رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

به نام خدای مهربون

7wzic85bvxjtp1pc9f.jpg

نرم افزار MPLAB یه نرم افزار قوی و فوق العاده کارآمد برای میکروکنترلر های PIC هستش..

یه کامپایلر قوی و خوب..

و تا اونجایی که من میدونم هیج کجا آموزش این نرم افزار نیس..

من الان توی مقطع ارشد دارم بااین نرم افزار کار میکنم...

به این نتیجه رسیدم که هرچی رو که خودم دارم کم کم یاد میگیرم به شما هم یاد بدم

ان شاالله مفید باشه برای همه:icon_gol:

لینک به دیدگاه

خوب اول اینکه نرم افزار رو از لینک زیر میتونید دانلود و نصب کنید.تقریبا میتونم بگم ورژن های مختلف این نرم افزار تفاوت آنچنانی با هم نداره..اما خوب این ورژن تقریبا خوبه و میتونید به راحتی ازش استفاده بکنید

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

هر ورژنشو که دوس دارین میتونید دانلود کنید چون اصول استفاده از این نرم افزار در همه ورژن هاش یکسانه...

لینک به دیدگاه

آموزشی که در زیر قصد دارم بهتون یاد بدم به ما نشون میده که چه جوری به زبان اسمبلی یک فایل هگز رو روی میکروکنترلرهای PIC اول بسازیم و بعد پروگرم کنیم روی میکرو...بعد از زبان اسمبلی ان شاالله سراغ زبان سی هم خواهیم رفت....

================================

گام اول: نرم افزار رو باز کنید

xus0ayjdmiycgqrzel.jpg

MPLAB_Open_1.jpg

لینک به دیدگاه

گام سوم : Select the PIC18F4550 device

توی این گام هرکدوم ار میکرو ها رو که قصد دارین روش کار کنید رو انتخاب میکنید.اما این قطعه به خاطر حافظه داخلی بالا و سرعت قابل قبولی که داره من این قطعه رو ترجیح میدم..

sw7gaa0218c0k9io7hm4.jpg

MPLAB_ProjectWizard_3.jpg

لینک به دیدگاه

گام چهارم : Select a language toolsuite, here we pick the Microchip MPASM toolsuite, it is free and can compile PIC assembly language

توی این قسمت باید زبانی رو که میخواین باهاش برنامه بنویسید رو توی قسمت ACTIVE TOOLSUITE انتخاب بکنید.که چون ما در حال حاضر قصد داریم به زبان اسمبلی برنامه بنویسیم این گزینه رو انتخاب میکنیم.

ljex45bytj1cl6o7mp.jpg

MPLAB_ProjectWizard_4.jpg

لینک به دیدگاه

گام پنجم : Download the attached "LED4550Asm.asm" file and save it to c:\temp folder, then create a project "4550Demo" in the same folder

توی این گام قرار هست جایی که میخواین برنامتون ذخیره شه رو انتخاب بکنید.به این صورت که مثلا توی DETKTOP یه فولدر جدید به اسم برنامتون باز میکنید اون فولدر رو باز میکنید تا همه فایلای ساخته شدتون داخل اون فولدر ذخیره بشه و از پراکنده شدنش توی محل ذخیره جلوگیری بشه

ugrf8gbi0asrae3t85zr.jpg

MPLAB_ProjectWizard_5.jpg

لینک به دیدگاه

گام هشتم : Double click the file name "LED4550Asm.asm" under "Source Files", it will open the source file as

این گام تقریبا مهم ترین گام هست.چون وقتی که فایل .ASM ساخته میشه یه سری تنظیمات به صورت پیش فرض رو تولید میکنه. بعد ما میتونیم خودمون تنظیمات رو اضافه و کم کنیم.مهمترین تنظیم هم تنظیم اسیلاتور هست که میتونه به صورت داخلی و یا خارجی تنظیم بشه. اسیلاتور داخلی این میکرو 8مگاهرتز هست که برای اینکه کار مارو راه بندازه کفایت میکنه.

اما باید بدونیم چ چیزایی رو باید به تنظیماتمون اضافه کنیم که برنامه به رستی ساخته و SIMULATE بشه.

lgl35xzdfwl546do45kd.jpg

MPLAB_ProjectBuild_8.jpg

لینک به دیدگاه

همینطور که در گام قبلی اشاره کردم باید یه سری دستورات اضافه بشه که شامل دستورات زیر میشه ( تقریبا سه روز واسه تنظیماتش وقت گذاشتم :دی )

5ivupp4okyu10ktdtki.png

لینک به دیدگاه

خوب تا این گام به این نتیجه رسیدیم که تنظیمات ما مورد قبول هست و همه چیز سر جاشه و درسته...حالا برنامه مورد نظرتون رو که هرچیزی میتونه باشه..

برنامه ای که خیلی روتین و خوبه برنامه led هست که برنامش رو توی قسمت main مینویسید و بقیه کارهارو هم گام به گام با هم پیش میریم

لینک به دیدگاه

بعد از اینکه برنامه رو نوشتین دوباره میتونید دکمه build all رو بزنید تا ببینید آیا برنامه ای که نوشتین error داره یا نه..اگه نداشت که فایل hex ساخته شده و آماده هست برای ریختن روی میکرو اگه نه سعی کنید error هاش رو بگیرین و دوباره build all رو بزنید تا فایل hex ساخته بشه..

لینک به دیدگاه

گام سیزدهم : Next we will check the configuration bits, please make sure the "oscillator" has the same setting as the picture

خوب من یه سری دستورات رو برای تنظیم اسیلاتور نوشتم..یه راه دیگه هم برای این تنظیمات وجود داره که توی این گام توضیح دادم و شکلش رو میبینید

من بهتون پیشنهاد میکنم دستورات رو بنویسید.در غیر این صورت به قسمت HELP برین و ببینید چه چیزایی رو باید برای میکروتون تنظیم کنید.چگونگی استفاده از HELP رو در گام های بعدی میبینید.

a7vi9va8ww60uxzekoi0.jpg

MPLAB_ProjectBuild_13.jpg

لینک به دیدگاه

خوب تا این قسمت دیگه همه تنظیمات برای ساخت فایل هگز انجام شده..اما همون طور که بهتون گفتم این نرم افزار قابلیت های فراوونی داره..از جمله اینکه ما میتونیم برنامه ای رو که نوشتیم قبل از اینکه سخت افزارش رو ببندیم توی خود محیط نرم افزار SIMULATE کنیم..این خیلی جالبه ها...من که خودم خیلی خوشم اومد ازین امکاناتش..نحوه SIMULATE کردن رو هم در گام های بعدی خواهیم دید:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...