رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

برای اینکه با مطلب مورد نظر بیشتر آشنا شوید ابتدا این سوالات را که ممکن است برای شما هم جالب باشد بخوانید

1-آیا ممکن است کسی که هیپنوتیزم شده از خواب بیدار نشود؟

2-آیا با هیپنوتیزم میتوان کسی را مجبور به کاری کرد که اصلا دوست ندارد انجام دهد؟ مثلا جنایت

3-آیا میتوان با هیپنوتیزم کردن جواهر فروشی دست به سرقت از آن زد؟

4-آیا میتوانیم عملیاتی که بدن ما ناخوداگاه انجام میدهد مانند تنظیم قند خون با هیپنوتیزم کنترل کنیم؟

5-چگونه بعضی افراد بدون بی هوشی تحت عمل جراحی قرار میگیرند و هیچ دردی حس نمیکنند؟

6-چگونه کسی بدون هیچ رژیم غذایی و ورزشی فقط با هیپنوتیزم وزن خود را کم یا زیاد میکند؟

7-آیا با هیپنوتیزم میتوان فلج مادرزاد را درمان کرد؟

8- آیا در حالت هیپنوتیزم روح انسان از بدن خارج میشود؟

9-آیا میتوان در هیپنوتیزم با ارواح ارتباط برقرارکرد؟

10-آیا جنگیران هم از هیپنوتیزم برای ارتباط با اجنه استفاده میکنند؟

11-این هاله ای که میگویند در هنگام هیپنوتیزم از بدن خارج مشود چیست؟

12-آیا واقعا ما بجز روح و جسم بدن دیگری به نام هاله اختری داریم؟

13-چگونه مرتاضها با هیپنوتیزم کردن خود آینده را پیشگویی میکنند؟

14-تله پاتی چیست و چگونه میتوان افکار دیگران را خواند؟

15-علم تاثیر بر اجسام و انتقال فکر به ذهن دیگران (تله کینه سیس و تله پسیشی) چگونه رخ میدهد؟

16- آیا آینه بینها که با هیپنوتیزم دیگران غیب گویی میکنند واقعیت را میگویند؟

17-چه ارتباطی بین علم دعانویسی ( جَفر) با هیپنوتیزم وجود دارد؟

18-آیا یوگی ها در حالت هیپنوتیزم نفس نمیکشند؟

19-این درست است که یوگی های هند خود را غیب میکنند؟یا با نگاهشان قطاررا از حرکت باز میدارند؟

لینک به دیدگاه

هیپنوتیزم چیست؟

برای اینکه عمیقتر با این پدیده آشنا بشویم مروری داریم بر ساختارعملی هیپوتیزم

در اولین مرحله یعنی شروع هیپنوتیزم حالتی شبیه چرت زدن ذهن شمارا فرا میگیرد ، (امواج مغزی به حالت آلفا میروند) رخوتی وجود شما را فرامیگیرد که انگار درحال به خواب رفتن هستید اما حفظ تمرکز دراین مرحله موجب میشود برخلاف خواب وارد مرحله بعدی هیپنوتیزم شوید.

درمرحله دوم با بالا رفتن تمرکز و عمیقتر شدن هیپنوتیزم بدن شما رفته رفته کاملا ریلاکس شده و احساس آرامش تمام وجودتان را در بر میگیرد بطوریکه در نهات بدن در حالت بیحسی کامل قرار میگیرد مانند زمانی که در حال بیهوش شدن هستید. البته در این مقطع همانند بیهوشی زمان و مکان را هم کاملا فراموش میکنید اما باز هم با افزایش تمرکز حواس شما به مرحله سوم هیپنوتیزم وارد میشوید

در مرحله سوم هوشیاری و آگاهی از محیط پیرامونمان رفته رفته کم میشود تا جایی که هیچ صدایی را نمیشنویم و با چشمان باز هیچ چیزی را نمیبینیم و به هیچ چیزی فکر نمیکنیم وهیچ فکری هم به مغرمان خطور نمیکند گویا روحمان از بدن خارج شده است و در واقع در این مرحله تنها چیزی که میبینیم میشنویم حس میکنیم همان چیزی است که به آن تمرکز کرده ایم مثل عاشقی که در هر لحظه فقط به معشوق خود می اندیشد و بس

این حالت را میتوان با نشئگی حاصل از مواد مخدر مقایسه کرد که لذت فوق لعاده ای به شخص هیپنوتیزم شده میدهد البته برخلاف نشئگی حاصل از مصرف مواد مخدر که مضرات بیشماری از جمله خماری در پی دارد این حالت نه تنها مضر نیست بلکه از نظر علمی اثبات شده که برای بدن انسان بسیار مفید نیز میباشد ولذت آن همراه با بهبودی وسلامت است.

