رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

در مورد گیربکس این نکته رو هم اضافه کنم که در گیربکس ها با کاهش دور، گشتاور رو افزایش میدن و یا با کاهش گشتاور دور رو کاهش میدن. و در حالت ایده آل حاصلضرب گشتاور در دور در ورودی و خروجی گیربکس ثابت هست. اما با توجه به تلفات این حاصلضرب در خروجی کمتره مسلما:w16:

در شیوه ای که ما در موردش صحبت میکنیم و به انتقال توان به صورت مستقیم معروف هست گشتاور به صورت مستقیم از روتور اصلی به ژنراتور منتقل میشه. مزایاش هم قبلا گفتم، هزینه گیربکس و تعمیر و نگهداری حذف میشه، راندمان افزایش پیدا میکنه و لرزش های ناشی از گیربکس هم از بین میره.

در توربین های بادی با توان کم، سرعت چرخش روتور اصلی زیاد هست و نیاز به گیربکس از این لحاظ باز نیست.

در دور کم یه نوع گیربکس و دینام کوپل میشناسم که از سیستم مخروطی و روغن استفاده میشه و کاملا بدون صدا و لرزش عمل میکنه و توان خروجی بالایی هم داره فقط دور بالا ییی نداره سازنده اش الملن شرقی بوده اولین بار بود که بازش کردم این گیربکس رو واقعا طراحی زیبایی داشت نمی دونم مریم خانوم دیدینش یا نه؟؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 75
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

در دور کم یه نوع گیربکس و دینام کوپل میشناسم که از سیستم مخروطی و روغن استفاده میشه و کاملا بدون صدا و لرزش عمل میکنه و توان خروجی بالایی هم داره فقط دور بالا ییی نداره سازنده اش الملن شرقی بوده اولین بار بود که بازش کردم این گیربکس رو واقعا طراحی زیبایی داشت نمی دونم مریم خانوم دیدینش یا نه؟؟

نه:w58:چه جالب..

هزینه اش چقدره؟ اسمش چیه...کجاها کاربرد داره؟

لینک به دیدگاه
نه:w58:چه جالب..

هزینه اش چقدره؟ اسمش چیه...کجاها کاربرد داره؟

در خط یخچال که حدودا 30-40 یخچال رو به همراه حماله نقاله میچرخوند دور ارامی داشت ولی هم کوچک و هم پر قدرت بود قیمتش زیاد بالا نبود ولی پیدا کردنش خیلی سخته فردا زنگ میزنم به دوستم اگه نفروخته بودند هم قیمتشو میگیرم هم توان هم دور خروجی شو

لینک به دیدگاه
در خط یخچال که حدودا 30-40 یخچال رو به همراه حماله نقاله میچرخوند دور ارامی داشت ولی هم کوچک و هم پر قدرت بود قیمتش زیاد بالا نبود ولی پیدا کردنش خیلی سخته فردا زنگ میزنم به دوستم اگه نفروخته بودند هم قیمتشو میگیرم هم توان هم دور خروجی شو

بسیار عالی:hapydancsmil:

دور من 255 RPM هست. توان هم که قبلا گفتم یک کیلو وات...ولی نکته ای که هست سرعت چرخش با توجه به متغییر بودن سرعت باد تغییر میکنه.:w16:و این حالت ایده آل هست.

لینک به دیدگاه

دور من 255 RPM هست. توان هم که قبلا گفتم یک کیلو وات...ولی نکته ای که هست سرعت چرخش با توجه به متغییر بودن سرعت باد تغییر میکنه.:w16:و این حالت ایده آل هست.

یه چیزی الان به ذهنم رسید مریم خانوم یه نو انتقال حرکت در ماشینهای ریسندگی هستش که دو مخروط یکی پر و یکی تو خالی با صطح صیقلی 5 مثلث و بالاتر هستش که با بیرون اومدن و داخل رفتن و با طول تماس متغیر دور متغیر میدن این به نظرت بهتر نیست هزینش هم باید کم باشه مستقیم به الکتروموتور وسل میشه اصطکاک هم انقدر وحشتناکه که اگه دستت چرب باشه بهش بزنی در جا زده بشه دیگه بیرون نمی یاد و اونو هنگام سوار کردن استرلیزه میکنن یکم در مورد کارکرد دستگاهای نساجی مطالعه کن به نظرم به دردت میخوره :w16:

