رفتن به مطلب

«درخت بخشنده» اثري از شل سيلوراستاين - هم‌خوانی شماره (1)

ارسال های توصیه شده

به‌نام خدا و سلام hello.gif

قبل از هرچيز لازم مي‌دونم تا از حمايت و همراهي تعداد خيلي زيادي از بچه‌ها، از جمله يكايك شما قدرداني و تشكر ويژه‌اي داشته باشم. چرا كه مشاركت در اين كارها، علاوه بر تمام مزايايي كه درباره كتاب و كتابخواني داره، روحيه‌ي جمعي ما رو ارتقا ميده، و باعث تقويت حس دوستي‌ها و بيشتر شدن گفتگوهاي دوستانمون در اين دنياي بزرگ ميشه. و بنظر من اين دقيقاً همون چيزيه كه مي‌تونه يك "انجمن" رو به خاطره‌اي خوش براي همه ما تبديل كنه. خود من وقتي خاطرات 5 يا 6 سال پيش در همين انجمن رو مرور مي‌كنم، تنها چيز قشنگي كه از بين اون‌همه ماجرا نظرم رو جلب مي‌كنه دوستي‌ها و شوخي‌ها و بگو و بخندهامونه، روزهايي كه شوخي يا جدي از آرزوهامون حرف مي‌زديم، وقت‌هايي كه براي هم شكلك درمياورديم و تمام مسخره‌بازي‌هامون كه هركدوم به نوعي در ذهن من نقش بسته. خلاصه اينكه، اميدوارم شما هم به‌ جاي يك كارگاه خشك معرفي يا نقد كتاب، بيشتر از دوستي ها و گفتگوهامون لذت ببريد و در نهايت لحظات خوبي رو براي هم به ارمغان بياريم. grouphugg.gif

با اين مقدمه‌اي كه گفتم، و با احساسي كه الان پيدا كرديم فكر مي‌كنم هيچ كتابي به اندازه‌ي كتاب "درخت بخشنده"‌ سيلوراستاين نمي‌تونه حالمون رو خوب كنه و بنظر من كانديدايي بهتر از اين براي شروع كار گروهيمون نخواهيم يافت. dreamyeyesf.gif

اگر اشتباه نكنم، با اين تاپيك كاميار (روحش شادgoodsigh2.gif) بود كه با سيلور استاين آشنا شدم. شما هم اگر دوست داشتيد مي‌تونيد بهش سر بزنيد. سيلور استاين يكي از اون آدمهاي بسيار خلاق هست كه قالب كتاب‌هاش براي بچه ها نوشته ميشه، اما خيلي اوقات مفاهيم‌ش بزرگترين مفاهيم دنياي ما بزرگترها هست. كتاب درخت بخشنده يا «The Giving Tree» كتابي هست كه براي خيليييي‌ها در سراسر جهان موندگاره، و خيلي ها با خوندن اين كتاب كوچيك و ساده اشك ريختند. چند ماه پيش اين كتاب 50 ساله شد و به مناسبت 50 سالگيش در جهان براش جشن گرفتند. و حالا امروز، تيم كتابخوانان خفن اولين كار گروهيِش رو با مطالعه‌ي اين كتاب دوست داشتني كوچيك شروع مي‌كنه rainbowf.gif

ijzswtgvsqo4x3y1jtmi.jpg

دوستان عزيز؛ شما مي‌تونيد اين كتاب رو در فايلي كه ضميمه كردم با نسخه‌ي pdf دريافت كنيد.

و البته فكر ميكنم خيلي زود دلتون بخواد يك نسخه‌ي چاپيش رو هم براي خودتون از فروشگاه‌هاي كتاب تهيه كنيد beersmiley1.gif

زمان مطالعه‌ي گروهي كتاب درخت بخشده رو تا آخر اين هفته تعيين مي‌كنيم؛ چون مطالعه‌ي اين كتاب شايد فقط 15 دقيقه وقت شما رو بگيره. 4chsmu1.gif

و انشاالله روز شنبه 26 دي ماه دومين كتاب (البته با زمان بيشتر) معرفي ميشه. clap.gif

بعد از مطالعه‌ي اين كتاب دوباره بياييد اينجا و هر احساس، برداشت يا نظري داريد رو در زير همين تاپيك بنويسيد تا با هم بيشتر و بيشتر دربارش صحبت كنيم. و ضمناً هركس هروقت كه اين كتاب رو خوند (حتي پنج سال بعد) مي‌تونه بياد اينجا و باز هم نظرش رو براي ما بنويسه و عضو تيم كتابخوناي ما بشه budhug.gif

[FLASH=width=120 height=50]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
[/FLASH]

براي عضويت در تيم كتابخوانان خفن به اينجا بريد.

