رفتن به مطلب

عایق صوتی حرارتی و ضد حریق پشم سنگ


ارسال های توصیه شده

پشم سنگ یک عایق صوتی-حرارتی با الیاف معدنی میباشد. ماده اولیه ی عایق پشم سنگ، بازالت است که از گروه سنگ های آذرین می باشد و بازمانده فعالیت های آتشفشانی است. برای تولید پشم سنگ، بازالت را در دمای 1500 درجه سانتیگراد ذوب می کنند و با استفاده از روشهای خاص آن را به الیافی بسیار ریز با قطر میکرونی تبدیل می کند. 97% کل محصول پشم سنگ را این الیاف تشکیل می دهد، 3% باقی مانده رزین و روغن های مورد نیاز برای فرم دهی الیاف متناسب با نوع محصول مورد نیاز می باشد.

محدوده تحمل دمایی پشم سنگ از 30- تا 750 درجه سانتیگراد می باشد و ضریب انتقال حرارت آن بسیار پایین می باشد که این ویژگی باعث شده که نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد. کاهش مصرف انرژی علاوه بر اینکه باعث کاهش هزینه ها می شود باعث می شود که آلاینده های کمتری تولید شود و این به حفظ محیط زیست کمک می کند. علاوه بر این پشم سنگ از نظر زیست محیطی و بهداشتی به عنوان عایقی مطلوب شناخته شده و هیچ یک از عوارض نامطلوب عایق های مشابه را ندارد، در واقع پشم سنگ بی ضررترین عایق حرارتی-صوتی شناخته شده می باشد. پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی بسیار عالی می باشد عایق صوتی خوبی است. قدرت عایقی پشم سنگ 33 برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیوار آجری است.

از پشم سنگ در کشت هیدروپوینک (کشت بدون خاک) نیز استفاده می شود.

در کشورهای پیشرفته بیشترین مصرف انرژی مربوط به بخش صنعت می باشد اما در کشور ما بیشترین مقدار انرژی در منازل و بخش اداری مصرف می شود. این امرنه تنهاباعث اتلاف بخش زیادی ازسرمایه ملی کشور می شود بلکه باعث ایجاد آلودگی های زیادی درمحیط نیزمی شود که اثرات این آلودگی ها به صورت ضایعات زیست محیطی ویا کاهش سطح سلامت جامعه نمایان می شود.

از عایق پشم سنگ در صنعت ساختمان سازی، صنایع پتروشیمی و پالایشگاه، کوره ها، اجاق ها، کانال های هوا، دیگ های بخار، دودکش ها و همچنین به منظور عایق کاری صوتی استفاده می شود.

پشم سنگ محصولات متنوعی دارد که شامل پشم سنگ فله ای (پشم سنگ خام که بصورت تزریق در محل استفاده می شود)، پشم سنگ لحافی، پتویی، تخته ای و لوله می شود. این محصولات پشم سنگ با پوشش خارجی یا بدون پوشش تولید می شوند.

عایق های پشم سنگ یا پشم معدنی نزدیک به 44% کل عایق های بکار رفته در صنایع مختلف و ساختمان ها را شامل می شوند.

 

 

ویژگیهای پشم سنگ:

ویژگیهای شیمیایی و فیزیکی پشم سنگ علت مهم استفاده از آن است. در زیر به این ویژگیها اشاره شده است:

- ضد حریق بودن پشم سنگ:

فیبرهای پشم سنگ اشتعال ناپذیرند و نقطه ذوب آن ها بیش از 1800 درجه سانتیگراد است. به همین دلیل این عایق مانع از گسترش آتش می شود و به عنوان عایق ضد حریق شناخته شده است. این یکی از مهم ترین ویژگی های عایق پشم سنگ می باشد که باعث شده در اکثر از کشورها تخفیف های ویژه ای برای بیمه ساختمان های که با پشم سنگ عایق کاری شده اند در نظر گرفته شود.

 

- مقاومت حرارتی بالا آن:

ترکیبات پشم سنگ از نوع بازالتیک با اکسیدهای دیرگداز است که باعث پایداری این عایق حرارتی در دماهای بالا شده است. این ویژگی عایق پشم سنگ باعث شده که از آن در عایقکاری لوله و تاسیسات صنعتی، عایق کاری کشتی، خانه های سیار، تجهیرات پخت وپز خانگی و ... استفاده شود.

 

- ضریب انتقال حرارت هدایتی پایین پشم سنگ:

یکی از مهمترین ویژگی یک عایق خوب پایین بودن ضریب انتقال حرارت هدایتی آن است. عایق پشم سنگ به دلیل داشتن ضریب انتقال حرارت هدایتی بسیار پایین حتی با ضخامت کم نیز عایق خوبی در برابر انتقال حرارت می باشد.

 

- محدوده دمایی کارکرد پشم سنگ:

محدوده دمایی کارکرد عایق پشم سنگ بین 250- تا 800 درجه سانتیگراد می باشد، که این محدوده بستگی به نوع عایق پشم سنگ دارد.

 

- عایق صوتی:

عایق پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی بسیار خوبی می باشد عایق صوتی نیز است. پشم سنگ بازده جذب صوت بالایی دارد و به عنوان عایق صوتی نیز استفاده می گردد. جذب صوت به ضخامت عایق بکار رفته وابسته است به همین دلیل در فرکانس های کم با افزایش ضخامت، ضریب جذب عایق پشم سنگ افزایش می یابد.

 

- ویژگیهای بیولوژیکی پشم سنگ:

عایق پشم سنگ از نظر بیولوژیکی بی اثر است بنابراین محیط رشد مناسبی برای باکتری ها، کپک ها، قارچ ها و حشرات نمی باشد.

 

- سازگاری با محیط:

عایق پشم سنگ با مواد واکنش نمی دهد و باعث خوردگی فلزات نمی شود، بنابراین زمانی که در تماس با دیگر اجزاء ساختمان قرار می گیرد مشکلی به وجود نمی آورد. فرایند تولید عایق پشم سنگ به گونه ای است که هیچ گونه گاز خورنده ای تولید نمی کند. پشم سنگ بی ضررترین عایقی است که تا کنون ساخته شده است و با محیط زیست سازگاری است.

