رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سرويسهای بهداشتی

 

سرويس های بهداشتی يکی از مهمترين فضاهای کاربردی در معماری داخلی و معماری محسوب می شوند.چگونگی قرار گيری سرويس ها در پلان و ارتباط آن با فضای ديگر بسيار حائز اهميت است. درساختمانهای مسکونی جدا بودن سرويس خصوصی خانواده ار سرويس مهمان امری مهم به شمار می آيد.

با توجه به محدود بودن اين فضا و مواردی که در آن مورد استفاده قرار می گيرند(مثل وان، زير دوشی، توالت،روشويی و عناصر تزئينی)چگونگی قرار دادن آن ها با شکلی اصولی به بهينه بودن اين فضا کمک می کند.

image001.jpg

در درک کردن اين فضا پيروی از سبک انتخابی بايد مورد توجه قرار گيرد و يک طراحی اصولی و زيبا مستلزم هماهنگی بين کف پوش، ديوار پوش، روشويی، دستشويی، وان يا زير دوشی، شير آلات و وسائل تزئينی در اين محيط است.

image003.jpg

از اصولی که بايد در طراحی سرويس های بهداشتی رعايت کرد می توان به موارد زير اشاره کرد:

-عايق رطوبت بودن کف پوش، ديوار پوش و سقف

-در صورت وجود سقف کاذب، عايق بودن آن

-اولويت دسترسی به روشويی

-در معرض ديد نبودن توالت هنگام باز شدن درب

image004.jpg

image005.jpg

محل استقرار سرويس ها

مناسب ترين محل استقرار حمام، نزديک به اتاق خواب و توالت است.البته اگر با خود حمام ادغام نشده باشد.اگر چه دوش ها فضای کمی دارند اما افراد جوان تر آن را ترجيح می دهند، همان طور که حمام ها معمولاً برای افراد مسن مناسب ترند.

image007.jpg

اگر خانه ها دارای اتاقی برای لباسشوي نباشند و يک آشپزخانه کوچک باشد،فضای حمام می تواند محلی مناسب برای نصب ماشين لباسشويی باشد.حمام ها با توالت، فضا های کاملی هستند که با تجهيزات لازم نيازهای بهداشتی ساکنان را رفع می کنند.به هر حال، طرح ايده آل اين است که دو فضای جدا گانه قابل قفل کردن برای حمام و توالت در خانه وجود داشته باشد و اين طرح برای ساکنان بيشتر از پنج نفر لازم است.

يک حمام با توالت سر خود می تواند به طور مستقيم از اتاق خواب ها قابل دسترسی باشد.همان طور که توالت ديگر می تواند از راهرو قابل دسترسی باشد.وان حمام يا زير دوشی به علاوۀ دستشويی در توالت نصب خواهد شد.برای مقرون به صرفه بودن و دلايل تکنيکی، حمام، توالت و آشپزخانه بايد به شکلی طراحی شود که يک سرويس داکت مشترک داشته باشد.

image008.jpg

در خانه های چند طبقه، چيدمان به نوعی است که ديوارهای عبور لوله ها ، برای حمام و توالت به طور مستقیم بالای هم قرار گرفته تا هزینه نصب وعایق بندی صدا را به حداقل برساند با این حال ، حمام های کنار هم در دو آپارتمان متفاوت ، نباید به یک سیستم تخلیه متصل شود.

حمام و توالت باید سمت شمال قرار بگیرند ، و حدالامکان به طور عادی با نور طبیعی روشن وتهویه شوند. برای اتاق های داخلی حداقل چهار تعویض هوا در ساعت مورد نیاز است. درجه حرارت 22 تا 24 درجه سانتی گراد ، برای حمام ایجاد آسایش می نماید و درجه حرارت 20 درجه برای توالت ها مناسب خواهد بود. این مقدار، از ساختمان های دفتری ، که 15 تا 17 درجه ، در حالت عادی دارند بیشتر است ، حمام ها به خصوص در معرض رطوبت هستند بنا بر این درز گیری مناسبب باید اعمال شود. سطوح حمام ها به دلیل رطوبت بالا باید به آسانی قابل نظافت بوده ، پوشش دیوار و سقف باید در برابر این نوع شرایط مقاوم باشد.

