رفتن به مطلب

برای یادگیری طراحی مدار از کجا شروع کنم؟

ارسال های توصیه شده

[TABLE]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][TABLE]

[TR]

[TD=class: post-text]با سلام و خسته نباشید.

من مهندسی نرم افزار خوندم توی کار خودم هم کاملا مسلطم و زبانهای زیادی رو کار کردم.

میخوام بیام وارد الکترونیک و طراحی و ساخت مدار بشم.

برای شروع یکی از دوستان گفت از این کیت های آموزشی بگیرم و گرفتم و چند تا قطعه رو سر هم کردم و حالا یه کاری هم کرد....

هدف من این نیست که بدونم یه مدار از چه قطعاتی و چه تعدادی تشکیل شده.

من میخوام جوری یاد بگیرم که خودم بتونم یک مدار طراحی کنم که کاملا ساخت خودم باشه ولی هر چی میگردم که بفهمم از کجا باید شروع کنم کمتر راهی پیدا می کنم!

مثلا برای شروع برنامه نویسی یک زبان خاص شما مثلا دستور if رو یاد میگیری که چه جور کار میکنه بعد مثلا یه حلقه for و ... و بعد بسته به برنامه ای که بعدها میخوای بنویسی این توابعو کنار هم میزاری و برنامت شکل میگیره....

دنبال همچین روندی توی آموزش الکترونیکم ولی هر جا میگردم اومده یه برده ساخته شده رو گذاشته گفته این و اون و آهن داره به این تعداد. در واقع یه مدار ساخته شده رو فقط تفسیر میکنه ولی نمیگه چرا اینجا ترانزیستور مثلا گذاشته یا چرا فلان قطعه کار شده...

ضمنا مدار الکتریکی و الکترونیکی هم دانشگاه با نمره خوب پاس کردم و از لحاظ محاسبات تعوری مشکل ندارم بیشتر لنگ کار عملی هستم!!!!

کسی هست منو راهنمایی کنه...

ممنون میشم[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه
[TABLE]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][TABLE]

[TR]

[TD=class: post-text]با سلام و خسته نباشید.

من مهندسی نرم افزار خوندم توی کار خودم هم کاملا مسلطم و زبانهای زیادی رو کار کردم.

میخوام بیام وارد الکترونیک و طراحی و ساخت مدار بشم.

برای شروع یکی از دوستان گفت از این کیت های آموزشی بگیرم و گرفتم و چند تا قطعه رو سر هم کردم و حالا یه کاری هم کرد....

هدف من این نیست که بدونم یه مدار از چه قطعاتی و چه تعدادی تشکیل شده.

من میخوام جوری یاد بگیرم که خودم بتونم یک مدار طراحی کنم که کاملا ساخت خودم باشه ولی هر چی میگردم که بفهمم از کجا باید شروع کنم کمتر راهی پیدا می کنم!

مثلا برای شروع برنامه نویسی یک زبان خاص شما مثلا دستور if رو یاد میگیری که چه جور کار میکنه بعد مثلا یه حلقه for و ... و بعد بسته به برنامه ای که بعدها میخوای بنویسی این توابعو کنار هم میزاری و برنامت شکل میگیره....

دنبال همچین روندی توی آموزش الکترونیکم ولی هر جا میگردم اومده یه برده ساخته شده رو گذاشته گفته این و اون و آهن داره به این تعداد. در واقع یه مدار ساخته شده رو فقط تفسیر میکنه ولی نمیگه چرا اینجا ترانزیستور مثلا گذاشته یا چرا فلان قطعه کار شده...

ضمنا مدار الکتریکی و الکترونیکی هم دانشگاه با نمره خوب پاس کردم و از لحاظ محاسبات تعوری مشکل ندارم بیشتر لنگ کار عملی هستم!!!!

کسی هست منو راهنمایی کنه...

ممنون میشم[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

دوستان عزيز اين همه مشاهده مطلب شده ولي چرا كسي جواب نداده؟

منتظرم.....

سلام دوست عزیز

خب برنامه نویسی خیلی متفاوت هست، اونجا دقیقا با چیزهایی سرکار دارین که عملکرد مشخصی دارن، ولی توی طراحی مدار خیلی از قطعات عمکردشون خطی هم نیست، بستگی به به ولتاژها و قطعاتی که قبل و بعدشون قرار می گیره، می تونه روی نوع عمکلکردشون تاثیر بذاره.

