رفتن به مطلب

اكسيداسيون و احتراق ناقص

ارسال های توصیه شده

محسن جان اون اتوترماله ! بخار ميفرستن يكي تو رفرمر بخار يكي هم براي جلوگيري از دوده تو بخش اكسيداسيون . بخارو براي جلوگيري از دوده تزريق ميكنن نه اينكه احتراق شكل نگيره دي اكسيد چرا؟:w58: گل پسر ما نه كاتاليست داريم و نه خوراك ديگه اي بجز اكسيژن و متان فقط و فقط اين دو تا بايد باشن و واكنش پيش بره

مگه واکنش سوختن

CH4 +O2------>H2O + CO2

نیست!!!!

خب اگه CO2 بریزیم تو قسمتی که توش احتراق رخ میده باعث میشه واکنش سعی کنه در جهت برگشت پیش بره و در نتیجه از سوختن کامل جلوگیری میکنه و باعث بیشتر پیش رفتن احتراق ناقص میشه دیگه:ws3:

نمیشه؟!:ws52:

لینک به دیدگاه
محسن جان اون اتوترماله ! بخار ميفرستن يكي تو رفرمر بخار يكي هم براي جلوگيري از دوده تو بخش اكسيداسيون . بخارو براي جلوگيري از دوده تزريق ميكنن نه اينكه احتراق شكل نگيره دي اكسيد چرا؟:w58: گل پسر ما نه كاتاليست داريم و نه خوراك ديگه اي بجز اكسيژن و متان فقط و فقط اين دو تا بايد باشن و واكنش پيش بره

مگه واکنش سوختن

CH4 +O2------>H2O + CO2

نیست!!!!

خب اگه CO2 بریزیم تو قسمتی که توش احتراق رخ میده باعث میشه واکنش سعی کنه در جهت برگشت پیش بره و در نتیجه از سوختن کامل جلوگیری میکنه و باعث بیشتر پیش رفتن احتراق ناقص میشه دیگه:ws3:

چرا جواب زنگ نمیدی تو؟:w000:

همش 2 دست اسکلت ازت میخوام:ws28::a030::w02:

لینک به دیدگاه
مگه واکنش سوختن

CH4 +O2------>H2O + CO2

نیست!!!!

واي محسن!

اولا تزريق دي اكسيد براي رفرمر بخاره كه تعادل گاز رو تغيير بده

تو اكسيداسيون جزئي مقدار اكسيژن ما چقدره؟

ch4 + 1\2 o2 -----------> co + 2h2

با همين مقدار اكسيژن به زور متان مشتعل ميشه دي اكسيد تزريق كنيم؟

اگر دقت كرده باشي گفتم كه امكان اين هست كه دوده زيادي تشكيل بشه!

خب اين دوده براي چيه؟ نه جان من براي چيه؟

براي اكسيژن محدوده ديگه درسته؟

حالا ما دي اكسيد هم پرت كنيم اون تو اصلا مشعل روشن نميشه كه!

اگرم گاز رو طبق فرمولي كه دادي با اكسيژن كامل بسوزونيم همه رو آب ميگيريم

و دوده

تو اين قسمت اگر كاتاليستي وجود داشت كه گرم بود ميشد گفت كه بله دي اكسيد ميتونه اكسيژناشو جا به جا كنه و تو واكنش شركت كنه

ولي كار ما مثل يك بخاريه!

تو ميتوني يك بخاري نصب كني تو خونتون و به همراه متان دي اكسيد هم بدي!

و از زير بخاري هوايي هم بهش ندي ! فقط اندازه اي كه اكسيداسيون اتفاق بيوفته

اين به نظرت اصلا روشن ميشه؟

حالا فرض كن روشن شد! دي اكسيد چه كاري براي ما انجام ميده؟ كاتاليستو كوره اي كه وجود نداره

---------------------------------------------------------------------------------

گفتم كه پالايشگاه بودم گوشي پيشم نبود

زنگ زدم ديگه بهت چرا ياغي گري ميكنيws28.gifws28.gifws28.gif

50 بشكه خوبه؟

نياد دوباره- اين ايزدي بگه يك ليتر ميخوامws28.gifws28.gifws28.gif

لینک به دیدگاه
واي محسن!

اولا تزريق دي اكسيد براي رفرمر بخاره كه تعادل گاز رو تغيير بده

تو اكسيداسيون جزئي مقدار اكسيژن ما چقدره؟

با همين مقدار اكسيژن به زور متان مشتعل ميشه دي اكسيد تزريق كنيم؟

اگر دقت كرده باشي گفتم كه امكان اين هست كه دوده زيادي تشكيل بشه!

