رفتن به مطلب

ابر نقاط

setarehbaran

ارسال های توصیه شده

سلام.

من ميخوام اير نقاط رو با استفاده از كتيا به سطح تبديل كنم. ابر نقاطم رو توي محيطdigitized shpe editor ،آوردم. در محيط part design با كمك multisection surface روي ابر نقاطم سطح ساختم. اما دقت كافي رو ندارد.

فكر كنم بايد به كمك برنامه matlab مختصات نقاط رو وارد كتيا كنم.

شما نميدونيد چه جوري ميشه از matlab Mfileتوي كتيا استفاده كرد؟

با اين كار دقتم بالا ميره؟

آخه شكل من خيلي نامتقارنه و automaticروي اون سطح ساخته نميشه.

چه طور بايد اين كار رو بكنم؟

لطفا اگه ميدونيد كمك كنيد.

لینک به دیدگاه

روش شما روش خوبی ربه نظر نمی رسد. باید توسط Digitized Shape Editor روی نواحی نامناسب ابر نقاط کار کنید تا حذف یا اصلاح شوند. بعد از آن باید توسط همین بخش و بخش Quick Surface Reconstruction (QSR) منحنی های اصلی تعریف کننده شکل قطعه را ایجاد کنید. در بخش QSR امکانات خوبی برای ایجاد سطوح استاندارد و یا پیچیده بطور خودکار و بطور دستی وجود دارد. دستور Surfaces Network حتما به شما برای ایجاد سطوح مناسب کمک می کند:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

البته اگر بخواهید ابر نقاط را بصورت Points هم در کتیا بخوانید راه حل ساده ای دارد و فکر نمی کنم نیازی به متلب برای اینکار داشته باشید. اگر خواستید روش آن را هم برایتان توضیح می دهم اما اینکار چندان جالب نیست. در ضمن اگر تعداد نقاط زیاد باشد حجم فایل را افزایش چشمگیری می دهد.

لینک به دیدگاه

فکر می کنم بد نباشه یک مرور کلی بر ابر نقاط داشته باشیم و چگونگی استفاده از این نقاط را بیان کنیم .بعضی مدلها هستند که به سختی میشه آنها را مدل کرد و هر کاری کنیم نمی تونیم اندازه دقیقی از انها داشته باشیم.مثلا شما فرض کنید بخواهید یک جسم که دارای انحنا ها و خم های زیادی است را مدل کنید برای انجام این کار نیاز به در اوردن اندازه ها دارید لذا مدلسازی چنین اشکالی سخت هستش برای این کار از عکس برداری استفاده می کنند.عکس برداری 3 بعدی .دوربینهای وجود داره که این کارو انجام مبدن و به ما نقاطی می دهند .که ما این نقاط را ابر نقاط می نامیم .یک نمونه از این دوربین ها دوربین atos میباشد.

atos_prod.jpg

atos_001.jpg

با استفاده از این نقاط می توانیم شکل را مدل کنیم .این دستگاها نقاط را به صورت فایل txt می دهند برای اینکه انها را به نرم افزار وارد کنیم باید فرمت انها را به asc تبدیل کنیم .(طرز چگونگی این کارو در صورتی که نمی دونید من خواهم گفت.)

سپس وارد محیط shape/digitized shape editor کتیا میشیم و با استفاده از دستور cloud import فایل را امپورت می کنیم و دکمه اپلای را می زنیم .وقتی فایل را وارد می کنیم شکل دیده نمی شود بعد از اینکه update کردیم مدل ظاهر خواهد شد.

atos2.jpg

با استفاده از این دستور می توانیم مدل را به دو صورت grouped (یکپارچه )و یا statistics (به صورت آماری ) وارد کنیم.گزینه sampling این امکان را فراهم می کند که چند درصد مدل را وارد کنیم scale factor نیز مقیاس شکل را تعیین می کند.

file unit هم باید بر طبق مقیاس اندازه گیری دستگاه atos باشد.حالا باید مدل وارد شده را مشبندی کنیم برای این کار از نوار ابزار mesh استفاده می کنیم.

ادامه دارد.......................

لینک به دیدگاه

شكل من نامتقارن هست. از creating a network of surfaceنتونستم سطوح با دقت خوب بسازم. اما از محيط generative shape design استفاده كردم بهتر بود.

دستتان درد نكنه.

لینک به دیدگاه

سلام.

يه فايلpdf آموزش ساختن سطح توي محيط generative shape design رو واستون گذاشتم.

