رفتن به مطلب

فلزات و سوپر آلیاژهای ناراحت و دیرگداز !

ارسال های توصیه شده

مممم

والا چندتا بود

1- ساخت ترکیبات بین فلزی ( شمشیر سامورایی ها یک کامپوزیت بین فلزی ه. اصلا لامصب دنیایی . چند تا مستند دیدم در موردش. ولی اینا خیلی جلو بودن! از اینکه کوره اش رو میساختن و میکوبیدن بگیر تا کسی ک تیزکاری اخر رو میکرد) البته من هنوز ک هنوزه نمیدونم ترکیبات بین فلزی، چ فرقی با الیاژ ها میکنن. ب نظرم باید به این برگرده که با هم حل نمیشن/ شما میدونی؟

2- استحاله ها، همیشه یک ساختار وجود ندارد و بعضی فلزات التروپی دارن. مثل فولاد، تیتانیوم، بریلیم. در حالی ک ی سری دیگه مث منیزیم ندارن.

فلزات یاشش گوش ان، یا بی سی سی، اف سی سی یا ....

البته من ساختار اروتورمبیک الان مثلا یادم نیست فلزی رو شنیده باشم.

ب هر حال از این التروپی ها میشه خواص مختلف گرفت. مثلا ببریمش تو بی سی سی بعد شکل پذیرش کنیم.

یا اصلا شما ذخیره هیدروژن رو ببین. تیتانیوم تا 80 درصد وزنی اگ اشتباه نکنم می تونه هیدروژن رو بگیره و بعد تحت شرایطش(فک کنم فشار بالا) ازادش کنه

3- دستکاری تکسچر ( این یکم داستان ش موادی ه)

4- الیاژ سازی. همه می دونیم ک سری هزار الومنیوم خالص ه. و مقاومت ب خوردگیش پایین. کلا فلزات خالص نسبت ب انواع الیاژی شون، زودتر خورده میشن.

شما ببین دیگه. تو سری 7 هزار الومنیوم روی میزنن. موقع ماشینکاری دیگه نمیماسه ب ابزار. کلا الیاژ سازی وابسته ب هدف ه.

حمید من هنوز نمیدونم دنبال چ هستیم. از کجا باید شروع کنیم؟

ترکیبات بین فلزی ، شبه فلز ها و.......... میرسیم بهشون

هر کدوم از اینا رل مهمی تو ذوب بازی میکنه

بذار اول اون سوالت که پرسیدی دنبال چی هستیم رو بررسی کنیم بعد بریم تو بحث های آتیش بازی

ببین من نمیخوام این بحثها مثل طراحی ها باشه که آخرش اونجوری بشه و..... اون موقع هدف از اون کار این بود که یک بنچ هم شده ساخته بشه ولی به جای ساختن شد توضیح دادن و در آخر هم که..........

اینجا بحثو ریز گرفتم که اول از همه ببینیم این آلیاژها چی هستن چیکار میکنن چه بلایی سرشون میاد و.........

یکم تو سرو کله هم بزنیم و وقتی تا حدودی روش تمرکز پیدا کردیم بسازیمشون و عملیش کنیم

یک تکه کوچیک اصلا ولی ساخته بشه ببینیم اینا چه کوفتی هستن که اینقدر روشون دادار دودور میشه

تو مرحله اول قفط باز کردن موضوع و دسته بندی اطلاعاته و بعدش ساخت ...........

این یک تاپیکه ساده هستش و هدفم این بود اگر روی این موضوعات بحث قوی بشه قصه های دیگه رو رو کنیم و طراحی کده واقعی راه بندازیم ... قرار نیست الان موتور اف 14 بسازیم فقط اندازه یک قوطی کبریت آلیاژ فلان

اگر پا داد تو اکثر تالارهای بدرد بخور از برقو تالار خودتون بگیر بیا پایین از این بحثا باشه همه حال کنن و اینکه وقتی درب این انجمنو باز میکنی حالت بد نشه !!! الان رک گفتم دیگه ....... هر وقت درب اینجارو باز کردیم یا نمونه سواله یا بحث هویج بهتر است یا کلم!!! و یا بخش گفتگوی آزاد سر قصابیو این حرفها دعواس