مثلا استاد مدار مخابراتی مون می گفت توی تجربه های اولیه خودشون، بهشون گفته بودن که مثلا فلان مدار (یادم نیست چه مداری، یه چی شبیه اسیلاتور) اگه جواب نداد، یه خازن کوچیک رو توی جاهای مختلف مدار امتحان کن، هر جا جواب داد همونجا نگهش دار.

محاسبات تئوری فقط کافی نیست، دیدش باید وجود داشته باشه، که مثلا با نگاه به مدار علمکرد قطعات مختلف رو بتونه متوجه بشه. تجربه های عملی هم خب نیاز هست، یعنی همون مدارهای تئوری هم توی عمل دیده باشین چطور کار می کنن. بعد از این می رسه به طراحی، بعضی از اساتید الکترونیک شاید تئوری شون خیلی خوب باشه، ولی توی آزمایشگاه نمی تونن کار کنن.

نمی دونم من خودم دوست نداشتم دنبالش نرفتم، ولی خب به نظرم سخته.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز :icon_gol:

دقیقا منظورت رو متوجه شدم چون خودم مدت ها به همین فکر میکردم.

ببین طراحی مدار چیزی نیست که یکی بیاد بگه بلدم و یکی دیگه بگه بلد نیستم. در واقع تو دنیای امروزه که همه چی دیجیتال شده اصلا نیازی نیست شما بری طراحی مدار یاد بگیری. شما طبق خواسته های مدارت یه آیسی نیاز داری که وقتی دیتاشیت اون آیسی رو میخونی خودش مدار و قطعات جانبی و نحوه اتصال رو هم گفته. اگه بخوایم واقع بینانه نگاه کنیم مطمئن باش خیلی از اساتید دانشگاهای خوب ایران تو گروه الکترونیک هم نمیتونن خیلی وقتا یه مدار نسبتا ساده یا متوسط طراحی کنن.

اگه وارد بحث آنالوگ هم بشی که دیگه هیی. چون واقعا طراحیا به علم خیلی بالایی نیاز داره که هر کسی حتی خیلی از کساییکه دکترا میگیرن نمیتونن به راحتی مدار طراحی کنن.

اما تو حوزه دیجیتال جدا از مداری که شماتیک بهت نشون میده شما به یکمی تجربه هم نیاز داری. بعضی جاها باید یه خازن قرار بدی، بعضی جاها مقاوت و یا دیود یا هر المان دیگه ای. شما باید به اندازه ای تجربه داشته باشی که بتونی این قطعات اضافی رو تو جای خودشون تو مدار قرار بدی با اندازه های مناسب. این کارم بیشتر برای محافظت و قابلیت اطمینان و اینا هستش.

خلاصه اینکه تا وقتی وظیفه طراحی بهت ندن و روی یک مدار خاص تمرکز نکنی به نظرم چیزی نمیتونی یاد بگیری 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

لینک به دیدگاه

فدایی داری عباس جان.

فقط پیرو این جمله که گفتی:

شما طبق خواسته های مدارت یه آیسی نیاز داری که وقتی دیتاشیت اون آیسی رو میخونی خودش مدار و قطعات جانبی و نحوه اتصال رو هم گفته.

گفتی طبق خواسته های مدارت آی سی انتخاب میکنی.درست؟ خب پس اول باید بدونم چه مداری نیاز دارم.درسته؟ خلاصه ترین راه برای اینکه بتونم تشحیص بدم چه مداری کار منو راه میندازه که بعد بتونم آی سیشو انتخاب کنم چیه؟ خواهشا منبع مطالعاتی و کلید واژه بدید بهم....

بازم از دوستانی که لطف کردن و از سوال من تشکر کردن قدردانی میکنم....خوبه حالا سوال پرسیدم اینقد تشکر کردید:icon_redface: اگه جواب دوستانو داده بودم تشکر باران میشدم احتمالا...

منتظر پاسخ دوستای گلم هستم...

لینک به دیدگاه
فدایی داری عباس جان.