دراین مقال به توضیح همین مقدار اکتفا میکنیم بهتر است برای آشنایی بیشتر با مراحل عمیقتر هیپنوتیزم که حالات کشف وشهودی است در دوره آموزشی خودهیپنوتیزم شرکت کنید. حالا باهم نگاهی می اندازیم به فوائدی که از هیپنوتیزم عاید ما میشوند.

فوائد هیپنوتیزم

1- امواج مغزی در حالت آلفا قرار میگیرد:

شاید شما از آن دسته افراد هستید که مطالعات وسیعی راجع به امواج مغزی آلفا داشته اند و شاید هم تا بحال اسم آن هم به گوشتان نرسیده در هر حال درحالت هیپنوتیزم امواج مغزی ما درحالت آلفا قرار دارند و این حالت برای ما فوائد بسیاری دارد که از آن جمله میتوان به آرامش اعصاب، رفع اضطراب و نگرانیهاف تقویت قوای روحی و جسمی بدن مثل حافظه و ... اشاره کرد

2- تمرکز حواس ما بالا میرود:

در واقع تمرکز حواس یعنی توجه بالا رقتن توجه.هر کاری که میکنیم با توجه بیشتر کیفیت بالاتری خواهد داشت. هر فکری که در سر میپرورانیم با توجه بالاتر به شکل ایده ال خود نزدیکتر است و هر آرزوی که دردل داریم با توجه بیشتر امکان دستیابی آن افزونتر است و حتما متوجه شدید که هیپنوتیزم یعنی تمرکز فوق العاده وهرچه بوانیم خود را به مراحل بالاتر هیپنوتیزم ببریم در اصل تمرکز خود را افزایش داده ایم و این یعنی بالا رفتن کیفیت هر کاری که میکنیم، هر فکری که در سر می پرورانیم وهرآرزویی که در دل داریم

3- تخیل ما به حد اعلاء رشد میکند:

تنها در حالت هیپنوتیزم است که میتوانیم آنچه به آن فکر میکنیم در تخیلمان به وضوح حس کنیم صدایش را بشنویم وتصویرش را ببینیم اگر روی غذایی تمرکز کرده ایم حتی بوی غذا را استشمام کنیم و طعم آنرا روی زبان خود بچشیم اگر در حالت از هیپنوتیزم چشمهایمان باز باشد این غذا را در بشقاب خالی روی میز چنان واضح میبینیم که نمیتوانیم این غذای تخیلی را از غذای واقعی تمییز دهیم . مثل سراب چیزی را واقعی میبینیم که درواقع خیالی است.

4- ضمیر ناخوداگاه بیدار میشود:

این عینیت بخشیدن به افکار و آرزوهای ما موجب میشود با کلید تلقین براحتی وارد ضمیر ناخودآگاه خود شده و بتوانیم آنچه میخواهیم به آسانی در خود ایجاد کنیم. باورهای غلط قدیمی را از ذهن خود پاک کرده و باورهای جدیدی در خود ایجاد کنیم.

عادات بد را با عادت بهتر جایگزین کنیم. تند خویی خود را به خوش اخلاقی، استرس را به آرامش و دلهره را به صبر.بد بینی را به خوشبینی ،بی نظمی را به انضباط و... بسیاری دیگر از خصوصیات منفی خود را به خصوصیا اخلاقی مصبت تبدیل کنیم و شخصیت خود را دگرگون کنیم و همان آدم جذابی باشیم که همه آرزو دارند.

