رفتن به مطلب

رتبه حیرت ‌آور ایران در بازار لوازم آرایش دنیا

ارسال های توصیه شده

گزارش خبرگزاری فرانسه می‌گوید ایرانی ها باز هم در استفاده از لوازم آرایش از دیگر کشور ها سبقت گرفتند و در منطقه، بعد از عربستان سعودی در جایگاه دوم پرمصرف‌ها قرار گرفته‌اند.

به گزارش جنوب نیوز، مصرف زیاد لوازم آرایش در ایران باعث به وجود آمدن رقابت بین کمپانی های مختلف آرایشی و بهداشتی در کشور شده است. با وجود همه تحریم ها بسیاری از کمپانی های لوازم آرایشی حاضر نیستند بازار ایران را از دست بدهند و تحریم ایران اولین ضرر را برای خودشان دارد. خبرگزاری کشور فرانسه در گزارشی به مسئله «آرایش» در ایران پرداخته و به رقابت زنان ایرانی در چهره و زیبایی اشاره کرده است. بازار لوازم آرایش در ایران با بیش از 38 میلیون زن دومین بازار بزرگ در منطقه بعد از کشور عربستان و هفتمین کشور در جهان است. این خبرگزاری فرانسوی استفاده زیاد زنان ایرانی از لوازم آرایش را در کنار حجاب رسمی در کشور کمی عجیب توصیف کرد. دوسال پیش «حسین انواری»، سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به نتایج پژوهش انجام شده در کمیته امداد امام خمینی (ره)گفته بود:‌ «نتایج پژوهش انجام شده در کمیته امداد نشان می‌دهد، بیشترین دارایی دختران مددجو علی رغم فقر اقتصادی آنها، لوازم آرایش است.»

این یعنی لوازم آرایش برای دختران گاهی از نان شب هم واجب‌تر است. حالا باید دید چه عواملی باعث استفاده زیاد زنان و دختران ایرانی از لوازم آرایش شده‌است تا بطور میانگین سالانه 150 دلار پول برای لوازم آرایش پرداخت کنند. شاید بتوان براساس گزارش‌های مختلف در این باره، دلایل اقبال زنان ایرانی به لوازم آرایش را این‌طور فهرست کرد.

جمعیت جوان کشور

طبق آمارها گروه سنی 15 تا 30 سال در کشور بخش بزرگی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند باتوجه به اینکه این گروه سنی بیشترین استفاده را از مواد آرایشی دارند. پس بیشترین تاثیر را در ثبت این آمار دارند. در این‌صورت با بالا رفتن میانگین سنی کشور ممکن است تغییراتی در آمار به وجود بیاید و ایران از جایگاه هفتمی‌اش در جهان پایین بیاید.

طیف قیمت‌های مواد آرایشی

لوازم آرایشی با برندهای معتبر همیشه قیمت‌ بالایی دارند و با توجه به تغییرات ارزی این قیمت‌ها هر لحظه بالا و بالا تر می‌رود. اما بسیاری از لوازم‌های آرایشی موجود در کشور تقلبی هستند و از طریق قاچاق وارد می‌شوند که به طبع قیمت‌های پایین‌تری دارند. این موضوع باعث می‌شود که افراد باتوجه به توانایی مالی لوازم آرایش متناسب با وضعیت اقتصادی‌شان را پیدا کنند. هم‌چنین پایین بودن قیمت لوازم آرایشی تقلبی گاهی ولع افراد را به خرید‌های بیشتر همراه دارد.

دسترسی زیاد

اگر پاساژ‌ها، مراکز خرید و حتی خیابان‌های اصلی کشور را با دقت بیشتری نگاه کنید. متوجه خواهید شد که بیشترین مغازه‌ها و صنف فعال در آنها لوازم آرایش فروش‌ها هستند. لوازم آرایش در حال حاضر یکی از دسترس‌ترین اجناس در داخل کشور است که حتی پای آن به مترو‌ها نیز باز شده‌. تقریبا همه افراد در مسیر خود چندین و چندبار با آن‌ها مواجه خواهند شد. همچنین این صنف پرسود باعث شده که خیلی از افراد فعالیت‌های قبلی خود را کنار بگذارند و به این صنف وارد شوند.

