رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

درود

چند صباحی میشه روی منحنی های خاصی مشغول ب تفکرم.

سوادم قد نمیده، هم سواد فنی هم سواد درکی !

نمی دونم با منحنی اینولوت Involutes آشنا هستین یا نه. حاصل از کشیدن یک نخ حول یک دایره است. خوب کاربرد صنعتی داره ک الان نمخام وارد اون بشم.

البته سوال من Evolute هست.

220px-Evolute_of_an_ellipse.gif

امیدوارم بتونم درکش کنم.

تو این لینک

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

توضیحاتی دربارش نوشته ک من رو گیج کرده

119. Evolutes. The locus of the centers of curvature of a given curve is called the evolute of that curve. Consider the circle of curvature corresponding to a point P on a curve. If P moves along the given curve, we may suppose the corresponding circle of curvature to roll along the curve with it, its radius varying so as to be always equal to the radius of curvature of the curve at the point P. The curve

be0b3c07db30462abb51c90385c5a533.png described by the center of the circle is the evolute of c3bd31bceb6c78f1c7d3d71bee141b48.png It is instructive to make an approximate construction of the evolute of a curve by estimating (from the shape of the curve) the lengths of the radii of curvature at different points on the curve and then drawing them in and drawing the locus of the centers of curvature.

Formula

, gives the coordinates of any point 3b6d98956c5592951ef450ca15cc1c28.png on the evolute expressed in terms of the cöordinates of the corresponding point 90cbc22edf225adf8a68974f51227f05.png of the given curve. But 415290769594460e2e485922904f345d.png is a function of 9dd4e461268c8034f5c8564e155c67a6.png; therefore

bf218aee5a3eb10ea0fde2b66c17fa37.png

حتی ی ترجمه قابل فهم هم می تونه برام مفید باشه :icon_redface:

چون میخام ازش استفاده عملی کنم، باید درک خوبی از مفهوم ریاضیاتیش داشته باشم.

کسی هست بتونه من رو یاری کنه؟

با تشکر./.

لینک به دیدگاه

Evolutes. The locus of the centers of curvature of a given curve is called the evolute of that curve. Consider the circle of curvature corresponding to a point P on a curve. If P moves along the given curve, we may suppose the corresponding circle of curvature to roll along the curve with it, its radius varying so as to be always equal to the radius of curvature of the curve at the point P. The curve

be0b3c07db30462abb51c90385c5a533.png described by the center of the circle is the evolute of c3bd31bceb6c78f1c7d3d71bee141b48.png It is instructive to make an approximate construction of the evolute of a curve by estimating (from the shape of the curve) the lengths of the radii of curvature at different points on the curve and then drawing them in and drawing the locus of the centers of curvature

یافتمی. :a030:

انگار کلهم ی پروفسور المانی هست ک با انتگرال بیضوی رو این منحنی خوشگل کار کرده و ب نتیجه رسیده. دمش تنور باد :w16:

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...
  • 1 ماه بعد...
  • 4 هفته بعد...

واقعا فکرش رو هم نمیکردم، بیضی انقدر دردسر ساز باشه.

ایا می دانستید افست یک بیضی، یک بیضی نیست؟!

:banel_smiley_4:

but the offsets of an

or of a
are not rational

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

اگر یک زمانی، خدا نکرده، خواستید این تیپ موضوعات رو ادامه بدین، امروز کتاب ریاضی مهندسی پیشرفته 3 "وایلی" رو می دیدم؛ چندتا فصل درباره میانیابی و اسپیلاین ها داشت.

پاینده باشین.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

با عرض معذرت از اینکه الآن دارم اینا رو می نویسم؛ چون من یه 4 سالی رو ایران نبودم و تو این مدت ندرتاً به این انجمن سر می زدم.

مباحثی که شما مطرح کردید، در حقیقت مباحثی از "مقاطع مخروطی" هست؛ که در زمان ما یه بخشهاییش تو کتاب هندسه تحلیلی چهارم دبیرستان (البته برای رشته ریاضی، رشته تجربی هم تو کتاب جبر چهارم دبیرستان داشتش) تدریس می شد. مثلاً اون که شما نوشتید "خزوج از دایروی" ما تو دبیرستان بهش می گفتیم "خروج از مرکز". اون شعاع خمش رو هم به صورت خیلی مفصل تر هم تو ریاضیات عمومی دانشگاه داشتیم، هم تو استاتیک و هم تو دینامیک. تقریباً همه کتابهای ریاضیات عمومی مرجع دانشگاه، این مباحث رو دارن؛ از جمله کتابهای زیر:

توماس (این معمولاً تو چند جلده)

ژیلت

لیتهلد (این معمولاً تو چند جلده)

کرویت سیگ (این چند جلده؛ و احتمال داره به اسم ریاضیات مهندسی تو بازار باشه)

...