عنوان اینجا انجمن علمی خیر سرمون دیگه :ws28:

به نظر من یکی که اشکالی نداره مطالبی اینجا پیدا بشه که تو هیچ مرجعی( از گوگلو کتابو دانشگاه بگیر برو بالا ) پیدا نشه

بازم خود دانید

یبار هم از محمد پرسیدم چرا این تالار جاش اینقدر پرته گفت کسی نیست !!!!!! بابا چون کسی نیست که نباید اون ته باشه این یکی از بحث های مهمه .. این جاش پرته بعد الان چه آهنگی داری گوش میکنی همیشه تو دسترسه:ws28:

چی بگم ......

لینک به دیدگاه
گفتم اگه نمیدونی بدون:ws3:

خب اینجوری تا 2800 رو داریم

خب من برم بسرچم خخخ

ابا شیخ هی میای تشکر میزنی میری خب جواب اینو بده دیگه :|

اینجا ازت یک سوال پرسیدم :|

لینک به دیدگاه
ابا شیخ هی میای تشکر میزنی میری خب جواب اینو بده دیگه :|

اینجا ازت یک سوال پرسیدم :|

به جوابی شایسته استادی چون شما برسم بدون درنگ همینجا خواهم نگاشت:|

لینک به دیدگاه
خیلی عالی. الان من حی می کنم ب استپ خورده تاپیک.

راه رو نشون بده. نخ بده:icon_gol:

بلی به ایست رسیدیم چون بحثو ادامه ندادن :whistle:

گفتم که مثل طراحی ها هی گیر نمیدم زوری بحثو جلو ببرم ، منم یک شرکت کننده هستم و سعی میکنم یک چیزی از شیوخ یاد بگیرم

فقط اسم میبرم فلان آلیاژو لازم داریم که روش بحث بشه

الانم یک آلیاژ میخوایم که این مشخصات رو داشته باشه

متوسط باشه وزنش ( مثل نقره ) ولی سختیش بالا باشه مثل پلاتین یا کمی حتی بیشتر

نورد و راحت شکل بگیره (چکشخوار باشه )

نقطه ذوبش نزدیک به دو هزار درجه باشه

مشکلات خوردگی شیمیایی مطرح نباشه و در شرایط اسیدی و آلکالین پایدار باشه

امکان کشش داشته باشه

زیر ماردون فرم پذیر باشه ! شکسته یا ریزش نداشته باشه

در 1500 درجه لخت نشه ! یعنی وقتی در این دما قرار گرفت با کوچکترین ضربه کجو ماوج نشه ! فقط در 1850 به بعد مجازه ولی با حفظ بنیانش! یعنی مواد و نسبت تشکیل دهنده به هم نریزن

مثال برنج ! وقتی برنج ذوب مجددا میشه رنگشو یکم از دست میده و مس بیشتر خودشو نشون میده چون یکم از روی اکسید میشه و درصد درست آلیاژ به هم میریزه

فعلا اینا بعد بهش اضافه میکنیم

لینک به دیدگاه

الان یه سوال برای من پیش میاد

فکر کنم من هیچ دیدی نسبت به آلیاژها ندارم

پس میخوام مثلا از روی خواص مواد و ترکیب پذیری و غیره به الیاژ مورد نظرمون برسم

حالا به نظرت آلیاژ پایه م رو چی انتخاب کنم؟

لینک به دیدگاه
الان یه سوال برای من پیش میاد

فکر کنم من هیچ دیدی نسبت به آلیاژها ندارم

پس میخوام مثلا از روی خواص مواد و ترکیب پذیری و غیره به الیاژ مورد نظرمون برسم

حالا به نظرت آلیاژ پایه م رو چی انتخاب کنم؟

خدایی دو بخش قرمز و آبی چه دخلی به هم دارن ؟ :ws52:

از روی خواص کدوم مواد ؟ مواد چی ؟ فلزارو میگی یا مواردی که بهشون اضافه میشه ؟

از من میپرسی چه آلیاژی انتخاب کنم ؟ کل جواب مبشه که

تو باید فلزات و سیستمشونو بشناسی یا بری اطلاعات کسب کنی بعد بگی پایه چی باشه یا ترکیب چی باشه و روش بحث کنیم درصداشو در بیاریم و...............