تبلیغات ماهواره‌ای و فیلم‌های سینمایی

شرکت لانکوم که بعد از مدت‌ها دوری دوباره به بازار لوازم آرایشی کشور بازگشته شعار خود را این‌گونه انتخاب کرده‌است. « قدرت دادن به تمام زنان برای رسیدن به زیبایی» بسیاری از تبلیغات ماهواره‌ای به طور مستقیم و یا غیرمستقیم این شعار را در طول روز بارها تکرار می‌کنند. میل به زیبا بودن و زیبا‌تر شدن به خود خود مشکل‌ساز نیست. حتی در دین اسلام نیز به زیبا پوشی و آراسته بودن افراد توصیه‌های فراوانی شده‌است. اما حد و مرز نامشخص،تغییر شاخص‌های زیبایی و توجه بیش از حد به این موضوع حتی آثار روانی مخربی بر افراد مخصوصا دختران جوان جامعه می‌گذارد و نوعی رقابت پوچ را میان آن‌ها ایجاد می‌کند. نوع پوشش و آرایش افراد حتی در فیلم‌های داخلی نیز بر ترویج استفاده هرچه بیشتر افراد به محصولات آرایشی تاثیرگذار است.

استفاده ابزاری از زنان

در بسیاری از شرکت‌های‌ خدماتی، بیشتر از زنان برای برخورد با مشتری و بخش‌های تبلیغاتی‌شان استفاده می‌کنند. یکی از شاخص‌ها و ملاک‌های استخدام زنان در این شرکت‌ها زیبایی چهره و اندامشان است که گاهی این شاخص بر دیگر توانایی افراد ارجحیت بیشتری دارد. بعد از آن نیز از این افراد درخواست می‌شود تا برای جلب ‌مشتری بیشتر با آرایش کامل در محل کار ظاهر شوند. این عمل مخرب باعث می‌شود بسیاری از زنان و دخترانی که در جستجوی کار هستند برای داشتن این ملاک، برای زیبا جلوه دادن خودشان به لوازم آرایشی پناه ببرند.

منبع: جنوب نیوز

لینک به دیدگاه

1- کمیته امداد لیست مایحتاج رو از مددجوها میگیره که میدونه دخترای مددجو پولشونو چطوری خرج میکنن؟؟

2- دلیل اصلی مصرف زیاد، غیر ماهر بودن دخترامونه که وسایلو حیف و میل میکنن.

3- علی رغم حجاب رو خوب اومدی!! زنهای ما تو خونه واسه مرداشون آرایش میکنن! مگه همینو نمیخوان؟ :|

4- زنهای عربستان رانندگی نمیکنن ولی رتبه یک آرایش رو دارن. نتیجه اخلاقی اینکه زن آرایش کنه راننده نمیشه:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

جامعه ای که یه عمره داره دخترا رو به دو دسته زشت و خوشگل تقسیم بندی می کنه و براساس ظاهرشون بهشون بها میده، منتظر نتیجه ای بهتر از اینه؟؟؟

لینک به دیدگاه
جامعه ای که یه عمره داره دخترا رو به دو دسته زشت و خوشگل تقسیم بندی می کنه و براساس ظاهرشون بهشون بها میده، منتظر نتیجه ای بهتر از اینه؟؟؟

دقیقا!! ما تو فیلمهامونم داریم تبلیغ میکنیم که دختر باید زیبا باشه و متاسفانه پسرها هم!

الگوها زیبا شدن. خب طبیعیه دختر 15 ساله هم تمام تلاششو کنه تا زیبا بشه.

وحتی اوضاع خیلی وخیم تر از این حرفاست.

مرد متاهل هم آب و رنگ (ونه زیبایی) دخترهای جوان رو بیشتر از زیبایی همسر خودش میبینه.

و هزاران قصه تاسف برانگیز دیگه:ws37:

لینک به دیدگاه
دقیقا!! ما تو فیلمهامونم داریم تبلیغ میکنیم که دختر باید زیبا باشه و متاسفانه پسرها هم!

الگوها زیبا شدن. خب طبیعیه دختر 15 ساله هم تمام تلاششو کنه تا زیبا بشه.

وحتی اوضاع خیلی وخیم تر از این حرفاست.

مرد متاهل هم آب و رنگ (ونه زیبایی) دخترهای جوان رو بیشتر از زیبایی همسر خودش میبینه.

