رفتن به مطلب

گفتگوی هفته پانزدهم : میکرو

ارسال های توصیه شده

:hapydancsmil:
:icon_gol:
درود و سلام به تمامی دوستان عزیزم
:icon_gol:
:hapydancsmil:

میزبان این هفته گفتگو دوست گرامی :
mherdad

موضوع بحث این هفته :
"میکرو
"

w75.png

همگی منوال رو میدونیم لطفا فقط در حوزه بحث گفتگو نمایید
w75.png

w210.gif

لطفا قبل از پست استارت میزبان پستی نزنید چون پاک میشه!!!
:w16:

لینک به دیدگاه

با سلام و درود به دوستان

ریزکنترلگر یا میکروکنترلر (به

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
: Microcontroller) نوعی
است که دارای
(RAM) و
(ROM)، تایمر، پورت‌های ورودی و خروجی (I/O) و درگاه ترتیبی (Serial Port پورت سریال) در درون خود تراشه می‌باشد و می‌تواند به تنهایی بر روی ابزارهای دیگری کنترل اعمال کند. به عبارت دیگر یک میکرو کنترلر،
کوچکی است که از یک CPU کوچک و اجزای دیگری نظیر نوسان ساز کریستالی، تایمر، درگاه‌های ورودی و خروجی
و
و حافظه تشکیل شده‌است.

در واقع یک ریزپردازنده در درون ریزکنترلگر قرار داده شده‌است که ریزکنترلگر با استفاده از آن می‌تواند محاسبات منطقی و حسابی را انجام دهد.

وجود RAM و ROM و پورت‌های I/O در میکرو کنترلرها آنها را یک انتخاب ایده ال برای کاربردهایی می‌کند که قیمت و فضا در آنها مهم است. در بسیاری از کاربردها مثل کنترل از راه دور تلویزیون نیازی به محاسبات سنگین در حد یک ۴۸۶ یا حتی ۸۰۸۶ وجود ندارد. در این گونه موارد و بسیاری دیگر از کاربردها فضای مورد استفاده توان مصرفی و قیمت هر واحد مهم تر از قدرت محاسبات است. در این گونه موارد اغلب لازم است تعدادی I/O خوانده شده و بیت‌های مشخصی را خاموش یا روشن کند. به همین دلیل این گونه پردازنده‌ها را (IBP(ITTY-BITTY PROCESSOR نیز می‌نامند.

میکروکنترلرها عموما برای کاربردهای کوچک طراحی می‌شوند، بنابراین برخلاف ریزپردازنده‌ها در این جا مهمترین مسائل، سادگی و مصرف کم توان است.

برخی از وسایل که از میکرو کنترلر استفاده می‌کنند: تلفن، موبایل، سیستم، ایمنی، دربازکن گاراژ، دستگاه فاکس، کامپیوتر شخصی PC، ویدئو، دوربین ویدئویی، چرخ خیاطی، سیستم‌های تهویه، سرعت سنج

میکروکنترلرهای رایج

از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میکرو کنترلرها می‌توان از شرکت اَتمِل (به انگلیسی: Atmel) نام برد که در حال حاضر سری ای‌وی‌آر و ۸۰۵۱ میکروکنترلرهای این شرکت در ایران بدلیل سهولت استفاده مورد توجه‌است.

برنامه ریزی میکروکنترلرهای AVR بیشتر با زبان C و با کامپایلر codevision، و یا با زبان بیسیک و توسط نرم‌افزار BASCOM انجام می‌شود. یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ میکروکنترلرها شرکت Microchip است که میکروکنترلرهای این شرکت با نام‌های تجاری PIC و dsPIC نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است.

شرکت‌های بزرگ دیگری نیز در زمینه تولید میکروکنترلر فعالیت می‌کنند که از آن جمله می‌توان بهTI، موتورولا و فیلیپس اشاره کرد.شرکت intel هم نقش بسیار مهمی در تولید میکروکنترلرهای خانوادهٔ ۸۰۵۱ دارد.

البته اخیراً با قدرتنمایی میکروکنترلرهای آرم، این میکروکنترلرهای 32 بیتی با شدت بسیار زیادی در حال فراگیر شدن است و از رشد بسیار زیادی در بازار برخوردار است . میکروکنترلرهای آرم موجود در ایران توسط سه شرکت ان‌ایکس‌پی، اتمل و ST تولید می شوند، که در این میان سهم میکروکنترلرهای ان‌ایکس‌پی و اتمل بیشتر است .