گفتی طبق خواسته های مدارت آی سی انتخاب میکنی.درست؟ خب پس اول باید بدونم چه مداری نیاز دارم.درسته؟ خلاصه ترین راه برای اینکه بتونم تشحیص بدم چه مداری کار منو راه میندازه که بعد بتونم آی سیشو انتخاب کنم چیه؟ خواهشا منبع مطالعاتی و کلید واژه بدید بهم....

بازم از دوستانی که لطف کردن و از سوال من تشکر کردن قدردانی میکنم....خوبه حالا سوال پرسیدم اینقد تشکر کردید:icon_redface: اگه جواب دوستانو داده بودم تشکر باران میشدم احتمالا...

قاسم جان

اقا باید ببینی که از یک مدار چه توقعی داری یک زمانی میخوای که 4تا ال ای دی روشن کنی که با دوتا ترانزیستور و خازن و مقاومت میتونی

ولی یک زمانی میخوای یک برد گیرنده دیجیتال یا یک بردی طراحی کنی که یک دستگاه رو کنترل کنه خوب اونوقت باید بگردی دنبال یک ای سی که طراحی شده برای اون مدار وقتی اون ای سی رو پیدا کردی باید دنبال دیتاشیت اون ایسی هم بگردی وقتی اون اطلاعات رو به دست اوردی میتونی یک مدار طراحی کنی که اون هم از طریق نرم افزار هست که برات چاپ میکنه روی برد

در کل نظر من اینه که بدونی چی میخوای بعد دنبال بقیه مطالب بگردی

لینک به دیدگاه
فدایی داری عباس جان.

بازم سلام آقا قاسم گل :icon_gol:

همونطور که مدیرمون، آقا مجید گفتن باید اول ببینی میخوای چی طراحی کنی. بزار دو تا حالتو بررسی کنیم.

تو حالت اول میخوایم یه مدار تغذیه برای یه برد دلخواه طراحی کنیم که به ورودی 3 ولت نیاز داره. ولی ما یه آداپتور 9 ولت داریم. اینجا مشخصه هدف ما طراحی یه آداپتور برای تبدیل ولتاژ 9 به 3 هستش. اولین گام پیدا کردن آیسی رگولاتور مناسب برای این کار هست. با یکمی سرچ تو گوگل متوجه میشیم که آیسی LM2576-3.3 که خروجی 3.3 ولت داره برای کار ما مناسبه. خب حالا میریم دیتاشیتش رو میگیریم که ببینیم چطور باید طراحی رو انجام بدیم. من دیتاشیت این آیسی رو گرفتم و تو صفحه آخرش این مدارو خودش برام کشیده:

Capture_546a4.jpg

به همین راحتی مدار رگولاتور طراحی شد !!

برای طراحی این رگولاتور بدون استفاده از آیسی، یعنی تو حالت کاملا آنالوگ، پدر آدم در میاد و آخرشم خیلی خطای بالایی خواهد داشت !

حالا برای حالت دوم ما میخوایم یه فرآیند بسیار پیچیده رو کنترل کنیم. مثلا یه کوره داریم برای لحیم کاری مادربورد که تو کارخونه های شرکت ایسوس کار میکنه. این کوره باید چند عامل رو تشخیص بده:

1- نوع برد داخل کوره

2- تعداد برد داخل کوره

3- دمای کوره در هر لحظه

4- باز یا بسته بودن در کوره

5- تشخیص سوختگی یا Overburn قطعات روی برد

و چند تا کار دیگه ...

اینجا تشخیص یکمی سخته که باید چیکار کرد و مدارو چجوری طراحی کرد. تو این حالت قبل از طراحی مدار یه مرحله ای هست به اسم R & D

یا همون Research and design

تو این مرحله شما میاید با یه تیم متخصص میشینید و انواع حالت های ممکن برای طراحی رو مشخص میکنید و بعد از انتخاب بهترین حالت میاید وارد مرحله طراحی برد میشید.

مثلا برای دستورات بالا میشه از Armیا FPGA یا PLC یا حتی CPU استفاده کرد.

سعی کردم خلاصه گفته باشم که متوجه بشی.

نتیجه اخلاقی: نوع و نحوه طراحی شما کاملا بستگی به هدفتون از طراحی داره :a030:

لینک به دیدگاه

بازم تشکر عباس جان....

