رفتن به مطلب

طرح شهرسازی 2

ارسال های توصیه شده

در این تاپیک همانطور که از عنوانش پیداست یه تاپیک کارگاهی ست. در این تاپیک با چگونگی تهیه ی یک طرح جامع شهری به طوری آکادمیک آشنا خواهیم شد. از دوستان خواهشمند است که علاوه بر مطرح کردن پرسش هایشان، کارهای خودشان را نیز در انجمن قرار بدهند تا دیگر دوستان نیز در مورد آنها نظرات خودشان را ابراز دارند و نقاط ضعف و قوت هر کار رو بررسی نمائیم تا در این جریان علاوه بر تبادل نظر، در جاهایی که نیاز به دقت و خلاقیت بیشتری است از نظریات همدیگر بهره ببریم.
دوستانی که این درس را پاس کرده اند نیز لازم است که باز این تاپیک برگردند چون باید شهرسازی رو از پایه قوی بود. اینجا از مباحث کلی شهر بحث می شود و برای طرح های بعدی درک و برداشت کلی از شهر و طرح جامع به عنوان طرح فرادست یا بالادست دیگر طرح ها ضروری است.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • پاسخ 63
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

در این قسمت و قبل از شروع کار قرار تیپ را قرار می دهم تا مواردی را که باید رعایت کرد را آورده باشیم.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
  • 3 ماه بعد...

این فرقش با طرح 1 چیه؟

:ws52:
طرح 2 مگه همون کارگاه برداشت کالبدی و حمل و نقل شهری نیست؟ :ws38:

ما توی دانشگاه کردستان طرح یکمون یه آشنایی مقدماتی با طرح بود (برداشت کالبدی، حمل ونقل، اقتصادی و جغرافیایی و ...)
طرح 2 هم طرح جامع بود
طرح 3 تفصیلی
طرح 4 متاسفانه آماده سازی بود:ws44:(اکثر دانشگاه ها طرح 5 آماده سازی دارن)
طرح 5 هم طراحی شهری کار کردیم البته برا ترم پایینی هامون فکر کنم طرح ساماندهی بود
لینک به دیدگاه

من در این پست مطالعات وضع موجود طرح 3 مون که یه طرح تفصیلی بود رو قرار میدم. چون مطالعات طرح جامع و تفصیلی خیلی به هم نزدیکن (البته تفاوتاشون هم کم نیست) در اینجا آوردم.

لینک به دیدگاه

من و کومار(جوزف) تصمیم گرفتیم برای آشنایی بیشتر افراد انجمن با روند تهیه ی یک طرح جامع و فرایند تهیه ی آن و همچنین دلیل بررسی برخی آیتم ها، یه حرکت انقلابی رو شروع کنیم. اما بدلیل وقت گیر بودن این کار ناچاراً این مهم یک برنامه ی بلند مدت می باشد.
علاوه بر آشنایی با فرآیند تهیه ی طرح جامع، در مورد هر آیتم در حدی که مقدور بود بحث خواهد شد. لذا از کلیه ی دوستانی که میتوانند به ما کمک کنند خواهشمند است که هر چه زودتر اعلام آمادگی کنند.
روندی که در اینجا در پیش خواهیم گرفت طوری خواهد بود که تا حدی هم مباحث طرح تفصیلی را پوشش دهد. در اینجا همه میخواهیم از یکدیگر یاد بگیریم خواهشاً هر کسی که عضوی از انجمن است خود را معرفی نماید.