برای پوشش کف لازم است که از پوشش های غیر لغزنده استفاده شود.

image010.jpg

حمام قابل دسترسی از اتاق حمام زیر سقف شیروانی

خواب دوش و توالت با نور گیر سقفی

image012.jpg

آشپز خانه و حمام با دیوار حمام قابل دسترس از راهرو

مشترک تاسیساتی

image014.jpg

طرح نمونه برای هتل نمونه حمام در خانه های

کنار هم

image016.jpg

آشپز خانه ، اطاق تاسیساتی آشپز خانه ، حمام و توالت

حمام و توالت به صورت گروهی روی یک دیوار تاسیساتی

image017.jpg

حمام En Suite و دوش جداگانه آشپزخانه ، حمام و توالت روی

یک دیوار تاسیساتی

image018.jpg

حمام و سونا حمام وسیع

(متصل شده از طریق دوش)

 

 

نکته: عایق بندی صوتی مورد نیاز را در نظر داشته باشید:

- مقدار سرو صدا از سیستم ها و لوازم خانگی در آپارتمان های همسایه یا اتاق جانبی نباید از 35 دسی بل تجاوز کند.

- حداقل باید یک پریز عایق در ارتفاع 130 سانتی متری در کنار آینه ( برای لوازم برقی ) تعبیه شود.

- در نظر گرفتن فضای مناسب برای موارد زیر در حمام / توالت لازم است:

قفسه حوله ، مواد شوینده ، دارو و لوازم آرایشی ( حد الامکان قفل دار ) ، آینه و چراغ ، آب گرمکن جانبی ، میله حوله ، کشو ، دستگیره بالای وان حمام ، نگه دارنده کاغذ توالت با دسترسی آسان ، جا صابونی ، جا مسواکی و فضای انباری

 

image019.jpg

طراحی حمام و توالت

- حمام های خاص طراحی شده از جنس پلی استر ( با مقاطع پهن در سمت شانه و باریک در سمت پا ها ) و واحد های دوش ، در فضا صرفه جویی کرده در نتیجه فضا ها را سریع تر می نماید.

- حمام ها با کنج های پخ زده شده می تواند در نوسازی پروژه ها مفید باشد.

image021.jpg

نمونه حمام های طراحی شده در محیط های کوچک

image023.jpg

- طراحی برای فضای کوچک:

image025.jpg

اطاقک دوش با مجرای اطاقک فشرده توالت

لوله های تاسیساتی با وسایل مربوطه

image027.jpg

فضای حمام اطاقک بزرگتر توالت با دوش

image028.jpg

فضای فشرده توالت فضای حمام با ماشین لباس شویی

image029.jpg

فضای فشرده با دوش فضای فشرده توالت با دوش

در یک سمت آن

image030.jpg

فضای دوش در کوچک ترین آپارتمان فضای دوش به سبک هتل

image032.jpg

توالت به سبک بیمارستان حمام پیش ساخته با دیوار

تاسیساتی آشپزخانه

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 164
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

Bahram Sh مهمان

اعجاز رنگ ها در حمام منزل تعداد بازدید: 281129927.jpg

این طرح های تازه حمام از Delpha چشم شما را خیره می کند . این گروه با بکار بردن رنگ هایی جسورانه ,نمونه هایی بسیار جالب از قدرت رنگ در دکوراسیون داخلی را به نمایش گذاشته اند.

این طرح های تازه حمام از Delpha چشم شما را خیره می کند . رنگ هایی بس جسورانه و کاشیکاری ها و وسایل جانبی بسیار مدرن و ساده که از این حمام ها یک کلکسیون زیبا ساخته است.