تفاوت میکرو کنترولر و میکرو پروسسور

میکرو کنترولر و میکروپروسسور تقریبا از یک شاخه تکنولوژیک وساختاری هستند اما در اجزای وابسته، با هم تفاوت های عمده دارند در میکرو پروسسورها فقط واحد پردازش به صورت مجزا به صورت یک ای سی وجود دارد که رم و رام و حتی ثبات ها در ای سی های مجزا به میکروپروسسور وصل و تشکیل یک میکرو کامپیوتر را می دهند اما در میکرو کنترلر تمام واحد های یک کامپیوتر از جمله رم و رام و ثبات ها در درون یک ای سی به صورت فشرده به نام میکرو کنترولر وجود دارد که معمولا در دستگاه های تجاری برای کاهش قیمت دستگاه مانند تلویزیون و ماکروویو و غیره استفاده می شود.

لینک به دیدگاه

1. در تلفن همرا: برای دریافت و ارسال پیام و تماس ها و ارتباط با مموری وارتباط با lcd رنگی
  2. در بیمارستان : بری دستگاه های نوار قلب ,قند خون و فشار خون
  3. در تجهیزات نظامی : برای اندازه گیری دقیق هدف و مسافت
  4. در صنعت: برای دستگاه های تولدی و بسته بندی و اندازه گیری
  5. در بازار : برای دستگاه محافظ برق , ریموت کنترلی , کنترل تلویزیون ,چراغ های چشمک زن و تابلو روان

لینک به دیدگاه

سلام. اول تشکر میکنم از شما که قبول زحمت کردید :icon_redface::icon_gol:

من شنیدم میکرو با اینکه نسبت به سایر پردازنده ها قدرت کمتری داره تو برد ماهواره ها بعضا ازش استفاده میشه hanghead.gif

میخواستم ببینم میکرو قابلیت خاصی داره که سایر پردازنده ها نداشته باشن یا کاری هست که نسبت به سایر پردازنده ها بهتر انجام بده ؟ :ws38:

لینک به دیدگاه

سلام

خواهش می کنم دوست غریز

مقایسه میکرو کنترلر با میکرو پرسور

1. انعطاف پذیری بالا
  2. حافظه فلش , eprm,,Adc,کانتروتایمر در داخل میکرو میباشد
  3. امکان برنامه ریزی راحت میکرو
  4. حجم کم و کارای بالا ان

لینک به دیدگاه

سلام

میکروکنترلرهای رایج کدامند؟

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میکرو کنترلرها کدامند؟

برنامه خاصی برای برنامه نویسی هست؟

سختافزارچی؟کدامیک ازسخت افزارهابرای برنامه ریزی خوبند؟آیامی شودازیک سخت افزاربرای برنامه ریزی چندتااستفاده کرد؟حداکثرتعدادپایهای میکروکنترل چندتااست؟می شودروش برنامه نویسی راتوضیح دهید؟چه وسیلی لازم است؟

لینک به دیدگاه

1. میکروکنترلرهای رایج عبارت از( 8051 , plc , avr, arm ) اشاره کرد
  2. بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میکرو عبارت اند از (اتمل,microchip,ti,موتورولا,فیلیپس ) میتوان اشاره کرد
  3. بله برنامه اسمبلی ,بسیک وزبانc میباشد
  4. پرو گرامر :برای فلش کردن میکرو و انتقال برنامه نوشته شده از کامپیوتر به میکرو به کار میرودو انواع ان عبارت اند از (stk200/stk300) ,(stk500) . به طور همزمان نمیشه ازیک سخت افزاربرای برنامه ریزی چندتااستفاده کرد . بستگی به نوع میکرو داره مثلا ATmega32, ATmega16 در بسته بندی 40 پایه ای و ATmega8 در بسته بندی28 تای به بازار عرضه میشود

1-معرفی میکرو

2- معرفی کریستال

3- معرفی پایه ها و متغییر ها

4- معرفی برنامه اصلی

5- پایان

وسایل لازمبرای راه انداری میکرو , رگولاتور 7805 و باتری کتابی 9V برای تغذیه میکرو و بستگی به نوع برنامه میتوان از LEDیا LCD استفاده کرد

