رفتن به مطلب

راههای صرفه جويى انرژى در منزل

ارسال های توصیه شده

كشور ماحدود 1% جمعيت جهان را دارد و در حدود 2% از انرژى جهان را مصرف مى نمايد . استفاده از برق ، گاز وسوخت مايع جهت گرمايش از مدتها پيش براى ما به صورت امرى عادى درآمده و امروزه هيچ منزلى نمى تواند بدون استفاده از تجهيزات گرمايشى ، قابل سكونت باشد . سالهااست كه بهاى انواع انرژى افزايش ناچيزى داشته و انرژى گرمايشى با شرايط مناسبى در دسترس مى باشد ، ولى اين وضعيت به دليل شرايط جهانى و افزايش بهاى انرژى ( نفت ، برق و گاز) درحال تغيير است . توليد برق بسيارپر هزينه است به طوريكه براى توليد 1 برق حدود 1000 دلار سرمايه گذارى اوليه نياز است و در طول استفاده از تاسيسات ، هزينه هاى جارى نيز به آن افزوده مى شود . نمودار شماره 1 الگوى مصرف بخش خانگى در روزهاى پيك سال 1382 در پله هاى مختلف مصرف (در مناطق غير گرمسير) را نشان مى دهد . همانطور كه ملاحظه مى شود حدود 52 درصد از مشتركين خانگى حدود 27 درصد انرژى را مصرف مى نمايند كه تاپله مصرف 210 كيلووات ساعت مى باشند و 73 درصد بقيه انرژى مصرفى در اين گروه ، توسط 48 درصد از مشتركين خانگى مصرف مى گردد .

نمودار شماره(1)

khanegi.gif

آيازمان آن فرا نرسيده است كه مسئله صرفه جويى انرژى را جدى بگيريم ؟

در اثر سوزندان حامل هاى انرژى مانند ذغالسنگ ، چوب ، نفت و يا گاز ، آلاينده هاى مختلفى ايجاد مى شوند. بطوريكه به ازاء توليد kwh 1 انرژى برق حدود 200 گرم گاز CO2 اردهوا مى گرددوCO2 باعث گرم شدن اتمسفر و تقويت اثر گلخانه اى مى شود. بيش از يك سوم مصرف انرژى نهايى ما مربوط به مصارف خانگى است كه بخش زيادى از آن را مى توان بدون از دست دادن رفاه معمولى ، صرفه جويى كرد. لذا ، مديريت مصرف برق در خانه وصرفه جويى انرژى هايى كه اضافى مصرف مى شوند بايستى مورد توجه جدى قرار گيرد و ما از طريق اين بروشور در زمينه صرفه جويى انرژى به شما كمك مى نماييم . راهكارها اغلب موضوعات پيش پا افتاده اى هستند ، ولــــى مى توانند تاثيرات بزرگى به همراه داشته باشند .

با ساعات اوج بارآشنا شويم :

نمودار شماره 2 مصرف انرژى برق را در يك روز نشان ميدهد . همانطور كه ملاحظه مى فرماييد بيشترين مصرف از ساعت 20 الى 24 مى باشد كه معمولا همه در منزل مى باشند لذا در اين ساعات بخش خانگى بيشترين مصرف را دارد و مصرف بهينه برق در اين ساعات بسيار باارزش است .

نمودار شماره ۲

khanegi%281%29.gif

نمودار شماره 3 مصرف انرژى برق را سال 1382 نشان مى دهد ( مقادير اوج بار روزهاى سال مذكور منظور شده است ) . مشاهده مى فرماييد كه بيشترين مصارف در فصل تابستان از حدود اواسط تير ماه لغايت اواسط شهريور ماه مى باشد .

(نمودار شماره 3)

khanegi%282%29.gif

از دو نمودار شماره 2 و شماره 3 چنين استنباط مى شود كه ايامى در سال و نيز ساعاتى در هر شبانه روز داراى بيشترين مصرف انرژى الكتريكى مى باشند كه به آن روزها و ساعات ، اوج بار گفته مى شود .

با دانستن اين مطالب بايستى نحوه مصرف برق خانگى را طورى كنترل نماييم كه مصرف در اين روزها و آن ساعات ، كاهش يابد . با رعايت توصيه هاى ساده درصد بسيار زيادى از انرژى مصرفى، صرفه جويى گرديده و منحنى مصر روزانه كشور ما نيز مانند كشورهاى توسعه يافته( نمودار شماره 4 – كه منحنى روزانه كشور فرانسه را نشان مى دهد ) اصلاح خواهد شد .

