رفتن به مطلب

چقدر به گذشته آدم ها اهمیت می دین؟

برای گذشته تا چه حد ارزش قائلین؟  

72 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. برای گذشته تا چه حد ارزش قائلین؟

• 0
    • 1
    • 22
    • 49

ارسال های توصیه شده

من اهمیتی چندانی به گذشته افردا نمی دم و بیشتر برام این اهمیت داره که در حال حاضر چه شخصیتی داره

البته این تا جایی صدق می کنه که شخصیت و آینده اون فرد تاثیر منفی از گذشته نگرفته باشه و یا در زندگی من دخیل نباشه

به نظرم گذشته هر فرد بیشتر از این که برای دیگران حائز اهمیت باشه باید برای خودش اهمیت داشته باشه

چون گذشته هر فرد کوله باری از تجربه برای راه آینده اشه

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 68
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

در هر صورت گذشته افراد روی اونها و تصمیمات و قضاوت هاشون تاثیر گذاره...

اما نمیتون ملاک قضاوت ما در مورد اون ها باشه...

معیار قضاوت باید شخصیت خود انسان باشه.

ما میتونیم بگیم که فلان اخلاق بد یا خوب یه آدم میتونه از گذشته او تاثیر گرفته باشه.

اما نمیتونیم بگیم چون فلان اتفاق در گذشته ی فلانی اتفاق افتاده پس اون بهمان اخلاق بد رو حتما داره.

مثلا:

ما توی طراحی شهری نظریه هایی داریم که به رفتار انسان ها در محیط پرداخته اند:

1- جبرگرائی: اعتقاد دارند که محیط کاملا روی انسان ها تاثیر میگذارند و سبب بروز رفتارهای خاص میشوند.

2- امکان گرائی: مطرح میکنه که محیط ممکنه که روی رفتارهای انسان ها تاثیر بگذارند.

و جدیدترین نظریه ای مطرح شده

3-احتمال گرائی: برخی از محیط ها احتمال دارد روی رفتار انسان ها تاثیرگذار باشند.

که من با سومی موافقترم و تجربیات هم این امر رو ثابت کرده.

لینک به دیدگاه

البته این گونه نظر سنجی ها معمولا واقعی نیست. بدین معنی که معمولا افراد وقتی در نظرسنجی های اخلاقی شرکت میکنند باهاش طبق واقعیت زندگی خودشون برخورد نمیکنند و اونچیزی که از نظرشون بهتره رو انتخاب میکنند.

بنابراین نتایج این نظر سنجی ممکنه در واقعیت زندگی هر کدوم از شرکت کنندگان صدق نکنه.

با احترام - جیمی :icon_gol:

لینک به دیدگاه

گذشته آدما وقتی برای من مهم میشه و به من ربط داده میشه که اون شخص توی زندگیم تاثیر گذار باشه... .... :banel_smiley_4:

در واقع زندگی توی گذشته آدمای امروز و میسازه....:w16:

البته این موضوع رو هم قبول دارم که همه انسانها میتونن تغییر کنن اما از شخصیت قبلی خیلی فاصله نمی گیرن...:ws37:

و امااااااا خانواده!!!!!!!!!! به نظر من اولین و مهمترین عامل در شکل گیری شخصیت و فرهنگ آدما خانواده ست.:w16:

لینک به دیدگاه
البته این گونه نظر سنجی ها معمولا واقعی نیست. بدین معنی که معمولا افراد وقتی در نظرسنجی های اخلاقی شرکت میکنند باهاش طبق واقعیت زندگی خودشون برخورد نمیکنند و اونچیزی که از نظرشون بهتره رو انتخاب میکنند.

بنابراین نتایج این نظر سنجی ممکنه در واقعیت زندگی هر کدوم از شرکت کنندگان صدق نکنه.

:icon_gol:

این خیلی درسته

گذشته آدما وقتی برای من مهم میشه و به من ربط داده میشه که اون شخص توی زندگیم تاثیر گذار باشه... .... :banel_smiley_4:

در واقع زندگی توی گذشته آدمای امروز و میسازه....:w16:

البته این موضوع رو هم قبول دارم که همه انسانها میتونن تغییر کنن اما از شخصیت قبلی خیلی فاصله نمی گیرن...:ws37:

و امااااااا خانواده!!!!!!!!!! به نظر من اولین و مهمترین عامل در شکل گیری شخصیت و فرهنگ آدما خانواده ست.:w16:

یه لحظه فکر کردم بابام اینو نوشته:jawdrop:

همیشه همینا رو می گه

می بچه جون.... نقل قول بالا:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

نمیشه گفت واقعی نیست

اما اینجا ما در "شرایطش " قرار نگرفتیم و سعی می کنیم که یه جواب منطقی نشون بدیم این دقیقا ایرادیه که به این نظریه ها وارده اینکه همیشه آنچه در عمل اتفاق می افته با اونچه که در کلام از شخص پرسیده می شه فرق می کنه اما هدف من از این تاپیک این بود که بدونم آیا زمینه ایجاد تغییر در تفکرات حداقل هم نسل هام وجود داره یا نه:ws52::icon_redface:

لینک به دیدگاه

نمیشه گفت واقعی نیست

اما اینجا ما در "شرایطش " قرار نگرفتیم و سعی می کنیم که یه جواب منطقی نشون بدیم این دقیقا ایرادیه که به این نظریه ها وارده اینکه همیشه آنچه در عمل اتفاق می افته با اونچه که در کلام از شخص پرسیده می شه فرق می کنه اما هدف من از این تاپیک این بود که بدونم آیا زمینه ایجاد تغییر در تفکرات حداقل هم نسل هام وجود داره یا نه:ws52::icon_redface:

بـــــــــــــله بـــــــــــــــــله ... هر چی شما بگی اصلا ... :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

بـــــــــــــله بـــــــــــــــــله ... هر چی شما بگی اصلا ... :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

به شما می گن آدم روشن فکر:wubpink::ws3::ws3:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

راستی چرا به این قضیه هیچ وقت دقت نمی شه

که گذشته درخشان، ملاکی برای درخشان بودن حال یا آینده فرد نیست

خیلی هستن آدمایی که خانواده خیلی خوبی دارن اما خودشون خوب نیستن

یا در گذشته ادم خوبی بودن اما دیگه نیستن

چرا اینارو به اندازه کسانی که گذشته بد داشتن در نظر نمی گیریم؟

فکر می کنم اگه به دور و برمون نگاه کنیم خیلی ها رو به عنوان مصداق این قضیه پیدا می کنیم!

پ ن: پاسخی ندادین

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

اول سلام..

چقدر گذشته آدم ها براتون مهمه؟

خیلی کم در حد نوجوانان

می شه فقط از روی گذشته آدم ها برای آنچه که در آینده خواهند شد تصمیم گرفت؟

از گذشته فقط میشه یه حدی (محدوده ای) از انچه که ممکن در اینده اتفاق بیافته رو نتیجه گرفت نه بیشتر...

فقط گذشته برای ارزش گذاری ادم ها ملاک خوبیه؟

به هیچ وجح...

گذشته مرده و تموم شده یا اینکه شما نظرتون اینه که گذشته همیشه رد پایی در آینده خواهد گذاشت؟؟

اینو نمی دونم سواله بعدی رو جواب میدم :ws52:

با اینکه من گذشنه کسی برام مهم نیست - ولی فکر میکنم بی تاثیر نباشه در اینده - حداقل در اون قسمتی از گذشته که خاطرات رو تشکیل میده...

ملاک ارزش گذاری شما چیه؟ خود شخص؟ گذشته اش ؟حالش؟ یا ژنتیکش و خانواده اش؟؟

موقعیت فعلی فرد- چیزی که الان هست (نه چیزی که بوده...)

در کل من با پری موافقم

بحث جالبی بود

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

این شما هستین که با افکارتون آینده رو می سازین!

گذشته تموم شده می شه با افکار یاد آوریش کرد و در آینده دخیلش کرد می توان هم آینده ای خالی از گذشته ساخت:ws37:

لینک به دیدگاه
راستی چرا به این قضیه هیچ وقت دقت نمی شه

که گذشته درخشان، ملاکی برای درخشان بودن حال یا آینده فرد نیست

خیلی هستن آدمایی که خانواده خیلی خوبی دارن اما خودشون خوب نیستن

یا در گذشته ادم خوبی بودن اما دیگه نیستن

چرا اینارو به اندازه کسانی که گذشته بد داشتن در نظر نمی گیریم؟

فکر می کنم اگه به دور و برمون نگاه کنیم خیلی ها رو به عنوان مصداق این قضیه پیدا می کنیم!

پ ن: پاسخی ندادین

خوب ما الان فرضمون اینه که الانه طرف رو نمدونیم چجوره

اگه خوب بوده باشه قبلا ، میگیم شاید هوزم خوب باشه..نمدونیم بد شده که:ws6:

با پیش فرض خوب بودنش میریم سراغش

ولی کسی که بده با پیشفرض بد بودن میریم سراغش

لینک به دیدگاه

به نظر من گذشته باید ازش عبرت گرفت تا در اینده به مشکلی بر نخوریم و بتونیم کاستی هایی که در گذشته داشتیم را در اینده , برطرف کنیم...

گذشته پلی رو به اینده هست

لینک به دیدگاه

گذشته؟

آره مهمه چون همون آينده رو ميسازه .......چون آينه ي از عملكرد يه آدم، رفتار، خلقش ،عادتاش ،اعتقاد و باورشه .......

نميشه بگي گذشته گذشته .....چه فرقي ميكنه .......خوب يا بد اشتبا يا درست ..رفته به فكر آينده باش.........توي حال زندگي كن.......شايد الان خوب باشه .....شايد الان رفتارش عوض ميشه ........روي شايد نميشه .....قضاوت كرد ...