لینک به دیدگاه

1. میکروکنترلرهای رایج عبارت از( 8051 , plc , avr, arm ) اشاره کرد
  2. بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میکرو عبارت اند از (اتمل,microchip,ti,موتورولا,فیلیپس ) میتوان اشاره کرد
  3. بله برنامه اسمبلی ,بسیک وزبانc میباشد
  4. پرو گرامر :برای فلش کردن میکرو و انتقال برنامه نوشته شده از کامپیوتر به میکرو به کار میرودو انواع ان عبارت اند از (stk200/stk300) ,(stk500) . به طور همزمان نمیشه ازیک سخت افزاربرای برنامه ریزی چندتااستفاده کرد . بستگی به نوع میکرو داره مثلا atmega32, atmega16 در بسته بندی 40 پایه ای و atmega8 در بسته بندی28 تای به بازار عرضه میشود

1-معرفی میکرو

2- معرفی کریستال

3- معرفی پایه ها و متغییر ها

4- معرفی برنامه اصلی

5- پایان

وسایل لازمبرای راه انداری میکرو , رگولاتور 7805 و باتری کتابی 9v برای تغذیه میکرو و بستگی به نوع برنامه میتوان از ledیا lcd استفاده کرد

خب کسی مثل من که بلدنیستم ومی خواهم یادبگیرم بهترین برنامه وزبان چیست؟ avr studio یا bascom

لینک به دیدگاه

درود

ممنون آقا مهرداد بابت قبول میزبانی:icon_gol:

آیا کارهایی که با plc میشه انجام داد رو با میکرو هم میشه انجام داد؟؟؟

میرکرو چیپ ربطی به این موضوع داره؟؟؟

لینک به دیدگاه

آقای حسینی عزیز ممنون از لطفتون:icon_gol:

بله کارهای انها با هم یکی میباشد ولی از نظر نویز پذیریplc بهتر میباشد

ریز تراشه ها یکی از ظریفترین و پیچیده ترین دستگاههایی هستند که تا کنون ساخته شده اند.اگرچه بزرگترین مدار مجتمع به اندازه ناخن شست است،اما طرحی که تمامی جزئیات درون آن را نشان می دهد به اندازه نقشه یک شهر بزرگ با تمام جزئیات آن است.این سطح از پیچیدگی اجازه می دهد تا مدار مجتمع حجمی از کار را که قبلا به وسیله دستگاهی به اندازه یک اتاق انجام می شد به انجام برساند.طراحی و ساخت این دستگاه ها کار بسیار سختی است.رویای انجام کار جدید توسط تراشه ها ساده است ولی تلاش زیاد و کمک گرفتن از کامپیوتر ها،که خود از تراشه ها ساخته شده اند،لازم است تا جزئیات طراحی را به انجام برساند.فرایند تولید نیز نیازمند مهارت است کار کردن در سطح میکروسکوپی این وسایل نیازمند مواظبتهای فراوان است.

لینک به دیدگاه
آقای حسینی عزیز ممنون از لطفتون:icon_gol:

بله کارهای انها با هم یکی میباشد ولی از نظر نویز پذیریplc بهتر میباشد

ریز تراشه ها یکی از ظریفترین و پیچیده ترین دستگاههایی هستند که تا کنون ساخته شده اند.اگرچه بزرگترین مدار مجتمع به اندازه ناخن شست است،اما طرحی که تمامی جزئیات درون آن را نشان می دهد به اندازه نقشه یک شهر بزرگ با تمام جزئیات آن است.این سطح از پیچیدگی اجازه می دهد تا مدار مجتمع حجمی از کار را که قبلا به وسیله دستگاهی به اندازه یک اتاق انجام می شد به انجام برساند.طراحی و ساخت این دستگاه ها کار بسیار سختی است.رویای انجام کار جدید توسط تراشه ها ساده است ولی تلاش زیاد و کمک گرفتن از کامپیوتر ها،که خود از تراشه ها ساخته شده اند،لازم است تا جزئیات طراحی را به انجام برساند.فرایند تولید نیز نیازمند مهارت است کار کردن در سطح میکروسکوپی این وسایل نیازمند مواظبتهای فراوان است.

رهی هست برای حل مشکل نویز؟؟

لینک به دیدگاه
تفاوت میکروکنترلرهای avr و pic و arm???

آین یکیو من میتونم جواب بدم چون دارم روشون کار میکنم :دی

استغفرالله....

ببین 1) نویز کمتر توی میکرو pic بسیار مشهوده...خیلی باحاله...

