رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

به نام يگانه معمار هستي

اين کارا يه سري کروکي معماريه : کروکي رو هم ميشه خطي کشيد و هم ميشه رنگ کرد ولي بستگي به موضوع داره و بايد با ديد معمارانه تصميم بگيريد ! نکته مهم اينه که ما معماريم نه نقاش !!! ولي معمارها هم مي تونن نقاشي بکشن ! يعني اگه منظور از کروکي يه کار معماريه : بهترين طرح اونيه که خيلي ساده و اصولي در بيشتر مواقع بدون رنگ بنا رو نشون ميده مثلا در کار اول (بقعه قدمگاه رضوي در نيشابور) اين کاراول :

ysthjt1141qbswvdb9s9.jpg

ميتونه کار خوبي باشه و شايدم بهتر بود کمتر روي درخت ها تاکيد ميشد تا بنا در مقايسه به درخت و راندو کم جلوه نکنه !پس وقتي کروکي ميزنيم اصل بناست !!!

اما دليلي وجود نداره که تنبلي کنيم يعني ميشه بيشتر شانس خودمونو امتحان کنيم و با جسارت از رنگ براي درک بهتر فضا استفاده کنيم :

bhr2l5p1nszk97tfdicl.jpg

براي اين کار اول يک بار در محل يا از روي عکس تصور ساده و خطي رو بدون آسمان و سايه و هاشور مي کشيم و بعد از روش روي مقوا ( مثلا اشتنباخ گرم پايين بدون بافت _ که تو دستگاه کپي گير نمي کنه و رنگش هم خوب پخته مشه و بعد کپي پاک نمي شه ) 5 يا 6 تا کپي مي گيريم ! و يکي رو با خط ، هاشور و... کار مي کنيم و بقيه رو رنگ مي کنيم !

xqjzl95u916to6059s27.jpg

من ماژيک رو پيشنهاد مي کنم مداد رنگ هم خوبه ولي براي آبرنگ بايد از مقواي خيلي گرم بالا استفاده کنيد و تو اين روند قرار نمي گره چون تو دستگاه کپي گير ميکنه !

بهتره کار خيلي رئال نباشه و بيشتر گرافيکي باشه ! و يه کمي هم آبستره ! البته خطوط اصلي بنا دقيقا بايد مثل خودش باشه !!!

مثلا اين کار آخرم انقدر آسمون داره که اصل بنا توش گم شده و اين خيلي بده !!! ولي وقتي از يک طرح10 تا کار کشيدي و رنگ کردي ميشه يکيش به جاي کروکي نقاشي معماري باشه !!! مثل اين :

enchtrtsu3zzkz5mc2qh.jpg

نکته آخر هيچ قانوني وجود نداره ! اين هنره ! ما تکنيک رو ياد ميگريم تا خوب فراموشش کنيم !!! يعني اول کاملا قانون مند عمل کنيد بعد قانون و تکنيک رو بزاريد کنار با جسارت و خلاقيت هر کاري دوست داريد بکنيد ! اين شيت شماست هر کاري دوست داريد بکنيد ، اشتباه کنيد و ياد بگيريد کسي که جسارت اشتباه کردن رو نداره چيزي ياد نمي گيره !!!

کلمات کليدي : ندارد

» حميده سرايدار

»»

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
  • پاسخ 167
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

Bahram Sh مهمان

با سلام به زودی آموزش کروکی بر اساس کتاب اساتید به نام مهندس صدیق و امید آذری برگزار می شود ....

دوستانی که مایل هستند اعلام آمادگی کنند ...:w16:

لینک به دیدگاه

من خیلی دوست دارم یاد بگیرم چون دستم زیاد قوی نیس

متاسفانه استادمون خیلییییییییییییییی بد بود و سال اولش بود که درس میداد

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان
من خیلی دوست دارم یاد بگیرم چون دستم زیاد قوی نیس

متاسفانه استادمون خیلییییییییییییییی بد بود و سال اولش بود که درس میداد

البته باید توجه کرد مدت هر تمرین 3 روز هست و علت این امر هم زیاد بودن تمرین ها و وقفه نیوفتادن هست .... :ws3:

لینک به دیدگاه
البته باید توجه کرد مدت هر تمرین 3 روز هست و علت این امر هم زیاد بودن تمرین ها و وقفه نیوفتادن هست .... :ws3:

باشه من اماده ام:shad::ws3:

چون با این کارا سرگرم بشم بهتر از اینه که همش بیام نت :girl_yes2:

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان
هستم.:ws37:

پس تا الان 3 نفر اعلام آمادگی کردند .....:a030:

اشالله تعداد که بیشتر شد آموزش را شروع می کنیم ....(البته آموزش نه درواقع باهم یادگرفتن را، چون منم دست زیاد قوی نیست:ws3: )

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان
آمادگی واسه چی ابرام؟ واسه یاد گرفتن؟!

آره..

در آموزش اسکیس ادامه روند و همراهی بسیار شرط می باشد ..

آمادگی برای اینکه یک گروه 10 تا 11 نفره بشیم و با هم شروع کنیم در این صورت بازده و انگیره بیشتر میشه ...

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان

- ابتدا جا دارد حلول ماه مبارک رمضان را به تمام دوستان گلم :icon_gol:مخصوصا معماران تالار تبریک عرض می کنم .