خب اين دوده براي چيه؟ نه جان من براي چيه؟

براي اكسيژن محدوده ديگه درسته؟

حالا ما دي اكسيد هم پرت كنيم اون تو اصلا مشعل روشن نميشه كه!

اگرم گاز رو طبق فرمولي كه دادي با اكسيژن كامل بسوزونيم همه رو آب ميگيريم

و دوده

تو اين قسمت اگر كاتاليستي وجود داشت كه گرم بود ميشد گفت كه بله دي اكسيد ميتونه اكسيژناشو جا به جا كنه و تو واكنش شركت كنه

ولي كار ما مثل يك بخاريه!

تو ميتوني يك بخاري نصب كني تو خونتون و به همراه متان دي اكسيد هم بدي!

و از زير بخاري هوايي هم بهش ندي ! فقط اندازه اي كه اكسيداسيون اتفاق بيوفته

اين به نظرت اصلا روشن ميشه؟

حالا فرض كن روشن شد! دي اكسيد چه كاري براي ما انجام ميده؟ كاتاليستو كوره اي كه وجود نداره

---------------------------------------------------------------------------------

گفتم كه پالايشگاه بودم گوشي پيشم نبود

زنگ زدم ديگه بهت چرا ياغي گري ميكني:ws28::ws28::ws28:

50 بشكه خوبه؟

نياد دوباره- اين ايزدي بگه يك ليتر ميخوام:ws28::ws28::ws28:

خب پس اگه با کم کردن اکسیژن حل میشه داستان چیه!!؟!:hanghead:

ما که تو راکتور نیستیم بدونیم چند به چند اکسیژن و متان میخورن به هم!؟:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

خب خب

اينم يك تاپيك خوب براي طراحي و ساخت يك راكتور اكسيداسيون جزئي هيدروكربن ها !

اين راكتور كارش توليد هيدروژن و اكسيدهاي كربنه

كه از هيدروكربنها به عنوان خوراك و از اكسيژن خالص به عنوان عامل اكسيداسيون استفاده ميكنه

ما اينجا ميخوايم متان رو بصورت ناقص بسوزونيم!

به شكلي كه بتونيم ازش هيدروژن و اكسيد كربن بگيريم

واكنش مطلوب ما اينه

اين اتفاق تو يك راكتور ميوفته كه كله راكتور يك مشعل داره و ما بايد بتونيم به شكلي اينو طراحي كنيم كه دو گاز ما به نسبت درست با هم تركيب و واكنش بدن

چون در صورتي كه بدون محاسبات انجام بشه كك و آب ميگيريم!

بحثش به ظاهر ساده هستش ولي پيچيدس

به اين عكس توجه كنيد متوجه ميشيد!

شكل راكتور و احتراق ناقص به اين شكله

فقط ما بايد مشخص كنيد كه چجوري اين احتراق شكل بگيره و كك و آب نگيريم

درود.

رشته ی بنده بیوتکنولوژی هست ولی از دوران لیسانس علاقه ی زیادی به پتروشیمی داشتم .

یه چند تا راهم من میگم شما اصلاح یا حتی ردش کنید.

من فکر میکنم کلید اصلی در این مرحله مخلوط شدن درست oxidizer با fuel هست به این صورت که باید flow جریان سوخت رو جوری تنظیم کنیم که oxidizer اجازه و فرصت نفوذ به سوخت رو داشته باشه و یه premixed flame رو قبل از ورود مخلوط سوخت و اکسیژن به مشعل داشته باشیم.

راه بعدی میتونه استفاده از یه مدل سینتیکی مناسب برای شبیه سازی واکنش های احتراقی در درون مشعل باشه . در واقع منظورم اینه که soot formation تحت تاثیر یه سری پارامتر های قبلی هست که این پارامتر ها دست به دست هم میدن تا تشکیل کک رخ بده. پارامتر اصلی در اینجا پیرولیز شدن سوخت در نواحی fuel rich مشعل هست که تحت دمای بالا منجر به ایجاد استلین و در نهایت ترکیبات حلقوی آروماتیکی میشه که در نهایت منجر به soot formation خواهد شد. حالا ما باید با توجه به واکنش هایی که منجر به تولید precursor های کک میشه ، مدل سینتیکی مناسبش رو بدست بیاریم و در نهایت شرایط ترمودینامیکی مناسب رو پیدا کنیم که تشکیل soot precursor ها رو دور بزنیم .

راه های دیگه ای هم مد نظرم هست. حالا شما اینارو بررسی کنید تا ببینم چقدر از مرحله پرت یا نزدیکم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...