اینکه چه فلزی خوردگیش فلانه کدوما کمترن کدوما نیستن یا اون کمترا اگر با بقیه و فلان درصد آلیاژ بشن خوردگی خنثی میشه و............... را باید دونه دونه پیدا کنی روش بحث بشه

سوال من یک جواب یک خطی نداره کلی روش بحث داریم

نیومدم یک سوال بپرسم که در نهایت یک جواب داشته باشه بگیم اینو با اون

چمیدونم سرچ میکنی یا از هر جا که سراغ داری میاری و.....باید این اطلاعات رو بدست بیاری . ارزشمند بودن این بحث ها آخرش مشخص میشه چون به اطلاعاتی دست پیدا کردیم و در موردش بحث کردیم که تو مغازه هیچ عطاری پیدا نمیشه

اگر سوالا یک جواب کتابی داشت که دیگه مطرح نمیکردم هممون هم اوستا بودیم الان

سنتز متانولو یادته ؟ کدوم از دیتاهایی که در اومد رو میتونستی تو کتابو دانشگاهو این حرفها پیدا کنی ؟ قرارم نیست که بگیم من که نمیدونم یا نخوندم پس گودی بای !!!!! قراره روش بحث بشه و تکه تکه بریم جلو که در نهایت عملیاتی بشه و همه یاد بگیریم

کمی دنبالش بگرد شیخ ، کمی به خودت زحمت بده و نگو من که نمیدونم :hanghead: یا دیدی ندارم خب برو دنبالش !! دید پیدا کن ازشون چار تا اطلاعات بدست بیار و...... که در آخر همه بدونیم و یاد بگیریم

لینک به دیدگاه
خدایی دو بخش قرمز و آبی چه دخلی به هم دارن ؟ :ws52:

از روی خواص کدوم مواد ؟ مواد چی ؟ فلزارو میگی یا مواردی که بهشون اضافه میشه ؟

از من میپرسی چه آلیاژی انتخاب کنم ؟ کل جواب مبشه که

تو باید فلزات و سیستمشونو بشناسی یا بری اطلاعات کسب کنی بعد بگی پایه چی باشه یا ترکیب چی باشه و روش بحث کنیم درصداشو در بیاریم و...............

اینکه چه فلزی خوردگیش فلانه کدوما کمترن کدوما نیستن یا اون کمترا اگر با بقیه و فلان درصد آلیاژ بشن خوردگی خنثی میشه و............... را باید دونه دونه پیدا کنی روش بحث بشه

سوال من یک جواب یک خطی نداره کلی روش بحث داریم

نیومدم یک سوال بپرسم که در نهایت یک جواب داشته باشه بگیم اینو با اون

چمیدونم سرچ میکنی یا از هر جا که سراغ داری میاری و.....باید این اطلاعات رو بدست بیاری . ارزشمند بودن این بحث ها آخرش مشخص میشه چون به اطلاعاتی دست پیدا کردیم و در موردش بحث کردیم که تو مغازه هیچ عطاری پیدا نمیشه

اگر سوالا یک جواب کتابی داشت که دیگه مطرح نمیکردم هممون هم اوستا بودیم الان

سنتز متانولو یادته ؟ کدوم از دیتاهایی که در اومد رو میتونستی تو کتابو دانشگاهو این حرفها پیدا کنی ؟ قرارم نیست که بگیم من که نمیدونم یا نخوندم پس گودی بای !!!!! قراره روش بحث بشه و تکه تکه بریم جلو که در نهایت عملیاتی بشه و همه یاد بگیریم

