رفتن به مطلب

چه مقاله ای شانس قبول شدن در مجلات ieee را دارد؟


ارسال های توصیه شده

نویسنده: پروفسور بیمال کی بوز

مترجم: رضا قلیزاده روشنق

 

 

 

۱- مقدمه

آیا تا به حال مقاله ای را در مجلات IEEE یا IEEE Transactions به چاپ رسانیده اید؟ و یا اگر نویسنده مقالات در مجلات IEEE هستید، تاکنون چند مقاله توانسته اید در این مجلات به چاپ برسانید؟ هیچ شکی نیست که مقاله چاپ شده در مجلات IEEE (که به همراه تصویر و تاریخچه مختصری از شما منتشر می شود) اعتبار بالایی دارد و مقام و شأن شما را در جامعه حرفه ای بالا می برد. اغلب گفته می شود که یک مقاله در مجلات IEEE ارزش چهار مقاله کنفرانس را دارد. البته این حرف ممکن است درست باشد یا نباشد. یک استاد مشهور در یک دانشگاه خوب همیشه از دانشجویان دکتری خود می خواهد که یک یا چند مقاله در مجلات IEEE به چاپ برسانند. اگر یک استاد جوان باشید، مقالات چاپ شده در چنین مجلاتی موجب ترقی و تثبیت شما در جایگاه فعلی تان خواهد شد. اگر یک استاد جاافتاده باشید هر چه مقالات چاپ شده شما در مجلات IEEE بیشتر شود شهرت شما بیشتر می شود و این امر کمک خواهد کرد تا فِلوی (عضو برجسته) IEEE شوید و در نتیجه ممکن است جوایز و افتخارات دیگری را، از IEEE یا غیر آن، کسب نمایید. به تدریج درهای جدیدتری برای موفقیت شما در زندگی باز خواهد شد. طبق قاعده کلی که می گوید “اگر چاپ نکنی از بین می روی” (publish or perish)، مقالات چاپ شده اهمیت بسزایی برای بقا در جامعه علمی دارند، مخصوصا اگر شما یک عضو هیئت علمی جوان و تازه کار باشید. برای یک مهندس در صنعت، چاپ کردن یک مقاله در مجلات IEEE موفقیت بزرگی محسوب می شود. اگر یک محقق در صنعت باشید و در آرزوی یک شغل دانشگاهی در آینده ای نزدیک هستید، بایستی شروع به چاپ کردن مقالات نمایید. گذشته از همه اینها، مقالات چاپ شده رضایت زایدالوصفی را از پیشرفت شغلی در شما ایجاد می کند.

 

 

 