با اين محيط هم ميتونيم روي ابر نقاطمون سطح بسازيم.

به زودي چند تا فيلم آموزشي هم واستون مي ذارم.

لینک به دیدگاه

سلام.

اينم فيلم هاي آموزشي ساختن سطح از روي ابر نقاط.

پسورد فايل ها: mrah

لینک به دیدگاه

سلام. وقت همگي دوستان بخير.

1سوال در مورد ابر نقاط دارم.

زماني كه ميخوام با ابر نقاط كار كنم بخاطر اينكه كارم خلوت تر و آسان تر بشه يه تنها يه قسمتي از ابر نقاط را active و بقيه شكل را deactive ميكنم.

حالا زماني كه روي اين قسمت كار كردم و ميخوام روي قسمت هاي ديگه كه اونا رو deactive كردم كار كنم، چجوري بايد انها را فعال كنم؟

آيا بايد دوباره يك شكل كامل از ابر نقاطم باز كنم و روي قسمت هاي ديگه كار كنم؟ :icon_pf (72):

لینک به دیدگاه

توی همان دستور activate سوییچ Activate All همه قسمت های غیرفعال شده را فعال می کند. می توانید از Swap هم استفاده کنید که قسمت های فعال را با قسمت های غیر فعال تعویض می کند.

لینک به دیدگاه

سلام.وققتتون بخير.

توي يه صفحه جديد با اين دستوري كه ميگيد ميتونم فعالش كنم. اما توي اين صفحه كه روي شكلم كار كردم و روي ابر نقاطم سطح ساختم اين فرمان ها هيچ كدام فعال نيستند و اصلا نميتونم ابر نقاطم رو انتخاب كنم كه اونا رو فعال كنم

بايد چه كار كنم؟

از چه روشي استفاده كنم؟

لینک به دیدگاه

سلام. وقتتان بخير

توي يك صفحه جديد از اين دستورات ميتونم استفاده كنم اما توي صفحه اي كه روي ابر نقاطم سطح ساختم اين دستور فعال نيستش و اصلا نميتونم ابر نقاطم رو انتخاب كنم.

بايد چكار كنم؟

من ابر نقاطم رو ميخوام:ws44:كمكم كنيد..

لینک به دیدگاه

راستي اگه از دستور remove يا filter استفاده بكنم هم ميتونم ابر نقاطم رو برگردونم؟

اگه نميتونم ديگه چه راهي وجود داره كه روي بقيه شكلم كار كنم؟

من سطح رويي ابر نقاطم رو غيرفعال كردم كه روي سطح زيري سطح بسازم اما الان كه سطح ساختم سطح رويي رو نميتونم فعال كنم.

لینک به دیدگاه

سلام. وقتتان بخير

توي يك صفحه جديد از اين دستورات ميتونم استفاده كنم اما توي صفحه اي كه روي ابر نقاطم سطح ساختم اين دستور فعال نيستش و اصلا نميتونم ابر نقاطم رو انتخاب كنم.

بايد چكار كنم؟

از جه راهي استفاده كنم؟ ميشه كمكم كنيد؟

ممنون

لینک به دیدگاه

سلام

اگه درست متوجه شده باشم شما یه قسمت خاص رو فعال کردید و بعد اون رو مش زدید و حالا کل ابر نقاط رو می خواهید .خوب می شه از طریق نمودار درختی اول ابر نقاط رو( هیچ ایکونی) نداره رو انتخاب کنید و بعد از همون دستور active استفاده کنید .( اگه حتی توی نمودار درختی هم نیست من نمی دونم چه باید کرد)

درباره دستور filter

دستور filter رو بزنید .ابر تقاط رو انتخاب کنید (خود ابر نقاط رو نه مش رو ) بعد از اینکه گوی مربوط به اعمال فیلتر ظاهر شد .دکمه reset رو بزنید .(اگه حین فیلتر کردن گزینه physical remove دیگه نمی دونم باید چه کار کرد ).

راستی یه سری به بلاگ

بزنید . آقای علی پور واقعا استاد و می تونه شما رو کمک کنه .البته اگه وقت داشته باشه .حتما برای تمام سوالاتتون جواب داره.

لینک به دیدگاه

وبلاگ آقای علی پور را دیدم .جالب بود .متاسفانه وقت خیلی مهمه که ما اکثرا فاقد اون هستیم .هر چند یه جایی خوندم که نوشته بود شما همان قدر وقت دارید که ادیسون و انیشتن و ..... وقت داشتند :ws6:

من خودم هنوز وقت نکردم درست تاپیکهای مربوط به ابر نقاط را ادامه بدم انشالله به زودی مطالب مربوط به ابر نقاط را ادامه می دم .