اونم میپرسم

لینک به دیدگاه
یه چیزی الان به ذهنم رسید مریم خانوم یه نو انتقال حرکت در ماشینهای ریسندگی هستش که دو مخروط یکی پر و یکی تو خالی با صطح صیقلی 5 مثلث و بالاتر هستش که با بیرون اومدن و داخل رفتن و با طول تماس متغیر دور متغیر میدن این به نظرت بهتر نیست هزینش هم باید کم باشه مستقیم به الکتروموتور وسل میشه اصطکاک هم انقدر وحشتناکه که اگه دستت چرب باشه بهش بزنی در جا زده بشه دیگه بیرون نمی یاد و اونو هنگام سوار کردن استرلیزه میکنن یکم در مورد کارکرد دستگاهای نساجی مطالعه کن به نظرم به دردت میخوره :w16:

اونم میپرسم

متشکرم...

ولی بنظرم موتور هستن ؟ ژنراتور هم در دستگاههای نساجی داریم؟

مبحث دیگه استفاده از موتورهای پله ای یا استپر موتور هست، من یک نمونه دیدم که با چرخش الکتریسته تولید میکرد ولی چرا بهش میگن موتور؟

لینک به دیدگاه

بریم سراغ ادامه بحث و نحوه ذخیره سازی انرژی میدان

تا اینجا متوجه شدیم در فرآیند تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی و بالعکس نیاز به یک میدان الکترومغناطیسی داریم که در این میدان انرژی ذخیره میشه.

انرژی به دو صورت در میدان ذخیره میشه: انرژی ذخیره شده در هسته و در فاصله هوایی.

مقاومت مغناطیسی هوا خیلی بیشتر از آهن هست و در فاصله هوایی عمل تبدیل انرژی رخ میده و هر چی فاصله هوایی کمتر باشه انرژی بیشتری ذخیره میشه.

لینک به دیدگاه

رلوکتانس یا مقاومت مغناطیسی در مغناطیس مثل مقاومت الکتریکی در مدارهای الکتریکی است. در حقیقت رلوکتانس نسبت نیروی محرکه مغناطیسی به شار مغناطیسی هست.

موادی مثل آب و هوا مقاومت مغناطیسی زیادی دارن و مواد فرومغناطیس مقاومت مغناطیسی کمی دارند.

در برخی از محاسبات یک متر آهن داریم ولی چون مقاومت مغناطیسی کمتری نیسبت به هوا داره، اصلا حساب نمیکنیم...در حقیقت طول مهم نیست، اثرگذاری مهم تر است.

لینک به دیدگاه

چجوری میشه یک آهنربا ساخت؟ و چه کاربردهایی در صنعت داره؟

ابتدا پاسخ نمیدم تا نظرات شما بزرگواران نوشته شود.

لینک به دیدگاه

ممنون از خانوم زارع که بحث خوبی رو شروع کردن.... و این تاپیک همکاری بقیه دوستان رو هم میطلبه به خصوص بچه های برقی....

برقیا بیاینو پرچمو ببرین بالا:banel_smiley_4:

متاسفانه کل پستارو نخوندم من icon_pf%20%2834%29.gif

متوجه نشدم؟؟ دنبال یه چیزی میگردی که با تغییر سرعت باد،سرعت موتورتم تغییر کنه؟؟؟

متشکرم...

ولی بنظرم موتور هستن ؟ ژنراتور هم در دستگاههای نساجی داریم؟

مبحث دیگه استفاده از موتورهای پله ای یا استپر موتور هست، من یک نمونه دیدم که با چرخش الکتریسته تولید میکرد ولی چرا بهش میگن موتور؟

یه نمونه استپر موتور دیدی که الکتریسیته تولید میکرد؟! بیشتر توضیح میدی در مورد این:ws38:

لینک به دیدگاه
چجوری میشه یک آهنربا ساخت؟ و چه کاربردهایی در صنعت داره؟

ابتدا پاسخ نمیدم تا نظرات شما بزرگواران نوشته شود.