براي دانلود كتاب درخت بخشنده سيلوراستاين از فايل زير استفاده كنيد.

یا از لینک‌های زیر که در Picofile و پرشین گیگ آپلود کردم .

دانلود (در پرشین‌گیگ)

لینک به دیدگاه

من خوندم کتابو

الان احساساتی شدم..

خیلی خوب بود خیلی دوسش داشتم...

بااینکه کوتاه بود اما کلی حرفای قشنگ توش داشت

شاید دوست داشتن واقعی همین باشه

از همه چیزت بگذری..نمیدونم شاید

خیلی نویسندشو دوست دارم :::::

"مردی که کودکی اش را در چمدانی با خود می بَرَد".

:sigh:

لینک به دیدگاه

مرسی کتاب خوبی بود وبهتراینکه کوتاه ولی فک کنم بچگی خونده بودم آشنابود.............حالادرهرصورت

کتاب روان وخوی بود کتابی هست که به نطرمن عشق واقعی رانشان می دهد عشقی که عاشق به خاطر معشوقش همکارمی کند.

لینک به دیدگاه

متن این کتاب این روزها زیاد توی شبکه های اجتماعی میچرخه .

به قولی تشبیه ش کردند به پدر و مادر درخت و و اون پسر بچه هم فرزندانش که از کودکی تا پیری و سالخوردگی هرجایی که بروند بازم برمیگردند پیش پدر و مادرشون که توی سختیها و مشکلات زیر پر و بالشون و بگیره و بزرگترها هم دریغ نمیکنند از کمک کردند به فرزندانشون

کتابهای شل قشنگند.

لینک به دیدگاه

اولین بار که این متن خوندم تو مطب دکتر تو مانیتورش بود تو سالن انتظاراتش...

فکر نمیکردم کتابه!گفتم شاید یه متن از نت باشه!

همون روز درموردش فکر کردم...

که ما آدما تا وقتی به چیزی نیاز داریم به فکر همیم...

ما آدما تا محتاج چیزی باشیم میگردیم دنبال کسی که دوسمون داشته پیداش میکنیم و میریم پی طرف و گریه و زاری که بیا کمکمون....

هرچیز از دست بدیم بعدها میفهمیم که وای چرا فلان چیز خوب از دست دادم...و پشیمونی...

البته این اتفاق ممکنه واسه همه انسانها پیش بیاد...

از کوچیک ترین ها تا بزرگترین ها...

دوست داشتن شرط نیست...

به پای دوست داشتن تا لحظه آخر عمرت موندن شرطه...

با همه سختی ها...

با همه مشغله ها...

---

الان که میخوندم این کتاب...

انجمن تو ذهنم بود...

اینکه یه زمانی همه واس پروژه و....اومدن ماندگار شدن...باهاش به خیلی چیزاها رسیدن...حداقلش اینه که یه دوست پیدا کردن...

ولی رفتن...درست عین این پسرک...تا کاری داشته باشن پروژه بخوان میان...درست عین پسرک که تا محتاج چیزی میشد میرفت سراغ درخت...

---

اعتدال...

تو هرچیز...

---

خیلی مثال میشه زد تو این مورد...

---

فقط کاش بتونیم ازش درس بگیریم...

سپاس قاصدک...علی آقا.

من باز به زبان عامیانه نوشتم.شرمنده به هرحال.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام کتاب جالبی بود فکر کنم چندین سال پیش یه کارتون با همین مضوع دیده باشم که اخر داستان درخته جونه زده بود که دوباره سبز بشه ولی اینجا دوباره سبز نشد:ws3:

فکر کنم نویسنده میخواسته تو این داستان رابطه بین فرزند و پدر نشون بزه چون واقعا درخت از خودش گذشت واسه رشد و خوشحال کردن پسر . چیزی که تو پدر ها میشه دید و صد البته مادرها

لینک به دیدگاه

بچه‌ها مرسی از حضور.

