینک به دیدگاه

باغ ایرانی از نظر این مقاله چند تا خصوصت اصلی داشت:

1) هندسه باغ:

- شکل کلی باغ معمولاً مستطیلی شکل بود.

- باغ ایرانی چند عنصر اصلی دارد: کوشک، سردر، کرت ها، آب و بناهای خدماتی

-کوشک مهم ترین عنصر باغ بود و محل قرار گیریش چهار حالت داشت که تو مقاله گفته.

-سردر که ورودی باغ نیز بود طوری طراحی میشد که دید مستقیم به باغ ایجاد نشود و دید مستقیم رو به باغ معمولاً با یک شبکه ی مشبک می بستند.

- کرت ها معمولاً به شکل مربع بودند و یا مستطیل هایی بودند که به مربع نزدیک بودند.

-گیاهان و درختان باغ براساس خصوصیات اقلیمی منطقه انتخاب میشدند.

آب: عنصری که با آن بازی های زیبایی در باغ های ایرانی نجام داده اند.

-بناهای خدماتی معمولاً در لبه های باغ قرار می گرفتند.

- لبه ی دسترسی اصلی داخلی باغ را معمولاً با درختان بلند محصور می کردند و بدین ترتیب به شکل دالانی در می آمد.

با همه ی این تفاسیر باغ ایرانی مختص یه سری اعیان نشین بوده و عمومی نبوده، بنابراین تنها یه سری از زیبایی هاش لذت می بردن و نکته ی دیگه، تو همین باغ ها چه جنایت هایی که نشده، طبقه ی حاکم چه ندیمی هایی رو تو اون باغ ها شکنجه داده و کشته.

• Like 5
لینک به دیدگاه
بچه ها کرت چیه؟؟؟؟ :hanghead:

وقتی یه باغ یا یه مزرعه ای رو به بخش های کوچیک و تقریبا" مساوی تقسیم می کنن می گن کرت بندی کردن....:w16:

• Like 5
لینک به دیدگاه

ایرانیا در قدیم باغ رو به بهشت تشبیه کردن....

هندشه ی باغ های ایرانی اضولا" واضخ بود...یا مربع یا مستطیل...همه ی باغ ها هم تقریبا" وجه مشترک هایی داشتن از نظر ساختاری مصل : کوشک...سردر و در بعضی ها هم حیاط خلوت وحود داشته...

نکته ی جالبی که هست اینه که در باغ ها کرت بندی صورت می گرفته و فاصله ی درختها با هم کاملا" مساویه و همین خودش یه طرح هندسی رو می تونه به وجود بیاره....

گیاهان هم بر اساس اقلیم انتخاب می شدن

آب هم که کلا" در فرهنگ ایرانی قداست خاص خودش رو داره و در باغ ها هم عنصر مهمی بوده که در هندسه ی باغ نقش بسزایی داشته.... علاوه بر اون چون ایران یک منطقه ی تقریبا" گرم و خشک هست....آب نقش مهمی در زندگی مردم بوده و حالت سمبلیک داشته.

اما چیزی که پر واضحه اینه که باغ در هر منطقه ای نه تنها در ایران بر اصاس یک سری اعتقادات فلسفی ساخته می شده...

• Like 5
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...