رفتن به مطلب

طرح شهرسازی 2

ارسال های توصیه شده

سلام من میخوام هم کارایی که قراره برا طرح2 انجام بدیم رو میگم و هم در صورتی که تمایل دارین راهنماییم کنین:a030::ws3:

من یه گروه 2نفره دارم البته استادمون تعداد اعضای گروه رو به عهده خودمون گذاشته بود چون من فک کردم که اگه کمتر باشیم هم بهتر یه چیز یاد میگیریم هم هماهنگی کارمون بیشتر میشه.
ما تو طرح یکمون مرحله شناخت رو داشتیم به این صورت که استاد برای هر گروه یه سایتو مشخص کرد و ما با برداشت هایی که در سطح سایتمون داشتیم مواردی مثل نقشه مشاغل،تعداد طبقات،هرم سنی،نقشه جز به جز،تجهیزات شهری،نقشه خطوط آبرسانی،خطوط انتقال برق،حرکت و دسترسی و یه عالمه نقشه دیگه:w16:
اما واسه طرح2 خود استاد یه سایت دیگه رو برامون مشخص کرده و اطلاعات مرحله شناخت رو به صورت کامل در اختیارمون قرار داده و ازمون خواسته که با توجه به اطلاعاتی که داریم باید برای سایتمون اهداف عملیاتی بنویسیم ، راه کارهایی رو جهت کاهش مشکلات سایت مثل ترافیک،زیاد بودن اماکن متروکه و مخروبه،پاتوق معتادین،بافت های فرسوده و...ارائه بدیم و پتانسیل های موجود در سایت مورد نظر را شناسایی کنیم:ws38:
البته استادمون شدیدا به گرافیک کارمون توجه میکنه و 80درصد نمرمونو در بر میگیره:ws52:

چه استاد گلی دارین :ws3: خیلیا تا طرح پنجشون هم درگیری برداشت اطلاعات و شناخت رو دارن :icon_pf (34): البته واقعاً لازمه و نباید نادیده هم گرفته بشه.
خب واسه شروع کار لازمه که اول یه تحلیلی از اون اطلاعات شناخت داشته باشین. تحلیلا رو تو همون بعدای مختلف اجتماعی، اقتصادی، کالبدی و ..... انجام بدین. بعدش بتونین چالش ها و قابلیت هایی که تو اون محدوده مورد مطالعه هست رو شناسایی کنین که با توجه به اونا هدفاتونو تعیین کنین. دیدن نمونه کارا هم میتونه تو بازتر شدن ذهنیتتون خیلی کمک کنه :w16:
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 63
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلامممممممممممم انجمنی هاicon_pf%20%2834%29.gif

آره محمد استادمون خیلی گلهههههه:icon_gol:منم دارم دنبال نمونه کار میگردم چون اگه مطالعه کنم خیلی ایده ها میتونم بگیرم:ws38:
و یکی نمیدونم باید برم کرمان یا نه اصلا لازمه که طرح جامع کرمانو بگیرم یا نه،برای اطلاعات بیشتر دنبال چه مقالاتی باشم،چون یه نگاه اجمالی که انداختم مشکلاتی مثل فرسودگی بافت ها ،ترافیک شدید،در مواردی تعداد طبقات باهم تناقض داره،کم بودن عرض معابرو...و نمیشه برا حل این مشکلات یه چیزی همینجوری بنویسم بلکه باید یه سری اطلاعات داشته باشم و در موردشون نظر بدم:w16:

نه بابا به خاطر یه طرح کرمان میخوای بری چیکار :w58:
مگه اطلاعاتی که داری کامل نیست؟ تا چه حدیه؟ :ws52: طرح جامع کرمان به عنوان طرح فرادست لازمت میشه به نظرم. این طرحای فرادست اون ناحیه رو گیر بیاری خوبه.
البته عکسم لازم داری واسه ایجاد شدن ذهنیت بهتر و شناخت بهتر از اونجا. عکسم نداری؟ :ws52:
لینک به دیدگاه

