رفتن به مطلب

وقتي در برابر «توهين» قرار مي‌گيريم...!

ارسال های توصیه شده

یه اپیدمی عمومی هم یکی دو دهه است ، بشدت خودش رو نشون میده ، اونم اینه که مردم پوست تخم مرغی شدن. یعنی تا بخوای بهش بگی بالای چشمت ابروست ، میگه تو به من توهین کردی.

حتی طرف که خلافی انجام مبده و وقتی میخوای بهش تذکر بدی ، بجای تشکر ، اون تذکر صمیمانه رو توهین به خود تلقی میکنه.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 50
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من احساس میکنم این باب شدن توهین از قدیم الایام توسط حکومت ها و ادیان جنبه معنایی گرفته ، به این صورت که کسی جرات نکنه به کارگزاران خاطی حکومت هم انتقاد بکنه ، که در اینصورت به بهانه توهین براحتی حسابش رو میرسند و آب هم از آب تکان نمیخوره.کسی هم اعتراض کرد ، میگن توهین کرده بود و به سزای عملش رسیده.

کلا متهم کردن انسانها به توهین دستاویز مناسبی برای خفه کردن طرف هست ، حالا میخواد حق با اون باشه و یا کلا ناحق باشه.

از وقتی واژه توهین معنا پیداکرده ، هر کسی میتونه هر جا که کم آورد ، با بهانه کردن یه حرکت و یا یه جواب ساده از طرف مقابل ، اونو به توهین کردن محکوم بکنه و هر حکمی خواست ، در موردش به اجرا بذاره.

لینک به دیدگاه
سلام یک مسئله مهم دیگه این وسط آرامشی هست که فردی که به ما توهین کرده از سکوت ما نصیبش میشه خیلی از افراد حتی در مقابل کوچیکترین مواردم صداشون رو بلند میکنن و به طرف مقابل توهین میکنن و به قول یکی از این افراد که من میشناسمش میگه ما برونگرا هستیم و اینجوری دیگه چیزی تو دلمون نمیمونه که بعدا بخاییم بخاطرش ناراحت باشیم منظورم اینه که شخص توهین کننده از خشم خالی میشه و به آرامش میرسه و در مقابل طرفی که بهش توهین شده و سکوت کرده لبریز میشه از ناراحتی و یک خشم فروخورده و بنظرم این یک ظلم بزرگه که آدم با سکوت در حق خودش مرتکب میشه

کاملاً درسته. و همونطور که اشاره کردید این یکی از مشکلات سکوت هست. همین خشم سرکوفته‌ای که احتمالا با سکوت در درونمون ظاهر میشه.

و خب اینچنین نتیجه‌ای چندان دور از ذهن هم نیست. چرا که سکوت فقط یک رفتار بیرونی هست.

نکته‌ای که الان بهش رسیدیم هم همینه که باید روشی درونی، برای مقابله با توهین پیدا کنیم. تا الان یکی از نکات، یک لحظه تفکر درباره چرایی این توهین بود؟

البته هنوز باید روش‌های دیگری هم پیدا کنیم :w16:

نمیدونم اینو چه جوری بگم.جوابش رو بطور مشروح شرح دادم.لپ کلام این میشه که توهین رو توهین تلقی نکنیم.(فک کنیم اون فقط همینجوریشو بلده)

آفرین، به نکته‌ی خیلی مهمی اشاره کردی.

یک فیلسوف خیلی قدیمی یونانی به اسم اپیکتتوس هم همین نظر رو داره، میگه : « توهین کننده، فردی نیست که ضرب و شتم می‌کند، بلکه قضاوت ماست؛ این قضاوت که آنها دارند توهین‌ می‌کنند.... هیچ‌کس به شما آزار نخواهد رساند، مگر اینکه خودتان بخواهید؛ فقط زمانی آزار می‌بینید که خودتان خود را آسیب پذیر کنید.»

خیلی خوبه اگر اونقدر قوی بشیم که صرفاً از بار منفی کلمات نرنجیم. :ws38: :clapping:

سلام. مرسی از تاپیک خیلی خوبت

فکر کنم بستگی به اینکه توهین چی هست و از طرف کی هست برخورد و رفتار متفاوت باشه :ws38:

من تو اغلب موارد برخوردم سکوت هستش. اگه از طرف شخص آشنایی باشه، احتمالاً سکوت همراه با ناراحتی هستش. ولی تو مواردی که طرف آشنا نیست و یا آشنای دور هست، سکوت و بی اهمیتی کامل هستش.