ساختش رو نمیدونم اما کاربرداش تو صنعت خیلی زیادِ.... تو کوره های ذوب آهن...شیر مغناطیسی.... کنتاکتورها....گیره های مغناطیسی و و و و

لینک به دیدگاه

متوجه نشدم؟؟ دنبال یه چیزی میگردی که با تغییر سرعت باد،سرعت موتورتم تغییر کنه؟؟؟

یه نمونه استپر موتور دیدی که الکتریسیته تولید میکرد؟! بیشتر توضیح میدی در مورد این:ws38:

نه با تغییر سرعت باد الکتریسیته تولید کننده، یعنی با بار گذاری متناوب کار کنه.

با توجه به اینکه موتور و ژنراتور عکس هم هستن این اتفاق افتاده شاید...یک استپر موتور خیلی کوچک که محورش رو با دست چرخوندم و یک لامپ ال ای دی را روشن کرد.

ساختش رو نمیدونم اما کاربرداش تو صنعت خیلی زیادِ.... تو کوره های ذوب آهن...شیر مغناطیسی.... کنتاکتورها....گیره های مغناطیسی و و و و

ساختش خیلی ساده هست...دور یک آهن رو سیم پیچی میکنیم، و به منبع تغذیه وصل میکنیم...خاصیت آهنربایی در آهنربا ایجاد میشه.

لینک به دیدگاه
شرمنده از اینکه دیر دیدم اینجارو ممنون از مریم خانوم عزیز برای این تاپیک و اینکه خیلی قشنگ و استادانه تاپیک رو جلو می برن :a030::icon_gol:

خواهش میکنم...:icon_gol:

-----

خب بریم سراغ fringing field که چی هست و چه زمانی رخ میده؟

اگر در مسیر هسته یک فاصله هوایی داشته باشیم، شاری که داره ازش عبور میکنه یکدفعه میرسه به یک پرتگاه، تا بیاد فکر کنه که چجوری از این پرتگاه عبور کنه ما بقی شارها هم بهش میرسند و مدام هلش میدن، یک تراکمی ایجاد میشه و از گوشه کنارها هم شار عبور میکنه و به سطح روبرو میرسه، مثل شکل زیر...این باعث میشه که سطح مقطع افزایش پیدا کنه ولی در عوض چگالی شار کاهش پیدا میکنه.

میشه بسادگی حدس زد که به ضریب تراوایی هسته و فاصله هوایی وابسته هست.

24qvfr0jqljpzdjfvvya.png

لینک به دیدگاه
خواهش میکنم...:icon_gol:

-----

خب بریم سراغ fringing field که چی هست و چه زمانی رخ میده؟

اگر در مسیر هسته یک فاصله هوایی داشته باشیم، شاری که داره ازش عبور میکنه یکدفعه میرسه به یک پرتگاه، تا بیاد فکر کنه که چجوری از این پرتگاه عبور کنه ما بقی شارها هم بهش میرسند و مدام هلش میدن، یک تراکمی ایجاد میشه و از گوشه کنارها هم شار عبور میکنه و به سطح روبرو میرسه، مثل شکل زیر...این باعث میشه که سطح مقطع افزایش پیدا کنه ولی در عوض چگالی شار کاهش پیدا میکنه.

میشه بسادگی حدس زد که به ضریب تراوایی هسته و فاصله هوایی وابسته هست.

24qvfr0jqljpzdjfvvya.png

:icon_gol::a030:

لینک به دیدگاه

سلام بر دوستان عزیز.....عدرخواهی میکنم.....من با نتم مشکل پیدا کردم.....و ب سختی میتونم پست بذارم.....:icon_pf (34):.....تا اونجایی ک نتم اجازه بده....شرکت میکنم....:w16:

از استارتر عزیز هم تشکر میکنم.....:icon_gol:

امیدوارم بتونم کمک کنم.....البته زیاد به تخصص من مرتبط نیست.....:5c6ipag2mnshmsf5ju3......جدای از بحث مغناطیس مطلب....:w16:

بله همین طور ک فرمودید میدانهای خارجی با عث افزایش طول الکتریکی(ن طول فیزیکی) شده ک اون رو با خارن معادل سازی میکنند...این میدانها گاهی مفید و گاهی مضر هستند ک بسته ب کاربرد میشه ازشون استفاده کرد....

ساخت اهنربا هم با هسته اهن یا فولاد بیشتر مرسوم هست.....و تعداد دور سیم پیچ رابطه مستقیم با شدت میدان وشار دارد.....

لینک به دیدگاه

آهنربا معمولاً به سه روش مالش، القا و الکتریکی ساخته می‌شود.