2) سرعت بالاتر

3) در بعضی مواقع که احتیاج به حافظه بیشتر داریم میکرو pic خیلی بیشتر و بهتر جواب میده

4) تعداد دستورات بسیار کمتره pic که باعث میشه راحت تر به حافظه سپرده شه

5) خیلی مقاومه میکرو pic سخت میسوزه لامصب

و

.

.

.

. در حال حاضر میکرو پیک رتبه اول رو در تمام میکرو ها به خودش داده

یه سری تفاوت ها هم در ساختشون هست مثلا pic رو microchip ساخته Avr رو Atmel

در مورد Arm اطلاعات خاصی ندارم باهاش هم کار نکردم:w02:

لینک به دیدگاه
آین یکیو من میتونم جواب بدم چون دارم روشون کار میکنم :دی

استغفرالله....

ببین 1) نویز کمتر توی میکرو pic بسیار مشهوده...خیلی باحاله...

2) سرعت بالاتر

3) در بعضی مواقع که احتیاج به حافظه بیشتر داریم میکرو pic خیلی بیشتر و بهتر جواب میده

4) تعداد دستورات بسیار کمتره pic که باعث میشه راحت تر به حافظه سپرده شه

5) خیلی مقاومه میکرو pic سخت میسوزه لامصب

و

.

.

.

. در حال حاضر میکرو پیک رتبه اول رو در تمام میکرو ها به خودش داده

یه سری تفاوت ها هم در ساختشون هست مثلا pic رو microchip ساخته Avr رو Atmel

در مورد Arm اطلاعات خاصی ندارم باهاش هم کار نکردم:w02:

عهه میکرو چیپ با pic؟ ایول

خب چرا نمیای پس تو تاپیک تا با مهرداد پیش ببرید؟؟:banel_smiley_4:

---------------------------------

یه توضیح در مورد تاپیک گفتگو بدم که حتما نباید کسی سوال بپرسه تا تاپیک پیش بره..... میتونید هرچی که میدونید بگید و تاپیک رو پربار کنید و بین مطالبی که ارائه میکنید اگر کسی سوالی داشت میاد در مورد اون میپرسه....:w02:

لینک به دیدگاه

باشه:ws3:

خوب همین دیگه من یه برنامه که اسمش هست (حمله تحلیل توان) رو هم به زبان سی واسه avr هم به زبان سی واسه pic و هم به زبان اسمبلی برای avr و هم به زبان اسمبلی واسه pic نوشتم

تفاوتها به شدت واضحه

سرعت بالاش...نویز کمترش...سریع جواب گرفتنش...

دیگه چی بگم؟؟

کلا پیک خیلی خوبه...

الان اون پیکی که من دارم باهاش کار میکنم یه پایش شکسته اما اصلا مهم نیس واسش

بارها پایه زمین رو به پایه منبع تغذیه وصل کردم نسوخت

اما Avr این کارو کردم سیم سوت بوس سوختنش به پا خواست:ws3:

لینک به دیدگاه

تفاوت میکروکنترلرهای avr باarm

High-performance 32-bit RISC Architecture

64 Kbytes حافظه فلش

16 kbytes رم داخلی (قابل اتصال به 4 گیگ رم خارجی!)

Low-power RC Oscillator, 3 to 20 MHz On-chip Oscillator and one PLL

20-bit Programmable Counter plus 12-bit Interval Counter

Real-time Timer 32bit دارای alarm

One USB 2.0 Full Speed (12 Mbits per Second) Device Port

One Four-channel 16-bit PWM Controller

One 8-channel 10-bit Analog-to-Digital Converter

Fully Static Operation: Up to 55 MHz at 1.65V and 85°C Worst Case Conditions

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که این میکرو مثلا در 10 مگاهرتز خیلی بیشتر از یه avr (سریعترین میکروی 8 بیتی) تو همون فرکانس ،توان پردازشی داره.

خب ممکنه سوال کنید اگه اینقدر خوبه پس دیگه چرا از بقیه میکرو ها استفاده میشه؟ در جواب باید گفت:

1.این میکرو ها 4 ساله تولید میشن برای همین منابع آموزشی زیادی ندارن

2.کد نویسی تو کامپایلر این میکرو ها (در حال حاظر) خیلی پیچیده تره. و علیرغم اینکه زبان برنامه نویسی مثلا c هست ولی دستورات بیشتر به اسمبلی نزدیکن!

3.همه این ic ها smd هستن که کار باهاشون سختره (سوکت ندارن و سختر لحیم میشن)

4.به علت موارد بالا برای افراد مبتدی مناسب نیستن!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...