رفتن به مطلب

آیا میدانید؟


ارسال های توصیه شده

سلام...

 

 

احساس کردم چای همچین تاپیکی خالیه

 

هدف از زدن این تاپیک این بود که نکات ریزی که مربوط به برق میشه و یا مطالب جالب برقی رو اینجا بزاریم تا دوستان استفاده کنن...

 

مطالب عمومی ای که باعث کسب مختصر اطلاعاتی در مورد برق و هر چیز مربوط به برق میشه کسب کرد...

 

هر نکته یا مطلب جالبی که مربوط به هر چیز برق میشه رو میتونیم اینجا بزاریم.....از دوستان هم میخوام که در مورد رشته های خخودشون (شاخه های مختلف برق) اطلاعات و نکاتی رو که بلدن به اشتراک بزارن تا استفاده کنیم

 

با تشکر از همه دوستان:icon_gol:

لینک به دیدگاه

در پست های فشار قوی بدیل استفاده از تجهیزات مختلف نیاز به استفاده از 3 نوع ولتاژمختلف است

1- ولتاژ110ولت dcجهت موتورز تجهیزات فشار قوی پست مثل موتور بریکر

ولتاز 48 ولت dcجهت اتاق plc

3- ولتاژ 24 ولت جهت رله های مورد استفاده

تمامی این ولتاژ ها توسط ups پشتیبانی شده

لینک به دیدگاه

منظور از ديماند مقدار قدرتی است که از اداره برق خریداری شده است و تجهیزات نصب شده حداکثر این مقدار توان الکتریکی را می توانند به مصرف کننده ارایه دهند(منظور سیستم انتقال و ترانسفور ماتور کاهنده ای است که مشترک از آن استفاده می کند)

مصرف کننده می تواند در مقاطعی (به مدت یک سال ) از مقدار دیماند خود به صورت قرار دادی کاهش دهد(بدون اینکه تجهیزات تغییری کنند) یعنی بهعنوان مثال اگر دیماند خریداری شدهاز شرکت برق 3 مگاوات باشد می تواند مقدار انرا بصورت قرار دادی کاهش دهد مثلا به یک مگاوات برای مدت یک سال .

این همان قدرت قرار دادی است .

این عمل برای مواقعی است که مصرف کننده مطمن است در طول یک سال از حداکثر قدرت (دیماند )استفاده نخواهد کرد و برای کاهش هزینه ثابت دیماند ، انرا بصورت قرار دادی کاهش می دهد

لینک به دیدگاه

فاز متر فشار قوی چیست؟

 

 

این دستگاه جهت تست ولتاژ در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد که با نزدیک شدن به شبکه برقدار وجود ولتاژ را به صورت سیگنال نوری و صوتی در سطح ولتاژ فشار متوسط (6 تا 33 کیلو ولت) و فشار قوی (66 تا 230 کیلو ولت) مشخص میکنه

لینک به دیدگاه

آیا میدانید

 

برق تلفن از نوع مستقیم بوده اما برق شهر از نوع متناوب است. برق شهر 220 ولت و در مصارف خانگی 15 تا 25 آمپر می باشد. اما برق تلفن بستگی به منطقه مورد استفاده بین 45 تا 65 ولت بوده و

 

جریان بسیار کمی دارد. در نتیجه نه آدم را می گیرد و نه لامپی را روشن می کند. ولتاژ تلفن در حال تابت حدود 45 تا 65 ولت مستقیم است، اما وقتی تلفن زنگ می زند، یک ولتاژ متناوب قوی در حدود 100 ولت با فرکانس 25 هرتز (یعنی جریانی که در هر ثانیه 25 بار قطع و وصل می شود) به آن می رسد که زنگ تلفن را به صدا در می آورد. زمانی که که گوشی را بر می دارید، ولتاژ متناوب قطع و ولتاژ مستقیم تلفن به حدود 12 ولت تنزل می یابد. این ولتاژ مدار داخل تلفن را به کار انداخته، باعث می شود مکالمه از طریق گوشی و دهنی برقرار شود. حال اگر در حین مکالمه، در محل دیگر شخص دومی گوشی را بردارد، ولتاژ از این هم کمتر شده و صدا ضعیف تر خواهد شد.

