رفتن به مطلب

طراحی یک مدار تله برای پرندگان

ارسال های توصیه شده

سلام دوستای عزیز :icon_gol:

میخوایم تو این تاپیک یه مدار خیلی ساده برای گرفتن پرنده ها با هم طراحی کنیم :a030:

هدفم بیشتر گفتن کلیات مطلب هستش و زیاد نمیخوام وارد جزئیاتش بشم. حتی انتخاب قطعات و ... اینا هم به عهده خود دوستان باشه. من فقط قصدم گفتم دستورالعملش هست که به صورت آزمایشی فقط دربارش صحبت کنیم :w16:

اینم بگم که هدف این تاپیک ساخت این وسیله نیست، گرفتن پرنده اصلا کار خوبی نیس و خواهشا بهش فکر نکنید 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

ولی برای مقاصد آموزشی و برنامه نویسی میتونه جذاب باشه :a030:

تو پست های بعدی استارتشو میزنیم ... امیدوارم تا آخرش بریم :w16:

پروژه ما یه چیزی شبیه به این خواهد شد:

c55o18cfdvuemrd15eo5.png

لینک به دیدگاه

داداش عباس اون قسمت گرفتن پرنده اصلا کار خوبی نیست رو بولد میکردید .

خواهشم از همه اینه که اگه مدار رو طراحی کردید و ازش استفاده کردید پرنده رو مجدد به طبیعتش برگردونید :w16:

لینک به دیدگاه
داداش عباس اون قسمت گرفتن پرنده اصلا کار خوبی نیست رو بولد میکردید .

خواهشم از همه اینه که اگه مدار رو طراحی کردید و ازش استفاده کردید پرنده رو مجدد به طبیعتش برگردونید :w16:

بولدش کردم، ممنون که گفتی :icon_redface: :icon_gol:

دوستان این یه پروژه الکترومکانیکی هستش که موضوع گرفتن پرنده فقط بهانه ای هستش برای انجام این پروژه.

من خودم قصد تولید انبوهش برای یک مصرف خاص دیگه رو دارم که با کمی تفاوت کوچیک نسبت به این پروژه هستش و خیلی هم در جهت حفظ محیط زیسته :w16:

اما بریم سر اصل مطلب ...

بچه ها قضیه از این قراره که ما یه قفس داریم که داخلش یه مدار الکترونیکی نصب میشه. در این قفس رو بالا دادیم که باز باشه کامل و یه حسگر دو طرف ورودی قفس قرار داده شده که در واقع چشم سیستم ماست. وقتی پرنده میخواد وارد قفس بشه این حسگر اونو میبینه و بعد از مثلا پنج ثانیه در قفسو میبنده.

برای جواب دهی بهتر باید قفس رو به صورت دستی تهیه کنیم، نه اینکه از بیرون بخریم. در واقع قفس ما باید یه طرفش کاملا باز باشه که برای ورود پرنده به اندازه کافی بزرگ باشه.

و اما توضیحات فنی:

برای دیدن پرنده باید از گیرنده و فرستنده استفاده کنیم. فرستنده و گیرنده ما باید بتونن تا فاصله حداقل پنجاه سانت به راحتی کار کنن تا خیالمون راحت باشه. فاصله نصب فرستنده و گیرنده باید حدود مثلا هشت تا ده سانتی متر از کف قفس باشه که ورود پرنده رو کامل بتونیم ببینیم. البته بستگی داره به اون پرنده ای که قصد داریم بگیریم.

بخش دوم بستن در هستش. ما باید یه موتور به همراه چرخ دنده و اینا طوری طرحی کنیم که با چرخیدن موتور در بسته بشه. این قسمتش دیگه به خلاقیت خودتون بستگی داره :w16:

این وسط فقط میمونه یه مدار که من میخوام در موردش صحبت کنم :a030:

تو پست های بعدی مدارو استارت میزنیم با هم :icon_redface: :icon_gol:

لینک به دیدگاه
sghl

سلام

کسایی که رشته شون برق نیست هم میتونن مبحث رو دنبال کنن و بسازنش؟:hanghead:

سلام داداش ناصر :icon_gol:

آره سعی میکنم جوری بنویسم که همه راحت بتونن بسازن. ولی خب یه بخش برنامه نویسی و ریختن برنامه روی میکروکنترلر هم هست که باید سخت افزارش رو داشته باشید hanghead.gif

سخت افزارشم یه پروگرمره که قیمتش خیلی بالا نیستّ یا بیست سی تومن هم میشه یه پروگرمر جور کرد :w16:

لینک به دیدگاه
سلام داداش ناصر :icon_gol:

آره سعی میکنم جوری بنویسم که همه راحت بتونن بسازن. ولی خب یه بخش برنامه نویسی و ریختن برنامه روی میکروکنترلر هم هست که باید سخت افزارش رو داشته باشید hanghead.gif

سخت افزارشم یه پروگرمره که قیمتش خیلی بالا نیستّ یا بیست سی تومن هم میشه یه پروگرمر جور کرد :w16:

lvsd

مرسی داداش خیلی آقایی

پروگرمر رو مدلشو بگی گیر میارم

لینک به دیدگاه
lvsd

مرسی داداش خیلی آقایی

پروگرمر رو مدلشو بگی گیر میارم

سالاری :icon_gol:

مدلش هرچی ارزون تر باشه بهتر، چون ما کارمون سنگین نیست اصلا، یه کد خیلی جمع و جور رو میخوایم بریزیم. هر پروگرمری که بتونه میکروکنترلرهای avr رو پروگرم کنه کافیه :a030:

ایشالا به اون قسمت که برسیم کد رو مینویسم و میزارم :a030:

لینک به دیدگاه
من نفهمیدم قصدمون چیه ازین کار...

قصدمون باز کردن دیدمون نسبت به محیط اطراف هستش. اینکه خیلی کارای جالب هست که میشه خیلی راحت انجامش داد ولی کسی بهش فکر نمیکنه

درسته من پیشنهاد دادم کسی برای گرفتن پرنده این دستگاهو نسازه ولی منظورم این نبود که به درد نمیخوره این تاپیک :w16:

شاید خیلیا هم بسازن و پرنده هم بگیرن ولی قصدشون تخریب محیط زیست نباشه، مثلا شناسنامه زدن برای پرنده های یه منطقه، برای این کار باید پرنده هارو بگیرن و واکسن بزنن و ...

در کل برای خیلیا میتونه کار جالبی باشه ساختن این قفس :a030:

لینک به دیدگاه

خیلی خب ... من یه تصویر از پروژه ای که قراره بسازیم درست کردم که کامل متوجه منظورم بشید :a030:

c55o18cfdvuemrd15eo5.png

همونطور که قبلا گفتم عرض قفسمون حداقل چهل سانته تا راحت پرنده واردش بشه. باید خودتون به صورتی دستی یه طرف قفس رو کامل متحرک کنید تا باز و بسته بشه. مثل عکسی بالا :w16:

وقتی پرنده ای وارد قفس میشه حسگرها اونو میبینن و بعد از یه مدت کوتاهی موتور میچرخه و در قفس رها میشه و میفته. در بوسیله یه اهرم که به موتور وصله بالا نگه داشته شده.

موتور در داخل و روی دیوار قفس نصب میشه. حالا اینکه چطور با چرخش موتور اون بازو به سمت داخل قفس کشیده بشه رو خودتون باید فکرشو بکنید.

وقتی اهرم به داخل کشیده بشه در رها میشه و میفته و پرنده در اختیار شماس.

مدار اصلی رو هم باید روی سقف یا دیواره قفس نصب کنیم. فرق خاصی نداره که داخل قفس باشه یا بیرونش.

اینم بگم که مدار ما قراره با باتری قلمی کار کنه. احتمالا چهار تا باتری قلمی رو با هم سری میکنم برای تغذیه مدار.

اگه نظری یا پیشنهادی دارید همیجا بگید :a030:

لینک به دیدگاه

خب تو این پست میخوایم بلوک دیاگرام مدار کنترلیمون رو ببینیم. تنها ورودی مدار ما حسگری هست که تو در قفس نصب شده و ورود پرنده رو تشخیص میده. و تو این پروژه که ما میخوایم بسازیم تنها خروجی ما فعال کردن موتور برای بسته شدن در قفسه. دیاگرام زیر خیلی خوب این قضیه رو نشون میده:

wzum0fckruz2f9n16u6.png

دیاگرام بالا خیلی سادس و برای کار ما که قصدمون فقط آموزشیه مناسبه. این دیاگرام رو شما میتونید برای مصارف جدی تر یکمی ارتقا بدید. مثلا اگه من شخصا قصد ساخت همچین دستگاهی رو داشته باشم براش همچین دیاگرامی رو در نظر میگیرم:

hbsqo1kvsnvvg8nc3y3d.png

تو دیاگرام بالا ما چهار قفس مجزا داریم که با فاصله های کمی نسبت به هم قرار دارن. هر قفس به صورت جداگونه کنترل میشه و اگه مثلا پرنده به یکی از قفس ها وارد بشه، کنترلر ابتدا میاد در همون قفس رو میبنده و همزمان یه صدای هشدار تولید میکنه (اگه به قفس نزدیک باشید این گزینه به درد میخوره وگرنه لازم نیست) و بعدش یه اس ام اس به شما ارسال میکنه که مثلا قفس شماره 2 بسته شد.