1) مالش:

اگر میله فولادی را به وسیله یک آهنربا مالش دهیم میله خاصیت مغناطیسی پیدا کرده و آهنربا می‌شود. در این روش قطبی که در انتهای مسیر، مالش به وجود می‌آید مخالف قطب مالش دهنده است.

2) القای مغناطیسی:

اگر یک سر آهنربای میله‌ای را به چند میخ آهنی کوچک نزدیک کنیم مشاهده می‌شود که میخ‌ها جذب آهن ربا شده و هر یک میخ می‌تواند میخ دیگری را جذب می‌کند. در واقع میخ اولی توسط آهن ربا به یک آهنربا تبدیل شده که توانسته است میخ دومی را جذب کند. به همین ترتیب میخ‌های بعدی نیز آهنربا شده‌اند. بدین ترتیب یک زنجیر مغناطیسی ساخته شده است. اگر آهنربای قوی‌تری داشته باشیم می‌توانیم زنجیر بلندتری بسازیم.

ایجاد خاصیت مغناطیسی در یک آهن توسط یک آهن ربا بدون تماس با آن را القای مغناطیسی می‌نامند.

آهن ربا ابتدا سنجاق یا یک ماده‌ی مغناطیسی را طوری به آهن ربا تبدیل می‌کند که قطب‌های ناهمنام آهنربا و سنجاق در مجاورت یکدیگر واقع شوند، در این حالت نیروی جاذبه مغناطیسی بین قطب‌های ناهمنام، باعث جذب سنجاق توسط آهنربا می‌شود.

3) روش الکتریکی:

برای آن که یک آهنربای الکتریکی بسازیم، کافی است یک قطعه آهن را در داخل یک سیملوله که از چندین دور تشکیل شده قرار داده و جریان مستقیمی به مدت چند ثانیه از آن بگذرانیم، قطب آهنربایی که ایجاد می‌شود به جهت جریان از سیملوله بستگی دارد. اگر سیم پیچ را طوری دست خود بگیریم که چهار انگشت پیچیده شده در جهت جریان قرار گیرد، انگشت شست، قطب N را نشان می‌دهد.

مهم‌ترین عواملی که خاصیت آهنربایی را ضعیف می‌کنند، گرما و ضربه هستند برای جلوگیری از ضعیف شدن آهنربا، باید از وارد شدن ضربه به آن جلوگیری شود. از قرار دادن آن در محل گرم خودداری کنیم و آهنربا را به صورت دوتایی به نحوی که قطب N هر یک در مجاورت قطب S دیگری قرار داشته باشد، نگهداری کنیم یا آن‌ها را به یک جسم آهنی بچسبانیم.......

:a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام بر دوستان عزیز.....عدرخواهی میکنم.....من با نتم مشکل پیدا کردم.....و ب سختی میتونم پست بذارم.....:icon_pf (34):.....تا اونجایی ک نتم اجازه بده....شرکت میکنم....:w16:

از استارتر عزیز هم تشکر میکنم.....:icon_gol:

امیدوارم بتونم کمک کنم.....البته زیاد به تخصص من مرتبط نیست.....:5c6ipag2mnshmsf5ju3......جدای از بحث مغناطیس مطلب....:w16:

بله همین طور ک فرمودید میدانهای خارجی با عث افزایش طول الکتریکی(ن طول فیزیکی) شده ک اون رو با خارن معادل سازی میکنند...این میدانها گاهی مفید و گاهی مضر هستند ک بسته ب کاربرد میشه ازشون استفاده کرد....

ساخت اهنربا هم با هسته اهن یا فولاد بیشتر مرسوم هست.....و تعداد دور سیم پیچ رابطه مستقیم با شدت میدان وشار دارد.....

خیلی خوش آمدید:icon_gol:

این میدانها گاهی مفید و گاهی مضر هستند ک بسته ب کاربرد میشه ازشون استفاده کرد....
در مورد این جمله میشه بیشتر با مثال توضیح بدید؟
آهنربا معمولاً به سه روش مالش، القا و الکتریکی ساخته می‌شود.

1) مالش:

اگر میله فولادی را به وسیله یک آهنربا مالش دهیم میله خاصیت مغناطیسی پیدا کرده و آهنربا می‌شود. در این روش قطبی که در انتهای مسیر، مالش به وجود می‌آید مخالف قطب مالش دهنده است.