لینک به دیدگاه

آیا میدانید

 

در مورد گوی رنگی هم که به ان warning ball میگویند، معمولآ رنگش قرمز یا نارنجی است و جنس آن از آلومینیوم یا پلاستیک مقاوم است و قطر آن در حدود 80 سانتیمتر می باشد و بیشتر در محل تقاطع خطوط انتقال و فوق توزیع یا جاده ها نصب می شود. چون مسیر حرکت بالگرد از روی جاده هاست و چون سیم به صورت مستقیم روبروی خلبان قرار می گیرد، خلبان گاهی اوقات سیم رو نمی تواند ببیند، لذا از گوی هشدار دهنده استفاد می شود.

لینک به دیدگاه

تفاوت آذرخش با تندر:

آذرخش: به تخليه الكتريسيته بين ابر و زمين می‌گويند و از آن تحت عنوان «صاعقه» يا «Lightning» و يا «رعد و برق» نيز ياد می‌شود.

تندر (Thunder): به تخليه الكتريسيته «بين دو ابر» و يا در حالت خاص به تخليه الكتريسيته «درون يك ابر بسيار بزرگ» می‌گويند.

لینک به دیدگاه

ولتاژ آذرخش معمـولاً بين ۱۰ تا ۲۰ ميليون ولت در نوسان است و بعضاً تا ۱۰۰ ميليون ولت هم افزايش پيدا می‌كند. بزرگی ايـن رقـم را وقتی بهتر درك می‌كنيد كه آن را با برق شهر (۲۲۰ ولت) مقايسه كنيد. به عبارت ديگـر ولتـاژ آذرخـش آنقدر زيـاد است كه می‌تواند بر مقاومت بسيار زياد «هوا» در برابر عبور جريان برق، غلبه كـرده و از آن بگذرد.

شدت جريان الكتريكي در رعد و برق ممكن است بين ۱۰،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ آمپر باشد. این جریان معمولا در حدود ۱۰،۰۰۰ آمپر است اما در برخی موارد شدت جریانی معادل ۲۰۰،۰۰۰ آمپر نیز به ثبت رسیده‌است.

جريان الكتريكي شديد ميزان حرارت هوا را در كانالي كه برق از آن عبور ميكند براي مدت يك ميلي ثانيه به بیش از ۳۰،۰۰۰ درجه سانتيگراد میرساند. هوايي كه به طور ناگهاني اين ميزان گرم ميشود به سرعت منبسط شده و ضربه اي به هواي اطراف ميزند و امواجي را با فشار بين ۱۰ تا ۳۰ اتمسفر به وجود می آورد. این امواج هستند که صدای رعد را تولید میکنند. همچنین صاعقه در برخورد با زمین حرارتی معادل با ۲۰،۰۰۰ درجه سانتی گراد تولید می‌کند.

لینک به دیدگاه

برق زمینی (ولتاژ گام): برق زمينی يا «ولتاژ گام» يكي ديگر از عواقب خطرناك آذرخش است . برق زمينی جريانی است كه پس از وقوع آذرخش برای لحظاتی در زمين باقی می‌ماند تا جذب زمين شده يا تبـديل بـه گرما شود. ولتاژ گام در زمين حركت می‌كند اما مسير حركت مشخصی ندارد . معمولاً قسمت عمده بـرق زمينـی در اعماق فرومی‌رود اما اگر سطح زمين مرطوب یا داراي بستر سنگي يا پوشيده از خاك مناسب و يا علفزار باشد، ترجيح می‌دهد كه روی سطح زمين و در جهات مختلف حركت‌كند. اين پديده را ولتاژ گام می‌نامنـد زيـرا بـا وارد كـردن برق از راه گامهای شخص (پاهای او) ، باعث برق گرفتگی او می‌شود. ولتاژ گام تا شـعاع چنـدين متـر در اطـراف محل اصابت آذرخش پراكنده شده و اشخاصی كه در مسير حركت قرار گرفته‌باشند را دچار برق گرفتگی مـي‌كنـد. اينكه ولتاژ گام دقيقاً چقدر برد دارد قابل محاسبه نيست و به ميزان رسانايی خاك آن محل بستگی دارد ولی به ندرت ديده‌شده برق زمينی بيشتر از ۱۰۰ متر در سطح زمـين پـيش بـرود. ولتـاژ گـام مخـتص آذرخش نيست و در حوادث صنعت برق مانند افتادن كابل‌های فشار قوی برق بر روي زمين نيـز ايجـاد مـی‌شـود. البته به طور حتم ولتاژ گام ناشی از آذرخش، بسيار قوی‌تر است.

