رفتن به مطلب

طرح شهرسازی 5

ارسال های توصیه شده

خب من طرح شهرسازی 5 رو ترم قبل پاس کردم که کارهای ما به 2 دسته تقسیم میشد نقشه ها و گزارشات که نقشه ها شامل 1-طراحی خود مجتمع مسکونی-2 -آکس بندی3-جا نمایی تیرهای برق4-شیب5-آبرسانی شهری6-طراحی شبکه فاضلاب7-نحوه دفع آب های سطحی8-مقطع عرضی خیابان هامون 9-جزئیات اجرایی زیرسازی معابر10-جزئیات اجرایی زیر سازی پیاده رو ها 11-جزئیات اجرایی جمع آوری آب های سطحی عمده ترین چیز تو گزارشات متره برآورد هزینه ها-دفترچه ضوابط و موقعیت و شیب زمینو ...رو میتونم نام ببرم.

تصویر طراحی مجتمع مسکونی11

تصویری که گذاشتی معلوم نیست :ws52:
خوشحال میشیم درباره روند کارهایی که کردی بیشتر توضیح بدی :a030:
به خصوص قسمت متره برآورد هزینه ها که چه معیارهایی رو در نظر گرفتین. چون اقتصادی بودن طرح ها چیزیه که متأسفانه خیلی از جاها بهش توجهی نمی کنن. :icon_pf (34):
ممنون میشیم یه توضیحی از پروژتون و مراحل کاری که انجام دادین بگین :w16:
لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • 7 ماه بعد...

سلام دوستان

من عضو جدید هستم. دانشجوی ترم هفت شهرسازی هستم و الان هم درگیر کارهای طرح 5.

میشه یک نفر لطف کنه و یک نمونه دفترچه ضوابط برای من بفرسته اخه من الان باید برای شهرکی که طراحی کردم یک دفترچه ضوابط بنویسم ولی متاسفانه نمیدونم باید چطوری شروع کنم.

ممنون میشم اگر که کمکم کنید.

لینک به دیدگاه

نمونه ضوابط رو میتونی تو طرح تفصیلی و جامع اونجایی که کار میکنی، ببینی.
ما اینو واسه کارگاه برنامه ریزیمون انجام داده بودیم که امیدوارم مفید باشه حالا.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
  • 8 ماه بعد...

خودمم نفهمیدم:ws3:

راهنمایی کن یه چیزلیی اگه بلدی

واسه کار طرح واسه دونستن این قضیه باید از طریق پرسشنامه عمل کنی. اما واسه خوندن یه سری مبانی نظری واسه این چیزا باید مقالات رو مرور کنی. من خودم کار نکردم، الان سرچیدم یه سری مقاله که شاید بتونه کمک کنه تا حدی:
http://www.noandishaan.com/forums/thread78580.html
http://www.noandishaan.com/forums/thread93658.html
http://www.noandishaan.com/forums/thread54372.html

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

khob zarort in kargah aslan bara chie:ws38:

اخذ نمره :ws3:
.
ینی چی ضرورتش چیه ؟ :w58: خب یکی از طرحای مهم توی حیطه شهرسازی ، آماده سازیِ اراضی برای کاربردهای مختلف (مثل محلات مسکونی، شهرک های صنعتی و ...) هستش دیگه . اگه با این مسائل آشنا نباشیم چطوری شهرهای جدید ساخته بشن ؟ چطوری از زمین های بایرمون استفاده کنیم ؟ همینجوری یرخی و رو هوا که نمیشه دوست عزیز :a030:

لینک به دیدگاه

khob zarort in kargah aslan bara chie:ws38:

توی این کارگاه قرار همه اونچیزایی که تا حالا (4 کارگاه قبلی) یاد گرفتین رو استفاده کنین .... طراحی یه محله یا واحد همسایگی تو زمین خالی هست یعنی دستتون بازه برای طراحی و برنامه ریزی اما بصورت اصولی و شهرسازانه ... دیگه تمام مهارت هایی که یاد گرفتین رو باید اینجا پیاده کنین .

