رفتن به مطلب

با تعارفات اغراق آمیز میونه تون چه جوریه ؟

fakur1

ارسال های توصیه شده

تعارفات بیش از حد چه احساسی به شما میده؟

تولد بهترین دوستم در صفحه مجازی ؟؟؟؟؟

تولد دوست صمیمی ام در دنیای مجاز که اصن همدیگه رو ندیدن.

تولد افراد فامیل که رو در رو چه تعارفاتی واسه هم تکه پاره میکنن. :ws28:

تعارفات پای تلفن که چه قربون صدقه ای میرن .

به گفته «مادام کارلا سرنا»، ایرانیان تعارفات و مراسمی در دید و بازدید به کار می برند که خاص خودشان است، اگر بخواهند به دیدن کسی بروند، از یک یا چند روز پیش، بسته به درجه صمیمیتی که میان آن هاست وقت دیدار را خبر می دهند. آنگاه در موعد مقرر به خانه او می روند. ابتدا از سوی فراش ها مورد استقبال قرار می گیرند و اسب ها را به جلودار می سپارند، سپس، مهمان به همراه خدمتکاران از دالان های تنگ و تاریک و چندین حیاط تو در تو گذشته و به قسمت اتاق پذیرایی راهنمایی می گردد. در آستانه اتاق کفش ها را از پا درمی آورند و بعد از چندین بار خم و راست شدن و تعظیم و تکریم در جایی می نشینند. عباراتی که به عنوان تعارف بکار می برند بسیار چاپلوسانه و اغراق آمیز است. اولین جملات خوش آمدگویی چنین است: شما به منزل خودتان تشریف آورده اید و اینجا متعلق به جنابعالی است. این نوع تعارف از نظر ما ایرانیان که هنوز هم آداب و رسوممان با دوره قاجار چندان تفاوتی ندارد چیز عجیبی نیست و بسیار عادی تلقی می شود و هرگز به فکرمان خطور نمی کند که در این تعارف حقیقتی باشد، اما به نظر سفرنامه نویس این عبارت فریب دهنده است و به همین خاطر «مادام کارلا سرنا» به شنونده توصیه می کند که نباید این تعارفات را جدی تلقی کند، زیرا این جملات مقدمه یک رشته تعارفاتی است که در طول ملاقات مرتباً تکرار می شود. نویسنده درباره نشستن مهمان ها اظهار می دارد شاخص ترین فرد کنار صاحبخانه می نشیند و نوکرهایش می ایستند. مهمان اصلی شروع به صحبت می کند و با جمله «ان شاءالله که دماغ عالی چاق است» جویای سلامت میزبان می گردد و صاحب خانه به نوبه خود از چاقی دماغ یک یک مهمان ها می پرسد. میزبان و مهمان مرتب به هم می گویند: «خداوند سایه تان را از سرِ ما کوتاه نکند،» و تعارف پشت تعارف تکرار می شود. زمینه اصلی گفتگوها به زبان آوردن جملات چاپلوسانه و تملق آمیز است و در این مسابقه تملق گویی در واقع همه حاضران شرکت دارند.«بلوشر» نیز می نویسد که «ایرانیان کرنش و تعظیم را به حالت ایستاده انجام نمی دهند، بلکه هنگامی که نشستند کرنش می کنند و در آن زمان هم سر را نمی جنبانند بلکه از پایین به بالا حرکت می دهند، و دیگر اینکه به هنگام احترام معمولاً دست ها را چلیپاوار بر روی شکم می گذارند در حالی که دست راست آن ها دست چپ را پوشانده است.»