۲- چه مواردی در مجلات IEEE قابل چاپ است؟

معمولا نتایج تحقیقاتی که ارزش بایگانی شدن داشته باشند در مجلات IEEE مورد پذیرش قرار می گیرند. مهم است که مطالب مقاله از موضوعات مورد توجه اخیر در جامعه علمی باشد و اهمیت بالقوه ای برای آینده داشته باشد. اگر اختراعی دارید و یا اینکه تحقیقاتی را روی یک موضوع فنی انجام داده اید که دارای کاربرد است و یا برای پیشرفتهای فناوری در آینده مهم است نوشتن مقاله درباره آن ارزش بایگانی شدن در مجلات IEEE را دارد. بعضی از مجلات IEEE مقالات نامه به سردبیر (letter to the editor) را می پذیرند که نتایج تحقیق، به طور مختصر در آنها نوشته می شود. البته، اغلب مقالات مروری درباره فناوریهای اخیر که توسط افراد باسابقه نوشته می شود نیز در مجلات IEEE منتشر می شوند. شاید جالب باشد که اشاره شود در مجله proceedings of the IEEE بیشتر مقالاتِ نوعِ مروری چاپ می شوند که بسیار معتبر هستند و همه ساله مقاله ای از این مجله بهترین جایزه مقالات (جایزه دونالد جی فینک) بین تمامی مجلات IEEE را کسب می کند. نتایج تحقیقات منتشره در چنین مجلاتی ممکن است به محض چاپ و یا بعد از مدت زیادی مورد استفاده قرار گیرند. جایزه نوبل و یا دیگر جایزه های مهم اغلب بعد از مدتی طولانی به دانشمندان مسنی داده می شود که اهمیت نتایج تحقیقات قبلی آنها در عمل (و در اجتماع) نیز اثبات می شود. در یک موضوع فناوری، نتایج تحقیق ممکن است شامل توصیفها، آنالیز ریاضی، مطالعه شبیه سازی و نتایج عملی باشد. برای یک فناوری جدید و در حال ظهور، توصیف در کنار آنالیز، یا اضافه کردن نتایج شبیه سازی ممکن است به عنوان محتوا، برای مجلات IEEE کافی باشد. شبیه سازی یا ”آزمایش مجازی” در نرم‌افزارها اخیراً بسیار پیشرفته و کاربر پسند شده اند. اعتبارسنجی مفهوم یا نتایج تحلیلی توسط نتایج شبیه سازی مهم است ولی شبیه سازی تنها به اندازه ای خوب است که مدل خوب باشد. این امر به این معناست که اگر مدل به اندازه کافی دقیق نباشد، شبیه سازی تنها نتایج تقریبی را به دست خواهد داد. در یک موضوع فناوری عمومی، برای اعتبارسنجی نتایج تحلیلی و شبیه سازی و در نتیجه قبولی در مجلات IEEE اغلب نتایج عملی خواسته می شود. زمانی که به یک نتیجه قابل انتشار دست یافتید، بایستی دقیقاً بررسی کنید که آیا نتایج برای مجلات IEEE به اندازه کافی اهمیت خواهند داشت و یا اینکه، بهتر است در یک کنفرانس به چاپ برسد. توجه داشته باشید که برخی از انجمنهای IEEE (مانند انجمن کاربردهای صنعتی-Industry Applications Society) شرط بررسی مقاله در مجله را، ارائه شدن مقاله در کنفرانس می دانند. در این صورت، کیفیت اولیه مقاله ارسال شده به مجله قبل از اینکه تحت داوری قرار بگیرد، تضمین می شود.

 

 

 

۳- سازماندهی مقاله

همینکه مطمئن شدید نتایج برای یک مجله IEEE ارزشمند است، اولین قدم سازماندهی دقیق محتوا خواهد بود. یک فلوچارت نوعی برای نوشتن مقاله در شکل ۱ داده شده است.

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

شکل ۱- فلوچارت نوشتن یک مقاله برای مجلات IEEE

 

 

