رفتن به مطلب

بازگشت «2001: یک ادیسه فضایی» به سینماها

Shiva-M

ارسال های توصیه شده

odise.jpg

این حماسه تماشایی اولین بار سال 1968 اکران شد و از آن به عنوان معیار سینمای علمی تخیلی یاد می‌شود.نسخه جدید «2001: یک ادیسه فضایی» که با حمایت شرکت برادران وارنر به صورت دیجیتال، ترمیم شده، از 28 نوامبر در سراسر بریتانیا روی پرده می‌رود. این نسخه را موسسه فیلم بریتانیا در قالب بخشی از برنامه‌های خود در فصل بلاک‌باستر فیلم علمی تخیلی روانه سینماها می‌کند.

فیلمنامه «2001: یک ادیسه فضایی» را کوبریک و آرتور سی. کلارک را از روی رمانی به همین نام از کلارک نوشتند.

راجر ابرت منتقد سینما از این فیلم به عنوان «یک اثر جاودان و یک جهش بصری بزرگ که هیچ فیلمی نتوانسته به لحاظ نوع نگاه به انسان و جهان از آن پیشی بگیرد.» یاد کرده است.

در فصل جوایز سینمایی اخیر از «جاذبه»‌ به کارگردانی آلفونسو کوارون به عنوان بهترین فیلم درباره فضا پس از فیلم کوبریک یاد می‌شد.فصل بلاک‌باستر فیلم علمی تخیلی موسسه فیلم بریتانیا با نگاه تاریخی و مضمونی به بهترین فیلم‌های این ژانر از اکتبر تا دسامبر 2014 برگزار می‌شود. اسامی فیلم‌ها ماه ژوئیه اعلام می‌شود.

منبع: خبر آنلاین

لینک به دیدگاه

اگه کتابشو بخونید، فیلمش دیگه چندان بهتون نمیچسبه.

البته تقصیر سازندگان فیلم نیست، چیزهایی که سی کلارک توی کتابش نوشته برای فیلم شدن توی اون زمان خیلی سنگین بودن.

البته فقط مشکلات تکنیکی نیست، یه نفر مثل خود سی کلارک میخواد که بتونه با یه فکر درست، به شکل خوبی کتاب رو به فیلم تبدیل کنه.

من به همه پیشنهاد میکنم سری ادیسه ی فضایی نوشته ی آرتور سی کلارک رو بخونن.

لینک به دیدگاه
اگه کتابشو بخونید، فیلمش دیگه چندان بهتون نمیچسبه.

البته تقصیر سازندگان فیلم نیست، چیزهایی که سی کلارک توی کتابش نوشته برای فیلم شدن توی اون زمان خیلی سنگین بودن.

البته فقط مشکلات تکنیکی نیست، یه نفر مثل خود سی کلارک میخواد که بتونه با یه فکر درست، به شکل خوبی کتاب رو به فیلم تبدیل کنه.

من به همه پیشنهاد میکنم سری ادیسه ی فضایی نوشته ی آرتور سی کلارک رو بخونن.

من نخوندم کتابش رو، اما اکثر مواقع همینطوره، شما وقتی کتاب رو قبلا خوندید خیلی از فیلمش لذت نمیبرید، طبیعیم هست، چون هر کسی داستان رو به یه شکل در ذهنش تصور می کنه و وقتی مصوّر شده ی اونو می بینه شاید خیلی متفاوت بیاد از آنجه که در ذهنش ترسیم کرده.

ضمن اینکه فیلم و کتاب کاملا با هم متفاوتن، بهمین ترتیب پرداخت داستان در مدیوم سینما و آثار مکتوب خیلی با هم فرق می کنه، معمولا ما از کتاب بیشتر لذت می بریم بعلت همه ی جزییاتی که بیان میشه ولی در فیلم این همه جزییات رو نمیتونن جا بدن، ما در کتاب ارتباط بیشتری با اثر برقرار می کنیم نسبت به فیلم.

خاصه این اثر که به تصویر کشیدنش انصافا خیلی سخته

:a030:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

اگه فیلم کوبریک نبود اثر کلارک اینقدر مورد توجه نبود.

بدون شک فیلم کوبریک مهمتر از کتاب سی کلارک

با این حرف نخ نما شده که فیلم بهتره از کتابشه یا برعکس کاملا مخالفم سینما مدیا متفاوتی

بعضی مفاهیم فقط در قالب سینما و تصویر قابل بیانه

اما ادیسه فضایی

درمیان کارگردانهای تاریخ سینما کوبریک یک نابغه بود. اون همه چی بلد بود از فلسفه و هنر گرفته تا علوم مهندسی!

بعد از فیلم ادیسه فضایی، کوبریک به اندازه یه استاد دانشگاه درباره فیزیک کوانتوم میدونست. مصاحبه با مجله پلی بوی بعد از این فیلم!!!

این فیلم به لحاظ تکنیکی اونقدر قوی بود که روسها شایعه کرده بودند که فیلمهایی که آمریکایی ها از سفر به ماه گرفتند ساخته کوبریکه و اونها توان سفر به کره ماه رو ندارند.

یک نکته درباره سینما رو نباید فراموش کرد سینما یعنی همه چیزهایی که ما میدونیم و نمیدونیم و درنهایت تمام چیزهایی که ما میبینیم و نمیبینیم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...