سلامممممممممممم انجمنی هاicon_pf%20%2834%29.gif

آره محمد استادمون خیلی گلهههههه:icon_gol:منم دارم دنبال نمونه کار میگردم چون اگه مطالعه کنم خیلی ایده ها میتونم بگیرم:ws38:
و یکی نمیدونم باید برم کرمان یا نه اصلا لازمه که طرح جامع کرمانو بگیرم یا نه،برای اطلاعات بیشتر دنبال چه مقالاتی باشم،چون یه نگاه اجمالی که انداختم مشکلاتی مثل فرسودگی بافت ها ،ترافیک شدید،در مواردی تعداد طبقات باهم تناقض داره،کم بودن عرض معابرو...و نمیشه برا حل این مشکلات یه چیزی همینجوری بنویسم بلکه باید یه سری اطلاعات داشته باشم و در موردشون نظر بدم:w16:

سلام

اینکه محمد گف استادتون گله جملش ایهام داشت ...

ببین شما هنوز اول راه هستین و باید خودتون درگیر مسائل بشید .. اینکه از روی چندتا کاغذ و نقشه بیایید راه کار بدید زیاد پسندیده نیست ... بهتره مسائل و مشکلات براتون ملموس باشه ... درسته شما با براشت به یه سری نقشه و اطلاعات میرسین که الان هم در اختیار دارین اما اون تصویر ذهنی و اون ادراک شما از فضا خیلی می تونه تو روند اجرا و هدف گذاری و حتی تعریفتون از مسئله مهم باشه .
لینک به دیدگاه

نه بابا نه عکس دارم و نه طرح جامع w58.gifفقط چندتا نقشست که حتی اسم خیابونا توش مشخص نیست

فقط با چندتا نقشه که نمیشه شناخت آخه :icon_pf (34): برای اینکه بتونین هدفای درستی تعیین کنین و به راهکارای مناسب برسین لازمه شناختتونو نسبت به اونجا بیشتر و قوی تر کنید. وگرنه رو 4تا نقشه یه سری راهکارای خیلی کلی میشه گفت که تو همه جا می تونه کاربرد داشته باشه مهم نیست ارگ کرمانه یا امیرچخماق یزد یا ... :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

سلام، منم با نظر Mohammad A. موافقم. اگه بخوای راهبرد یا اهداف عملیاتی برای کاهش نقاط ضعف و یا تقویت نقاط قوت بنویسی مطمئناً باید شناخت کافی و لازم رو از محدوده داشته باشی. با نقشه و اطلاعات روی کاغذ نمیشه کاری کرد. اصلاً شهرسازی با حواس پنجگانه ارتباط مستقیم داره. مگه میشه بدون لمس جایی یا دیدن و شنیدن محدوده و بدون قدم زدن در اونجا، کاری کرد؟

پس به نظر من یه سفر به محدوده میتونه خیلی کمک کنه. باز هم تاکید میکنم بدون جدول سوآت نمیشه اهداف و راهبردهای عملیاتی دقیق و مثمر ثمری نوشت. اصلاً با همین جدول سوآت میشه فهمید چه مشکلاتی داره و چه پتانسیل های مثبتی درش نهفته. پس بعد از بازدید از سایت باید یه جدول سوآت قوی براش بنویسی که 50% درصد کار شما در همین جدول سوآته.

تازه میتونی بعد از جدول سوآت با تکنیک AHP وزن پارامترها رو بدست بیاری و با اولویت بندی مشکلات و قوتها بهشون با اصول و دقیق بپردازی. اگه میخوای استاد رو خوشحال کنی و به قول خارجیا سورپرایزش کنی، از سایتت بازدید کن و تا میتونی اطلاعات درباره سایت رو از ابعاد مختلف (اجتماعی، اقتصادی، کالبدی، زیست محیطی، مدیریت شهری، ...) به روز و بیشتر کن و از ابعاد مختلف هم ازش عکس بگیر تا موقع ارائه، دلایل و اهدافی که می نویسی، روی عکس نشون بدی و ثابتش کنی.

ضمناً این نکته رو فراموش نکن هر طرح، هدف و راهبردی که در شهرسازی ارائه میدی حتماً باید دلیل قانع کننده و کافی براش داشته باشی. و تا میتونی از اهداف و راهبرد و طرحهای فضایی و آرمانی پرهیز کن و سعی در حفظ حداکثری وضع موجود داشته باش.

