رفتن به مطلب

منصورحلاج

ارسال های توصیه شده

حسین ابن منصور حلاج(قتل-309ه.ق)

حسین ابن منصورحلاج ازشورانگیزترین صوفیان تاریخ تصوف اسلامی است.اودرسال244ه.ق درقریه طورنزدیک بیضای شیرازمتولدشد.باجنیدونوری صحبت داشت وشاگردعمروابن عثمان بودگروهی از مشایخ همچون نصرآبادی وعمرابن عثمان وعبدالله,خفیف اورا قبول داشتند.گروهی منکر او بودندوگروهی همچون قشیری و جنیداحتیاط میکردند.

حلاج با ام الحسین ازدواج کردوسه پسر داشت.اوبه علت گفتن سخنانی که به ظاهر مخالف شریعت بودونیزبه سبب شطح معروف خود,((اناالحق))به سال301دستگیرشدوهشت سال در زندان ماندوبعدازاین مدت محاکمه شدوبه تهمت کفروطرفداری قرمطیان به مرگ محکوم شدگویندنفرین استادش(عمروابن عثمان)موجب قتل او گردیدودر24ذوالقعده سال309به دارآویخته شد.بعدهابزرگانی چون ابوسعیدوعطارومولانابه دفاع ازاوبرخاستندکتابی به نام الطواسین که روزبهان شیرازی درشرح شطحیات ازآن نقل کرده استودیوان شعری هم ازاوباقی است.هجویری گفته است که 50اثرازاو دیده ام وابن الندیم در الفهرست قریب46اثرازاونام برده است.حلاج اولین شهیدعرفان اسلامی است ابوسعیدابوالخیرگفت:حسین منصورحلاج درعلوحال بودوکسی در مشرق و مغرب درعهدوی چون او نبود.وی گفت:((ای یاران!مرابکشیدکه حیات من در مرگ من است.))درعشق به حق اشعاری داردکه ترجمه قسمتی ازآن این است:

همنشینی من بهستم منصوب نیست باده ام نوشاندهمانگونه که نوشید

چنانچه مهمانی,مهمانی را باده نوشاندچون جام می دوری چندبگشت شمشیرونطع خواست چنین است سزای کسی که درتموزبا اژدهاخمرنوشد!

اینهاسخنانی است که پیش از مرگ برزبان آورده است

:((درعشق دورکعت است که وضوی آن درست نیایدالابه خون))

نقل از کتاب مبانی عرفان و تصوف

نوشته دکترقاسم انصاری

لینک به دیدگاه

فونتتو بزرگتر میکردی بهتر بود

در کل یاده اون درس عطار افتادم که برای منصور نوشته بود(فک کنم تذکره الاولیا)

حسین بن منصور حلاج ان شیر بیشه ی حق ....

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...