 

- کشت هیدروپونیک با استفاده از پشم سنگ:

از این عایق در پرورش گیاهان در گلخانه به عنوان بستر کشت استفاده می شود.

 

- بی ضرر بودن پشم سنگ برای پوست:

پشم سنگ بر خلاف دیگر عایق ها به پوست آسیب نمی رساند و باعث سوزش نمی شود. وزن آن سبک است و حمل اش آسان می باشد. کار کردن با پشم سنگ آسان است و می توان آن را به هر شکل و اندازه ای برش داد.

 

- ارزان بودن پشم سنگ:

عایق پشم سنگ نسبت به عایق های پلیمری و ارگانیک بسیار ارزان تر است.

 

منبع:http://paramisrockwool.com/fa/

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

1- ایزوترم (پشم سنگ خام فله ای)

 

2- ایزوبلانکت (پشم سنگ لحافی دوخته شده - عایق های پتوئی پشم سنگ با دو طرف تور سیمی- عایق های پتوئی پشم سنگ با یک طرف تور سیمی)

 

3- فنوپانل (عایق پشم سنگ تخته ای فشرده - عایق تخته ای (پانل) با یک طرف کاغذ کرافت - عایق تخته ای (پانل) با دو طرف کاغذ کرافت- عایق تخته ای (پانل) با یک طرف کاغذ آلومینیوم مسطح)

 

4- ایزوپایپ (عایق پشم سنگ لوله ای)

 

5- فنوفلت (عایق پشم سنگ لحافی رزین دار- فنوفلت با یک طرف کاغذ کرافت و یک طرف تور سیمی- فنوفلت با یک طرف کاغذ آلومینیوم و دو طرف تور سیمی- فنوفلت با یک طرف کاغذ آلومینیوم و یک طرف تور سیمی - فنوفلت با یک طرف کاغذ آلومینیوم - فنوفلت با دو طرف کاغذ کرافت - فنوفلت با یک طرف کاغذ کرافت - فنوفلت بدون روکش)

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

[h=2]عایق تخته ای[/h]

پشم سنگ تخته ای (فنوپانل Compressed Board Insulation) از پشم رزین دار توسط پرس های سنگین گرم فشرده شده تولید می گردد. مقاومت موثر عایق تخته ای فشرده در برابر حرارت تا 350 درجه سانتیگراد است.

از فنوپانل در ساختمانها به عنوان عایق بین جداره ها به منظور کاهش اتلاف انرژی و در استودیوهای صدابرداری، تونلهای مترو، دیوار سالنهای کنفرانس، فرودگاهها، مساجد، کتابخانه ها، کشتی ها و هتل ها و سالن های ورزشی برای جذب صدا و جلوگیری از انتقال ارتعاشات، مورد استفاده قرار می گیرد. مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاهها، نیروگاهها، مراکز صنعتی و ساختمان از عمده ترین مصرف کنندگان عایق فنوپانل هستند.

عایق تخته ای فشرده هم در دیواره های جداکننده و هم دیوارهای اصلی و بین دیوارها به عنوان عایق حرارتی و صوتی نیز عایق ضدحریق استفاده می شود. همچنین از فنوپانل در ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود.

 

روش نصب عایق های تخته ای:

 

پشم سنگ تخته ای بر روی سطح صاف و با دانسیته های پایین خود بر روی سطوح با شیب کم نصب می شود و پوششی بر روی آن قرار می گیرد .

 

 

مزایای فنوپانل:

 

- عایق بسیار عالی حرارتی

- بهترین عایق صوتی در دانسیته های بالا

- غیرقابل اشتعال

- نداشتن هیچ اثر شیمیایی

- عاری از هر نوع پوسیدگی

- فاسد نشدنی

- قابل استفاده در دماهای بسیار بالا

- حمل و نقل آسان

- نصب راحت

- بدون نیاز به تعمیر و نگهداری

- بسیار مقرون به صرفه

- عدم انتشار گاز های سمی

- دوام زیاد

- سازگاری با محیط زیست

 

منبع:
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

لینک به دیدگاه

رای مشاهده روش نصب پشم سنگ تخته ای می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

------------------------------

لینک به دیدگاه

ساخت پنل صوتی - عایق کاری صوتی

 

به منظور عایق کاری صوتی ساختمان می توان از پنل صوتی استفاده کرد. در ساخت پنل های صوتی از یک عایق صوتی ارتجاعی مانند پشم سنگ استفاده می شود.

برای مشاهده فیلم آموزشی ساخت پنل صوتی می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

یکی از وقایع تلخی که ممکن است در هر ساختمان رخ دهد، آتش سوزی است که نه تنها خسارت های مالی زیادی به ساختمان می آورد ممکن است باعث مرگ ساکنان ساختمان نیز شود.

استفاده از مصالح ساختمانی که در برابر آتش مقاوم باشند و سرعت انتشار آتش را به قسمت های دیگر کم کنند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکی از مصالح ساختمانی، عایق حرارتی و یا عایق های صوتی است که در ساختمان استفاده می شود. شمای می توانید با مراجعه به لینک زیر مقاومت عایق های مختلف را در برابر آتش را مشاهده کنید.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

نصب عایق حرارتی زیر گچیکی از روش های عایق کاری ساختمان ها عایق کاری حرارتی از داخل ساختمان است. این روش معمولا در ساختمان های ساخته شده استفاده می شود. در این روش می توان از عایق پشم سنگ تخته ای استفاده کرد.

روش کار بدین صورت است که با استفاده از چسب و مخصوص و اتصالات مناسب عایق تخته ای بر روی دیوار چسبانده می شود و سپس بر روی عایق حرارتی، روکش مناسب و گچ کاری انجام می شود.