لینک به دیدگاه

معمولا اهل تعارفات الکی در دنیای واقعی نیستم ولی گه گاهی رودربایسی کردم

ولی در دنیای مجازی هم همینی هستم ک نشون میدم ولی مستر جان اگر تاپیک تولد زدن جز تعارفات هستش یادمه شما در شرایطی تاپیک فاتحه سالگرد پدرم رو زدید و من و دوست خوب صدا کردین ک هم قهر بودیم و هم سایه هم رو با تیر میزدیم!!!:ws3:

لینک به دیدگاه
معمولا اهل تعارفات الکی در دنیای واقعی نیستم ولی گه گاهی رودربایسی کردم

ولی در دنیای مجازی هم همینی هستم ک نشون میدم ولی مستر جان اگر تاپیک تولد زدن جز تعارفات هستش یادمه شما در شرایطی تاپیک فاتحه سالگرد پدرم رو زدید و من و دوست خوب صدا کردین ک هم قهر بودیم و هم سایه هم رو با تیر میزدیم!!!:ws3:

شما همیشه دوست خوب هستید . اون تاپیک کمترن قدر دانی ممکن از زحمات شما بود. ممکنه دو نفر باهم قهر باشن ولی نباید حرمت همدیگر را فراموش کنند. من چه قهر باشم و چه نباشم , خوبی ها رو فراموش نمیکنم. شما خیلی وقتها به من فرصت دادید و من اینو میدونم.

لینک به دیدگاه
شما همیشه دوست خوب هستید . اون تاپیک کمترن قدر دانی ممکن از زحمات شما بود. ممکنه دو نفر باهم قهر باشن ولی نباید حرمت همدیگر را فراموش کنند. من چه قهر باشم و چه نباشم , خوبی ها رو فراموش نمیکنم. شما خیلی وقتها به من فرصت دادید و من اینو میدونم.

الان این حرفا جز تعارفات حساب میشه؟:ws3:

لینک به دیدگاه
الان این حرفا جز تعارفات حساب میشه؟:ws3:

من بخاطر اینکه به خودم ثابت بشه که میخوام انسان باشم و انسان خوب هم باشم , لازمه حقیقت ها را بپذیرم و اشتباهات گذشته ام را هم جبران کنم.من حقیقتا کاربر قابل اعتمادی نبودم. ( در زمان مدیریت شما ) و الان اینو بهش رسیدم. بنابراین نمیتونم با خودم هم تعارف داشته باشم. میخوام خودم رو به خودم نزدیک تر کنم. فک کنم معنی خودشناسی باید همین باشه.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

دیروز به این نتیجه رسیدم که علت زیاد بودن تعارف در ایرانی جماعت یکیش بخاطر اینه که اگه بخوای با بعضی ها رک و پوست کنده صحبت کنی , بجای تشکر برمیگرده میگه : شما به من توهین کردی

برا همین مردم کم کم مجبور شدن برای رهایی از نیش زبان این جور آدمها تعارف رو چاشنی حرفاشون بکنند.

لینک به دیدگاه

من خیلی با تعارف جور نیستم، ولی یه طوری باب شده که اگه تعارف نکنی یه جورایی آدم ندیده و غیر اجتماعی تلقی میشی و از اونجایی که حوصله توضیح دان ندارم بعضی وقتها تعارف میکنم . (البته تفکرم واسه خودم محفوظه و خب حالا تعارف هم میکنم ولی از رفتارهای چرب و چاپلوسانه اصلا خوشم نمیاد !!!

ای کاش به درجه ای از رشد و شعور و آگاهی برسیم که از نشون دادن خود واقعیمون و دیدن خود واقعی آدمها نه بترسیم و نه فرار کنیم :girl_angel: .

لینک به دیدگاه
از کجا میشه فهمید یکی داره تعارف میکنه؟

به حرفهایی که اون فرد پشت سرتون میزنه رجوع کنید اون وقت میفهمید اون محبت خالصانه و حقیقی بوده یا تعارف.

یا ازش کمک بخواید.

لینک به دیدگاه
به حرفهایی که اون فرد پشت سرتون میزنه رجوع کنید اون وقت میفهمید اون محبت خالصانه و حقیقی بوده یا تعارف.

یا ازش کمک بخواید.

نمیشه فهمید کی پشت سر انسان چی میگه. اینقد دو رو هستند که اگه مچشونم بگیری فوری توجیه میکنند.