لینک به دیدگاه

در این ابتدای فهرست مطالعات مورد نیاز برای تهیه ی طرح جامع برای یک شهر براساس قرار تیپ 12 ، بررسی کل منطقه ای وجود دارد که طبق توضیحی که در خود تیپ آمده است:این بررسی ها صرفاً به خاطر روشن ساختن موقعیت و نقش شهر در منطقه، و تعیین حوزه نفوذ شهر انجام میشود"(قرار تیپ 12: 31). با توجه به اهمیت جایگاه شهر و مطالعه ی منطقه ای که شهر در آن قرار گرفته ، برنامه ریزی برای شهر نیز باید در پی ارتقای جایگاه شهرها در نظام برنامه ریزی سرزمین و در خدمت برنامه ریزی های کلان تر باشد.
یک شهر را هرگز نمی توان سیستمی بسته و یا پدیده ای در خود و برای خود قلمداد کرد و آن را جدا از کلیه ی فعل و انفعال های جاری در درون منطقه ای که متعلق به آن است، مورد بررسی قرار داد. موجودیت و نحوه ی سازماندهی یک شهر باید قبل از هر چیز در چارچوب برنامه ریزی ملی و منطقه ای قابل توجیه باشد. بر مبنای این نگرش، شهر نه یک واحد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مستقل، بلکه تنها جزیی از یک سیستم برنامه ریزی شده و هدفدار است که باید به نیازهای ملی و منطقه ای پاسخ دهد. در شرایط آرمانی، هیچ شهری نباید بدون مشخص بودن جایگاه و عملکرد آن در سیستم برنامه ریزی ملی به وجود آید. در یک سلسله مراتب عمودی، شهر تابعی از برنامه ریزی منطقه ای است و برنامه ریزی منطقه ای تابعی از برنامه ریزی ملی است(بهرام سلطانی، 1384: 1).
منطق زیست محیطی و اصول بهسازی سرزمین حکم می کند که دامنه ی فعالیت های برنامه ریزی، سازماندهی و طرحریزی شهری گستره ای وسیعتر از مرزهای قانونی شهر را در بر گیرد. به دیگر بیان، در فرایند برنامه ریزی شهری نه تنها حوزه ی نفوذ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شهر، بلکه قلمرو اکولوژیک(یا حوزه ی نفوذ اکولوژیک) آن را نیز باید مد نظر قرار داد. مسبب اصلی برخی از مسائل زیست محیطی شهرهای ایران استقرار نامناسب کاربری های تولیدی و صنعتی در خارج از محدوده ی شهریاست. برای مثال، حداقل طی بیست سال اخیر به کرات گفته شده است که بخشی از آلودگی هوای تهران ناشی از استقرار صنایع در جهات غرب، جنوب غربی و جنوب تهران است(همان).
منابع:
1)قرارداد تهیه ی طرح های توسعه و عمران، حوزه ی نفوذ و تفصیلی شهرها
2)بهرام سلطانی، کامبیز(1384)، مبانی معماری فضای سبز شهری، تهران:دید
از دوستان دیگر هم خواهشمندم که نوشته های خود را در رابطه با اهمیت بررسی های منطقه ای در ادامه قرار دهند در ضمن اگه نمونه موردی یا مطالعاتی در زمینه ی بررسی های منطقه ای که در قرار تیپ آمده، را دارند در انجمن قرار دهند.

لینک به دیدگاه
  • 5 هفته بعد...

سلام دوستان این نقشه پایه طرح 2 منه (البته با هم گروهیا)

قاب نقشه تقریبا تکراری شده دوس دارم نظر بدینو تغییرش بدیم :icon_redface:

اینم عکسشه :

لینک به دیدگاه

به نظر من اگه اون طرحه شهرسازي 2 رو از اون بالا حذف كني بهتره. چون اون بالا مخصوص آرم و معرفي دانشگاه ، دانشكده و گروه هستش.

بعد اگه ميتوني بخش شهرسازي رو تبديل كن به گروه شهرسازي

نكته ي ديگه نمي دونم چرا دانشگاه شيراز رو بزرگتر نوشتي بهتره اندازه ي همون دو نوشته ي پايينيش بشه. و بهتره كه آرم و اون نوشته هاي زيرش جوري جا بگيرش كه اون مستطيل بالايت 40 درصد كمتر شه جاي زيادي گرفته.

لینک به دیدگاه

با نظرات امید موافقم. عنوان دانشگاه اگرم میخواد بزرگتر باشه، یه کوچولو بزرگتر از پایینیاش باشه.

طرح شهرسازی 2 هم میتونه پایین نزدیک نام استاد و اینا بیادش.

جایی واسه شماره صفحه در نظر گرفته نشده :ws52:

لینک به دیدگاه

اين 40 درصدي كه كم كردي اضافه كن به راهنما.