نوشتن یک مقاله خوب، تخصص شما را در مهارت ارتباطیِ نوشتن به بوته آزمایش می گذارد. نوشتن مقاله مثل گفتن داستان به یک نفر است؛ بایستی واضح، موجَز، دارای سازماندهی خوب و با جریان منطقی عبارتها باشد. این همیشه ایده خوبی است که بعضی از مقالاتِ خوبِ چاپ شده توسط نویسندگان مشهور و شناخته شده را بخوانیم. عنوان مقاله باید به طور واضح دستاوردها و نتایج ارائه شده در مقاله را منعکس نماید. برای هر مقاله یک همکار اصلی وجود دارد که بایستی به عنوان نویسنده اول نوشته شود. و بعد از آن، دیگر همکاران به ترتیب و بر اساس میزان کمکی که در کارهای مقاله داشته‌اند اضافه می شوند. اگر نام یک شخص بدون اینکه کمکی در مقاله کرده باشد به نویسندگان اضافه شود، کاری اخلاقی نخواهد بود. به همین صورت، کاری اخلاقی نیست که نام مدیر پروژه، تأمین کننده مالی یا مدیر گروه بدون اینکه کمکی در نتایج علمی کرده باشد به عنوان نویسنده اضافه شود. توجه کنید که دزدی ادبی تخلف است و چاپ یک مقاله در چندین مجله کاری بسیار غیر اخلاقی است. قدم ساده بعدی گردآوری مراجع مقاله در فرمت IEEE است. مراجع برای نوشتن مقدمه مقاله اهمیت فراوانی دارند. داور مقاله که تصمیم قبولی یا رد مقاله را می‌گیرد ممکن است از اینکه مقاله اش در قسمت مقدمه مرور نشده است عصبانی شود. عاقلانه خواهد بود که در ابتدا از یک یا چند کتاب در مراجع خود استفاده کنیم که شامل توصیفی از مطالب پایه در موضوع مقاله هستند و تعدادی مراجع را در موضوعات مرتبط اضافه نماییم. طراحی شکلها با عناوین و برچسبهای مناسب یک گام اساسی در آماده سازی مقاله است. شکلها باید کاملاً گویا باشند و نتایج تحقیق را بوضوح برسانند. یک شکل ارزشی معادل هزار کلمه دارد. دیاگرامهای تصویری ساده شده، دیاگرامهای بلوکی تابعی و یا بلوکهای ساده ممکن است در صورت مناسب بودن استفاده شوند. برای نمودارها، خطوط مشبک بایستی نازک باشند و توصیف متغیرها به همراه مقیاس آن‌ها به وضوح نشان داده شده باشند. با این حال، شکلها تنها زمانی نهایی خواهند شد که نسخه کامل مقاله آماده شده باشد. سپس، بخشها و زیربخشهای مختلف مقاله را با عنوانهای مناسب طراحی کرده و شکلها را در بخشها قرار دهید. معادلات اصلی مقاله را با نمادهای مناسب سازماندهی کرده و تعاریف نمادها را در این مرحله بنویسید. معادلات اغلب به عنوان زینت مقاله مطرح می‌شوند و در صورت ممکن استفاده از حداقل تعداد محدودی از معادلات همیشه مطلوب است. از نمادهایی استفاده کنید که عموماً در کتاب‌ها استفاده می‌شود و همواره نمادها را در همان محل ارائه شده تعریف نمایید (بجای گذاشتن مجموعه نمادها و تعاریف آن‌ها در ابتدا یا انتهای مقاله). اثبات معادلات، در صورت لزوم، بایستی به طور مختصر در بخش پیوست آورده شود تا از منحرف شدن توجه خواننده از نتایج اصلی مقاله جلوگیری شود. قبل از آنکه نوشتن مقاله را شروع کنید، تمام نکات را با جزئیات و با ترتیب مناسب برای هر بخش و زیر بخش سازماندهی کنید.

 

 

 

۴- نوشتن صحیح انگلیسی

همینکه مطالب مقاله به خوبی سازماندهی شد، گام بعدی آماده سازی نسخه اصلی مقاله با تمرکز کامل است. انشا، گرامر و املای صحیح انگلیسی در نوشتن مقاله اهمیت فراوانی دارند. نوشتن انگلیسی ممکن است برای نویسندگان کشورهای غیر انگلیسی زبان مثل چین، کره، ژاپن و غیره چالش برانگیز باشد. اغلب، مقاله‌ای با محتوای عالی به دلیل متن انگلیسی ضعیف رد می شود. بایستی از عبارتهای مبهم و گنگ اجتناب کنید. اشتباهات اتفاقی انگلیسی داور مقاله را اذیت می‌کند و ممکن است پایه‌ای برای رد مقاله شود. به خاطر مسأله زبانی، چاپ کردن مقاله در مجلات IEEE برای نویسندگان کشورهای غیر انگلیسی زبان واقعاً سخت می شود. حتی سطح خوب در زبان انگلیسی نمی‌تواند کافی باشد. نوشتنِ علمی، آن هم به صورت عالی، برای مجلات IEEE بازهم یک مهارت سخت است. ناگفته نماند که علی‌رغم نتایج عالی، اکثر مقالات به دلیل سازماندهی ضعیف و همچنین زبان انگلیسی ضعیف رد می شوند. و شاید جای تعجب نباشد که ممکن است مقاله‌ای با نتایج متوسط قبول شود به دلیل اینکه خیلی خوب نوشته شده است. اگر یک استاد دانشگاه مسئولیت نوشتن مقاله را به دانشجوی دکترای خود می‌سپارد، تقریباً قطعی است که آن مقاله رد خواهد شد. البته، حتی اگر مقاله توسط یک استاد با تجربه نوشته شود احتمال رد شدن مقاله وجود دارد.