لینک به دیدگاه

• :ws28:یه بار به روحانی دانشگاهمون تعارف کردم نهار بیان خونه ما . ایشون هم این دعوت منو رد نکرد. همه چی به خیر و خوشی گذشت ولی بعدش یه دست کتک مفصل از پدر مرحومم نوش جان کردم. الان اگه بمیرم هرگز تو هیچ موردی هیچ وقت تعارف نمیکنم.

لینک به دیدگاه

خیلی ها با خودشونم تعارف دارن. کاربران زیادی رو میشناسم که ماه به ماه نمیان به انجمن سر بزنن. بعدشم که میان میگن درسام زیاد بوده و نمیدونم سرم شلوغ بوده و اینا . بعدشم کلی از بقیه گله میکنن که کجان و چرا نمیان لی لی به لالاش بذارن و از این جور انتظارات بی جهت.

اینکه ما گاهی وقتا با خودمونم تعارف داریم , سر منشاء بقیه تعارفاتمون هست ولی خیلی هامون خبر نداریم.

لینک به دیدگاه

من انقدرا هم نسبت به تعارف حس بدی ندارم مگه وقتی که دیگه بیش از حد چاپلوسانه باشه یا بدونم این آدم چشم نداره منو ببینه و اینجوری تعارف میکنه و قربون صدقم میره.

تعارف کردن یکی از اصول مهمان نوازیه همه ی خانوما اینو میدونن.بسته به اخلاق مهمان باید یه مقداری بهش تعارف کنن.مثلا اگه به خالم تعارف نکنم به هیچ عنوان چیزی نمیخوره باید هزار بار تعارف کنم تا بخوره یا روش بشه بیاد خونمون.اخلاقشه دیگه نمیتونم تغییرش بدم که.اما هیچ وقت چیزیو که تو دلم نیست نمیگم.مثلا بگم اینجا خونه ی خودتونه در اختیار خودتونه چون واقعا اینجوری نیست و دوست ندارم مهمانم هرکاری دوست داره بکنه و به هرچیزی دست بزنه.یا اگه زیاد به دیدن کسی تمایل نداشته باشم اصرار نمیکنم تعارف نمیکنم تشریف بیارید.

اگه تو رفتار اطرافیان دقیق بشید میتونید نسبت بهشون شناخت پیدا کنید.مثلا کسی که از دیگران پیش شما بدگویی میکنه قطعا این کارو در مورد شما هم انجام میده دیگه میشه فهمید چقدر این تعارفات و قربون صدقه رفتناش حقیقه.

لینک به دیدگاه

سلام به همه دوستان

خب من خودم باتعارف اصلاخوب نیستم .برای همین بعضی مواقع بهم می گن بی ادب وپرروچراکه اکثراسعی می کنم حقیقتش رابگم (درصورتی که ازم سوال شود)

تواین انجمن همشایداحساس کردین نمی توانم زیادشوخی کنم و....حالاولش کن مثل اینکه تویه انجمن دیگه بایکی داشتم حرف می زدیم سرموضوعی یکی امدوسط گفت چرابه ایشون توهین می کنی خلاصه طول کشیدتابه ایشون بگم قصدمن توهین نبود.می دونیدچی شدافرادی هستندکه برای سوال کردن مقدمه می چینندولی من یه راست رفتم سرسوال وپرسیدم.

یاکسانی رادیدیدنامه می خوان بنویسندیه طومارشعروازاین چرتوپرتامی گن.

من میگم حرف دلتوبزن حالایاروبدش میادکه بیاد:ws3:یابدش نمیاددیگه

درمکالمات سعی می کنم سلام،خواسته،خداحافظی باشد.

ایرانیهاخیلیهاشون دروغگوهستند.

لینک به دیدگاه

به نظر من با هرکسی باید به یه شیوه ای رفتار کرد.

با بعضیا میشه با صراحت حرف زد ولی با بعضیا اگه با تعارف و اول تایید بعد انتقاد اروم حرف بزنی بهتر نتیجه میگیری.

به نظر من مهمه بدونیم با هرکسی چجوری حرف بزنیم تا نتیجه ى مطلوبو داشته باشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...