 

مراحل مختلف کار بصورت زیر است:

1- تمیز کردن دیوار

قبل از استفاده عایق حرارتی دیوار، ابتدا باید سطحی که قرار است با استفاده از عایق حرارتی پشم سنگ تخته ای عایق کاری شود، تمیز شود و هر گونه گرد و غبار، لایه رنگ و کثیفی از آن پاک شود. بهترین روش تمیز کردن سطح، شستشوی آن با اسپری شدید آب است.

اگر رنگ بر روی دیوار است باید با ابزار مناسب تا حد ممکن از را پاک کنید. حتی اگر رنگ روی کل سطح دیوار باشد باید سطح بطور کامل پاک شود.

 

 

2- بررسی سطح و همسطح کردن آن

سطح باید بررسی شود تا مشکلاتی مثل بخش های سست و هم سطح نبودن ها شناسایی و رفع شود. بررسی باید توسط چکش انجام شود.

در این مرحله باید پوشش ها و درزگیرهای اطراف درب و پنجره ها حذف شود و میدان باز و بسته شدن آن ها بررسی گردد.

در هنگام استفاده از عایق تخته ای پشم سنگ و عایق کاری زیر گچی اختلاف قابل قبول در سطح ها بین -5 و +5 میلیمتر است. اگر اختلاف بین سطوح بیشتر از این مقدار باشد باید اختلاف بوسیله ملات و یا با یک عایق پشم سنگ تخته ای ضخیم تر یا نازک تر (بسته به بالا یا پایین بودن سطح) رفع شود.

 

 

3- نصب شیار

برای نصب پشم سنگ تخته ای باید ابتدا شیارهای شروع نصب شوند. معمولا شیارهای شروع 15 سانتیمتر بالا تر از سطح زمین نصب می شوند مگر در مواردی که به شکل دیگری تعیین شده باشد.

4- نصب نگهدارنده های خارجی و دیگر آماده سازی ها

در تمام نقاط اتصال از جمله خطوط شستشو، لوله های کف و ... باید بلاک های نگهدارنده نصب شوند.

تمام کابل های برقی که در پشت عایق تخته ای قرار می گیرند باید امتحان شود. فاصله های مناسب باید رعایت شود برای مثال عایق پشم سنگ تخته ای باید با فاصله 3.5 سانتیمتری از چهارچوب پنجره ها قرار گیرد.

 

5- آماده سازی چسب پشم سنگ تخته ای

چسب تخته ای برای چسباندن پشم سنگ تخته ای باید با 6 لیتر آب مخلوط شود و با یک میکسر با دور آهسته همزده شود. بعد از اینکه مخلوط همگن شد آن را برای مدت 5 دقیقه رها کنید و سپس دوباره مخطوط را به هم بزنید. مخطوط آماده شده تا 2 ساعت قابل استفاده است.

 

6- اضافه کردن چسب به پشم سنگ تخته ای

پشم سنگ تخته ای که برای عایق کاری استفاده می شود باید کامل پاک باشد و هیچ گرد و غباری بر روی سطح آن قرار نگیرد. باید دقت کرد که به اندازه کافی چسب بر روی سطح عایق پشم سنگ تخته ای قرار گیرد.

7- چسباندن عایق پشم سنگ تخته ایدر هنگام چسباندن عایق تخته ای پشم سنگ، عایق حرارتی باید با ضربه های ماله صاف و محکم شود به طوری که هیچ شکافی باقی نماند. شکاف به عنوان پل حرارتی عمل می کند و راندمان عایق کاری را به شدت کاهش می دهد. هر چیزی که باعث ایجاد فشار بر روی عایق پشم سنگ تخته ای می شود باید حذف شود تا ایجاد پل حرارتی و شکاف نکند.

 

توجه: پس از چسباندن پشم سنگ تخته ای بر روی سطح آن را جابجا نکنید.می توانید برای مشاهده روش اضافه کردن چسب و چسباندن عایق تخته ای پشم سنگ به فیلم آموزشی نصب عایق صوتی حرارتی پشم سنگ تخته ای-چسباندن پشم سنگ تخته ای (منبع) مراجعه کنید.8- چک کردن تخته های پشم سنگدر مراحل 6 و 7 باید عایق چک شود تا سطح آن یکنواخت باشد، از شمش بنایی بلند برای اینکار استفاده کنید.

9- درب و پنجره ها

باید اطمینان حاصل شود که عایق پشم سنگ در گوشه ها و کنج ها مزاحمتی در باز شدن درب و پنجره اینجاد نکند. فاصله عایق از گوشه ها باید 20 سانتیمتر باشد.

 

10- نوارگیری درزها

نوار گیر باید تمام درزها را بپوشاند تا هیچ نفوذی حرارتی صورت نگیرد. در تمام اتصالات عایق و اجزاء ساختمان از قبیل قاب ها، آستانه درب و پنجره عایق باید نوارگیر درز نصب شود.

 

11- پر کردن شکاف ها

شکاف های بین عایق های پشم سنگ تخته ای بزرگتر از 2 میلیمتر باید با استفاده از نوارد درزگیر پر شوند. از ملات برای پر کردن این شکاف ها استفاده نکیند چون باعث ترک خوردن سیستم عایق کاری حرارتی می شود.

 

12- تثبیت مکانیکی عایق پشم سنگ تخته ای

به منظور محکم کردن عایق های پشم سنگ تخته ای چسبانده شده باید از پیچ و واشر مناسب استفاده کرد. پیچ و واشر باید به اندازه ای در عایق فرو روند که باعث تو رفتگی در سطح عایق تخته ای پشم سنگ نشوند. اگر پیچ درون عایق فرو رود باید آن را خارج کرد و پیچ جدید جایگزین کرد.

برای مشاهد روش محکم کردن با مته و پیچ می تواند به فیلم آموزشی روش نصب عایق پشم سنگ تخته ای در دیوارهای خارجی ساختمان (منبع) مراجعه کنید.