بعد از نوشتن چکیده، سختترین قسمت مقاله، نوشتن بخش مقدمه است. در آغاز، بایستی اهمیت کلی موضوع خود را برجسته نمایید و به صورت قانع کننده ای اهمیت کارتان را بیان کنید. در گام بعدی تحقیقات و مراجع قبلی را که کار شما بر پایه آنهاست توصیف نمایید و نشان دهید که چرا نتایج شما دارای نوآوری است و نسبت به کارهای قبلی برتری دارد. هر آنچه را که ممکن است نشان دهد نتایج کارتان ازآن شخص دیگری است بایستی به صورت واضح توضیح داده شود تا ایجاد سوءظن نکند. بهتر است که نتایج تحقیقات قبلی به صورت غیر مستقیم و بدون اشاره به نام نویسندگان قبلی ارجاع داده شوند. بعد از نوشتن مقدمه، گامهای بعدی شامل توصیف ساده و صریح مطالب با ترتیب منطقی خواهند بود. درنهایت، نتایج، دستاوردها و اهمیت کار در قسمت نتیجه‌گیری بحث می شود. تشابه بخشهای چکیده و نتیجه‌گیری تا حدی قابل قبول است. اگر از دیگران کمک گرفته‌اید، یک بخش تشکر و قدردانی بایستی بعد از بخش نتیجه‌گیری اضافه گردد (مثل کمک از مدیران، حامیان مالی، مسئول گروه، ریاست دانشکده، همکاران و غیره). بعد از نوشتن نسخه کامل، مراحل را آنقدر تکرار کنید که مقاله از لحاظ زبانی اصلاح شده و بهبود یابد. همواره این یک ایده خوب است که نسخه اول مقاله گسترده و کامل نوشته شود و در حین تکرار و اصلاح، حجم مقاله کم شود تا محدودیت طول مقاله رعایت شود. بعد از کامل شدن مقاله، سعی کنید سؤالات نوشته شده در شکل ۲ را برآورده نمایید. در صورت نیاز دوباره مراحل را تکرار کنید.

 

 

[TABLE=align: center]

[TR]

[TD] سوال ۱: آیا شکلها کاملا واضح بوده و دارای برچسبها و عناوین کافی هستند؟

سوال ۲: آیا هر چیزی را به طور صحیح، صریح، دقیق و با ترتیب منطقی مطرح کرده اید؟

سوال ۳: آیا مرجعی هست که فراموش کرده باشید؟

سوال ۴: آیا فرمت و حجم مقاله رعایت شده است؟

سوال ۵: آیا اشتباهات زبانی وجود دارد؟[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

شکل۲- سؤالاتی که بایستی بعد از کامل شدن مقاله برآورده شوند

 

 

 