ببحشید دیگه دارم زیاد سوال میپرسما...شرمندم..:icon_redface:

از سرجمع جوابای دوستان به این نتیجه رسیدم که من باید اول بیام تعدادی مدارو ببینم....روشون تفکر کنم! کارایی شون رو ببینم تا تجربم زیاد بشه و اگه جایی نیاز داشتم کار خاصی انجام بدم یادم بیفته که اون فلان مدار میتونه برام این کارو بکنه.درسته؟ تو نت سرچ کردم نمونه مدارات کوچک و جمع جور زیاد دیدم...

اما یه سوال دیگه...ببینید مثلا شما یه مدار پیچیده مثل مدار یه ماشین لباسشویی رو در نظر بگیرید(الیته از نظر من شاید پیچیده باشه!!).

washingmap4.jpg

خب....مثلا من میخوام یه سنسور دود(مثاله!) به ماشین اضاف کنم که توی یه تایم خاص این سنسور یه سری اطلاعات رو از میزان دود محیط بگیره و به مدار بده تا روی داده ها تصمیم گیری بشه... سوالم اینجاست که مثلا باید بیام یه مدار جدا برای سنسور دود پیدا کنم بعد یه جور اون مدارو اضافه کنم به این مدار؟ یا میشه فقط سنسوره به همین برد وصل بشه و خود آی سی اصلیمون کاراشو بکنه؟

و اما سوال آخر..:a030:

دنبال یه مدار الکتریکی هستم که فرض کنید 3 تا سنسور(مثلا دود و نور و حرارت) داریم که مثلا یه تایمر داشته باشیم که توی سومین دقیقه از روشن شدن ماشین بیاد اطلاعاتو از سنسورا بگیره بعد بر اساس اطلاعات هر سنسور به فرض سنسور درجه حرارت اگه مثلا دمای بالای 30 درجه رو نشون داد یه موتور الکتریکی رو روشن کنه... این قابلیت که مثل ماشین لباسشویی در هر چند دقیقه بر اساس اطلاعاتی که از حسگرها میگیره کاری انجام میشه رو توی مثلا چند ساعت برای تمام حسگرها مرتب داریم.... راهکارتون چیه؟ هر کدام از این مدارا رو جدا جدا بررسی کنم؟ یا مثلا میشه همشو یه جا روی یه مدار پیاده کرد...و کلا شما چه مداراتی رو برای این کار مناسب میبینید...

خودم خستم شد از بس سوال پرسیدم...:icon_pf (34): ببحشید

شرمنده اخلاق دوستای گلی که با سعه صدر جواب این داداش ناشیشون توی مدارات الکتریکی رو میدن....:icon_gol:

منتظرم...

لینک به دیدگاه

در مورد سنسور چند حالت وجود داره که من یکیش رو عرض میکنم. اونم اینکه مدار ما با یک میکرو کنترلر AVR داره کار میکنه. به این ترتیب برای اضافه کردن سنسور دود یکی از راه ها اینه که شما بیای یه سنسور دود رو به یه رله بدی و خروجی رله رو هم به پایه وقفه میکرو. (آخر همین پست طرز کار این سنسورو میگم). وقتی مقدار دود محیط از حد مجاز بیشتر شه ولتاژ رله از یه حدی بیشتر میشه و وصل میشه. خود همون ولتاژم میتونی با رگولاتور طوری تنظیم کنی که مقدار دود مجاز همونی بشه که مد نظرته. به این ترتیب پایه وقفه میکرو فعال میشه و میکرو میاد یه سری دستورالعمل دلخواه رو اجرا میکنه. مثلا یه ال ای دی روشن میکنه و برمیگرده بازم سر کار قبلیش

البته من بدون فکر کردن اینو نوشتم شاید راه های بهتری هم باشه :a030:

در جواب سوال دومتونم باید بگم که این مدار رو میشه خیلی ساده با یه میکرو ضعیف پیاده کرد. شما timer/counter میکرو رو فعال میکنید تا زمان مورد نظرتون (مثلا 3 دقیقه) رو بشماره و بعد از تموم شدن شمارش میاد وقفه رو فعال میکنه. تنظیمات شما باید طوری باشه که میکرو بعد از پایان هر شمارش دوباره بلافاصله از صفر شمارشو شروع کنه. با فعال شدن وقفه میکرو میاد مقادیر هر سه سنسور رو میخونه و طبق مقادیر تصمیم گیری میکنه. به همین سادگی :w16:

طرز کار سنسور: احتمالا خودتون میدونید دیگه. سنسورها معمولا خروجی شون آنالوگه. یعنی یه ولتاژ متغیر بین صفر تا Vcc تولید میکنن. برای استفاده از مقدار سنسور باید ابتدا با ADC اونو تبدیل کرد و مقدارش رو که معمولا بین 0 تا 255 هست رو خوند.