 

13- روکش کاری و صاف کاری

باید 48 ساعت بعد از ثابت کردن عایق های تخته ای پشم سنگ عملیات روکش کاری با ملات انجام شود.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

تفاوت پشم سنگ با پشم شیشه

 

پشم سنگ و پشم شیشه هر دو عایق های حرارتی هستند که از نظر قیمت و کیفیت با یکدیگر متفاوت می باشند. همواره این سوال مطرح است که در عایقکاری حرارتی ساختمان از کدام یک از این عایق ها استفاده شود و کدامیک صرفه اقتصادی دارند.

در زیر اطلاعاتی در مورد تفاوت دو عایق حرارتی پشم سنگ و پشم شیشه آورده شده است تا شما بیشتر با تفاوت های این دو عایق حرارتی آشنا شوید.

اما قبل از آن توصیه می شود که در عایق کاری ساختمان با کارشناس مشورت کنید تا هر چه بهتر بتوانید با توجه به نوع کاربری، میزان عایق کاری و محل عایق کاری مورد نظرتان، عایقمناسب را انتخاب کنید.

 

- پشم سنگ از سنگ بازالت تولید می شود در حالی که پشم شیشه از ذوب کردن شیشه و تبدیل آن به الیاف بدست می آید.

- پشم سنگ و پشم شیشه هر دو عایق های حرارتی با ساختار الیافی می باشند. توجه به محل عایقکاری در انتخاب هر یک از این عایق ها مهم می باشد. برای مثال در عایقکاری سقف سوله ها پشم شیشه مناسبتر از پشم سنگ است در حالی که در عایقکاری دیوارها و کف پشم سنگ مناسب تر می باشد.

 

مهم ترین اختلاف پشم سنگ و پشم شیشه در مقاومت حرارتی آن ها است. عایق های پشم سنگ و پشم شیشه هر دو مقاومت خوبی در برابر آتش دارند اما چون پشم سنگ از سنگ بازالت تولید شده است مقاومت بیشتری در برابر آتش دارد.

- زمانی که بخواهیم یک بویلر با دمای 900 درجه سانتیگراد را عایقکاری حرارتی کنیم حتما باید از عایق پشم سنگ استفاده کرد زیرا عایق پشم شیشه در این دما مقاومت ندارد و از بین خواهد رفت. مقاومت حرارتی پشم سنگ تا دمای 1000 درجه سانتیگراد می باشد.

- اگر هدف عایقکاری صوتی باشد، پشم سنگ بهترین انتخاب است و کیفیت بالایی در جلوگیری از نفوذ صدا و جذب آن دارد.

- در عایقکاری مکان های نگهداری مواد آتش زا و منفجره حتما باید از پشم سنگ استفاده کرد.

- قطر الیاف پشم شیشه کمتر از الیاف پشم سنگ است که این باعث شده پشم شیشه نرم تر باشد و باعث افزاش زمان حفظ خواص ارتجاعی آن شده است و میزان ریزش کمتری دارد.

- پشم شیشه رطوبت را درون خود نگهداری می کند (خصوصا زمانی که در عایقکاری سطوح گرم از آن استفاده شود) بنابراین اگر به خوبی از آن محافظت نشود امکان رشد باکتریها و قارچها درون عایق پشم شیشه وجود دارد.

 

تماس پوست با الیاف پشم شیشه باعث خراشیدگی می شود و اگر این الیاف به ریه وارد شود از آن خارج نمی شود و تنفس مداوم ذرات پشم شیشه باعث ایجاد بیماری های تنفسی می شود. همچنین تماس مداوم آن با پوست باعث بیماری های پوستی می شود.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

تفاوت عایق پشم سنگ با عایق های حرارتی پلیمری

 

در عایق کاری حرارتی ساختمان ها معمولا از دو خانواده مهم عایق های حرارتی استفاده می شود. گروه اول عایق های حرارتی معدنی هستند که عایق صوتی-حرارتی پشم سنگ جزوه این گروه است و بیشترین قدمت را دارند و گروه دوم عایق های حرارتی پلیمری می باشند.

مشخصات حرارتی از جمله ضریب انتقال حرارت عایق های حرارتی معدنی به فشردگی آن ها بستگی دارد. ضریب انتقال حرارت این گروه معمولا بین 0.035 تا 0.050 است. ضریب انتقال حرارت عایق های حرارتی حدود 20 تا 30 برابر کمتر از سفال های است که در صنعت ساخت و ساز استفاده می شوند.

تا چند سال پیش، تردیدهای فراوانی در خصوص محصولات عایق معدنی (پشم سنگ و پشم سرباره) وجود داشت، از لحاظ بهداشتی و محیط زیست. با توجه به نتایج جدیدی که در این زمینه بدست آمد، خطراتی مانند سرطان زایی این گروه منتفی تلقی شد.

با توجه به ویژگی های برتر این عایق ها از نظر صدابندی (این عایق ها علاوه بر اینکه عایق حرارتی هستند عایق صوتی نیز می باشند) و همچنین ضد حریق بودن آن ها، در حال حاضر استفاده از آن ها در کشورهای صنعتی بسیار گسترده شده است.

خوشبختانه در کشور ما سابقه طولانی در استفاده از این نوع عایق های حرارتی وجود دارد و با توجه به مبحث صرفه جویی در مقررات ملی ساختمان، میزان تولیدات و کیفیت آن ها در حال افزایش است.

عایق های حرارتی پلیمری ضریب انتقال حرارتی نزدیک به عایق های حرارتی معدنی دارند، البته عایق های نیز در این گروه قرار دارند که ضریب انتقال حرارت کمتر از 0.03 دارند و این امکان را فراهم می کنند تا بتوان ضخامت عایق حرارتی را کاهش داد. لازم به ذکر است که از دید نفوذ بخار آب و مخاطرات میعان، بخش اعظم عایق های حرارتی پلیمری عملکرد بهتری از عایق های حرارتی معدنی دارند و در اکثر موارد نیازی به کاربرد لایه بخاربند ندارند. در عایق های حرارتی معدنی در موارد نیاز باید از یک روپوش مقاوم در برابر نفوذ بخارات بر روی عایق استفاده شود.