کمی دنبالش بگرد شیخ ، کمی به خودت زحمت بده و نگو من که نمیدونم :hanghead: یا دیدی ندارم خب برو دنبالش !! دید پیدا کن ازشون چار تا اطلاعات بدست بیار و...... که در آخر همه بدونیم و یاد بگیریم

حمید حرفهات منو متحول کرد

پس اگه یکم دیر ج بدم نگو بیخیال شدم:|

من از علم مواد یه اف سی سی یادمه یه بی سی سی:icon_pf (34):

باید برم مواد رو تک تکشونو خواصشونو چک کنم

لینک به دیدگاه

خوب الان ما دوتا ویژگی شکل پذیری رو در کنار سختی در نظر بگیریم. شاید سخت ب نظر برسه.

ی موردی هم هست. میشه، خود الیاژ ی چیزی باشه. برای بحث حرارت شیلدش کرد/ مثلا متریال رو در نظر بگیریم دما کمتره، بعد با اکسید الومنیوم پوشش بدیم:ws38:

میگم، اینکه از کجا شروع کنیم مجهوله.

انتخاب یک الیاژ چطور انجام میشه؟

میشه گفت ک بیاییم ی ویژگی الیاژ رو در نظر بگیریم، کل ویژگی هاش نه. بعد که این ویژگی کلیدی رو پیدا کردیم، ی لیست ویژگی بر اساس اولیوت بنویسیم و یک لیست مواد هم درست کنیم.

بعد یکی یکی ویژگی هایی ک لازمه ارضا بشن رو بیاریم و لیست موادمون روخط بزنیم.

این الگوریتم ب ذهنم رسید.

این روش درسته؟

اگه اره. ویژ"ی کلیدی چیه؟

اگ نه. روش پیشنهادی تو چیه؟

روش استانداردی وچود داره؟

لینک به دیدگاه
خوب الان ما دوتا ویژگی شکل پذیری رو در کنار سختی در نظر بگیریم. شاید سخت ب نظر برسه.

:w58: این سخت نیست عزیز ، فلز و آلیاژهای بسیار زیادی هستند که این خواص رو دارن

پلاتین مولیبدن ، کبالت کروم ، پلاتین کروم ردویوم , کروم مولیبدن ، و...............فزار مدل آلیاژ دوتایی سه تایی صد تایی اصلا میشه تعریف کرد

ی موردی هم هست. میشه، خود الیاژ ی چیزی باشه. برای بحث حرارت شیلدش کرد/ مثلا متریال رو در نظر بگیریم دما کمتره، بعد با اکسید الومنیوم پوشش بدیم:ws38:

اینم میشه اما این آلومینای شما چه نوعیه ؟ در مواردی که فلز در نقطه بحرانی (صد درجه کمتر از نقطه ذوب) قرار میگیره و شکل پذیر میشه اون زیر چه بلایی سرش میاد ؟ اصلا دما رو بالا گرفتیم و گور بابا آلومینا زیرکونیا زدیم که آخ نگه خب فلزمون اون زیر چی میشه وقتی چند صد درجه بالاتر از نقطه ذوبش دما وجود داره

این تو مواردی خوبه که فلز ریز آلومینا یا هرچی دمای ذوبش بالا باشه

میگم، اینکه از کجا شروع کنیم مجهوله.

چیش مجهوله ؟ یک آلیاژ لازم داریم یکسری شرایط رو داشته باشه ، خب دمای ذوب تک تک فلزات که مشخصه و ترکیب کردنشون با هم بهمون میگه چه خواص و .......... پیدا میکنن دیگه

الان نقره ای که اکسید میشه رو با پالادیوم آلیاژ میکنن دیگه سیاه نمیشه درخشانم میشه کسی باور نمیکنه نقرس

خب این چه سختی داره ؟ خواص نقره مشخصه پالادیومم مشخص یک ترکیب در میارن علی از تو مشهد دیگه

حالا ما با اون گردن کلفتاش کار داریم

شرایطو میدونیم فلزات هم میدونیم و بر اساس داشته ها یکی رو انتخاب میکنیم و سایر فلزات هم میریزیم رو سرش دیگه