لینک به دیدگاه

ممنون از همه دوستای گلی که جواب دادن...فعلا دارم روی کلید واژه هایی که دادید اطلاعات جمع میکنم...

اطلاعات خوبی هم بدست آوردم...

اگه باز سوالی داشتم میپرسم.

دم همه شما گرم...

:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

یا علی

لینک به دیدگاه
با سلام چجوری باید L298 رو تو نرم افزار بسکام تعریف کرد برای راه اندازی موتور؟؟؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین

خیلی مبتدی هستم لطفا راهنمایی کنید:sigh:

سلام علی جان :icon_gol:

بفرمایید:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

سوالی بود در خدمتم :icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام به دوستان.

با یه سوال دیگه اومدم.

من Proteus 7 رو دانلود کردم برای شبیه سازی مدار. توی قسمت pick package متاسفانه ATmega32 نیست!!! هرچی هم سرچ کردم تو آموزشا چیزی دست گیرم نشد.کلا توی جستجو mega یا atmega هیچی نشون نمیده! اسم این ic چیز دیگه ای هست توی این ورژنه proteus؟؟؟

لطفا جواب بدید....

ممنون

لینک به دیدگاه
سلام به دوستان.

با یه سوال دیگه اومدم.

من Proteus 7 رو دانلود کردم برای شبیه سازی مدار. توی قسمت pick package متاسفانه ATmega32 نیست!!! هرچی هم سرچ کردم تو آموزشا چیزی دست گیرم نشد.کلا توی جستجو mega یا atmega هیچی نشون نمیده! اسم این ic چیز دیگه ای هست توی این ورژنه proteus؟؟؟

لطفا جواب بدید....

ممنون

تا فردا شب فرصت بدید تست میکنم خبر میدم :a030:

لینک به دیدگاه

آقا ممنون ظاهرا مشکل حل شد!

توی پوشه نصب یه فایل: Aress 7 بود که من توی اون atmega رو نداشتم.یه فایل دیگه هم هست به نام: ISIS 7 که اونجا atmega هست!!!!

الله اکبر!!!!:icon_redface:

حالا تفاوت این دوتا چیه خدا داند...

ممنون دوستان

لینک به دیدگاه

سلام به همه...

یه سوال دیگه:ws3:

یه مانیتور کوچیک مثلا در ابعاد 3*20 cm یا توی همین حدودا که فقط بخوام باهاش جمله و متن فارسی رو به کاربر نشون بده و کاربر با کلیدای تعبیه شده جوابشو بده چی سراغ دارید دوستان؟

متن ثابته و حرکت نداره فقط فارسی نویسیش خیلی ضایع نباشه:w16: راستی کار کردنم باهاش زیاد سخت نباشه...

منتظر جواب هستم...:a030:

لینک به دیدگاه

دوستان جستجوهایی که توی نت داشتم چند تا مانیتور 4 و 5 اینچ دیدم ولی مشکل اصلی اکثرشون نداشتن هدر فارسی هست.با توجه به اینکه قیمت مانیتور نسبت به قطعات دیگه بالاتره میخوام هم مانیتور خوبی باشه هم حتما هدر فارسیش موجود باشه که نخواد بشینم هدر درست کنم! اگه کسی تجربشو داره بگه چیکار کنم....ممنون

کماکان منتظرم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام به همه

تو بحث ,,,,,,,,,,,,AVR ,,,,,,,,,,,

یکی یه توضیح مفصل در مورد duty sycle بده ممنون میشم .........

سلام توی این قسمتها یک نگاهی بندازید ببینید چیزی به دردتون میخوره

[h=3]

[/h]

[h=3]آموزش گام به گام برنامه نویسی میکروکنترلرهای avr به زبان[/h]

[h=3]

[/h]

[h=3]

[/h]

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...