نقطه ضعف اکثر عایق های پلیمری، تغییرات مشخصات حرارتی آن ها در زمان، مخاطرات مربوط به حریق و عملکرد ضعیف آن ها در زمینه صدابندی است.

متاسفانه در سال های گذشته، تولید گرانول پلی استایرن منبسط (فاقد مواد افزودنی تاخیر انداز حریق) توسط پتروشیمی و امکان تولید محصولات عایق حرارتی با هزینه اندک با استفاده از این مواد باعث گردیده است که از این عایق در ساخت و ساز بسیار استفاده شود بدون اینکه به مخاطرات حریق توجه کافی شود.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

عایق کاری کانال ها

 

به منظور عایق کاری حرارتی و یا حتی صوتی، کانال ها می توان از عایق انعطاف پذیر پشم سنگ پتویی استفاده کرد. البته در عایق کاری کانال ها از عایق تخت و صلب پشم سنگ تخته ای نیز می توان استفاده کرد.

علیرغم مقاومت و استحکام بالای عایق تخته ای پشم سنگ، به دلیل ساختار هندسی کانال ها، در عایق کاری حرارتی کانال ها بیشتر از عایق پتویی پشم سنگ استفاده می شود. عایق های پشم سنگ تخته ای بیشتر به عنوان عایق حرارتی دیوار و سطوح تخت استفاده می شود.

البته ذکر این نکته نیز مهم است که در ساخت پشم سنگ پتویی از تور سیمی استفاده شده که این باعث افزایش استحکام این نوع عایق صوتی حرارتی پشم سنگ شده است.

در مکان هایی که سیستم تخلیه بخار سطحی کانال های سرد و گرم مورد نیاز است، باید دقت کرد که تمام اتصالات در مقاطع مختلف کانال، بوسیله چسب های مخصوص آب بندی شود و لایه بخار بند نیز در نظر گرفته شود.

 

آستر داخل کانال

 

در مواقعی که مسیرهای داخلی کانال ها نیاز به عایق کاری دارند، آسترهای مخصوص بوسیله چسب و یا اتصالات مکانیکی تعبیه می گردد. مشخصات این نوع آسترها به سایز داخلی کانال ها و سرعت حرکت هوا در داخل آن ها بستگی دارد. کانال ها و اتصالات تبدیل و گوشه و زوایای کار توسط عایق درزبندی و در محل خود محکم می گردند.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

ین تمام انواع عایق های حرارتی و صوتی که تا کنون ساخته شده است، پشم سنگ بی ضررترین عایق حرارتی است و با محیط زیست سازگار است.

 

پشم سنگ به دلیل خاصیت ضد آبی که دارد محیط مناسبی برای رشد آفت ها، قارچ ها، باکتری ها و حشرات موذی فراهم نمی کند. بر خلاف عایق های دیگر، عایق پشم سنگ به پوست آسیبی نمی رساند و مانع از سوزش آن نمی شود.

 

در صورت اشتنشاق پشم سنگ، سیستم تنفسی بدن آنرا به سهولت دفع می کند و بنابراین خطری برای سلامتی انسان ندارد. عایق پشم سنگ بعد از نصب، الیافش در هوا پخش نمی شود و با مصالحی که در ساختمان بکار میرود سازگار است و هنگامی که در تماس با آن ها قرار می گیرد مشکلی به وجود نمی آورد. بعنوان مثال باعث آسیب رساندن به روکش کابل های برق و لوله های ساختمانی نمی شود.

 

در ساخت عایق پشم سنگ از CFCها که باعث آسیب به لایه ازن می شود، استفاده نشده است.

 

مطالعاتی که بر روی پشم سنگ انجام شده نشان داده است که هیچ ارتباطی بین تماس داشتن با پشم سنگ و بیماری های تنفسی و سرطان در انسان وجود نداشته است. تحقیقات عملی زیادی که صورت گرفته است ثابت کرده که در زمان تولید (به شرط رعایت ضوابط توصیه شده در هنگام تولید)، نصب و بکار گیری پشم سنگ، این عایق کاملا بی ضرر است.

 

مانند هر محصول دیگریکه میتواند تولید گرد و خاکهایی در هوا کند، نگرانی هایی در مورد اثرهای سلامتی و امنیتی پشم سنگ هست. مطالعات علمی تایید میکنند که در صورتیکه روشهای توصیه شده درزمینه تولید رعایت شود این مواد از جهت تولید، نصب واستفاده کامل ابی ضرر هستند.

 

عایق حرارتی پشم سنگ به دلیل کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها و کارخانه ها، باعث کاهش نیاز به مصرف سوخت می شوند. کاهش مصرف سوخت باعث کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن می شود که این کاهش گرمایش زمین کمک می کند و از طرف دیگر میزان دود و باران های اسید نیز کاهش می یابد.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

پشم سنگ و پشم سرباره هر دو از عایق های معدنی می باشند که مواد خام آن ها و فرایند تولیدشان یکسان است، تنها تفاوتی که عایق پشم سنگ با پشم سرباره دارد نسبت موادی است که در تولید این دو عایق حرارتی صوتی استفاده می شود.

خواص مشابه پشم سنگ و پشم سرباره باعث شده که این دو عایق عملکرد مشابهی داشته باشند.

عایق صوتی حرارتی پشم سنگ

 

در تولید عایق پشم سنگ از سنگ های آلومینوسیلیکاتی (معمولا سنگ بازالت)، سرباره کوره بلند و سنگ آهک یا دولومیت استفاده می شود، البته ممکن است در بعضی از محصولات پشم سنگ از مقداری رزین نیز استفاده شود. در ساخت پشم سنگ از 70-75% سنگ استفاده می شود و مابقی مواد سرباره می باشد.

بعضی از ویژگی های عایق پشم سنگ:

- ضریب انتقال حرارت هدایتی: مینیمم مقدار W/mk 0.039 (هرچقدر که ضریب انتقال حرارت هدایت کمتر باشد، راندمان عایق حرارتی بیشتر است)

- PH الیاف خام پشم سنگ بین 11-7 است

- میزان کلر ppm 3 است.