(نمودار شماره 4)

khanegi%283%29.gif

لینک به دیدگاه

ممنون از اطلاعاتتون

ولی به قدری در بخش غیر خانگی و خصوصا صنعت هدر رفت انرژی داریم که باید گفت فقط مسخره کردن مردم که اینهمه در مورد صرفه جویی صحبت میشه

یه نمونش رو اگر بخوام بگم چند وقت پیش تهران اومده بودم هوا هنوز روشن بود که تمام چراغای خیابونا روشن بود

فقط یه تنظیم سنسور نور میخوان...

بعد هی میگن ملت صرفه جویی کنید

لینک به دیدگاه

ممنون از اطلاعاتتون

ولی به قدری در بخش غیر خانگی و خصوصا صنعت هدر رفت انرژی داریم که باید گفت فقط مسخره کردن مردم که اینهمه در مورد صرفه جویی صحبت میشه

یه نمونش رو اگر بخوام بگم چند وقت پیش تهران اومده بودم هوا هنوز روشن بود که تمام چراغای خیابونا روشن بود

این خانه از پایبست خراب است

من گلوم پاره شد انقدر توضیح دادم لامپ کم مصرف یعنی خودکشی به تمام معنا

اگه میخواین تو مصرف خونگی صرفه جویی بشه چرا از لامپ led استفاده نمکنین؟؟؟؟؟

در شرایط کلان قیمتش خیلی ارزونترم در میاد

لامپهای کم مصرف یه چیز تولید میکنن به اسم هارمونیک سوم

نمیخوام تخصصیش کنم

اما اگه بخوام بگم شما فک کنین هارمونیک سوم مثل سیانور باشه

این به حدی خطرناکه که توی کارخونه ها میان ستاره مثلث استفاده میکنن

تا جلوی این رو بگیرن

روشهای صرفه جوییمون هم درست نیس

لینک به دیدگاه
این خانه از پایبست خراب است

من گلوم پاره شد انقدر توضیح دادم لامپ کم مصرف یعنی خودکشی به تمام معنا

اگه میخواین تو مصرف خونگی صرفه جویی بشه چرا از لامپ led استفاده نمکنین؟؟؟؟؟

در شرایط کلان قیمتش خیلی ارزونترم در میاد

لامپهای کم مصرف یه چیز تولید میکنن به اسم هارمونیک سوم

نمیخوام تخصصیش کنم

اما اگه بخوام بگم شما فک کنین هارمونیک سوم مثل سیانور باشه

این به حدی خطرناکه که توی کارخونه ها میان ستاره مثلث استفاده میکنن

تا جلوی این رو بگیرن

روشهای صرفه جوییمون هم درست نیس

میشه آدرس تاپیکی که در این مورد زدید رو بگید؟

لینک به دیدگاه
میشه آدرس تاپیکی که در این مورد زدید رو بگید؟

اینجا تاپیکی در این مورد نزدم

چون فایده ای نداره

اما اگه میخواین با هارمونیک آشنا بشین این خدمت شما

http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=31850

و موضوع لامپ کم مصرف و هارمونیک

در سالهاي اخير استفاده از لامپ هاي كم مصرف با تبليغات و توصيه هاي مختلفي پيشنهاد شده و مي شود. و تا به حال هيچ گونه مشكل جدي در رابطه با از دست دادن كيفيت برق رساني به مصرف از بابت استفاده از اين لامپ ها گزارش نشده است كه عمده دليل آن ناشي از استفاده كم اين لامپ ها در حال حاضر ،نسبت به سهم كل روشنايي شبكه و پايين بودن ميزان فروش در كشور مي باشد.با توجه به راه اندازي كارخانه هاي جديد در چند سال اخير استفاده از اين نوع لامپ ها مورد اساقبال و اقبال مصرف كنندگان بصورت فزايندهاي در حال رشد و توسعه مي باشد. لذا بررسي و تحليل اثرات ناشي از آنها در بدو توسعه امري ضروري مي باشد. چنانچه استفاده از اين لامپ ها افزايش يافته و سهم عمده اي از بار روشنايي از كل شبكه را در برگيرد و با توجه به بالا بودن ضريب كل اعوجاج ناشي از درصد بالاي هارمونيك هاي توليدي و تاثير سوء‌آن بر روي تجهيزات الكتريكي شبكه احتمال فروپاشي و يا قطع حفاظتي بي مورد سيستم توزيع را به دنبال خواهد داشت.

