رفتن به مطلب

سندرم یادگاری نویسی روی بناهای باستانی یا میل مفرط به جاودانگی

Bernabeo

ارسال های توصیه شده

شاید سنت یادگاری نویسی از خیلی قبل ها باب شده باشه

خیلی قبل تر

از وقتی که دختر و پسرهای همسایه، طی یک حرکت رمانتیک، روی تنه درخت باغ تصویر یک قلب بکشند و یک تیر هم از وسطش رد کنند و اسماشونو کنار هم حک کنند. :icon_redface:

نمی دونم فلسفه یادگاری نویسی دقیقا چیه

ولی شاید میل به جاودانه موندن که معمولا تو ذات آدمیزاده یکی از این دلایل باشه.

یا شاید یادگاری نویس گمان می کنه که چه حس خوبیه اگه سالها بعد به همون محل برگرده و اسم خودشو دوباره همونجا ببینه.

شاید هم این موندگاری رو نوعی شهرت قلمداد می کنه که کلی آدم از مکانهای مختلف و در زمان های گوناگون، چشماشون به اسم اون می افته

به هر حال یادگاری نویس، اثرشو روی چیزی باقی می گذاره که گمان می کنه مانا تر و پایا تر ازاونه.

البته باید اعتراف کنم این حس که حتی پس از مرگت - شاید تا آخر دنیا - اثرت یک جای دنیا باقی بمونه، نه تنها حس بدی نیست، حتی خوشایند هم هست.

:ws37:

من کارشناس نیستم :w00: ولی بدم نمی آید بدونم واقعا فلسفه این میل مفرط به یادگاری نویسی چیه.

بیماریه؟ سندرمه ؟ هوسه؟ یا شاید هم یک رفتار طبیعیه؟

حتی روی دیوار چین هم می تونید کلی یادگاری کنده کاری شده به زبان های مختلف – و البته به فارسی هم – ببینید!

hlx57e6oqyo5tc1tu2v.jpg

5yrq5ht38hg3i9rmtdvj.jpg

hlx57e6oqyo5tc1tu2v.jpg

yw6c3xztsmurti9fq5e.jpg

یا مثلا رضا امینی روی پل شکسته، اثر ارزشمند دوره ساسانیان در خرم آباد درددل هاشو نوشته:

بسوزد جگری که سوخت جگرم/ دوست دخترم مادر شد ومن هنوز پسرم!

:banel_smiley_4:

5i68qev3yuyjn5z8vzzn.jpg

33it1ofcxqtjf2sfe0eo.jpg

این هم یادگاری فرشته و آذر و یکی دیگه روی ستون های کاخ عظیم آپادانا در شوش

8fkt5wbd5zmnv3n1f5p.jpg

nsfeb7cxmvzub6438kb2.jpg

گنبد معروف علویان در همدان هم از شر یادگاری نویسی در امان نمونده

97skxe2ew7w96g0x0t35.jpg

شماره تلفن دادن روی در چوبی قلعه شوش هم از اون حرف هاست

:jawdrop:

xwxpbbz7lg8hl0phz73.jpg

و بالاخره چندین یادگاری مختلف روی پل کهنه دزفول

k0iib2vtpr5o3mjik5iu.jpg

البته دیدن چند عکس از تخت جمشید هم خالی از فایده نیست. این عکسو از وبلاگ گنجه ای ببینید که یک همنوع ارمنی نام خانوادگی خودشو سر فرصت و با حوصله روی بازوی این نقش برجسته، خالکوبی- بخوانید کنده کاری- کرده.

pm6b8t75cgnmo94rdsi.jpg

dpd4gow1900lh0cwaetg.jpg

یا حتی یک میسیونریا یا دیپلمات آلمانی - فردریش ورنر گراف فون در شولنبرگ (1944-1875) - دلش خواسته ماموریت در ایرانشو روی بدن تخت جمشید، جاودانه کنه !

fy3g0895ru7702tuwpca.jpg

v7503mqe1gb06bztv42q.jpg

و حالا بعد از این همه اشاعه ی فرهنگ !

:icon_pf (34):

چند سواله فنی

شما چی ؟

شما تا حالا از این حرکات محیرالعقول انجام دادید ؟

اگه انجام دادید

که به هر حال اجرتون با نسلهای بعدیه :w16:

اگرم انجام ندادید

تعطیلاته نوروز امسال رو غنیمت بشمارید

:ws3:

راستی نظر شما در مورد نوشتن یا ننوشتن یادگاری چیه ؟

لینک به دیدگاه

اکثر این کسانیکه یادگاری مینویسند با کمال تاسف مذهبی و معتقد به ولایت و.....هستند.

من خیلی کم آدم غیر مذهبی دیدم که اینکارو بکنه،نمیدونم چرا !!!!!!!

لینک به دیدگاه

اگه اون آدمی که اولین بار این کار رو کرد پیدا کنم...من می دونم واووون...

حالا خودتو رو ستون های تخت جمشید و کوه و کمر ثبت نکنی اثری ازت باقی نمی مونه...همون بهتر که نمونه...:ws3:

لینک به دیدگاه

وقتی این چیزهارو میبینم گریم میگیره نمیدونم چرا شاید به دلیل علاقه ی زیادم به پیشینیانمونه

این کسایی که این کارها رو میکنن واقعا نمیدونن چقدر هزینه میشه تا این اثار به جا بمونه و نسلهای بعد از ما هم بتونن پیشینیانشون رو بشناسن و بهشون افتخار کنن

متاسفم واسه کسایی که این کارو میکنن

خودم تا حالا این کارو نکردم نه خودم نه خونوادم حتی تو همچین مکان هایی نباید عکاسی کرد چه برسه به حکاکی:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

يك بار به موزه شوش رفتم تا چند ماه حالم خراب بود به اثارهايي كه اگه حتي يك كوچولو از اونها تو كشور هاي اروپايي باشه اونو پرستش وافتخار مي كنند و از نظر ساماندهي وامنيتي كم نمي ذارن حتي از گذشتگاني كه جنايت كا رو خونخوار بودن .ولي با كمال تاسف تو شوش وسط صحرا زيره باد بارون ولشون كردن اونم كساني كه خيلي برامون عزيزه بهشون مي باليم . روي يكي از نوشتهاي خط باستاني يك از خدا بيخبر دو خط بزرگ يادگاري نوشته بود اخه بد بخت تو كجا 2500سال پيش كجا .

لینک به دیدگاه

اينايي كه عكسشونو گذاشتي كه خوبه!

بعضي جاها انقدر نوشتن كه ديگه خود بنا ديده نميشه!

جالبترين جايي كه اين حركتو ديدم 2سال پيش تو فرهنگسراي بهمن بود

داشتن ضريح حضرت ابالفضل رو ميساختن اونجا...اومده بودن رو قسمتاي نفره ايش با خودكار نوشته بودن و كنده كاري كرده بودن!

يكي نيست بگه آخه ايراني...با فرهنگ...اين چه كاريه؟

اين قراره بره كربلا...بشه ضريح و محل زيارت مردم

خجالت داره واقعا...

لینک به دیدگاه

منم تا حالا ننوشتم

ولی یه بار رفتم عالی قاپو و به طور ناخوداگاه شونصدتا عکس با فلاش گرفتم (یعنی من هی فلاشو رو خاموش میکردم بعد هی خود به خود روشن میشد):ws3:

یارو میخواست شونصد بار پرتم کنه بیرون :ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...