از جوابهای سجاد جان و آقای جان نثار تشکر می کنم و از سوالات ستاره باران هم ممنونم امیدوارم بتونیم همین جا مشکلاتو حل کنیم :ws2:

مخصوصا اینکه آقای جان نثار هم در زمینه طراحی استاد هستند و کمک بزرگی می تونند برای ما باشند هر چند ایشون هم به خاطر مشغله های کاری و درسی وقتشون کم هستش .

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان

با سلام...:w139:

عزیزان.من مطالبی رو تو وبلاگ آقای علیپور راجع به همین ابر نقاط پیدا کردم.با اجازه ایشون می خوام اون مطالبو اینجا بزارم تا دوستان هم مستفیض بشن!

برای انجام مهندسی معکوس (Reverse Engineering) می بایست ابتدا از قطعه مورد نظر اندازه برداری شود. قطعات ساده و دارای شکل هندسی منظم با متر ، خط کش ، کولیس ، میکرومتر و . . . (بستگی به دقت کار) اندازه برداری می شوند و قطعات پیچیده و دارای انحناء (Curvature) با دستگاه های اندازه برداری سه بعدی CMM و یا نوری Optical) ) اندازه برداری می شوند.

در دهه اخیراستفاده از دستگاه های اندازه برداری نوری (Optical) بدلایل زیر کاربرد فراوانی پیدا کرده است :

1- سرعت در اندازه برداری

2- دقت در اندازه برداری

3- قابلیت جابجایی دستگاه نوری (برای دستگاه های CMMاین امکان وجود ندارد)

4- اندازه برداری از قطعات با ابعاد مختلف ( دستگاه های CMM دارای کورس محدودی هستند)

5- امکان استفاده از خروجی دستگاه های نوری(Cloud of Points) در نرم افزارهای طراحی و مهندسی از جمله نرم افزار CATIA

6- اندازه برداری هم زمان از داخل و پشت و روی قطعه

7- عدم نیاز به لمس قطعه هنگام اندازه برداری ( مناسب برای قطعات نرم)

با توجه به خصوصیات بالا بعد از تهیه ابر نقاط می توان آن را در محیط CATIA آورد .

{شایعترین انشعاب فایلهای ابر نقاط موارد زیر می باشد : G3d(Gom-3d) - cgo-Iges-stl –Ascii}

برای خواندن ابر نقاط در نرم افزار CATIAاز مسیر زیر وارد می شویم

Start >> shape >> Degitized Shape Editor

در این محیط از نوار ابزار Cloud Import دستور Import را استفاده کرده و تمام نقاط را بصورت یک موضوع واحد (Cloud of points) فرا می خوانیم .

حال می­توان از دیگر ابزارهای این محیط برای ایجاد Wireframe و در نهایت ایجاد مدل با کمک یکی از محیط های طراحی کمک جست

دانلود نمونه ای از فایل ابر نقاط و سطوح (5.4 MB)(فرمت:CAT.PART)

منبع:وبلاگ آقای محمدرضا علیپور

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان

696px-ReverseEngineering_Silberpfeil_notext.png

این عکس بالایی مراحل و کاربرد ابر نقاط در صنعت خودرو سازی رو نشون میده.

یه سایتیم پیدا کردم که اگر زبانتون خوب باشه میتونید جواب سوالاتتونو پیدا کنید!

IBM - CATIA Shape Design & Styling Discipline - CATIA Reverse Engineering 2 (RE2)

Reverse_Engineering_64_by_Cmr8286.jpg

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان

چند تا فايل آموزش تصويري ساختن سطح از روي ابر نقاط واستون گذاشتم.

البته واسه ساختن سطح مي تونيد از محيط generative shape design استفاده كنيد.:w139:

4shared.com - online file sharing and storage - download Reverse Engineering 001-Password mrah-film.rar

4shared.com - online file sharing and storage - download Reverse Engineering 002-Password mrah-film.rar

4shared.com - online file sharing and storage - download Reverse Engineering 003-Password mrah-film.rar

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

سلام. وقت همگي بخير.

يه سايت توپ واسه آموزش ابر نقاط امروز ديدم.

به نظر منكه آموزش اين سايت واقعا مفيد بود. شمام مي تونيد امتحان كنيد.:w16::w16:

:ws49:

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...