2) القای مغناطیسی:

اگر یک سر آهنربای میله‌ای را به چند میخ آهنی کوچک نزدیک کنیم مشاهده می‌شود که میخ‌ها جذب آهن ربا شده و هر یک میخ می‌تواند میخ دیگری را جذب می‌کند. در واقع میخ اولی توسط آهن ربا به یک آهنربا تبدیل شده که توانسته است میخ دومی را جذب کند. به همین ترتیب میخ‌های بعدی نیز آهنربا شده‌اند. بدین ترتیب یک زنجیر مغناطیسی ساخته شده است. اگر آهنربای قوی‌تری داشته باشیم می‌توانیم زنجیر بلندتری بسازیم.

ایجاد خاصیت مغناطیسی در یک آهن توسط یک آهن ربا بدون تماس با آن را القای مغناطیسی می‌نامند.

آهن ربا ابتدا سنجاق یا یک ماده‌ی مغناطیسی را طوری به آهن ربا تبدیل می‌کند که قطب‌های ناهمنام آهنربا و سنجاق در مجاورت یکدیگر واقع شوند، در این حالت نیروی جاذبه مغناطیسی بین قطب‌های ناهمنام، باعث جذب سنجاق توسط آهنربا می‌شود.

3) روش الکتریکی:

برای آن که یک آهنربای الکتریکی بسازیم، کافی است یک قطعه آهن را در داخل یک سیملوله که از چندین دور تشکیل شده قرار داده و جریان مستقیمی به مدت چند ثانیه از آن بگذرانیم، قطب آهنربایی که ایجاد می‌شود به جهت جریان از سیملوله بستگی دارد. اگر سیم پیچ را طوری دست خود بگیریم که چهار انگشت پیچیده شده در جهت جریان قرار گیرد، انگشت شست، قطب N را نشان می‌دهد.

مهم‌ترین عواملی که خاصیت آهنربایی را ضعیف می‌کنند، گرما و ضربه هستند برای جلوگیری از ضعیف شدن آهنربا، باید از وارد شدن ضربه به آن جلوگیری شود. از قرار دادن آن در محل گرم خودداری کنیم و آهنربا را به صورت دوتایی به نحوی که قطب N هر یک در مجاورت قطب S دیگری قرار داشته باشد، نگهداری کنیم یا آن‌ها را به یک جسم آهنی بچسبانیم.......

:a030::icon_gol:

میشه نتیجه گرفت که فقط روش سوم برای ایجاد خاصیت دایم کاربرد داره و دوتای اولی موقت هستن؟

لینک به دیدگاه

سوالی که ممکن هست ایجاد بشه این هست که خب، دور تیرآهن را سیم پیچی کردیم و میدان هم درست شد. حالا اگر میدان رو قطع کنیم ، با تغییر جریان ، ولتاژ به همان مکان اولیه خودش بر میگرده؟

مسلما همه میگید خیر و جوابش هم بدلیل پسماند مغناطیسی هست.

اما چرا یک ماده فرومغناطیس به سرعت و شدت مغناطیسی میشه؟

در حالت طبیعی، در داخل ماده فرومغناطیس دو قطبی های مغناطیسی هستند که در هر منطقه با هم، هم جهت هستند ولی در نهایت در بیرون جهت گیری خنثی هست. اگر میدان مغناطیسی اعمال کنیم، و کم کم مقدارش را زیاد کنیم و ماده فرومغناطیس درون آن قرار بگیره در ابتدا دو قطبی هایی که انحراف کمی از جهت میدان دارن سریع در جهت میدان قرار میگیرن و هدایت میشن:ws3:با افزایش جریان، میدان را افزایش میدهیم تا همه ارشاد بشن و در مسیر صحیح هدایت قرار بگیرن و اینگونه هست که ماده فرومغناطیس ، مغناطیس سازی میشه:w16:

میدان رو که قطع کنیم، کسانی که بزور ارشاد شده بودن باز شیطونه به سراغشون میاد و منحرف میشن و به جهت اولیه خودشون بر میگردن، اما آنهایی که انحراف کمی داشتند در همان مسیر صحیح باقی می مانند و اینها همون رستگاران میشن که در اینجا بهشون میگیم پسماند مغناطیسی:w02: که خوب این فرآیند هم دایمی نیست و با گذشت زمان،سرما و گرما و ضربه مقدارشون کم میشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...