یک حمام تیره به رنگ انگور فرنگی که گوشه هایی از معماری مراکشی را در خود دارد. این تیرگی ابهت خاصی به این فضا داده است و استفاده از رنگهای روشن در جزییات تیرگی دیوار ها را ملایم و دلپذیر می کند .

bathroom-design-ideas-delpha-1.jpg

bathroom-design-ideas-delpha-2.jpg

bathroom-design-ideas-delpha-3.jpg

در طرحی دیگر شما رنگ قرمز را می بینید ,چه شاهکار جاودانه ای ! این ترکیب شما را به وجد میآورد و بعد یک روز طاقت فرسا دوش کرفتن در این حمام خستگی از تن بیرون می کند.

 

bathroom-design-ideas-delpha-11-thumb.jpg

رنگ های بکار رفته در این حمام ها از بنفش تیره تا نارنجی و سبز و ارغوانی...رنگ هایی هستند که استفاده از آن قدرت ریسک طراح آن را نشان می دهد.

bathroom-design-ideas-delpha-8.jpg

bathroom-design-ideas-delpha-5.jpg

bathroom-design-ideas-delpha-10.jpg

تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ

www.seemorgh.com/lifestyle

اختصاصی سیمرغ

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان

این سرویس‌های زیبا به علت داشتن سبک آسیایی در عین حال منحصر به فرد بودن، ساده بودن، شیک بودن و به روز بودن، احساس آرامش‌بخشی را نیز القا می‌کنند. این سرویس‌های زیبا به علت داشتن سبک آسیایی در عین حال منحصر به فرد بودن و شیک بودن، احساس آرامش‌بخشی را نیز القا می‌کنند. این مطالب را به همراه تصاویرشان بررسی کنید و از آنها برای دکوراسیون داخلی حمام و دستشویی منزلتان الهام بگیرید.

سبک آسیایی در حمام:

1ss_SIP928755.jpg

یک کنسول با سبک منحصر به فرد خود با جنس چوب درخت ساج در زیر یک لگن عریض قرار گرفته است که دارای طبقاتی با فرم راه راه می‌باشد. خصوصیات اصلی این سبک به این قرار است:

· سبک آسیایی بسیار ساده و خلوت می‌باشد و نگهداری وسایل در آن به راحتی انجام می‌شود.

· دیوارها و کف در طرح سنگ می‌باشد که برگرفته از طبیعت است و حالتی زمینی به آن داده است.

· نوع شیر آب به کار برده شده در این حمام دارای سبک جالب و زیبا می‌باشد که به مدرن شدن و به روز شدن این حمام کمک کرده است.

حمامی با سبک هندسی:

2ss_SIP924566.jpg

صرفه جویی طراحی و هندسی بودن اشکال بسیار قابل‌توجه و دارای بافت غنی می‌باشد. در این اتاق 5×6 فوتی ترکیبی از کارکرد و آرامش که هر دو در سبک‌های آسیایی به چشم می‌خورد، وجود دارد. دستشویی برنزی و صفحه سنگی زیر آن بسیار شیک و منحصر به فرد می‌باشد و در عین حال با سبک‌های جدید و مد روز موافق است.

دیوار بافت دار:

3ss_SIP909706.jpg

بکار بردن بافت‌هایی ازعناصر طبیعی بسیار تسکین‌دهنده می‌باشد. در این حمام یک لگن دستشویی لعابی صاف و براق تضاد جالبی را با صفحه زیر خود ایجاد کرده است و کاشی‌های دیوار با رنگ خنثی خود یک پس‌زمینه عالی برای کابینت‌های سیاه رنگ ایجاد کرده‌اند. ریل حوله در جای بسیار خوب و در دسترس قرار گرفته که در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد.