لینک به دیدگاه

اولین کنترل تلویزیون در سال ۱۹۵۰ توسط شرکت

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
طراحی شد که البته با یک سیم به تلویزیون وصل میشد اما خب از هیچی بهتر بود . . اسم این کنترل تلویزیون Lazy Bones بود . اولین کنترل تلویزیون بدون سیم در سال ۱۹۵۵ توسط آقای
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
به فارسی “یوجین پلی” طراحی شد. این کنترل اسمش Flashmatic بود و در واقع به نوعی اشعه نور رو روی تلویزیون پرتاب می کرد . عیب این کنترل این بود که اولا گیرنده موجود روی تلویزیون فادر به تشخیص نور کنترل از دیگر نورها نبود و عیب دیگه اینکه کاربر کنترل باید حتما اشعه نور رو درست روی گیرنده فتو الکتریک می انداخت . در کل ۴ عدد گیرنده روی تلویزیون نصب میشد که ۲ تای بالایی برای تعوض کانال و ۲ تای پایینی برای قطع صدا یا میوت و خاموش و روشن کردن تلویزیون به کار می رفت . در سال ۱۹۵۶ آقای رابرت آدلر کنترل دیگری به نام Zenith Space Command ساخت که بر اساس امواج مافوق صوت کار می کرد . ۴ دکمه روی اون بود که شامل بالا پایین کردن کانال ها ، کم و زیاد کردن صدا و دکمه Mute و دکمه خاموش روشن بود .

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

اساس كار كنتور چيست ؟

كنتور ها بر اساس نيروي الكترومغناطيس عمل مي كنند . مي دانيم كه اگر از يك سيم پيچ جريان برق بگذرد در اطراف آن يك ميدان مغناطيسس ايجاد مي شود كه شدت و جهت اين ميدان به جريان عبوري از سيم پيچ بستگي دارد. در كنتور هاي تكفاز دو دسته سيم پيچ وجود دارد كه يكي از آنها داراي تعداد دور كم و قطر بيشتر نسبت به ديگري است. سيم پيچ ضخيمتر با دور كمتر را سيم پيچ جريان و ديگري را سيم پيچ ولتاژ مي نامند.

لینک به دیدگاه

انواع كنتور كدامند ؟

براي مصارف خانگي دو نوع كنتور تكفاز و سه فاز بطور عام وجود دارند كه در دسته بندي كنتورها به نوع اكتيو معروفند . اما در مصارف صنعتي مي توان به كنتورهاي راكتيو و كنتورهاي دو تعرفه اشاره كرد

لینک به دیدگاه

كنتور هاي پيشرفته چگونه كار مي كنند ؟

در كشورهاي برخوردار از تكنولوژي ديگر كنتور نويسي به مفهوم رايج آن در ايران منسوخ شده است . در اين كشورها كه پول الكترونيكي بسيار رايج است از كنتورهاي هوشمند كه در بازه هاي زماني خاص ميزان مصرف را مشخص كرده و به ادارات برق گزارش مي دهند استفاده مي شود . اين كنتورها ميزان مصرف را از طريق همان خطوط برقي كه آنرا مي رسانند به توزيع كننده اطلاع مي دهند و شركتهاي فروشنده برق نيز بطور خودكار از حساب مصرف كننده برداشت مي كنند . در صورت موجود نبودن حساب و پس از اخطارهاي كتبي از طريق فرمان از راه خطوط برق بصورت خودكار كنتور برق مشترك را قطع مي كند و مشترك پس از پرداخت هزينه مي تواند از خدمات شركت فروشنده استفاده كند .