گذشته يه دليل محكمه.......و قابل قضاوته........

يه سري چيزا هر چقدم تو حال كه قراره ..رو شايد كه بگيم .......شايد اون عوض شه ...اون مث قبل نيس......خوش بين باشيم .....قابل تغيير نيست ...........چون ثابت شده جزئي از شخصيت يه فرد شده ........

در مورد اتفاقايي يه بار توي گذشته افتاده و از اختيار اون فرد خارجه اينو نميگم .....ميگم رو اساس ......روند ي كه هزاران بار تكرار شده ..........با صحبت و روان كاوي ام و مشاوره ام رفع نميشه ..........چون دوست داره و ميخواد اون روند و ادامه بده .......

پس گذشته مهمه.....

البته يه آدم هميشه قابل تغييره ولي در صورتي كه خودش بخواد و تغبيير كنه .......

كه اينم اول يه باو رقوي ميخواد.......بعد يه تمايل قوي به تغيير .......بعد يه اراده ي فولادي برا تغيير ........

كه اكثر ادما دوست دارن روتين كار كنن ....چون ...راحت تره كم زحمت تره......تمايلي به تغيير ندارن ...

پس مهمه........

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

گذشته انسان ها هميشه مهمه چه براي ديگران و چه حتي براي خودشون يه مثال ميزنم فكر ميكنيد كسي كه معتاد بوده و ترك كرده وقتي اسم مواد مخدر رو ميشنوه همونجور واكنش نشون ميده كه يه شخصي كه اصلان اعتياد نداشته؟

مسلما نه. رفتار گذشته هميشه با ما هست و لحظه به لحظه در تصميم گيري هاي ما تاثير ميذاره

لینک به دیدگاه
  • 10 ماه بعد...
گذشته خیلی مهمه

آدمی که الان هست همون آدمه گذشتست مگر اینکه خلافش ثابت بشه

بعضی پستای قدیمیم رو که میخونم مییفهمم که پیر شدم :hanghead:

نظریه جدید:

سئوال تاپیک کاملا به موقعیت بستگی داره و نسبی هست؛ والسلام علیکم:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

درود

چقدر گذشته آدم ها براتون مهمه؟

مهمه. نمیشه منکرش شد

می شه فقط از روی گذشته آدم ها برای آنچه که در آینده خواهند شد تصمیم گرفت؟

نه ولی میشه یه خورده پیش بینی کرد ولی بازم نمیشه تصمیم گیری کرد

فقط گذشته برای ارزش گذاری ادم ها ملاک خوبیه؟

ملاک خوبی نیست ولی میتونه یکی از گزینه ها باشه

به نظر من ارزش هر کس به میزان سودمندی اون توی جامعه - خانواده - دوستان - محله و محل کارش و... میتونه باشه

بهترین قضاوت میتونه این باشه از کسانی که با اون عزیز برخورد داشتن پرسیده بشه... ایا با نیکی ازش یاد میکنن یا بدی(جزییات رو خود ادم متوجه میشه)

به نظرم ادم اگه دل بزرگی داشته باشه و به بعضی مسایل اهمیتی نده - خود به خود دیگران نسبت بهش مثبت نگر میشن

اشاره به امضای دوستمون سعید (نقل از کورش کبیر: باران باش و ببار کاری نداشته باش کاسه از آن کیست )

گذشته مرده و تموم شده یا اینکه شما نظرتون اینه که گذشته همیشه رد پایی در آینده خواهد گذاشت؟؟

برای من طرز تفکر و شخصیت فکری مهمتر از هر چیز دیگه ای که اونم قابل تغییر نیست و اونم ارتباط خیلی زیادی به گذشته افراد داره

ملاک ارزش گذاری شما چیه؟ خود شخص؟ گذشته اش ؟حالش؟ یا ژنتیکش و خانواده اش؟؟

خوب صد در صد خود شخصه اول ولی با توجه به گذشته فرد میشه یه تخمینی از حال و آینده اش زد البته اگه شناخت کافی ازش نیست

قبلنا نظرم این بود که اگه کسی خانواده اش .... باشه ربطی به خود طرف نداره ولی یه خورده که با تجربه تر شدم دیدم نه همیشه یه درصدی

الگو پذیری از خانواده اش هست به خصوص که خانواده هر کس همیشه برای اون جز عزیزانشه

در مورد ژنتیک هر چی هم باشه مهم نیست چون دست خود طرف نبوده که

ولی شدیدا به این اعتقاد دارم که اگه کسی لقمه ای حرام وارد خانه اش بکنه یه جا خودشو نشون میده حالا ممکنه روی بچه ی طرف یا هرچیز دیگه ای ...

که این به خانواده ی طرف برمیگرده!

از این قضاوت های ظاهری هم که تقریبا عادی شده متنفرم:w000:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...