نظراتتون عالیه و من دارم همه رو دنبال مي‌کنم و لذت می‌برم

بیشتر از هرچیز ازینکه رضایت داشته باشید خوشحالم :w16:

سلام کتاب جالبی بود فکر کنم چندین سال پیش یه کارتون با همین مضوع دیده باشم که اخر داستان درخته جونه زده بود که دوباره سبز بشه ولی اینجا دوباره سبز نشد:ws3:

فکر کنم نویسنده میخواسته تو این داستان رابطه بین فرزند و پدر نشون بزه چون واقعا درخت از خودش گذشت واسه رشد و خوشحال کردن پسر . چیزی که تو پدر ها میشه دید و صد البته مادرها

یکی از نکات خیلی جالب همه‌ي کارهای سیلوراستاین همینه رامین، همینکه پایان داستان‌های سیلوراستاین برخلاف بقیه قصه ها، مثل واقعیته، یه رگه هایی از تلخی داره. انگار که نمی‌خواد بچه ها رو توی یک دنیای خیلی خیالی غرق کنه، در عین عالی بودن قصه و ماجراها، آخرش نشون میده که دنیا همیشه بر وفق دل ما پیش نمیره.

البته در واقع که عشق اون درخت رو ماندگار و جاویدان می‌کنه و همینه که ما این قصه رو می‌خونیم و لذت می‌بریم؛ اما حداقل توی دنیای مادی دیگه حضور نداره... بقول شما مثل پدر و مادر :) عشق و ایثار اون مدلی، افلاطونی :icon_gol:

لینک به دیدگاه

غیر از رابطه ی والدین و فرزندی که بهش اشاره کردین به نظم خصلت واقعی آدما رو اومده نشون داده

هرچند واقعی و تلخ باید بپذیریمش و دنبال یه راه چاره برای این رفتارای خودپسندانمون باشیم

اینکه فقط هر وقت دچار مشکلی میشیم دنبال فلان دوست میگردیم باید کاری کنیم مابین تمام مغله های روزمره خودمون این روابطو تعریف کنیم

یه جمله ای یه جا خوندم که هیچ وقت یادم نمیره ، اینکه سرم شلوغه و وقت ندارم کاملا بی معنیه و غیر منطفی ، همه چی بسته به اولویت هاس

داستانهای عمو شل خیلی کوتاه و کودکانه س اما همین میتونه به کل خیلی ها (در کل همه) رو به چالش بکشونه و نقد کنه

لینک به دیدگاه

rfgh:icon_pf (34):

درود

قبلا این کتاب رو خوندم اما به نظرم هرچند باری خونی ارزششو داره.

بعضی از دوستان اونو به روابط پدر و فرزند ربط دادن و...

سپید اون رو به خصایص آدمی بسط داد که در همه حال با خودپسندی و خودمداریش هیچ کس رو جز خودش نمیبینه

این داستان تلنگری برای همه آدم ها در همه حال هستش که کمک های دیگران رو وظیفه و نردبانی برای بالا کشیدن خودشون میدونن و پا روی شونه های بقیه میذارن و خودشونو بالا میبرن ولی ذره ای به فکر اونکه زیر پاش له میکنه نیست

حتی این کتاب در زمینه رفتار با درختان و حیوانات و موجودات دیگه هم بسط داده میشه.

علم امروز ثابت کرده که حیوانات و گیاهان هم درصورتی که بهشون مهربونی بشه شادتر زندگی میکنن و به همون میزان سودش به خود ما برمیگرده.

در یکی از تصاویر کتا یه چیزی خیلی توجه م رو جلب کرد و اون هم کنده کاری روی درخت هاست:|:banel_smiley_4:

پسره با عشقش برای یادگاری نوشتن و ثبت خوشحالیشون روی درخت زبون بسته یادگاری مینویسن:|

اقا نکنید این کارو من خیلیا رو دیدم اینجورین:vahidrk: زشته نکنید اینکار رو:|

لینک به دیدگاه

دارم به این فکر میکنم کجا پسرک بودم کجا درخت....

درخت چیزای باارزشی هست که در هر صورت و سیرت و حالی کنار آدمه چیزایی که هستی شونو به خاطر تو به خاطر پیشرفت تو حاضران در آنی از دست بدن

درخت و درختچه ها ی زندگی آدما.....غرور و خودخواهی و زیاده طلبی پسرک ها....پیشرفت خوبه ترقی کردن عالیه اما راهش مهمه پسرک اولین راه و بی عقلترین راه رو انتخاب میکنه چه بسا درخت آرامش رو در طول زندگی به پسرک میبخشید آرامشی که مبنای خوشبختی و موفقیته.....

درخت استعاره از آدمای خوب افرادمون هست پدر مادر پدر بزرگ و مادر بزرگ دوست و خواهر اونایی که خالصن و کسایی خدا باورن میتونه استعاره از خداشون باشه....