با ديدي نه چندان اميدوار كننده ممكن است به منظور جلوگيري از مشكلات ذكر شده مجبورند از هم اكنون در فكر طراحي و صرف هزينه هاي لازم جهت نصب ***** هاي مناسب باشند،‌در غير اين صورت توجيه اقتصادي استفاده از يك مجتمع ،ضريب كل اعوجاج هارمونيكي را استخراج و احتمال خطاي فاحش در اندازه گيري و ثبت انرژي مصرفي و نيز مورد بررسي قرار داده در خاتمه با استفاده از الگوي فوق و مشابه سازي در خاتمه با استفاده از الگوي فوق و مشابه سازي نتايج آن بر روي شبكه به تحليل هر چند مختصر پيرامون موضوع بپردازد.

ادامه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

ممنون از اطلاعاتتون

خب من فقط اون بیسی که لازمه رو گفتم

اون چیزایی که امین میگه درد صنعت برق کشور هست

جالبه طبق امار رسمی 14 تا 18 درصد کل تولید پرت انتقال هست

درکشورهای پیشرفته این امار حول وحوش یک درصد میچرخه!!

هارمونیک سوم چیزی تو مایه های رزونانس تو سیستمهای مکانیکی هست حالا حالشو میبریم!

لینک به دیدگاه

من چند سوال دارم

اول اینکه کلا منظورتون ایجاد توان راکتیو توسط این لامپهاست؟ خوب فکر کنم اونو میشه با خازن خنثی کرد. نه؟

بعد اینکه یعنی چی گفتید خطای فاحش در اندازه گیری مصرف؟

تازه این اندازه گیریها که شما میگید ماله لامپ اسرام هست که از شرکتهای معتبره. پس لامپای چینی چی؟ که گرو گر با یارانه دولتی داره توزیع میشه؟

لینک به دیدگاه

و البته دو مطلب دیگه

اول اینکه فکر کنم تازگیا تکنولوژی LED به حدی رسیده که بشه تو روشنایی منزل استفاده کنیم

دوم. یک اشکال اساسی دیگه هم که این لامپا دارن آلودگی محیط زیست هست. شما دقت کنید که این لامپا حاوی فلوروسانس و بخار جیوه هستن

حتی توصیه میشه که اگر توی خونه شکست تمام سیستمهای تهویه خاموش بشن و از جاروبرقی اسفده نشه تا آلودگی ماندگار نشه تو این وسایل. حتی جایی دیدم نوشته از گوگرد برای جذب جیوه باقی مانده استفاده بشه

روش معدوم سازی مشخص و بازیافت و ... دارن

همینطوری اینا نمیشه فقط تبلیغ بشه ولی ابزاری برای بازیافتشون وجود نداشته باشه

در ضمن اگر این لامپا استاندارد نباشن اشعه uv زیادی تولید میکنند که مضره

حتی اگر استاندارد هم باشن بازم uv دارن که LED ها دیگه این مشکل رو ندارن

و یه مطلب برقی دیگه

از یکی از مهندسین محترم برق هم شنیدم که روش کاهش ولتاژ در این لامپا از طریق اتصال گرم یا همچین چیزی هست که اونم در صورت غیر استاندارد بودن میتونه خطرناک باشه و آتش سوزی ایجاد کنه

لینک به دیدگاه
من چند سوال دارم

اول اینکه کلا منظورتون ایجاد توان راکتیو توسط این لامپهاست؟ خوب فکر کنم اونو میشه با خازن خنثی کرد. نه؟

بعد اینکه یعنی چی گفتید خطای فاحش در اندازه گیری مصرف؟

تازه این اندازه گیریها که شما میگید ماله لامپ اسرام هست که از شرکتهای معتبره. پس لامپای چینی چی؟ که گرو گر با یارانه دولتی داره توزیع میشه؟

نه

فقط توان راکتیو نیست

اگه معادلات دیفرانسیل رو گذرونده باشین اونجا هم هارمونیک ها توضیح داده شدن با فرمول

هارمونیک به این سادگیا از بین نمیره

موتورهای الکتریکی که به صورت ستاره استفاده میشن هارمونیک ایجاد میکنن

برای همین موتورها رو مثلث هم میبندن

اماااااااااااا

لامپها رو که نمیشه مثلث بست میشه؟؟؟؟؟؟؟

خطای اندازه گیری یکی از معایب هارمونیک هست

یعنی ولتاژی که 110 ولت هست رو یه دفعه 150-60 نشون میده

یه دفعه 50-60

کلا فقط و فقط خودکشیه

حتی در اتحادیه اروپا به شدت با استفاده از لامپ کم مصرف برخورد میشه و جریمه های سنگین هم داره