بحث میمونه سر اینکه اگه رو سر ایکس فلان درصد ال ریختیم چکشخواریش کمتر یا بیشتر میشه !! حالا یا ترکیبی دیگه اضافه میشه و یا درصدا کمو زیاد

انتخاب یک الیاژ چطور انجام میشه؟

شرایطو میدونیم(شرایط درخواستی ازمونو میگم!! ویژگی) فلزات هم میدونیمو میشناسیم یکی شلوارش تنکه ولی تیشرتش خوبه اونیکی کچله ولی خوش اندامه و....... و بر اساس داشته ها یکی رو انتخاب میکنیم و سایر فلزات هم میریزیم رو سرش دیگه

بحث میمونه سر اینکه اگه رو سر ایکس فلان درصد ال ریختیم چکشخواریش کمتر یا بیشتر میشه !! حالا یا ترکیبی دیگه اضافه میشه و یا درصدا کمو زیاد همینجوری دونه دونه خواصی که لازم داریم رو میچینیم دیگه

میشه گفت ک بیاییم ی ویژگی الیاژ رو در نظر بگیریم، کل ویژگی هاش نه. بعد که این ویژگی کلیدی رو پیدا کردیم، ی لیست ویژگی بر اساس اولیوت بنویسیم و یک لیست مواد هم درست کنیم.

بعد یکی یکی ویژگی هایی ک لازمه ارضا بشن رو بیاریم و لیست موادمون روخط بزنیم.

این الگوریتم ب ذهنم رسید.

این روش درسته؟

خب روشش همینه دیگه منم همینو گفتم

اگه اره. ویژ"ی کلیدی چیه؟

اگ نه. روش پیشنهادی تو چیه؟

روش استانداردی وچود داره؟

باز سجاد میگه کلید:w000::ws28: باو یک دما داریم !!! یکسری شرایطی که این آلیاژ باید داشته باشه

اگرم قرار باشه ارزون در بیاد سریع شرو ورهایی مثل کروم و اینا میاد تو ذهنم

خب کروم خوبه سخته به راحتی هم آخ نمیگه اما گوگردو کلرو یکسری شرایط اسیدی باباشو در میاره

خب یکم نقره به همراه قلع آلیاژ میکنیم میذاریم کنار

اینطرف هم یک فلزی که دماش نزدیک به کروم باشه رو انتخاب میکنیم با درصد کم فقط برای اینکه جلوی شرایط نرمال اسیدی، پایداری رو برامون فراهم کنه

یک جقله پلاتین میذاریم کنار و پلکانی ذوب میکنیم که یهو شوک ندی قلع بخار بشه :ws28:

کروم ذوب میشه و وقتی مذاب میرقصه پلاتین ذوب شده رو با درصدی که حالا در میاریم و روش کامنت داریم بهش اضافه میکنیم

میکس میشن و همچنان میرقصن یکم نیکل یا کبالت (کبالت بهتره ته رنگ بد نداره) ذوب میکنیم به مذاب آلیاژ کروم و پلات اضافه میکنیم و در آخر هم مذاب آلیاز نقره و قلع رو میریزیم که نور شدیدی تولید میکنه و بعد از میکس شدن پخشش میکنیم تا سرد بشه

این آلیاژ چندتایی که نزدیک به 85 درصدش کرومه و 15 درصد الباقی فلزات

حالا تو به من بگو قلعی که دمای ذوبش در حد فندکه چه دخلی به کروم بالا داره ؟ پلاتین چیکاره بود ؟ کبالت چی میگفت ؟ نقره با کی کار داشت ؟ و................