ولی بعضی وقتا هم میشه که با خنده و کنایه زدن جواب میدم. :ws3: بستگی به طرفی داره که باهاش مواجهم. البته این کنایه زدن هیچ وقت در مواجهه با آشناهای نزدیک نیست. در برابر آشناهای نزدیک اگه سکوت نکنم، سعی میکنم صحبت کنم و بفهمم علت توهین چی بوده و اگه مشکلی هست حل بشه.

آفرین. هم تو و هم آرتاش در اولین پست تاپیک، به یک روش خیلی جالب اشاره کردید: با شوخی جواب دادن :ws50:

بنظر می‌رسه که اگر بتونیم پاسخ به توهین رو با شوخی جواب بدیم، در واقع دو مزیت داره :

هم جلوی بار منفی و نیش توهین ایستادیم، و هم اینکه با شوخی و طنز، خشم‌ خودمون و هم خشم طرف مقابل رو از بین می‌بریم. یعنی بجای بار منفی، بار مثبت اضافه می‌کنیم.

البته همیشه و همه‌جا نمیشه با شوخی جواب اهانت ها رو داد. اما در جاهایی که مقدور باشه و حضور ذهن داشته باشیم، مطمئناً یکی از بهترین ترفند‌هاست.

مثلا فرض کنید کسی پشت سر شما حرف‌های بدی زده (چیزی که برای خیلی‌هامون پیش میاد) وقتی از این موضوع مطلع میشیم میشه اینطور جواب داد که : اگر فلانی اونقدر که باید من رو برای نقد کردنم می‌شناخت، بجای پرداختن به این‌‌ها دست روی نقاط ضعف بدتری می گذاشت و... :4chsmu1:

لینک به دیدگاه

دوستان من، بطور خلاصه تا اینجا 4 ترفند کلی داریم. که 2 تا از اونها رفتارهایی بیرونی هستند که دربرابر شخص توهین کننده میشه اتخاذ کرد.

و 2 روش دیگه، راه‌هایی درونی هستند که به ما کمک می‌کنند بعد از دریافت توهین رفتار و احساسات ناخوشایند رو از خودمون دور کنیم :

2 روش بیرونی :

1. سکوت کردن
  2. با شوخی و به طنز جواب دادن

2 روش درونی :

1. بررسی اینکه شاید حقیقتی در پشت توهین باشه، و اصلا چرا این توهین بمن صورت گرفت؟
  2. تمرین برای خشمگین نشدن از کلمات! (در واقع اینجا هم بررسی می‌کنیم که آیا پشت این توهین حقیقتی هست یا نه؟ و اگر نیست، پس از دست کلمات که نباید عصبانی شد!)

صمیمانه از حضور و هم‌اندیشی شما عزیزان تا به اینجا ممنونم :chase:

لینک به دیدگاه
در مقابل توهین نمیشه سکوت کرد ادای روشنفکرا رو در آورد

اگه طرف مقابل چیزی نگی جسارت و بی ادبیش زیتد میشه

این نظر شما با متن امضاتون تداخل پارادوکسی داره.

لینک به دیدگاه

ممنون علی جان بابت استارت های کاربردیتون. حس میکنم بدون شما و امثالهم انجمن باید بلنگه..

من چند تا پست رو سریع خوندم و تقریبا حرفام رو دیگران زدن ولی تکرار به شکلی دیگر:

شاید واقعا توهین نباشد. من الان خیلی از پست ها رو نخوندم چون طولانی بود و از نظر بعضی ها شاید طویل نوشتنی که بیشتر موارد میشه خلاصه کرد، یه نوع توهین به خواننده باشه ولی از نظر من توهین نیست و رد میشم و اگه وقت باشه میخونم.

به طرف بستگی داره اگه طرف مذهبی باشه معمولا یه استغفرالله میگم یعنی میتونم جوابتو بدم ولی سکوت میکنم.

اگه مذهبی نباشه میگم: دس شما درد نکنه و..

اگه توهین خیلی زشت باشه میگم: میگم همین قد بود؟ و معمولا میگه چی؟ میگم فهمت؟!

قبلنا جواب توهین و متالک رو زیاد میدادم الان کمتر شده و تجربه نشون داده انرژیث عصبی رو کم میکنه و در کل همون سکوت و پاسخ ملایم و غیر مستقیم بهتره..

لینک به دیدگاه

شاید واقعا توهین نباشد. من الان خیلی از پست ها رو نخوندم چون طولانی بود و از نظر بعضی ها شاید طویل نوشتنی که بیشتر موارد میشه خلاصه کرد، یه نوع توهین به خواننده باشه ولی از نظر من توهین نیست و رد میشم و اگه وقت باشه میخونم.

..

این بخش از نظرات شما رو بهیچوجه متوجه نشدم.بقیه رو چرا.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...