رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان

پروژه­ ی آماده ­ای که واستون گذاشتم مربوط به پروژه­ ی درس پردازش تصویر هستش که با کمک جناب مدیر، آقا Imaaan کاملش کردم. که کارش تشخیص سرطان کبد هست.

البته این مقاله دو قسمتی بود، قسمت اول سگمنت کردن کبد و قسمت دوم تشخیص تومور. که قسمت اولش رو بنده انجام ندادم.

اول روی تصویر یه سری بهبود انجام میدیم :

1. استفاده از Linear contrast stretching برای افزایش تفاوت بین بافت کبد و تومور.
  2. جمع تصویر با خودش. بعد از تقویت کنتراست تصویر، سطوح روشنایی بافت کبد بیشتر و بین 140 تا 160 هست، که بعد از جمع تصویر با خودش بیشتر بافت­های کبد به شکل سفید در میآن. بافت­های سرطانی هم تیره­ تر از بافت­های سالم ظاهر میشن.
  3. حذف نویز با استفاده از فیلتر گائوشین.

این تصویر مربوط به بعد از حذف نویز با فیلتر گائوشین هست( قسمتی که تومور دارد تیره تر از بافت کبد می باشد.)

i424utch9gnycnpywc9j.jpg

مرحله بعدی تبدیل تصویر خاکستری، به تصویر باینری هست که استفاده از الگوریتم IsoData انجام شده که توضیحات مربوط به کد و نحوه انجام کار تو بخش http://www.noandishaan.com/forums/thread130027.html به صورت مفصل گفته شده. این تصویرم مربوط به خروجی این الگوریتم هستش.

uem8d26s726sa0c6471o.jpg

مرحله ­ی بعدی حذف تومورهایی هست که به اشتباه به عنوان تومور تشخیص داده شده­اند. که تو این قسمت هم دو راه پیشنهاد داده شده که من یکی از روش­ها رو استفاده کردم، که به این صورت هست:

این کار را برای هر کدام از تومورها تکرار کنید:

1.یک تومور را انتخاب کرده، با استفاد از دستور BwLabel ، مساحت آن را محاسبه و یک دایره هم مساحت با تومور انتخاب شده ایجاد کنید. که یه سری توضیحات تکمیلی هم درمورد رسم دایره تو این بخش http://www.noandishaan.com/forums/thread130021.html هست

2. دایره را آنقدر روی تومور حرکت دهید تا بیشترین اشتراک بدست آید.

3. اگر Circularity که طبق رابطه­ ی زیر بدست می­آد بیشتر از 85% باشد، تومور به درستی تشخیص داده شده است.

Circularity= area of intersection between blob and circle/ area of formed circle

خط 79 تا 87 اشتراک بین تومورو دایره رو حساب میکنه و خط 88 بیشترین اشتراک رو محاسبه کرده و خط بعدی نسبت مربوطه رو.

خروجی مرحله آخر

ukaf7pzdsyuv9ouktn.jpg

یک توضیح در رابطه با خوندن و نمایش تصویر سه بعدی سی تی اسکن با پسوند mha بدم که کار خوندن رو تابع mha_read_volume انجام میده و تابع slicer برای نمایش تصاویر سه بعدی هست که من توابع رو هم ضمیمه ی پروژه کردم اما چند تا تابع دیگه هم میتونه برای نمایش تصاویر با پسوند mha و پزشکی استفاده بشه که در اینجا گذاشته شده.

لینک پروژه بعلاوه تصاویر و توابع مربوط به خواندن و نمایش تصاویر سه بعدی:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

امیدوارم به کارتون بیاد و بازم از آقای انصاری ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام زهرا جون،

خیلی خیلی ممنونم.

خسته نباشید، واقعا زحمت کشیدید:icon_gol:

از آقای انصاری هم بخاطر راهنمایی های همیشگی و مفیدشون کمال تشکر رو دارم.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • 7 ماه بعد...

سلام دوستان

خسته نباشید

پروژه پایانی من درباره ناحیه بندی کبد در تصاویر سی تی . ولی هر چی سرچ میکنم دیتاست پیدا نمیکنم اکثر مقاله ها از sliver07 استفاده کردن که لینکش تو سایت خرابه

کسی هست که بتونه به من کمک کنه؟

ممنون میشم راهنماییم کنید چون کارم خیلی گیره

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • 2 ماه بعد...
چه نرم افزاری برای اکسترکت کردن عکس ها لازمه

آخر توضيحات گفته شده كه براي خوندن و نمايش اين نوع تصاوير بايد چيكار كنين:

یک توضیح در رابطه با خوندن و نمایش تصویر سه بعدی سی تی اسکن با پسوند mha بدم که کار خوندن رو تابع mha_read_volume انجام میده و تابع slicer برای نمایش تصاویر سه بعدی هست که من توابع رو هم ضمیمه ی پروژه کردم اما چند تا تابع دیگه هم میتونه برای نمایش تصاویر با پسوند mha و پزشکی استفاده بشه که در اینجا گذاشته شده.
لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
با سلام

من با نرم افزار متلب کار نکردم خیلی میتدی هستم ، لطفا در صورت امکان تحوه اجرای پروژه را از ابتدا تا آخر بهم بگین.

شرمنده. ممنون

سلام

میشه خطا رو بزارید، ببینیم چی میگه.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
  • 3 ماه بعد...
  • 4 سال بعد...

سلام و خدا قوت ، ممنون از ایناطلاعات مفید که گذاشتید ،می خواستم ببینم چطوری می تونم این پروژهتون را دانلود کنم یا به ایمیل من لطف کنید بفرستید،که به نظرم مرا درانجام پروژه ام کمک خواهد کرد. سپاسگزارم

لینک به دیدگاه
در 3 ساعت قبل، H.MAH گفته است :

سلام و خدا قوت ، ممنون از ایناطلاعات مفید که گذاشتید ،می خواستم ببینم چطوری می تونم این پروژهتون را دانلود کنم یا به ایمیل من لطف کنید بفرستید،که به نظرم مرا درانجام پروژه ام کمک خواهد کرد. سپاسگزارم

روی دکمه دانلود در انتهای پست کلیک کنید تا وارد صفحه دانلود بشید و دانلود کنید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...