اون چیزی هم که تو تلوزیون نشون میدن تو فلان کشور اروپایی استفاده میشه لامپ led هستش

لینک به دیدگاه

و البته دو مطلب دیگه

اول اینکه فکر کنم تازگیا تکنولوژی LED به حدی رسیده که بشه تو روشنایی منزل استفاده کنیم

دوم. یک اشکال اساسی دیگه هم که این لامپا دارن آلودگی محیط زیست هست. شما دقت کنید که این لامپا حاوی فلوروسانس و بخار جیوه هستن

حتی توصیه میشه که اگر توی خونه شکست تمام سیستمهای تهویه خاموش بشن و از جاروبرقی اسفده نشه تا آلودگی ماندگار نشه تو این وسایل. حتی جایی دیدم نوشته از گوگرد برای جذب جیوه باقی مانده استفاده بشه

روش معدوم سازی مشخص و بازیافت و ... دارن

همینطوری اینا نمیشه فقط تبلیغ بشه ولی ابزاری برای بازیافتشون وجود نداشته باشه

در ضمن اگر این لامپا استاندارد نباشن اشعه uv زیادی تولید میکنند که مضره

حتی اگر استاندارد هم باشن بازم uv دارن که LED ها دیگه این مشکل رو ندارن

و یه مطلب برقی دیگه

از یکی از مهندسین محترم برق هم شنیدم که روش کاهش ولتاژ در این لامپا از طریق اتصال گرم یا همچین چیزی هست که اونم در صورت غیر استاندارد بودن میتونه خطرناک باشه و آتش سوزی ایجاد کنه

اینا همه کاملا صحیحه

بریتانیا به دلیل سمی شناخته شدن این لامپها رو به صورت رایگان با led جایگزین کرد

فرانسه به دلیل ایجاد هارمونیک و صدمات بسیار بسیار جدی به نیروگاهها (که در فرانسه بیشترشون هسته ای هستن) این لامپها را با لامپهای نوع جدید نانو عوض کرد

لینک به دیدگاه
نه

فقط توان راکتیو نیست

اگه معادلات دیفرانسیل رو گذرونده باشین اونجا هم هارمونیک ها توضیح داده شدن با فرمول

هارمونیک به این سادگیا از بین نمیره

موتورهای الکتریکی که به صورت ستاره استفاده میشن هارمونیک ایجاد میکنن

برای همین موتورها رو مثلث هم میبندن

اماااااااااااا

لامپها رو که نمیشه مثلث بست میشه؟؟؟؟؟؟؟

خطای اندازه گیری یکی از معایب هارمونیک هست

یعنی ولتاژی که 110 ولت هست رو یه دفعه 150-60 نشون میده

یه دفعه 50-60

کلا فقط و فقط خودکشیه

حتی در اتحادیه اروپا به شدت با استفاده از لامپ کم مصرف برخورد میشه و جریمه های سنگین هم داره

اون چیزی هم که تو تلوزیون نشون میدن تو فلان کشور اروپایی استفاده میشه لامپ led هستش

معادلات؟ فردای امتحان همش فرمت شد!

عجب چیز بدی هستن

پس بی زحمت در این زمینه اطلاع رسانیتون رو بیشتر کنید

در ضمن این اندازه گیری ولتاژ که غلط باشه ممکنه مصرف مشترکین هم غلط حساب بشه؟

لینک به دیدگاه
معادلات؟ فردای امتحان همش فرمت شد!

عجب چیز بدی هستن

پس بی زحمت در این زمینه اطلاع رسانیتون رو بیشتر کنید

در ضمن این اندازه گیری ولتاژ که غلط باشه ممکنه مصرف مشترکین هم غلط حساب بشه؟

خب پ اون ولش

هارمونیک کلا ضرره، چه مصرف کننده چه تولید کننده

اما کنتور

شرکت برق طبق قراردادی که میبنده با مشترک موضفه برق 215-225 ولت به مصرف کننده بفروشه

(اما من بعضی جاها دیدم به دلیل ضعف شبکه و مدیریت غلط برق 150 ولت هم هست)

ولی کنتور برای مصرف آمپر سکه میندازه

یعنی اونی که به دلیل عدم پایبندی شرکت توانیر به قرارداد خودش میره یه ترانس میخره میچپونه بعد کنتور در واقع عوض اینکه بره از شرکن برق شکایت کنه و جریمه بگیره

باعث میشه با افزارش مصرف آمپر به شرکت برق پول اضاف هم بده

همه جوره داریم خورده میشیم خبر نداریم، دی:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...