کودکی خالصه چون هدف با نابودی یکی نیست هدف یه چیزه اونم شادی کودکی باعث نابودی چیزی نمیشه و وقتی بزرگ میشیم خیلی باید مراقب باشیم بزرگ شدن چیز خطرناکیست مگر چون و چرا داشته باشه.....حال کودک رو پیر درک میکنه چون مسیر و اومده مسیر پر پچ و خم غرور و زیاده خواهی رو و تنها چیزی که براش میمونه خاطره اس چون ممکنه ریشه ی خیلی چیزا رو به دستان خودش سوزونده باشه......

لینک به دیدگاه

سلام مهدی‌جان

از لینک دوم استفاده کن، یکی از دوستان هم مشکل شما رو داشتند، بنابراین در پرشین‌گیگ هم آپلود کردم و لینکش رو به پست اول اضافه کردم.

از اینجا دانلود کن :

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

با اینکه حجم کتاب کم بود اما جالب و تامل برانگیز بود و البته پر محتوا

به نظر من این کتاب جوری تالیف شده که برداشت های متفاوتی میشه ازش داشت

ولی من شخضا بعد از خوندنش اولین چیزی که به ذهنم اومد عشق والدین به فرزند و مخصوصا مادر بود...چیزی که کاملا بدیهی هست و نیاز به توضیح بیشتر نداره

مورد بعدی که میشه ازش استنباط کرد طمع انسان بود اینکه همه چی رو حاضره به خاطر اسایش خودش فدا کنه حتی موجودی که بینشون علاقه دوطرفه هست...

پ.ن:من هنوز شماره دریافت نکردم و استقبال با شکوه هم ازم نشده ببخشید که بی دعوت اومدم :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

سلام

نتونستم از دو تا لینک هم دانلود کنم؛

شو خوندم

هیچ حس خاصی پیدا نکردم:sigh:

فقط ی بک گراند از بچگی یادم اومد ک درختی داشتم بی میوه؛ دوسش داشتم مال من بود و اجازه نمی دادم کسی بهش دست بزنه

برگهاش توو خزان زرد می شد

یک بار شاخه اش رو بریده بودن نیم دونم چرا خیلی کوچیک بودم یادم نمیاد چرا؟ شیره درخت تا چند روز بیرون می اومد و من فکر می کردم داره گریه می کنه با این که می دونستم قضیه علمی شو ولی فکر می کردم اشک می ریزه.

کتابه بیشتر نگاه متریالیستی انسان رو به طبیعت و وجود و استایل زندگی نشون می داد

شاید برای خردسالان کتاب خوبی باشه :w16:

به سیلور استاین می گفتم که یک پسر دیگه رو هم تصور کن که میاد و اون تک درخت رو به باغ تبدیل می کنه:ws3:

لینک به دیدگاه
سلام

نتونستم از دو تا لینک هم دانلود کنم؛

شو خوندم

هیچ حس خاصی پیدا نکردم:sigh:

فقط ی بک گراند از بچگی یادم اومد ک درختی داشتم بی میوه؛ دوسش داشتم مال من بود و اجازه نمی دادم کسی بهش دست بزنه

برگهاش توو خزان زرد می شد

یک بار شاخه اش رو بریده بودن نیم دونم چرا خیلی کوچیک بودم یادم نمیاد چرا؟ شیره درخت تا چند روز بیرون می اومد و من فکر می کردم داره گریه می کنه با این که می دونستم قضیه علمی شو ولی فکر می کردم اشک می ریزه.

کتابه بیشتر نگاه متریالیستی انسان رو به طبیعت و وجود و استایل زندگی نشون می داد

شاید برای خردسالان کتاب خوبی باشه :w16:

به سیلور استاین می گفتم که یک پسر دیگه رو هم تصور کن که میاد و اون تک درخت رو به باغ تبدیل می کنه:ws3:

سلام :icon_gol:

ضمن تشکر از حضور شما، لینک سالم دیگه‌ای رو به پست اول اضافه کردم که انشاالله مشکلی پیش نیاد :w16:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

سلام . منم خوندم .... به نظرم یه جورایی داشت سرانجام عشق یه طرفه و بی حد و مرز رو نشون میداد.

دوتا سوالی که بعد از خوندن برام پیش اومد :

برای خوشحال دیدن کسی که دوستش داری، باید از خودت بگذری تا مرز نابودی؟ (درخت) یا برای بهتر کردن زندگی خودت، حاضری از همه چیز دیگران استفاده کنی؟ (پسر)

...:hanghead:

در هر صورت، اگر بخوام خوش بینانه نگاه کنم ، پیام زیبایی داشت، (همونطور که اسم کتاب هم هستش ) "بخشندگی" بدون هیچ توقع و چشم داشتی ... و در مورد بقیه ش هم که همه دوستان توضیح دادن :ws37:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...