و هزاران قصه تاسف برانگیز دیگه:ws37:

آی گفتی خواهر...

اینجا همون جاییه که دختراش به جلب توجه میبالن. اگه دقت کنید تو اکثر محافل دخترونه بحث اینه که فلانی عاشق منه فلانی خواستگارمه فلانی از من خوشش اومده ... انگار همه ارزش ما دخترا خلاصه شده تو میزان جلب توجه جنس مخالف! دخترایی که تو این زمینه چیزی برای گفتن ندارن احساس کمبود میکنن چون جامعه این رو بهشون تلقین کرده. بهشون گفته ارزش شما به زیباییتونه. آقا یکی هم بیاد بگه غیر اینه؟ نگین ما اینطور فکر نمی کنیم که من منظورم اکثریت جامعه ست متاسفانه. اینجا همون جاییه که مرداش به خودشون اجازه میدن تو کوچه و خیابون دخترا رو به خاطر کوتاهی و بلندی، زشتی و زیبایی و خیلی چیزای دیگه مورد توهین و تمسخر قرار بدن. شرط اول ازدواج و معرفی یه دختر زیبا بودنشه. بعدم همه میان آمار میدن که وامصیبتا ما چقدر مصرف لوازم آرایشی داریم؟؟؟ با این وضعیت تاسف بار نمیشه انتظار دیگه ای داشت :ws38:

لینک به دیدگاه
اگه دقت کنید تو اکثر محافل دخترونه بحث اینه که فلانی عاشق منه فلانی خواستگارمه فلانی از من خوشش اومده ...

ما از محفلای دخترونه خبر نداریم :ws3:

شرط اول ازدواج و معرفی یه دختر زیبا بودنشه.

ولی این جمله لزوما ربطی به استفاده از لوازم آرایشی نداره! زیبایی مصنوعی...

تو خیلی از موارد بر عکس هم هست، خیلی وقتا ادم این جور موردا رو میبینه زده میشه

یعنی شاید به این دلیل دختری آرایش میکنه تا مخاطب اون مرد متاهل باشه!!!؟

برای زیبایی، زن نباید بخواهد که او را زیبا بدانند، یعنی باید در نود و نُه درصد ِ موارد که ممکن است چنین شود، از زیبا به نظر آمدن چشم پوشی کند و مانع آن گردد؛ تا زمانی از شوق ِ کسی برخوردار شود که دروازه های روحش چنان بزرگ باشد که بتواند چنین امر ِ سُتُرگی را بپذیرد.
لینک به دیدگاه
ما از محفلای دخترونه خبر نداریم :ws3:

ولی این جمله لزوما ربطی به استفاده از لوازم آرایشی نداره! زیبایی مصنوعی...

تو خیلی از موارد بر عکس هم هست، خیلی وقتا ادم این جور موردا رو میبینه زده میشه

من گفتم اکثر محفلای دخترونه نه همشون. انتظارم نداشتم شما از این محافل با خبر باشید :ws28:

من منظورم این نبود که خانوما با آرایش زیباتر میشن یا نه، یا این کار درسته یا غلط. منظورم این بود که نوع نگرش جامعه باعث میشه مسیر و هدف اصلی گم بشه و دخترا برای زیباتر شدن کارای اغراق آمیز انجام بدن. فکر کنم شما جمله من رو تند تند خوندین :ws3:

لینک به دیدگاه
شما اینو برداشت کردی از حرفم؟؟!!!:ws52:

مگه غیر از اینه؟

تاپیک موضوعش رتبه بالای ایران تو استفاده از لوازم آرایشه که شما یکی از دلایلش رو "مرد متاهل هم آب و رنگ (ونه زیبایی) دخترهای جوان رو بیشتر از زیبایی همسر خودش میبینه." (پس این امر کمک میکنه به مصرف بیشتر لوازم آرایشی، وگرنه مطرح کردنش چه دلیلی داشت؟) مطرح کردین! (که مثلا توپ رو بندازین تو زمین مردا!)

اما در اصل قبل از اون برداشت این به ذهن میرسه "یعنی شاید به این دلیل دختری آرایش میکنه تا مخاطب اون مرد متاهل باشه!!!"