 

 

عایق صوتی حرارتی پشم سرباره

 

عایق سرباره همانطور که از نامش مشخص است از سرباره کوره بلند با مخلوطی از بعضی از سنگ های طبیعی تولید می شود. البته در بعضی از محصولات پشم سرباره از ملاط یا رزین استفاده می شود. تقریبا 70% از مواد اولیه عایق پشم سرباره، سرباره کوره بلند می باشد. سرباره محصول جانبی کارخانه فولاد است.

بعضی از ویژگیهای پشم سرباره:

- ضریب انتقال حرارت: مینیمم مقدار W/mk 0.040 (هرچقدر که ضریب انتقال حرارت هدایت کمتر باشد، راندمان عایق حرارتی بیشتر است)

- PH الیاف خام پشم سرباره بین 11-8 است

- میزان کلر ppm 5 است.

 

 

مزایای عایق های پشم سنگ و پشم سرباره

 

- عملکرد حرارتی بالا

- ضد حریق بودن، این عایق های حرارتی به دلیل داشتن اکسیدهای فلزی با نقطه ذوب بالا تا دمای 850 درجه سانتیگراد در برابر حرارت تا 4 ساعت مقاوم است.

- جذب صوت، ضریب جذب صوت آن ها کمتر از 80% در فرکانس های بالاتر از Hz 500

- در برابر قارچ ها، باکتری ها و موجودات موزی مقاوم هستند

- سازگاری با محیط زیست

 

پشم سنگ و پشم سرباره پر مصرف ترین نوع عایق در صنایع مختلف و عمدتا صنعت گاز، نفت و پتروشیمی هستند و در عایق کاری های بسیار حجیم مناسب ترین نوع عایق می باشند.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

- بهترین روش استفاده از عایق صوتی در دیوارهای ساختمان ها جهت جلوگیری از انتقال صوت و جذب آن است. عایق صوتی پشم سنگ به دلیل داشتن ساختار فیبری بازی برای کاهش عبور صدا و جذب صدا بسیار مناسب است. - استفاده از درب ها و پنجره های مجهز به عایق صوتی به مقدار قابل توجهی از انتقال صدا می کاهد. از پشم سنگ به عنوان عایق صوتی درب و همچنین عایق صوتی پنجره استفاده می شود. - صدای عبور آب فاضلاب طبقات فوقانی همواره برای ساکنان طبقات پایین آزار دهنده است. با استفاده از عایق صوتی لوله ای پشم سنگ می توان این لوله ها را عایق صوتی کرد. - هر منفذی که هوا بتواند از آن عبور کند صدا را انتقال می دهد، بستن منافذ عبور هوا به کاهش انتقال صدا کمک می کند. از جمله این منافذ قسمت پایین درب ها و کف زمین، کانالهای تهویه، متصل نبودن پارتیشن به سقف و ... می باشد. - از مصالح سخت در ساختمان استفاده نشود. زیرا این مصالح صدا را به آسانی از خود عبور می دهند. - جلوگیری از ایجاد کانال های عبور صدا در دیوارها، در دیوارهای مشترک کلیدهای برق و دریچه های هوا را در فضای مشترک پشت به پشت هم قرار ندهید. - جهت کاهش میزان انعکاس صدا، سعی کنید کف اتاق با فرش، موکت یا هر نوع پوشش پرزدار دیگر پوشش داده شود. این کار ضمن کاهش میزان انعکاس صدا ، با گرفتن انرژی صوت ، یک نوع عایق صوتی است که مانع از انتقال آن به طبقات پایین تر نیز می شود. - به منظور کاهش انتقال صوت ایجاد شده توسط دستگاههای صوتی باید از اتصال مستقیم آن ها به دیوار یا قرار گرفتنشان بر روی زمین اجتناب کرد. این دستگاه ها باید همراه با پایه استفاده شودند یا با طنابهایی به سقف متصل گردند. در صورتی که به اجبار بر روی زمین قرار می گیرند باید بر زیر آن ها چند لایه پارچه کلفت و پرزدار یا موکت به عنوان عایق استفاده شود. منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

- بهترین روش استفاده از عایق صوتی در دیوارهای ساختمان ها جهت جلوگیری از انتقال صوت و جذب آن است. عایق صوتی پشم سنگ به دلیل داشتن ساختار فیبری بازی برای کاهش عبور صدا و جذب صدا بسیار مناسب است.

 

- استفاده از درب ها و پنجره های مجهز به عایق صوتی به مقدار قابل توجهی از انتقال صدا می کاهد. از پشم سنگ به عنوان عایق صوتی درب و همچنین عایق صوتی پنجره استفاده می شود.

 

- صدای عبور آب فاضلاب طبقات فوقانی همواره برای ساکنان طبقات پایین آزار دهنده است. با استفاده از عایق صوتی لوله ای پشم سنگ می توان این لوله ها را عایق صوتی کرد.

 

- هر منفذی که هوا بتواند از آن عبور کند صدا را انتقال می دهد، بستن منافذ عبور هوا به کاهش انتقال صدا کمک می کند. از جمله این منافذ قسمت پایین درب ها و کف زمین، کانالهای تهویه، متصل نبودن پارتیشن به سقف و ... می باشد.

 

- از مصالح سخت در ساختمان استفاده نشود. زیرا این مصالح صدا را به آسانی از خود عبور می دهند.

- جلوگیری از ایجاد کانال های عبور صدا در دیوارها، در دیوارهای مشترک کلیدهای برق و دریچه های هوا را در فضای مشترک پشت به پشت هم قرار ندهید.

 

- جهت کاهش میزان انعکاس صدا، سعی کنید کف اتاق با فرش، موکت یا هر نوع پوشش پرزدار دیگر پوشش داده شود. این کار ضمن کاهش میزان انعکاس صدا ، با گرفتن انرژی صوت ، یک نوع عایق صوتی است که مانع از انتقال آن به طبقات پایین تر نیز می شود.