توي بخش دانشجويان هم اگه ميتوني اون حجت معطري رو بيار تو هم سطح اسم خودت و اون اسم زياده رو بزار پايين. در اين صورت يه خط به كادرت اضافه ميشه كه ميتوني اونجا طرح يه مستطيل ديگه به اسم عنوان درس:طرح شهرسازي2 بزاري

در ضمن خطوط اصليت رو يه كم ضخيمتر كن. دو برابر خطوط مستطيلهاي عناوينت باشه. كادر كلي و كادر نقشه دو برابر خطوط مرزي ديگه باشه.

اگه يه كاري بكني همين نقشه ي خام خيلي زيباتر ميشه. رنگ بافت خودت رو يه كم كمتر كن ولي مثل همين الانت از بافت خارج محدوده بيشتر باشه. بعد اگه اطرافه بلوكها رو با خط بكشي و رنگ تيره تري نسبت به بافت بهش بدي نقشه خيلي بهتر خودش رو نشون ميده.

در ضمن هميشه توي همه ي نقشه ها محدوده رو فراموش نكن چون اولين نگاه به محدوده س بعد به محتواي داخلش.

در ضمن مقياس خطي كه عدد زيرش نباشه نامفهومه. بايد مشخص كني كه هر قسمتش (هر سانتي مترش مثلاً چند متره).

اينايي كه گفتم نظر خودم بود هيچ چيز مطلقي نيست. اگه ميتوني لينكش رو براي ديگر دوستان هم بفرست

لینک به دیدگاه

اینم 2 نمونه قاب ببین خوشت میاد

لینک به دیدگاه

محمد جان خسته کارا نباشی... کارت خوبه چیزایی که بچه ها گفتنم رعایت کنی بهترم می شه...فقط چند تا نکته که به ذهن من رسید...

1- چرا گرید های نقشه رو پاک کردی؟ توی نقشه های شهرسازی گرید نقشه حتما باید باشه

2- نمی دونم دقیقا روی سایتی که انتخاب کردین چه کارایی باید انجام بدین... ولی از مهم ترین چیزا اینه که عرصه و اعیان رو توی پارسل بندی ها نشون بدی... این

مورد خیلی مهمه :icon_gol:

لینک به دیدگاه

برای کادر و طرحی که به نقشه می دی هم راه های زیادی هست اگر اصول کلی رو رعایت کنی باقی سلیقه ایه..... ولی خوب بستگی به سلیقه استادت هم

داره... معمولش همین طرحیه که خودت دادی...

349159e2seibd5rmb67.jpg
من واسه یکی از پروژه هام که طراحی شهری بود و روی رفتار کار می کردم از این طرح استفاده کردم، ولی خوب استاد من این چیزارو می پسندید...اگر می خوای

یه کار معمول و به سبک اداری ارائه بدی طرح خودت خوبه...:w16:

لینک به دیدگاه

سلام
نظر استادا راجع به چیزایی که باید توی فرمت نقشه رعایت بشه فرق می کنه .
مثلا همونطور که توی تاپیک طرح یک گفتم ، استادای ما گفته بودن باید این ها رو حتما داشته باشیم :
عنوان پروژه ، عنوان نقشه ، مقیاس ، راهنمای اتصال نقشه ، منبع ، تاریخ تهیه ی نقشه ، تاریخ تهیه ی منبع ، شماره ی نقشه ،
جهت شمال ، آرم دانشگاه ، اسامی اساتید و دانشجوها
.
حالا اگه بخوام با توجه به اینا بگم ، شما الان توی فرمتتون اندکس ( راهنمای اتصال نقشه ) رو ندارین :ws52:
که فک می کنم چیز مهمیه ، حداقل برای استادای ما که خیلی مهم بود و خیلی روش تاکید داشتن :w16:
.
دیگه اینکه عنوان پروژه رو ندارین ! :ws52:
اون راهنما رو هم اگه راست چینش کنی بهتره ، یعنی مثل بقیه از راست شروع بشه ، نه از وسط :ws52:
.
با امید موافقم ، اگه اون طرح شهرسازی 2 رو برداری و اسم دانشگاهم معمولی بنویسی بهتره :w16:
در کل فرمت هرچقدر ساده تر باشه بهتره ، چون باعث میشه طرف مستقیم بره سر اصل مطلب ( نقشه ) :a030:

لینک به دیدگاه

سایز فونت اساتیدتم نیاز نیس اونقد بزرگ باشه، میتونه هم سایز اسم خودتون باشه. اسم خودتونم به نظر من یا همشون وسط چین باشن یا همه راست چین.
ببین شیتت در کل زیبایی سادگی خودشو داره. یهو یه حرکت مثلا خاص نمیخواد بزنی رفیق، کارتو خراب میکنه. یه نمونه دیگش همین طرح شهرسازی 2 که بچه ها اشاره کردن.
تازه مگه دانشگاه شیراز چی هست که انقد گنده گذاشتیش؟ :ws3:
ببین دور کل لجندت یه کادر بکش، دور کادر نقشه ات هم یه کادر دیگه اضافه کن، خطوطش هم یکم ضخیم تر باشه و از کادر دورت نازک تر. البته این سلیقه شخصی منه. کلا سلسله مراتب برای رسیدن به یه چیز باید رعایت بشه. نه اینکه بعد از کادر کل صفحه یهو بیای به کادر مثلا علامت شمال برسی. حالا هرجور سلیقت هست رفیق. :smiley (18):

محمد جان خسته کارا نباشی... کارت خوبه چیزایی که بچه ها گفتنم رعایت کنی بهترم می شه...فقط چند تا نکته که به ذهن من رسید...

1- چرا گرید های نقشه رو پاک کردی؟ توی نقشه های شهرسازی گرید نقشه حتما باید باشه

2- نمی دونم دقیقا روی سایتی که انتخاب کردین چه کارایی باید انجام بدین... ولی از مهم ترین چیزا اینه که عرصه و اعیان رو توی پارسل بندی ها نشون بدی... این

مورد خیلی مهمه :icon_gol:

البته در صورتی که با عرصه و اعیانی خونه کاری نداشته باشن چیز اضافی هست، همچنین اگه کلا دانه بندی پلاک ها اهمیتی نداشته باشه، فقط لبه ی راه ها مهم میشه. :flowerysmile:
لینک به دیدگاه

آقا محمد آخرش خودت باید تصمیم بگیری. یه سری از نکات رو بچه ها اشاره کردن و همون طور که مهندسین شهرساز گفتن بقیه ش سلیقه ایه. در ضمن طراحی این کار خیلی به موضوع کارت وابسته س ، شما نمیتونی از کار مهندس هدی استفاده کنی اون موضوعش یه چیز دیگه س اصلاً ولی میتونی از خلاقیتی که برای تناسب کادر و نقشه به خرج داده متناسب با کار خودت ایده بگیری.
من این نمونه از کار طرح 3 خودمون رو برات میزارم شاید از این هم تونستی یه ایده ای بگیری.
rotfk9u4f07hvwz1c5tc.jpg

لینک به دیدگاه

سلام دوستان این نقشه پایه طرح 2 منه (البته با هم گروهیا)

قاب نقشه تقریبا تکراری شده دوس دارم نظر بدینو تغییرش بدیم :icon_redface:

اینم عکسشه :

سلام.

1-آرم دانشگاه بزرگه. کوچکترش کن.
2- طرح شهرسازی 2 رو از اون گوشه بیار توی یه باکس مثل موضوع نقشه. مثلا بذار درس: .
3-معمولا تو اسناد شهرسازی یه نقشه ی کوچیک از کل شهر میذارن و محدوده ای که دارن بررسی می کنند رو به صورت یه لکه روی نقشه نشون میدن.
4- اصلا لزومی نداره اسم استادا بزرگتر از اسم خودت باشه.

در کل سعی نکن توی توضیحات نقشه کارهای خارق العاده کنی. چون مهمترین چیز توی یه نقشه عمر تماشا است. یعنی توی یه نگاه باید تمامی اطلاعات توی چشم بیاد.

موفق باشی. :icon_gol:
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...