رفتن به مطلب

یک سوال هوش چگونه طرح میشود؟؟(قسمت دوم: افراز های متداخل و غیر متداخل)

Yaser.C

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان...این مطلب رو من از جایی برنداشتم و این مطالب رو از چند مطالعه پراکنده ای که داشتم جمع آوری کردم...پس ممکنه غلط باشه....دوست دارم دوستان این مطلب رو بخونن و نظرشونو بگن....

با توجه به استقبال دوستان از موضوع قبلی که با همین عنوان بود تصمیم گرفتم یه قسمت دیگه از بحث مباحث سوالات هوش‌ و دسته بندی اون ها رو معرفی کنم

این قسمت رو با عنوان افراز های متداخل و غیر متداخل مطرح کردم و باز هم مثل دفعه قبل میخوام یک قابلیت در ریاضیات گسسته رو بیان کنم...

همه شما با بحث افراز مجموعه ها آشنا هستید و میدونید که یه فضا رو میشه به چند زیر فضا افراز کرد به شرطی که:

۱-این افراز ها هیچ اشتراکی نداشته باشن

۲-اجتماع این افراز ها مجموعه اصلی رو به ما بده

افراز های زیادی بر روی مجموعه های ریاضی هست که شماها باهاشون آشنا هستید. مثلا مجموعه اعداد حقیقی رو به دو زیر فضای گویا و اصم تقسیم میکنن و مجموعه اعداد طبیعی رو به مجموعه های زوج و فرد و یا اول و غیر اول دسته بندی میکنن (این هایی که گفتم از رایج ترین افراز ها هست و مسلما افراز های دیگه ای هم وجود داره)

اما تفاوتی که این دو افراز دارن در بحث تداخلشون در اثر اعمال عملیات ریاضی هست. دو مجموعه اصم و گویا متداخل هستند چون

حاصلجمع دو عدد اصم لزوما اصم نیست. (نسبت به جمع بسته نیست)

ضرب دو عدد اصم لزوما اصم نیست.(نسبت به ضرب بسته نیست)

مشکل این افراز ها وقتی زیاد میشه که حتی نتونی قانونی بر این بسته نبودن یا بسته بودن پیدا کنی. یعنی شما نمیتونید بگید چن تا عدد اصم رو جمع کنم که حاصلش حتما اصم بشه...یا برای ضربش....

حتی حاصل ضرب اصم و گویا هم لزوما اصم نیست. وجود عنصر صفر باعث میشه که اگه این عدد رو در یک عدد اصم ضرب کنیم حاصل گویا بشه.این عدم قطعیت در جواب باعث میشه که نتونن روی این دسته از افراز ها سوال هوش خوبی طرح کنن.البته اگه عنصر صفر رو بتونیم کنار بذاریم (با نحوه سوال طرح کردنمون) میتونیم از خاصیت آخر این افراز یه سوال طرح کنیم(چون دیگه قانون مند میشه و میشه گفت ضرب اصم و گویا لزوما اصم هست).این یه مثال معروف هست.

یه خرگوش روی محیط مربعی در حال فراره و گرگی که سرعت آن سه برابر خرگوش هست بر روی یکی از قطر های مربع در حال تعقیب خرگوش است.اگه خرگوش و گرگ در لحظه اول در یک نقطه مکانی نباشن گرگ پس از چند جا به جایی روی قطر خرگوش را شکار میکنه؟

خوب اگه به این سوال دقت کنید میبینید که اینجا همون مبحث ضرب اعداد گویا با اصم هست. اگه طول مربع گویا باشه قطرش یه عدد اصم هست و از اونجا که تعداد جا به جایی صحیح هست هیچ موقع حاصلضرب عدد گویا در اصم عدد اصم میشه و هیچ موقع با عدد گویای خرگوش برابر نمیشه و شکار صورت نمیگیره.(برای حالت طول مربع اصم باشه هم خودتون تحلیل کنید در اون حالت هم شکار صورت نمی گیره) پس جواب این مساله این میشه: هیچ موقع شکار صورت نمیگیره!!!!

توجه کنید که مساله با این جمله عدد صفر رو حذف کرده: اگه خرگوش و گرگ در لحظه اول در یک نقطه مکانی نباشن... یعنی تصمین میکنه که شکار در جابه جایی اول هم صورت نمیگیره...(چه قدر به این جمله دقت کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟)

اما در ریاضیات گسسته.....

در ریاضیات گسسته دیگه این وضعیت این طور نیست. حتی اگه افراز ها نسبت به عملیات بسته نباشن اما قانونمند هستن...

اعداد زوج نسبت به جمع و ضرب بسته هستن

اعداد فرد نسبت به ضرب بسته هستن

اعداد فرد نسبت به جمع بسته نیستن (اما قانونمند هستن چون شما اگه تعداد رو بدونید میتونید بگید حاصل زوج هست یا نه....برای اعداد اصم اینطور نبود)

حاصل جمع یک عدد زوج و با تعداد فرد از اعداد فرد همیشه فرد هست (یک الگوی قانونمند)

حاصلضرب یک عدد زوج با هر تعداد از اعداد فرد عددی زوج هست (یک الگوی قانونمند)

و...

این فقط قانون های یک نوع افراز از مجموعه اعداد طبیعی در ریاضیات گسسته بود. اگه افراز ها به صورت اول و غیر اول هم باشه باز هم قضیه داریم

مثلا

هر عدد غیر اول را میتوان به صورت حاصلضرب اعداد اول نشان داد.