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

تجهيزات بي‌برق در مجاورت تجهيزات برقدار تشكيل يك خازن مي‌دند. بدين شكل كه تجهيزات بي‌برق يكي از جوشن‌هاي خازن، تجهيزات برقدار جوشن ديگر و هوا، عايق بين دو جوشن محسوب مي‌گردد كه مجموعاً تشكيل خازن مي‌دهند، لذا روي تجهيزات بي‌برق بار الكتريكي جمع گرديده و اگر انسان با آن تماس پيدا كند بارهاي الكتريكي از طريق بدن فرد به زمين منتقل مي‌گردد.

 

اين يعني عبور جريان از بدن انسان كه مي‌تواند با توجه به سطح ولتاژ و فاصله تجهيزات بسيار خطرناك باشد. لذا قبل از تماس افراد با تجهيزات بي‌برق، حتماً بايد اين تجهيزات مطابق دستورالعمل مربوطه زمين گردد.

لینک به دیدگاه

آیا میدانید 75 نفر ارکسترا میتوانند قدرت لازم برای روشن کردن 1 لامپ کوچک را بوجود بیاورند (با صدا)

آیا میدانید این در حالی که باید 2 میلیون ادم حرف بزنند تا بتونند یک لامپ 50 واتی رو روشن کنند

آیا میدانید فرمول بالا برابر است با : قدرت مساوی است با شدت * محیط کره

لینک به دیدگاه

آیا میدانید هنگام رعد و برق این جریان در ولتاژ 10 میلیون ولت توان گرمایی در حدود 100 میلیارد وات دارد

آیا میدانید چنین توانی حتی در یك ده هزارم ثانیه میتواند گرمایی در حدود 10 میلیون ژول ایجاد كند

آیا میدانید این تغییر ناگهانی دما از حدود 300 كلوین به 300 هزار كلوین حجم هوا را 100 برابر میكند

آیا میدانید هنگام رعد و برق دمای ان را به بیش از 2000 درجه میرساند

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

دمپر یا میراکننده وزنه های چدنی هستند که در ابتدا و انتهای دکل های خطوط برق و معمولا پس از مقره ها نصب می شوند و توسط یک کابل انعطاف‌پذیر، ‌وزنه ها بهم دیگر متصل هستند و یک بست نیز وسط آن را به سیم اصلی(فاز یا گارد) وصل می‌کند . با وزش باد و یا تخلیه برف و یخ،‌ ارتعاشات عرضی در هادی به وجود می‌آید که این ارتعاشات سعی دارند در محل اتصال به میراکننده، آن را نیز به همراه سیم به نوسان درآورند، اما وزنه‌های طرفین میراکننده که کابل انعطاف‌پذیر، آنها را به هم وصل کرده، این انرژی ارتعاشی را جذب و با تاخیر عمل کرده و هنگام عکس شدن جهت نوسان سیم، انرژی جذب شده را رها می‌کنند. وزنه‌های میراکننده انواع مختلفی دارند و درچند شکل مختلف ساخته می شوند اما در کل فرقی از لحاظ ساختارباهم ندارند. نقش دمپر کاهش اثر آﺋولینگ است که در فاصله یک متری از کفشک زنجیره مقره روی سیم نصب می گردد. حال اگر این جزء کوچک وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد اثرات و صدمات بزرگی را بجای می گذارد

لینک به دیدگاه

برق از کجا می آید؟

برق در نیرو گاه ها توسط توربین های بزرگی که به وسیله بخار به راه می افتد و یک ژنراتور بزرگ را به راه می اندازد تولید می شود . هر نیرو گاه چند تا از این ژنراتور ها دارد که هر کدام از انها می تواند در حدود 100رشته کابل سه فاز یا بیشتر را تولید کند .

 

ژنراتور چیست ؟

ژنراتور ها یا مولد ها . آن دسته از ماشین های الکتریکی که انرژی مکانیکی را دریافت نموده و به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند را دینام یا ژنراتور و یا مولد می گویند .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...