- در مورد آموزش عرض کنم. این در واقع با هم آموختن می باشد . زیرا ما در کنار هم و با انجام تک تک این تمرین دست خود را قوی می کنیم .( این آموزش در حدود 6 ماه طول می کشد و اگر خدا بخواهد در پایان این 6 ماه نتیجه زحمات خود را خواهیم دید)

- تمرین ها در حدود 30 تا می باشند که لازم نیست تمام آنها را انجام دهید ولی حداکثر تلاش خود را برای انجام آنها بخرج دهید.( دوستانی که در آینده به ما ملحق می شوند، یعنی زمانی که روند آموزش شروع شده، می توانند تمرین ها را انجام داده و در تاپیک قرار دهند. و آن کارها نیز با کمک همدیگر کرسکیون می شوند.)

عناوین تمرین ها (مدت زمان هر تمرین):

1. تمرین خط(3 روز)

2. تمرین دایره( 3 روز)

3. تمرین قوس(4 روز)

4. تمرین مصالح( 4 روز)

5. نقش برجسته ها ( 2 روز)... این تمرین اختیاری می باشد.

6. پنجره(3 روز)

7. کرکره مغازه( 2 روز)

8. سنگ(3 روز)

9. زباله و مصالح انباشته شده(3 روز)

10. آب و انعکاس تصاویر در آب( 4 روز)

11. برف(3 روز)

12.خط لرزان (7 روز)

13. درخت نیزار و چمن (8 روز)

14. فیگور(8 روز)

15. اتصالات اشیا (5 روز)

16. هاشور (2 روز) ..... این تمرین اختیاری می باشد.

17. نشان دادن زمین(4 روز)

18. عمق یا بعد(3 روز)

19. تمرین زاویه دید( 3 روز) این تمرین اخیاری می باشد.

20. خط و امضا (2 روز) این تمرین اختیاری نمی باشد.

21. اشیا(2 روز)

22. نکاتی در مورد نحوه درست کشیدن زاویه خطوط(4 روز)

23. آسمان (4 روز)

24. خلاصه نگری در کروکی (12 روز)

25. کشیدن فضاهای مدرن(10 روز)

26. سرعت خط(4 روز)

27. سایت( 4 روز)

28. شیت بندی (12 روز)

29. احجام ( 7 روز)

تمرین خط از فردا( شنبه) شروع می شود.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان

هدف: رفع خطای دید و رسیدن به کیفیت خط مناسب و قاطعیت کافی در تصمیم گیری و قوی تر کردن قدرت دست.

قبل از آن که تمرین خط را شروع کنیم باید چند مورد را تا پایان رعایت کنیم :

موارد:

- باید از راپید 5. یا 6. استفاده کرد

- نحوه گرفتن راپید مذکور باید به نحوی باشد که دید کافی به کروکی داشته باشید و فشار کمی به نوک راپید وارد شود.(تذکر: در کتاب استاد صدیق بیان شده باید نحوه گرفتن راپید جوری باشد که دست ما 3 تا 4 سانتی متر از نوک قلم بالاتر باشد. ولی به شخصه دوستانی می شناسم که در حالت های دیگر توانستند کروکی هایی فوق العاده بزنند. به عقیده من، به هر شکلی که انجام می دهید باید 2 نکته بالا را حتما رعایت کنید .)

- درب روانویس یا خودنویس در انتهای آن قرار گیرد تا طول وسیه بیشتر گردد.(علاوه بر اینکه طول وسیله بیشتر می شود، قدرت تسلط شما بر راپید و کروکی بیشتر می شود.)

- کاغذ را هیچ گاه بصورتی بر ندارید. که بافت کاغذ بشکند، ترجیحا با دو دست و بصورت ملایم آن را جابه جا کنید.

- در هنگام کشیدن خط، شاسی را حتی المقدور نچرخانید

- آرنج را روی شاسی قرار ندهید.

روش تمرین خط:

1. اول در ابتدا و انتهای کاغذ در هر جهت دلخواه دو نقطه گذاشته و بعد پاره خط بین دو نقطه را رسم کنید.

2. این کار را در جهات مختلف انجام دهید تا صفحه پر شود. ضمنا می توان هر پاره خط را با سرعتی متفاوت و بصورت مستقل رسم کرد.

3. در صورت خطا در هنگام کشیدن پاره خط ، خط درست را مجددا در کنار ان بکشید.

4. سرعت پاره خط باید از ابتدا تا انتها یکسان باشد، چه سرعت زیاد یا کم باشد.

5. ضخامت پاره خط از ابتدا تا انتهای آن بایستی یکنواخت باشد.

6. پاره خط هامی توانند با لرزش دست کشیده شوند، این کار از خطای احتمالی جلوگیری می کند و دست را برای کشیدن خط آماده می کند ..

7. تمرین به میزان 8 صفحه a3 بدون غلط کافی است.

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان

مواردی که خطا می باشند:

1. تنها خط کروکی درست می باشد ولی خط بی حوصلگی، خط ترس و خط تابلویی درست نمی باشند.

-خط بی حوصلگی: در این نوع خط، سرعت خط یکنواخت نیست و در انتهای خط کمرنگ تر کشیده می شود.

- خط ترس: این نوع خط،بره بره دارد.

- خط تابلویی: در این نوع خط ضخامت در طول خط متغییر است.

2. بیش از 2 سانتی متر خطا محسوب می شود.

3. خط رها ایراد محسوب می شود.

4. رفع خطا تا دو مورد مناسب و درست می باشد.

این تمرین به مدت 3 روز طول می کشد و از فردا(شنبه شروع می شود)

- نشان دادن 1 شیت برای کرکسیون کفایت می کند..

البته این تمرین نیاز زیادی برای کرکسیون ندرد .:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...