۵- فرآیند داوری

هر مقاله در مجلات IEEE توسط چند داور مختلف بررسی می‌شود و قضاوت آن‌ها موجب پذیرش و یا رد مقاله می شود. معمولاً اگر دو داور پذیرش یا رد مقاله را به سردبیر (یا کمک سردبیر) مجله اعلام کنند، به نویسندگان در خصوص نتیجه اطلاع داده می شود. مگر اینکه اطلاع از نتیجه داوری سوم ضروری شود. متأسفانه پیدا کردن داوران مناسب و فرآیند صحیح داوری معمولاً دور از ایده‌آل است. این مورد تا حدی، موفقیت نویسنده را تعیین می کند. اغلب، تخصص داور دقیقاً با موضوع کار شما منطبق نیست و ممکن است داور، مقاله شما را به خوبی درک نکند اگرچه وی داوری مقاله را پذیرفته است. داورها اغلب در فرآیند داوری تعلل می‌کنند و چندین یادآوری نیاز خواهد شد. داورها افراد بسیار پرمشغله ای هستند و به سختی می‌توانند یک نصف روز را به داوری مقاله اختصاص دهند. در ابتدا، داور سعی می‌کند که تأثیر یا برداشت اولیه خود را با دیدن عنوان، نام نویسنده (گان)، چکیده، شکلها و نتیجه‌گیری بدست آورد. تا حدی جهت گیری شخصی عادی است. اگر کار مرتبط انجام شده توسط داور در مقاله شما اشاره نشده باشد داور را عصبانی می کند. همانطوری که اشاره شد اشتباهات اتفاقی زبانی داور را اذیت خواهد کرد. نمادهای ناآشنا در معادلات، عبارتهای مبهم و نامفهوم داور را آزار خواهد داد. اگر داور مقاله را به خوبی درک نکند احتمال رد آن می رود. شکلهای بی سلیقه و ناشیانه آماده شده پایه‌ای برای رد مقاله خواهند شد. همچنین اگر موضوع مقاله ساده بوده و توصیف مقاله نیز آسان باشد، نتایج بدست آمده بی‌اهمیت جلوه خواهد کرد. از آنجایی که داور همیشه در پس زمینه قرار دارد، مجبور نیست که شایستگی خود را اثبات کند و از اینکه مقاله را با نظرات سنگدلانه رد کند، نمی ترسد. البته برای رد کردن مقاله، او بایستی دلایل قانع کننده بیاورد. توصیه به ویرایش عمده (major revision) ممکن است دلیلی برای رد مقاله باشد. اغلب، توجیه داور برای رد مقاله ممکن است این عبارت ساده باشد که «دستاوردهای تحقیق آنچنان مهم نیستند که در مجله IEEE چاپ شود». یک امر عادی است که برخی داوران در فرآیند داوری اهمالکاری کنند. معمولاً هرآنچه که داور نظر بدهد تقریباً چشم بسته توسط سردبیر مجله پذیرفته می شود. جای تعجب نیست که نوعاً یک سوم مقالات ارسال شده به مجلات IEEE پذیرفته می شوند.

در نهایت، بعد از گذراندن این مراحل سخت و منتظر ماندن به مدت طولانی، خوش شانس خواهید بود اگر نامه پذیرش را از سردبیر مجله دریافت کنید. هم‌اکنون می‌توانید به خاطر برنده شدن در این پیکار سخت جشن بگیرید. توجه کنید که اکثر مقالات پذیرفته شده با توصیه به ویراش جزئی (minor revision) همراه هستند. هنگام ارسال مقاله ویرایش شده، به وضوح و به دقت ویراشهای انجام شده را برجسته نموده و بیان نمایید. مقالات پذیرفته شده مشروط به ویرایش جزئی به ندرت رد می شوند. همینکه مقاله چاپ شد می‌توانید با افتخار به وبسایت

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
مراجعه کرده و تعداد ارجاعها به مقاله تان را بشمارید. همچنین می‌توانید با مراجعه به وبسایت
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
ببینید چه کسانی به مقاله شما ارجاع داده اند. وبسایت دوم اهمیت نتایج و دستاوردهای شما را نشان می دهد.

 

 

 

با آرزوی موفقیت برای شما

 

با تشکر از

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
که اجازه ترجمه و انتشار این مقاله را به بنده (آقای رضا قلیزاده) دادند.

دسترسی به فایل اصلی مقاله از

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

ضمناً ایشان در

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
به زندگی علمی، تحقیقات در زمینه الکترونیک قدرت و توصیه های خود به پژوهشگران می پردازد.

 

 

 

منبع این نوشتار : وبگاه شخصی آقای رضا قلیزاده روشنق :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...