ما تو این تاپیک تمرکزمون روی دیاگرام اولی هستش چون نمیخوایم یه کار رسمی انجام بدیم و ازش به صورت حرفه ای استفاده کنیم.

تو ادامه وارد جزئیات مدار میشیم ... همراه باشید :a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه
اینهمه جا پرنده بیکاره بیاد اون تو:ws38:

آره اگه براش دون بریزی میاد تو دیگه :w16:

یا داخل قفس یه محیطی فراهم کنی که برای پرنده جذاب باشه :w16:

بفکر ایده های بهتر باشیم عباس جان

بشر بمب هسته ای میسازه ما میخوایم پرنده تور کنیم :ws3:

خب ما هم به اندازه توانایی های خودمون تلاش میکنیم دیگه hanghead.gif

اینم بگم فقط گرفتن پرنده اینجا مطرح نیست که ... بحث استفاده از سنسور و قسمت مکانیکی تو خیلی از پروژه های بزرگ هم اجرا میشه که اینجا میتونیم یه استارت خوب براش بزنیم و اگه خواستیم پروژه سنگین تری رو شروع کنیم ازشون استفاده کنیم ... بد میگم ؟ :ws3:

لینک به دیدگاه
آره اگه براش دون بریزی میاد تو دیگه :w16:

یا داخل قفس یه محیطی فراهم کنی که برای پرنده جذاب باشه :w16:

بله میشه از صدای پرنده هم استفاده کرد......

خب ما هم به اندازه توانایی های خودمون تلاش میکنیم دیگه hanghead.gif

اینم بگم فقط گرفتن پرنده اینجا مطرح نیست که ... بحث استفاده از سنسور و قسمت مکانیکی تو خیلی از پروژه های بزرگ هم اجرا میشه که اینجا میتونیم یه استارت خوب براش بزنیم و اگه خواستیم پروژه سنگین تری رو شروع کنیم ازشون استفاده کنیم ... بد میگم ؟ :ws3:

حق با شماست......:a030: .......موافقم......:ws3:

لینک به دیدگاه
شروع کنیم ببینیم چی میشه

میزنیم تو ذوقت فرار میکنی از کشور میگن مغزارو فرار میدی میگیرنمون:ws3:

:ws3:

خب نظرت درباره برنامه میکرو چیه کوروش جان ؟ :w02:

لینک به دیدگاه

راستی کلاغ هم میشهباهاش بگیری اینقدرکلاغ دوست دارم میخوام یکسری آزمایشاتی روش انجام بدم مثلایه میخ بکن توبدنش ببینم راست میگن گوشتش سفته بقیش سریه:ws3:

دورازشوخی خوبه اتفاقامی خوام یادبگیرم کدنویسی رو

این پروگرمر مخصوص اینه یابرای کارهای بعدی هم میشه استفاده کرد؟

لینک به دیدگاه
راستی کلاغ هم میشهباهاش بگیری اینقدرکلاغ دوست دارم میخوام یکسری آزمایشاتی روش انجام بدم مثلایه میخ بکن توبدنش ببینم راست میگن گوشتش سفته بقیش سریه:ws3:

دورازشوخی خوبه اتفاقامی خوام یادبگیرم کدنویسی رو

این پروگرمر مخصوص اینه یابرای کارهای بعدی هم میشه استفاده کرد؟

یکمی خشن بود ولی امیدوارم واقعا شوخی باشه icon_pf%20(34).gif

پروگرمر تقریبا تو همه پروژه هایی که با میکرو سر و کار دارن استفاده میشه و خوبه که هر مهندس برقی یکی داشته باشه :w16:

لینک به دیدگاه
یکمی خشن بود ولی امیدوارم واقعا شوخی باشه icon_pf%20(34).gif

پروگرمر تقریبا تو همه پروژه هایی که با میکرو سر و کار دارن استفاده میشه و خوبه که هر مهندس برقی یکی داشته باشه :w16:

نبابا شوخی بودفقط می خوام باهاش مذاکره کنم.:ws3:

خب ،آی سی میکرودرنوع های مختلفه می خواستم بگم این پرگرامرشمامخصوص همین آی سی باتعدادپایه هاست یامی شه برای میکروهای دیگرباتعدادپایه های مختلف هم استغاده کرد؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...