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

خب، من ترم گذشته طرح شهرسازی 5 یا همون کارگاه آماده سازی زمین رو گذروندم و حالا میخوام کارایی که انجام دادیم رو براتون شرح بدم:ws37:

1. معرفی کارگاه، ارائه شرح درس، معرفی مکان پروژه ؛ تعیین گروه ها و آشنایی با سایت

جلسه اول، کلاس به گروه های 5 نفره تقسیم شد و کل کاری که قرار بود در طول ترم انجام بدیم رو برامون توضیح دادن. سایتی هم که بهمون معرفی کردن، یه زمین 23 هکتاری بود توی منطقه 22 تهران که کاربری ش طبق طرح تفصیلی R131 بود و برای طراحی به محله مسکونی، کاربری مناسبی داشت.:w16:

بعد ازمون خواستن که تا هفته بعد بریم اولا زمین رو پیدا کنیم و بینیمش ، ازش عکس بگیریم (از خودش، دید هاش به نقاط مختلف و ...) . البته همه گروها کل هفته در حال تلاش برای پیدا کردن زمین بودیم :ws3: از بس که تو اون منطقه زمین بایر هست icon_pf%20%2834%29.gif نقشه هاش هم که همه از دم ناقص بودن hanghead.gif خلاصه هر روز به ماشین چرخ میزدیم اون ورا icon_razz.gif اما در کل موقعیت زمین در کل خیلی جالب بود، شمالش آبشار بود و پایینش دریاچه ! hapydancsmil.gif

دوما اینکه مطالعات شناخت در سطح منطقه و ناحیه و محله رو کار کنیم. که خب این قسمت هم مثل همیشه خلاصه سازی و آپ دیت کردن طرح تفصیلی منطقه و ... بود :ws3:. اما خب این منطقه متاسفانه طرح تفصیلی ش خیلی قدیمیه و واقعا منطقه هرروز تغییر میکنه چون سرعت ساخت و ساز توش خیلی بالاس و مجبور بودیم برای بعضی چیزا برداشت هم بریم در سطح کلان 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

شناخت توی این مرحله شامل این موارد میشد: معرفی کلی، مطالعات اقلیمی، زیست محیطی، جمعیتی و اجتماعی، اقتصادی، کالبدی ( کاربری اراضی، شبکه ارتباطی، سازمان فضایی و گونه شناسی محلات).

2. بررسی اصول و مفاهیم طرح های آماده سازی، کرکسیون شناخت در مقیاس منطقه و حوزه ؛ برداشت اطلاعات کتابخانه ای و میدانی در مقیاس کلان

توی این جلسه اولش یه سری از اصول طرح های آماده سازی رو برامون گفتن ، از تاریخچه نظرات نظریه پردازا گرفته فرآیند انجامش و انواعش و .... بعد هم شناختی که واسه منطقه و ناحیه و محله انجام داده بودیم رو باهامون کرکسیون کردن . بعدش هم کارای هفته بعد رو گفتن که انجام شناخت در مقیاس سایت و حوزه نفوذش بود . :ws37:

واسه این مرحله باید چند تا شیت تهیه می کردیم؛ معرفی سایت (ابعاد و موقعیت و ..)، مطالعات اقلیمی (برش های طولی، شیب سایت، نمودار گل باد، جهت تابش خورشید و دیاگرام آن، وضعیت آبهای سطحی سایت و نقشه ش، آلودگی های صوتی و زیست محیطی سایت و حوزه نفوذش، نقشه توپوگرافی، نقشه گسل ها، نقشه حریم ها )، کاربری اراضی ( کاربری اراضی پیشنهادی حوزه نفوذ و سایت در طرح تفصیلی جزییات آن مانند سطح اشغال مجاز، تعداد طبقات، عرض معبر، کاربری های مجاز، نسبت سکونت به فعالیت، تعداد واحد مسکونی در هکتار حد نصاب قطعات و تراکم مجاز)، شبکه ارتباطی (نقشه وضع موجود حوزه نفوذ و نقشه پیشنهادی طرح تفصیلی)، سازمان بصری ( دید های پاناروما از شما، جنبو و شرق و غرب سایت، کریدورهای بصری، گونه بندی مسکن و محلات در حوزه نفوذ ).:w16:

3. معرفی نمونه های طرح های آماده سازی، تکمیل شناخت منطقه و کرکسیون مقیاس زمین؛ برداشت اطلاعات کتابخانه ای و میدانی در مقیاس خرد

اولِ این جلسه چند تا نمونه اجرا شده ی خارجی و ایرانی طرح های آماده سازی رو نشونمون دادن که بهتر آشنا بشیم باهاشون. بعدش هم شناخت زمین رو کرکسیون کردیم و ایرادات کلی مون رو گفتن تا برای تحویل هفته بعد مشکلی نداشته باشیم. :w16:

4. تحویل مرحله اول ؛ ارائه شیت های نهایی مرحله شناخت :w02:

لینک به دیدگاه

5. تحلیل سایت براساس اصول برنامه ریزی راهبردی؛ جداول سوات، چشم انداز، اهداف و راهبرد ها

این مرحله هم که مشخصه دیگه، پای ثابت همه طرحای شهرسازی ؛ سوات، چشم انداز و راهبرد نویسی ! :banel_smiley_4:

6. تهیه نقشه راهبردی، ارائه طرح مفهومی

تو این قسمت ازمون خواستن با توجه به راهکارهایی که دادیم، نقشه راهبردی تهیه کنیم. :w16:

7. تکمیل طرح مفهومی و ارائه آلترناتیو ها؛ ارائه آلترناتیو نهایی

اینجا، با توجه به نقشه راهبردی مون و چشم انداز و اهدافمون، هر کدوم از اعضای گروهف یه آلترناتیو زد و بعدش براساس روش های مختلفی که بهمون یاد دادن، آلترناتیو هامون رو مقایسه کردیم و در نهایت آلترناتیو برتر ( اونی که بیشتر از همه باچشم انداز و اهدافمون سنخیت داشت و از همه اجرایی تر بود) رو انتخاب کردیم. hapydancsmil.gif

8. تحویل مرحله دوم؛ ارائه شیت های نهایی مرحله تحلیل

9. طراحی سازمان فضایی، پیش بینی کاربری ها ؛ ارائه نقشه سازمان فضایی پیشنهادی و محاسبات و برنامه ریزی ها در رابطه با تامین مسکن و کاربری ها

تو این جلسه، ازمون خواستن که بشینیم حساب و کتابای مربوط به سطح و سرانه کاربری ها و مهمتر از همه مسکن رو انجام بدیم، که کار واقعا سختی بودف چون از یه طرف باید حواست به مساحت ها می بود از یه طرف به جمعیت و از سمت دیگه به رعایت یه سری چیزا مثل تراکم و سطح اشغال و درصد مشاعات و ... . sigh.gif
باید تعیین می کردیم توی هر زیر محله چه تعداد واحد مسکونی ، از چه تیپ مسکنی و با چه مساحتی وجود دارن, علاوه بر این باید کاربری های خدماتی رو هم تعیین می کردیم در هر کدوم از زیر محلات. که خب خودش حدودا 2 جلسه طول کشید! 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gificon_pf%20%2834%29.gif

10. اسکیس یک روزه سایت؛ کار دز کارگاه و طراحی کامل یکی از زیر محلات

توی این جلسه، استادا ازمون خواستن که تمام اعضای گروه، وسایل اسکیس با خودمون بیاریم سر کلاس و با همفکری هم و با توجه به یه سری اصول که در مورد جهت گیری ابنیه برای تابش خورشید و باد و ...، پلان یکی از زیر محلاتمون رو به طور کامل طراحی کنیم و شیتش رو (با جزییات دلخواه ، مثل اسکیس ها و پرسکتیو ها، مقاطع عرضی، پلان هاو ...) ارائه بدیم آخر همون روز . (این قسمت، 2 نمره از کل نمره ی طرح رو داشت). :ws3:

11. تکمیل طراحی سایت ؛ توده گذاری، طراحی خدمات محله، طراحی زیرمحلات مسکونی، مراکز محلات و واحدهای همسایگی ، تهیه الگوی تفکیکی قطعات

دو هفته طول کشید تا پلان کل محله رو بتونیم ارائه بدیم به صورت دقیق . sigh.gif

لینک به دیدگاه

12. تحویل نهایی؛ موارد درخواستی در تحویل نهایی:

• معرفی کل محله، شامل پلان طراحی شده، جدول جمعیتی، تراکم جمعیتی و ساختمانی، سطح اشغال، جدول تیپ بندی مسکن، تعداد و مساحت واحدهای مسکونی، سطوح و سرانه های کاربری های خدماتی.

• شبکه اصلی سواره، دوچرخه و پیاده در کل محله، ارائه برش عرضی از عابر بر اساس تیپ بندی، نمایش پارکینگ های عمومی و پارکینگ های مهمان در کل محله

• نقشه توده گذاری در زیرمحلات مختلف، معرفی دقیق هر یک از زیر محلات (پلان، تراکم جمعیتی و ساختمانی، سطح اشغال، تعداد و مساحت واحد های مسکونی و سطوح و سرانه کاربری های خدماتی

• پراکندگی فضاهای سبز و پلان آن ها

• معرفی کامل مرکز اصلی محله ؛ پلان با دیتیل (کفپوش، مبلمان، پارکینگ عمومی و ...)، چیدمان و سطح و سرانه کاربری ها، ارائه سه بعدی از قسمت های مختلف مرکز اصلی

• معرفی یکی از زیرمحلات طراحی شده (به دلخواه)؛ پلان با دیتیل (کفپوش، مبلمان، فضاهای جمعی، پارکینگ های خصوصی و مهمان و ...)، چیدمان و سطح و سرانه کاربری ها، ارائه سه بعدی از قسمت های مختلف مرکز اصلی

و این بود کل طرح شهرسازی 5 ما :ws37:

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

سلام. میشه مرحله 9(. طراحی سازمان فضایی، پیش بینی کاربری ها ؛ ارائه نقشه سازمان فضایی پیشنهادی و محاسبات و برنامه ریزی ها در رابطه با تامین مسکن و کاربری ها) نمونه کارتون رو بزارید؟ واقعا بهش احتیاج دارم

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

سلام من این قسمت رو متوجه نمیشم که چطوری خطوط تراز رو میگذارید؟ممنون از مطالبی که گذاشتید:w16:

درود بر شما
خطوط تراز توی نقشه توپوگرافی سایت موجوده , ارتفاع هر خط هم مشخص شده , توی یکی از نرم افزارهای 3 بعدی میتونید پلان طراحی شده تون رو روی نقشه توپوگرافی بندازید و با توجه به ارتفاع خطوط تراز و همینطور ارتفاع ساختمان ها , به پلان حجم بدین , کار سختی نیس اما خروجی خوب و جالبیه :w16:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
  • 4 ماه بعد...

نقشه توپوگرافی رو از کجا باید تهیه کنم؟

از سازمان نقشه برداری. البته اگه نقاط ارتفاعی هم داشته باشی که خطوط هم خودت می تونی در بیاری.
اگه محدوده خاصی رو میخوای، بگو شاید داشته یکی از دوستان داشته باشه :a030:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام برش عرضی از عابر بر اساس تیب بندی یعنی چه و پلان تراکم جمعیتی جی ممنون میشم جواب بدید سری

ع

سلام آقا مهدی
پلان تراکم جمعیتی کجا گفته شده؟ :ws38:
برش عرضی از عابر منظور معابر بوده. تو این همه تایپ شاید یه حرف جا بیفته یا جابجا بشه :ws3: همون مقطع عرضی معابر میشه.
لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...