این یک مثال!!!!!! الان خوبه ؟ سوالای منو جواب بدی آمار میاد دستت هی خودت کلید میسازی

لینک به دیدگاه
تمرکز ندارم. اینایی ک تا اان گفته شد، خیلی اشفته شده همه چ. ببینم شیخ جاست چ میکنه :ws3:

هییییییییییی :sigh:

کجاش آشفتش آخه جیگر؟ دیتاهای ابتداییه که فرض کن ازمون خواستن

طرف !! اصلا یک کمپانی میاد میگه سلام !! (گاهی هم سلام نمیکنه)

میگه آقا جون من میخوام ابولهول پرنده یا چمیدونم ترمیناتور بسازم :ws28: یک پلتفرم یا هر چی میخوام این شرایطو داشته باشه که مثلا افتاد تو هر اسیدی هیچیش نشه

اکسیداسیون چی میگه اصلا ؟ انرژی یا هر چیزی که اینو تکون میده باباشو در نیاره یا اگرم در میاره پدر بزرگشم همراه باباش درنیاره !! یا اصلا حال میکنم اینو روی زمین بکشم یا هرچی !!! خلاصه این تو محدوده دمایی تقریبا بالا قرار میگیره و ممکنه 24 ساعت بخواد این شرایطو تحمل کنه و خلاصه هر چی قصه بلده میبافه و میگه !!! خب یک چیز خاص میخواد چدن که نمیخواد بریزه بره تو شهرک هر کی یک کوره نفتی دوار افقی کنه براش بعدشم بریزه که!!!

خب شرایطو قصه هاشو گوش میکنی چار تا چایی میخوری دو تا سیگار دود میکنی بعد میری براش خواستشو بر آورده مکنی مبدی بهش حال کنه بقیه هم برن دو

میای میگی مثلا بحث اسید نداریم فقط گرماست ؟ یا اونم هست ؟ ارزونه این سازه و انبوه قراره هوا بشه یا یک چیز خاصه و گرون ؟ تو شرایط عادیه ؟ تو سر من قراره بخوره ؟:ws28: و.......... میری جلو

من که نمیتونم بیام یک پلتفرم چند تکه 65 تنی بسازم همش از رودیوم یا روتینیومو این حرفها باشه که !!! چرا ؟ چون به اندازه یدونش اصلا فلز تو کره زمین نداریم :ws28: اگرم باشه این یدونه پلتفرم !!! یدونه فقظ!!! هزینش از بودجه چند تا کشور بیشتر میشه

خب باید از خواص این لامصبا یک کپی بکشم یا حداقل موازیش باشم و نزدیکش بچرخم ....

از خودشم ممکنه در حد دو سه درصد یا کمتر استفاده کنم یا شایدم استفاده نکنم !!!

طرف میخواد همین خواص باشه ولی بز تومن در بیاد !!!!! خب باید با بازی کردنه یک چیزی از اون کوره در بیارم تو همون تیپ دیگه

فقط باید دقت کنی چی میزنی یهو خنگ نشه !! یهو فلان نشه و.........

یکی جلو شرایط اسیدی مقاومه ولی تو گرما ریزش داره ! دور نمیندازمش ولی یک چیزی که جلوی ریزششو میگیره بهش اضافه میکنم میشه هم ضد اسید و هم مقاوم جلوی گرما !! خب حالا چی شد ؟ اینا بر آورده شد ولی سنگینه :ws28: یک قصه دیگه براش میگم وزنش میاد پایین بعد اینم بر آورده میشه حالا تو گرما نمیریزه ولی نرم میشه و........ خلاصه در آخر این میشه یک فرمولاسیون که ....... همه رو میتکونه :ws28: چی بگم دیگه وقتی اسم سوپر آلیاژ میذاری روش همه چیز مشخصه دیگه

حالا بی خیال اول بحثم گفتم یک محک بزنیم ببینیم این مدل بحث ها رو میشه تو نت کرد یا نه .

اینم مثل طراحی پتروشیمی ها میشه آخرش :icon_pf (34): الان یک دوستی کنارمه داشت میخوند مطالبو میگه بابا چیکار داری مردمو اذیت میکنی ول کن بچه مگه مریضی :ws28:

باشه باشه نزنید بابا :ws28: در همینجا پایان بحث رو اعلام میکنم تا زمانهای بعدی که شاید شرایط بهتری حاکم شد... اون موقع جلو میبریمش

باشد که همه همینجوری تو تخت خواب یهو رستگار شویم

مخلصیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...