لینک به دیدگاه
من گفتم اکثر محفلای دخترونه نه همشون. انتظارم نداشتم شما از این محافل با خبر باشید :ws28:

من منظورم این نبود که خانوما با آرایش زیباتر میشن یا نه، یا این کار درسته یا غلط. منظورم این بود که نوع نگرش جامعه باعث میشه مسیر و هدف اصلی گم بشه و دخترا برای زیباتر شدن کارای اغراق آمیز انجام بدن. فکر کنم شما جمله من رو تند تند خوندین :ws3:

متوجه نمیشم!

شما گفتین که به این دلیل که "شرط اول ازدواج و معرفی یه دختر زیبا بودنشه" (این دید جامعه است) دخترا میرن از لوازم آرایشی استفاده میکنن که زیباتر به نظر برسن

و بنده هم گفتم خوب استفاده از لوازم آرایشی لزوما زیبایی نمیاره یا اون زیبایی که شرط ازدواج باشه رو نمیتونه برطرف کنه چون زیبایی مصنوعیه، حتی خیلی از خانواده ها همچنین کیس هایی که به وسیله آرایش میان زیبا به نظر برسن را حذف میکنن

لینک به دیدگاه

متوجه نمیشم!

شما گفتین که به این دلیل که "شرط اول ازدواج و معرفی یه دختر زیبا بودنشه" (این دید جامعه است) دخترا میرن از لوازم آرایشی استفاده میکنن که زیباتر به نظر برسن

و بنده هم گفتم خوب استفاده از لوازم آرایشی لزوما زیبایی نمیاره یا اون زیبایی که شرط ازدواج باشه رو نمیتونه برطرف کنه چون زیبایی مصنوعیه، حتی خیلی از خانواده ها همچنین کیس هایی که به وسیله آرایش میان زیبا به نظر برسن را حذف میکنن

منم متوجه نمیشم شما چی رو متوجه نمیشین! :ws3:

من گفتم دخترا این کار رو میکنن که زیباتر به نظر برسن ولی نگفتم واقعا با این کار زیباتر به نظر میرسن! این نظر اوناست. کسی که آرایش اغراق آمیز میکنه رو هم من درک می کنم سعی می کنم از زاویه دید اون به قضیه نگاه کنم ولی نظر منم اینه که با آرایش بیش از حد کسی زیباتر نمیشه! یعنی نظر من و شما در حقیقت یکیه دوست عزیز.

لینک به دیدگاه
منم متوجه نمیشم شما چی رو متوجه نمیشین! :ws3:

من گفتم دخترا این کار رو میکنن که زیباتر به نظر برسن ولی نگفتم واقعا با این کار زیباتر به نظر میرسن! این نظر اوناست. کسی که آرایش اغراق آمیز میکنه رو هم من درک می کنم سعی می کنم از زاویه دید اون به قضیه نگاه کنم ولی نظر منم اینه که با آرایش بیش از حد کسی زیباتر نمیشه! یعنی نظر من و شما در حقیقت یکیه دوست عزیز.

:ws3: خوب حالا چرا اینقد جدی میشین تهش؟

این "دوست عزیز" تهش یه جوری بودا! مثلا اگر دم دستتون بودم شاید یه چیزی هم بهم پرت میکردین (لیوانی، خودکاری چیزی) :ws3: هاهاهاها

لینک به دیدگاه
:ws3: خوب حالا چرا اینقد جدی میشین تهش؟

این "دوست عزیز" تهش یه جوری بودا! مثلا اگر دم دستتون بودم شاید یه چیزی هم بهم پرت میکردین (لیوانی، خودکاری چیزی) :ws3: هاهاهاها

آره دیگه شوخی شوخی جدی میشه :w02:

اون دوست عزیز معنی خاصی نداشت اتفاقا من از رو مهربونی به شما گفتم دوست عزیز :ws3: ولی چیکار کنیم که تفاهم نداریم و شما همش از گفته های من سوبرداشت می کنید :ws28:

لینک به دیدگاه
آره دیگه شوخی شوخی جدی میشه :w02:

اون دوست عزیز معنی خاصی نداشت اتفاقا من از رو مهربونی به شما گفتم دوست عزیز :ws3: ولی چیکار کنیم که تفاهم نداریم و شما همش از گفته های من سوبرداشت می کنید :ws28:

:ws3:

برداشت تجربی بود خخخخ!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...