کلاسیک و شیک:

4ss_REN607107.jpg

یک آینه بزرگ بدون قاب بالای لگن دستشویی در فضایی دنج قرار گرفته که این فضا را از دیگر قسمت‌ها توسط دیواری جدا ساخته‌است. شیر آب با سبک معاصر خود جلوه‌ای دیگر به فضا داده است.

الهام گرفته از طبیعت:

5ss_PDN700473.jpg

نقاشی دیواری و وسایل ویژه در این حمام ساده، به کار رفته است که الهامی از سبک شرقی می‌باشد. این نقاشی دیواری شامل بامبوهای بلندی است که تا سقف کشیده شده‌اند. درکنار آن دو قاب آینه زیبا قرار گرفته است که الهامی از معابد شرقی می‌باشد. در سنت آسیایی وجود ضربه‌هایی از رنگ قرمز در فضا شانس را به همراه دارد.

از یک هشتی تا یک حمام شخصی:

6ss_BHG154084.jpg

 

در این فضا هشتی کنار اتاق خواب اصلی به فضای حمام تبدیل شده است. کابینت‌های به‌هم‌پیوسته فضایی برای نشستن و قراردادن وسایل ایجاد کرده است. در این حمام میز با سبک منحصر به فرد خود در وسط اتاق به زیبایی آن کمک کرده است. استفاده از سنگ آهک:

7ss_SIP926512.jpg

 

لبه‌های دیوار و زمین با کاشی‌های از جنس سنگ آهک پوشیده شده‌اند. استفاده از گلهای طبیعی همراه با حوله‌های سبز رنگ به این فضا حیات داده است.

ملاقات اقیانوس و ساحل:

8ss_SIP925162.jpg

یک نورگیر سقفی بزرگ مرکزی و پنجره مستطیلی عریض به اندازه کافی نور خورشید را وارد فضا می‌کند. دیوارها با سنگ مرمر پوشیده شده است. فضا به رنگ ماسه‌های گرم کنار دریا می‌باشد و کاشی‌های زمین همچون رنگین کمانی بر زمین نشسته است و به نظر می‌رسد الهامی از دریا باشد.

زیبایی و کاربری:

9ss_SIP936584.jpg

در این حمام دستشویی‌ها در پائین یک دیوار آینه‌ای بزرگ قرار گرفته است. صفحه رویی آن دارای سطح‌های با ارتفاع‌های مختلف است، این کار علاوه بر زیبایی و تنوع در ظاهر، کاربری آن را برای جایگاه آرایش به خوبی راحت ساخته است. این زیبایی با موزائیک کاشی‌های رنگارنگ و کابینت‌های به رنگ چوب تکمیل شده است.

یک حمام تمیز و زیبا:

10ss_SIP925071.jpg

یک دستشویی آویخته به دیوار در کنار دو دراور و پایین یک طاقچه برای آراستن و قراردادن وسایل این سوی حمام را تشکیل می‌دهد. وان و دوش در پایین یک پنجره بزرگ قرار گرفته که نور لازم را فراهم می‌کند در عین حال به گونه ای است که نگرانی برای فضای خصوصی حمام وجود ندارد.

زیبایی و رنگ:

11ss_SIP926739.jpg

دیوار باموزاییک‌های سیمانی رنگی و قطعات شیشه‌ای پوشیده شده است، شیشه‌ها فضای دوش را از وان جدا ساخته است. در این حمام وجود یک دستشویی منحصر به فرد و یک نورگیر بزرگ و رنگ‌های موجود در حمام توجه را به خود جلب می‌کند.

 

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...
  • 4 هفته بعد...
فاطمه خانوم تو می خوای منو بکشی

از صبح همش چیزهای خوشمل خوشمل دیدم

 

خوب چی می شه عکسای خوشمل ببین دیگه ملیحه جونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟:ws3:

تازه می خوام به خاطر تو هر روز اینجا عکسای خوشمل بذالم :ws3:

خودشو ندارم لااقل عکساشو ببینیم :sigh:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • اضافه کردن...