یکی از کارهای خودم به نام طرح 4 رو براتون میذارم، حتماً مطالعه کنید، به نظرم راهگشا خواهد باشه. مراجعه کنید به بخش طرحها و پروژه های شهرسازی.

لینک به دیدگاه

سلام به همه دوستان:w14:مرسی از اینکه راهنماییم کردین خیلی خیلییییییییی ازتون ممنونم امیدوارم بتونم کارمو درست انجام بدم:ws3:

راستی اگه خواستی واسه برداشت بری، پرسشنامه فراموش نشه ها

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

سلااااااام ب همه دوستای نواندیش!:w02:

وقت همگی بخیر!:ws37:

بکس؟!ی سوال داشتم از محضرگرامیتون!:w02:

تو طرح 2...برا شیت تحلیل عناصر تاریخی و اجتماعی و فرهنگی باس چیا اورده بشه؟!:ws52:ب موضوعهایی باس اشاره بشه؟!

کمک کنید لدفن:4564::hanghead:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

دوستان استاد از ما کار دستی میخواد ، یه سوال، نقشه Base رو با چه شماره راپیدهایی روی کاغذ کالک پیاده کنم؟

واسه هرکدوم چه شماره ای ؟ کسی میتونه کمکم کنه؟!

راپیدت هرچی شمارش کمتر باشه بهتره
با 0.2 یا 0.1
لینک به دیدگاه

دوستان استاد از ما کار دستی میخواد ، یه سوال، نقشه Base رو با چه شماره راپیدهایی روی کاغذ کالک پیاده کنم؟

واسه هرکدوم چه شماره ای ؟ کسی میتونه کمکم کنه؟!

والا این مسئله بیشتر سلیقه ای هست تا اینکه یه راهکار عمده بشه براش در نظر گرفت ... اما به نظر میرسه خود نقشه منظورم پلاک ها و بلوک و ... رو با یک دهم بکشید و مشخص کردن مرز محدوده رو با یک شماره درشت مث 0.8 ....
لینک به دیدگاه

مرز محدوده مثه مرز چی تو یک محله؟؟؟؟ مغزم جواب نمیده...

پایان ترم شده کارامون کامل شده دوباره همه رو باید شروع کنم...

خوب همون مرز محله تون یعنی مرز محدوده دیگه ... منظور همون قسمتی که از یک شهر که جدا کردین و دارین روش کار میکنین ....
لینک به دیدگاه

دوستان نموداری که میفرستم ناحیه پنج محدوده

ی کاری من هست ، فقط یه چیزی رو

نمیفهمم این اعداد29.9و 66و 4 رو

چطوری بدست آوردن ، کسی میتونه توضیح

بده؟

خوب به نمودار دقت کنید میله های بالای پنج نشون دهنده این اعداده دیگه ، مثلا جمعیت 0 تا 14 رو میله آبی نشون میده برای پنج برابر با 29.9 هستش
اون سطر خاکستری تو جدول هم توزیع جن سی رو نشون میده ... یعنی تقسیم تعداد مردان بر تعداد زنان ، الان تو جمعیت 0-14 سال شما ،واسه قسمت پنج عدد 98.3 هست. یعنی تقسیم تعداد مردها به تعداد زن ها بر هم برابر با این عدد شده ... یعنی تعداد زن ها تو این سن از مردها بیشتره و اگه عدد از 100 بیشتر بود یعنی تعداد مردها بیشتره
لینک به دیدگاه

خوب آره اینو میدونم ، طبق چه محاسباتی این 29.9 دراومده اینو نمیفهمم!؟!؟!؟

خودش که گفته درصدش هست دیگه.
یعنی مثلاً 29.9 درصد کل جمعیت، جمعیت 14-0 هستش.
از تقسیم جمعیت 14-0 بر کل جمعیت ضربدر 100 بدست میاد.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

کاربرگ طرح شهرسازی 2 که تو دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان ارائه میشه رو از لینک زیر می تونید دانلود کنید:

دانلود کاربرگ

منبع: شهرآفرین

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...