هر عددی که تا فرجه دوم خود فاکتور اول نداشت خود یک عدد اول است (هر چی فک میکنم این اسم این قضیه رو یادم نمیاد!!!!!!)

این قانونمندی در افراز و عدم وجود تداخل و حالت استثنا میتونه به طراح کمک کنه که در این فضا سوال طرح کنه....پس کلید حل این مسائل اینه: قانونمند و بدون تداخل مجموعه فضای جستجوی خودتون رو افراز کنید!!!

باز هم مثل قسمت قبلی یه مساله از این دسته ای که معرفی کردمو میارم....

در یک ساختمان نگه داری حیوانات هزار قفس و هزار کلید کنترلی داریم. کلید ها با یک قانون بر روی قفسها عمل میکنن:

هر کلید فقط بر روی قفس هایی عمل میکنه که شماره کلید مضرب شماره قفس باشه و حالت اون رو نقیض میکنه

در حالت اولیه همه قفس ها بسته است.

خوب اگه کلید اول رو بزنیم همه قفس ها باز میشن (نقیض بسته بودن که در حالت اولیه داشتیم) بعدش اگه کلید دوم رو بزنیم همه قفس های مضرب دو بسته میشن (نقیض حالتی که کلید ۱ ایجاد کرد چون زد همه رو باز کرد). در ادامه کلید سوم رو میزنیم مضارب ۳ اونایی که باز بودن بسته میشن و اونایی که بسته بودن باز میشن. همینطور تا کلید هزارم همه کلید ها رو میزنیم.

بذارید مثال بزنم... مثلا قفس شماره ۴ با کلید یک باز میشه و با کلید دو بسته میشه و دوباره با کلید چهار باز میشه و چون دیگه کلیدهای بالاتر مضرب ۴ نسیتن دیگه نمیتونن حالت این قفس رو تغییر بدن و این قفس باز میمونه.یه مثال دیگه...مثلا قفس شماره ۶ با کلید یک باز میشه با کلید دو بسته میشه با کلید سه باز میشه و با کلید ۶ بسته میشه... و این قفس دیگه وضعیتش تغییر نمیکنه

حال سوال اینه که اگه هر هزار تا کلید رو بزنیم چند حیوان در قفسشون باز میمونه و میتونن فرار کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

البته بازهم میگم اینجا نمیخوام سوال هوش مطرح کنم و فقط میخوام با نحوه طراحی این سوالات شما رو آشنا کنم....

ولی اگه دوستان علاقه دارن میتونن نظرشونو بگن.....

لینک به دیدگاه
حاجی در ضمن . آواتار جدیدت مبارک باشه. مگه میشه سلیقه حاجیت بد باشه. :a030:

حاجی این عکس خوراک درس دادن خودت :w000::w000: خدا وکیلی . حکمت مشا.

دستت درد نکنه....

سعید جان حفظ آبرو بفرما.....:icon_pf (34):

داداش ما گفتیم بیا نه اینکه فقط بیای......!!!!!! (جای خالی را با کلمات مناسب پر کنید!)

قبول نیست تو جوابو بگی....گرفتی چی میگم؟؟؟:vahidrk: (این عکسه هم خوراک درس دادنه توئه خدا وکیلی...فقط انجمن خودنویس نداره باید درخواست بدم بذارن!)

لینک به دیدگاه
حاجی وقتی می گی یا رب نظر تو برنگردد . باید پاش بمونی :w02::w02:

قضیش برمیگرده به اون ۴ ماه کار آموزی.....تو که خودت در جریانی!!!!!

حاجی من حالا فهمیدم این :w02:چرا موهاش اینقدر خوب وایستاده به خاطر عسله. عسل زده ناکس .

دوست غیر محترم!!! :ws3: اسپم نکن بابا!!! من دیشب گفتم که عسل آوردم!!!! تو گوش نکردی!!! تو هم نشستی شکلکای انجمنو چک میکنی این نصفه شبی!!!!

لینک به دیدگاه
نه عیب نداره:ws3:

جواب متلبتو بذار ایمان جان

سلام

چشم:ws3:

این کدش میشه:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اما جواب:

1 4 9 16 25 36 49 64 81 100 121 144 169 196 225 256 289 324 361 400 441 484 529 576 625 676 729 784 841 900 961

اعداد 1 تا 31 به توان دو

تعداد: 31

لینک به دیدگاه
سلام

چشم:ws3:

این کدش میشه:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اما جواب:

1 4 9 16 25 36 49 64 81 100 121 144 169 196 225 256 289 324 361 400 441 484 529 576 625 676 729 784 841 900 961

اعداد 1 تا 31 به توان دو

تعداد: 31

کاملا درسته...:icon_gol:

اگه بحث متلب وسط باشه دیگه من پش تو هیچ حرفی برای گفتن ندارم!!!!!!!!:whistle:

لینک به دیدگاه
  • 11 ماه بعد...

خب طبیعی هستش به تعداد مقسوم علیه های اون عدد این قفس ها روشون کلید میشه خب تعداد مقسوم علیه ها هم به جز در مربع های کامل زوج هستند پس فقط در مربع های کامل به تعداد فرد قفس باز و بسته میشه که میشه 31

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...