لینک به دیدگاه
با عرض معذرت از اینکه الآن دارم اینا رو می نویسم؛ چون من یه 4 سالی رو ایران نبودم و تو این مدت ندرتاً به این انجمن سر می زدم.

مباحثی که شما مطرح کردید، در حقیقت مباحثی از "مقاطع مخروطی" هست؛ که در زمان ما یه بخشهاییش تو کتاب هندسه تحلیلی چهارم دبیرستان (البته برای رشته ریاضی، رشته تجربی هم تو کتاب جبر چهارم دبیرستان داشتش) تدریس می شد. مثلاً اون که شما نوشتید "خزوج از دایروی" ما تو دبیرستان بهش می گفتیم "خروج از مرکز". اون شعاع خمش رو هم به صورت خیلی مفصل تر هم تو ریاضیات عمومی دانشگاه داشتیم، هم تو استاتیک و هم تو دینامیک. تقریباً همه کتابهای ریاضیات عمومی مرجع دانشگاه، این مباحث رو دارن؛ از جمله کتابهای زیر:

توماس (این معمولاً تو چند جلده)

ژیلت

لیتهلد (این معمولاً تو چند جلده)

کرویت سیگ (این چند جلده؛ و احتمال داره به اسم ریاضیات مهندسی تو بازار باشه)

...

خوش اومدین مهندس.

راستش من تمرکزم رو بیضی شد. متاسفانه بنا ب مشغله رهاش کردم ک احتمالا ادامه اش میدم.

فرم خروج از تلرانس هندسی بیضی بودن رو چی میگن؟

فرضا ی بیضی با دو شعاع باید از همون معادله پارامتریک ک ابتدایی هست پیروی کنه همیشه دیکه. اما هندسه هایی هست ک تو صنعت ب اسم اووال یا حتی الیپتیکال میگن. اما محصط بیرونی اینا ی تلرانس هندسی داره با حالت پارامتریکشون.

مورد دوم اینکه خروج از بیضی یا همون خروح از مرکز ک فرمودین، رابطه دیگه ای هم داره؟

با دیتا های من از مقالات مختلف نمی خونه !

فرضا نوشتن قطر بزرگ و کوچیک رو. اما میزان اکسنترسیتی شون با اونی ک من از رابطه

، پیدا می کنم برابر نیست.

لینک به دیدگاه
خوش اومدین مهندس.

راستش من تمرکزم رو بیضی شد. متاسفانه بنا ب مشغله رهاش کردم ک احتمالا ادامه اش میدم.

فرم خروج از تلرانس هندسی بیضی بودن رو چی میگن؟

فرضا ی بیضی با دو شعاع باید از همون معادله پارامتریک ک ابتدایی هست پیروی کنه همیشه دیکه. اما هندسه هایی هست ک تو صنعت ب اسم اووال یا حتی الیپتیکال میگن. اما محصط بیرونی اینا ی تلرانس هندسی داره با حالت پارامتریکشون.

مورد دوم اینکه خروج از بیضی یا همون خروح از مرکز ک فرمودین، رابطه دیگه ای هم داره؟

با دیتا های من از مقالات مختلف نمی خونه !

فرضا نوشتن قطر بزرگ و کوچیک رو. اما میزان اکسنترسیتی شون با اونی ک من از رابطه

، پیدا می کنم برابر نیست.

من فقط دو اصطلاح زیر رو می دونم، که البته معنی هر دو یکی هست:

ـ خروج از مرکز

ـ انحراف از دایروی بودن

به انگلیسی بهش می گن:

o- Eccentricity

o- Deviation from circular

الپتیکال همون بیضوی هست.

اما اووال من تعریفی ازش نمی دونم؛ همین که از حالت دایروی خارج شده باشه oval هست؛ بنابراین لزومی نداره که یک مقطع مخروطی باشه، اما بیضی حتماً یک مقطع مخروطی هست.

من اون لینک رو چک کردم؛ فرمولهاش درسته؛ محاسباتتون رو به همراه اون مقالاتی که می گید، اینجا بزارید ببینیم چرا ازشون خروج از مرکز یکسان به دست نمیاد. البته شما خودتون استادید؛ فقط خواستم یه نگاهی هم من بندازم.

لینک به دیدگاه

جناب اون شکلی که برام خصوصی فرستادید به نظر من اصلاً شکل بیضی نیست؛ باید ببینید توی اون مقاله eccentricity رو برای اون شکل چی تعریف کرده.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...