 

- به منظور کاهش انتقال صوت ایجاد شده توسط دستگاههای صوتی باید از اتصال مستقیم آن ها به دیوار یا قرار گرفتنشان بر روی زمین اجتناب کرد. این دستگاه ها باید همراه با پایه استفاده شودند یا با طنابهایی به سقف متصل گردند. در صورتی که به اجبار بر روی زمین قرار می گیرند باید بر زیر آن ها چند لایه پارچه کلفت و پرزدار یا موکت به عنوان عایق استفاده شود.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

رعایت توصیه های ایمنی زیر در هنگام نصب عایق صوتی حرارتی پشم سنگ باعث کم شدن تحریکات پوستی موقت پشم سنگ می شود.

ممکن است در هنگام نصب عایق پشم سنگ، حساسیت های کوتاه مدت پوست، چشم، بینی و گلو ایجاد شود، این تاثیرات فیزیکی هستند و واکنش آلژیک به حساب نمی آیند. در اکثر افراد خارش ها به سرعت برطرف می شود. رعایت نکات زیر به کاهش گرد و غبار حاصل از برش پشم سنگ کمک می کند.

 

 

روش های کاهش گرد حاصل از برش پشم سنگ

 

 

1. در صورت امکان تمام پنجره ها و درب ها را باز کنید

 

2- جمع آوری کردن مرتب تکه های اضافی حاصل از برش پشم سنگ

 

3- از دستکش و لباس پوشیده استفاده کیند و در مکان هایی که هیج تهویه هوایی وجود ندارد ماسک بزنید

 

4. محیط را با استفاده از جاروی برقی تمیز کنید

 

5. در هنگام نصب عایق پشم سنگ در بالای سر از عینک ایمنی استفاده کنید

 

6. بعد از عایق کاری دست ها را با آب سرد بشویید.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

به طور کلی صوت به دو طریق منتقل می شود:

1- انتقال صوت از طریق هوا (airborne)

2-انتقال صوت از طریق ضربه (impact)

در روش انتقال از طریق هوا، آلودگی صوتی از طریق هوا و از منبع صوتی منتقل می شود. مانند انتقال صدایی خودروها در خیابان، سیستم های سینمایی خانگی، تجهیزات مکانیکی و ... . در روش انتقال از طریق ضربه، آلودگی صوتی، صدا از درون اجزاء منتقل می شود، مانند صدای قدم زدن افراد در طبقات بالاتر، ضربه به دیوار، بستن درب و ... . به روش انتقال صوت از صریق ضربه، صوت سازه برد (Structure Bome Sound) نیز گفته می شود. در عایقکاری صوتی باید از انتقال صوت از هر دو روش جلوگیری کرد. درها و پنجره ها برای جلوگیری از انتقال صوت از طریق هوا و اجزاء ساختمان باید عایقکاری صوتی شوند. علاوه بر دیوارها، سقفها، درب و پنجرها، سوراخهای ایجاد شده در ساختمان نیز برای جلوگیری از انتقال صوت باید عایقکاری شوند. عایق فله ای برای عایقکاری قسمت های که شکل هندسی مشخصی ندارند بهترین گزینه است. در بسیاری از ساختمان ها از سقف های کاذب ممتد در بالای قسمت های مختلف استفاده می شود که در این حالت انتقال صدا در مقایسه با حالتی که دیوارهای جدا کننده تا زیر سقف اصلی امتداد دارند، بیشتر است. لوله ها و تاسیسات بکار رفته در فضای خالی بین سقف کاذب و سقف اصلی باعث افزایش سر و صدا می شوند.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

از پشم سنگ به دلیل ویژگی هایی که دارد در صنعت بسیار استفاده می شود.

 

عایق پشم سنگ ایستایی بالایی در برابر دما دارد، الیاف پشم سنگ در برابر شعله مستقیم آتش (1000 درجه سانتیگراد) تا 4 ساعت مقاومت می کنند و توانایی کار مداوم در محدوده 30- تا 800 درجه سانتیگراد را دارند. البته محدوده دمای کارکرد عایق های پشم سنگ که دارای پوشش می باشند بستگی به دمای کارکرد پوشش آن ها دارد.

 

عامل پیوندی که در اکثر محصولات پشم سنگ بکار می رود در دمای بالاتر از 200 درجه سانتیگراد تجزیه می شود اما تجزیه شدن آن هیچ تاثیری بر روی ویژگی های ترمودینامیکی عایق پشم سنگ ندارد.

عایق پشم سنگ باعث خوردگی یا خرابی تاسیسات صنعتی نمی شود، تجزیه نشدنی است و سازگاری کاملی با محیط زیست دارد.

به دلیل ویژگیهایی که در بالا ذکر شده از عایق پشم سنگ در نیروگاه ها، پالایشگاه های نفت و گاز، مجتمع های پتروشیمی، صنایع سیمان، صنایع تولید فولاد و ... استفاده می شود. عایق حرارتی-صوتی پشم سنگ یک عایق منحصر به فرد در صنعت می باشد.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

پشم سنگ تخته ای-عایق تخته ای از پشم سنگ رزین دار توسط پرس های سنگین گرم فشرده شده تولید می گردد. مقاومت موثر عایق تخته ای پشم سنگ فشرده در برابر حرارت تا 350 درجه سانتیگراد است.

از عایق حرارتی پشم سنگ تخته ای در ساختمانها به عنوان عایق بین جداره ها به منظور کاهش اتلاف انرژی و در استودیوهای صدابرداری، تونلهای مترو، دیوار سالنهای کنفرانس، فرودگاهها، مساجد، کتابخانه ها، کشتی ها و هتل ها و سالن های ورزشی برای جذب صدا و جلوگیری از انتقال ارتعاشات، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

عایق پشم سنگ تخته ای در سه نوع مختلف زیر تولید می شود.

 

- کاربردهای عایق پشم سنگ تخته ای (پانل) با یک طرف کاغذ آلومینیوم مسطح: از عایق حرارتی-صوتی پشم سنگ تخته ای با یک طرف کاغذ آلومینیومی در فضاهای بیرونی ساختمان (سطح های خارجی دیوارها و سقف ها و همچنین در زیر یا روی سقف های شیروانی) استفاده می شود. در فضاهای باز که در معرض نور خورشید و رطوبت قرار دارد از عایق پشم سنگ تخته ای با روکش آلومینیومی استفاده می شود.

 

- عایق پشم سنگ تخته ای (عایق تخته ای - پانل) پرداخت شده با یک طرف کاغذ کرافت: روکش دار کردن عایق پشم سنگ تخته ای از نفوذ رطوبت، گرد و غبار و ... جلوگیری می کند.

 

- پشم سنگ تخته ای (عایق تخته ای - پانل) با دو طرف کاغذ کرافت

 

عایق های بکار رفته در صنایع در مقابل عوامل مخربی که در صنعت وجود دارند مانند بخار آب، بخارات گازها، عوامل جوی و ضربات مکانیکی وارده بر آن ها باید محافظت شوند. تولید کننده گان عایق های پشم سنگ به منظور مقابل با این عوامل از پوشش بر روی این عایق استفاده می کنند که باعث افزایش طول عمر عایق پشم سنگ و بالا رفتن راندمان عایق می شود. استفاده از عایق های پشم سنگ پوشش دار در چنین مکان های غیر قابل اجتناب است.

لینک به دیدگاه

گفته می شود که پشم سنگ سلامت انسان را به خطر می اندازد و کسانی که در معرض پشم سنگ قرار دارند به سرطان مبتلا می شوند. اما تحقیقات مداوم پزشکی این ادعا را تایید نکرد. در سال 1994 موسسه پزشکی بیمارستان پرنس آلفرد سلامتی دستگاه گوارش افرادی را که در کارخانه تولیدی پشم سنگ کار می کرد مورد بررسی قرار داد. در این تحقیقات هیچ مدرکی مبنی بر آسم شغلی یا سرطان ریه بدست نیامد.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (international agency of research on cancer) مواد مختلفی که ممکن است در بروز سرطان در انسان نقش داشته باشد را بررسی می کند، پشم سنگ را در ردیفی هم پایه با چای و کافئین قرار داده است.

از طرفی عایق پشم سنگ فاقد آزبست که ماده ای سرطان زا می باشد و از زمانی که آزبست در اکثر کشورهای دنیا ممنوع شده است عایق های پشم های معدنی (پشم سنگ و پشم سرباره) پر مصرف ترین عایق های دنیا شده اند.

 

بهداشت و ایمنی عایق پشم سنگ

 

در هنگام آتش گرفتن عایق پشم سنگ دود و گازهای مسموم کننده از آن متصاعد نمی شود و جان افراد را به خطر نمی اندازد.

مهمترین خطری که عایق پشم سنگ ایجاد می کند خارش و حساسیت کوتاه مدت پوست، چشم، بینی و گلو در هنگام نصب است. این تاثیرات فیزیکی هستند و واکنش آلرژیک به حساب نمی آیند و برای اکثر مردم این خارش ها به سرعت بر طرف می شوند. پس از نصب عایق پشم سنگ، دیگر هیچ مشکلی رخ نمی دهد.

برای جلوگیری از این خارش ها روش های زیر کار آمده هستند:

- در عایقکاری های باز از عایق های پشم سنگ دارای پوشش استفاده شود تا رها شدن غبارهای آن به محیط به حداقل برسد.

- در هنگام نصب عایق پشم سنگ از لباس های شل و آستین بلند و دستکش استفاده کنید.

- در هنگام نصب عایق پشم سنگ در بالای سر خود از پوشش سر و کلاه استفاده کنید.

- در هنگام کار در محیط بسته یا فضاهای با تهویه اندک از ماسک های تنفسی استفاده کنید.

- لباس های خود را پس از نصب با آب گرم و صابون بشویید. لباس محافظ را جداگانه شستشو دهید.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به منظور جلوگیری از گسترش آتش بین واحدهای مختلف ساختمان از درب های ضد حریق استفاده می شود. ضد حریق بودن درب ها در بالا بردن ایمنی ساختمان ها الزامی می باشد. علاوه بر ساختمان ها در کشتی و نیروگاه ها نیز از درب های ضد حریق استفاده می شود که از گسترش آتش به طبقات مختلف و پارتیشن ها جلوگیری می کند.

داخل درب های ضد حریق معمولا از عایق پشم سنگ به دلیل مقاومت بالای آن در برابر حرارت و ضد حریق بودن آن، استفاده می شود. عایق پشم سنگ علاوه بر اینکه باعث ایجاد خاصیت ضد حریق در درب می شود، چون عایق حرارتی و صوتی خوبی نیز می باشند و از اتلاف انرژی و انتشار صوت جلوگیری می کنند.

درب های ضد حریق در ساختمان ها زمان مورد نیاز را برای فرار از آتش فراهم می کند و می توانند تا مدت ها از نفوذ آتش به پله ها و طبقات دیگر جلوگیری کنند.

 

 

استفاده از پشم سنگ در پنجره های دو جداره

 

 

امروزه به دلیل افزایش روز افزون قیمت سوخت، عایق کاری و صرفه جویی در مصرف انرژی از اهمیت ویژه ای برخوردار. عایق کاری حرارتی دیوارها در ساختمان به کاهش مصرف انرژی کمک بسزایی می کند. اما بیشترین اتلاف انرژی در ساختمان ها از طریق پنجره ها می باشد.

به منظور کاهش اتلاف انرژی در ساختمان ها از پنجره های دو جداره استفاده می شود. تولید کننده گان پنجره های دو جداره می توانند به منظور افزایش عملکرد پنجره های خود و بالا بردن راندمان آن ها در ساخت پنجره های دو جداره از عایق حرارتی پشم سنگ استفاده کنند. استفاده از پشم سنگ نه تنها باعث بهبود عملکرد پنجره های دو جداره می شود بلکه عایق پشم سنگ به دلیل داشتن خاصیت جذب صوت به عنوان یک عایق صوتی نیز عمل می کند.

 

منبع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...