5- کنترل اعصاب وروان به دست میگیریم:

حتما با طب سوزنی (طب سنتی چین) آشنایی دارید طبی که با کنترل و تحریک اعصاب به درمان بیماریها میپردازد در هیپنوتیزم شما طب سوزنی را نمی آموزید اما درسایه آرامشی که به دست میآوریم میتوانیم با تمرکز برروی بدن خود میتوانیم همان کنترل اعصاب و تحریکات لازم را بر اعصاب و روان خود بدست بیاوریم ، مثلا با هیپنوتیزم میتوان کنترل گردش خون را بدست گرفت تا جایی که نبض خود را بسیار پایین بیاوریم وحتی از آن را نگه داریم!!! به منطقه درد بی حسی منتقل نماییم، چربی و قند خون خود را تنظیم کنیم و کارهای بسیار دیگری که شاید در نگاه اول اعجاب انگیز به نظربرسند

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

هیپنوتیزم چیست؟

 

 

هیپنوتیزم دقیقاً چیست؟ هر چند تعاریف گوناگونی برای آن وجود دارد امّا انجمن روان‌شناسی آمریکا هیپنوتیزم را به عنوان «یک تعامل مشترک که در آن، شرکت‌کنندگان به تلقینات هیپنوتیزم کننده پاسخ می‌دهند» تعریف کرده است. با وجودی که هیپنوتیزم بیشتر به خاطر کارهای عامه‌پسند، مثلاً درخواست انجام کارهای مضحک یا غیرمعمول از افراد، معروف و شناخته شده امّا ثابت شده است که این روش دارای فواید درمانی و بهداشتی، به ویژه در کاهش درد و اضطراب می‌باشد. همچنین به نظر می‌رسد که هیپنوتیزم بتواند نشانه‌های بیماری زوال عقل (dementia) را تخفیف دهد.

هیپنوتیزم چگونه عمل می‌کند؟

هنگامی که واژه «هیپنوتیزم کننده» را می‌شنوید چه چیزی به ذهنتان می‌آید؟ این واژه در ذهن بسیاری از مردم، تصویر آدم خبیثی را که با تکان دادن نخ یک ساعت جیبی به شکل پاندول در جلوی چشمان فرد ساده‌دلی او را به خواب مصنوعی می‌برد، تداعی می‌کند.

به گفته جان کیلستروم، «هیپنوتیزم کننده، فرد دیگری را هیپنوتیزم نمی‌کند بلکه همانند نوعی مدرس یا راهنماست که وظیفه‌اش کمک به فرد برای هیپنوتیزم شدن است.» هر چند هیپنوتیزم غالباً به عنوان یک حالت خلسه شبیه به خواب توصیف گشته امّا بهتر است آن را حالت یا وضعیتی بدانیم که مشخصه‌اش توجه متمرکز، تلقین‌پذیری شدید و خیال‌پردازی فعال است.

هیپنوتیزم چه تأثیراتی دارد؟

 

تجربه هیپنوتیزم از یک فرد به فرد دیگر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از کسانی که هیپنوتیزم شده‌اند اظهار کرده‌اند که در حین آن، نوعی احساس رهایی، عدم وابستگی یا آرمش زیاد داشته‌اند، در حالی که برخی دیگر گفته‌اند که حس می‌کردند که اعمالشان خارج از اراده خودآگاه و هشیارشان صورت می‌گرفته است. بعضی افراد نیز ممکن است تحت هیپنوتیزم کاملاً هشیار باقی بمانند و حتی قادر به مکالمه با دیگران باشند.

آزمایش‌هایی که توسط ارنست هیلگارد صورت گرفته نشان داده است که چگونه هیپنوتیزم می‌تواند برای تغییر اساسی ادراک فرد مورد استفاده قرار گیرد. پس از این که به فرد هیپنوتیزم شده دستور داده شد که در بازویش احساس درد نکند، بازوی او درون آب یخ قرار داده شد. در حالی که افراد معمولی به خاطر دردی که حس می‌کردند پس از چند ثانیه بازویشان را از آب بیرون می‌آوردند، افراد هیپنوتیزم شده می‌توانستند بازویشان را تا چند دقیقه بدون احساس درد در آب نگاه دارند.

هیپنوتیزم می‌تواند چه کاربردهایی داشته باشد؟

 

آنچه در زیر آمده، تنها نمونه‌هایی از کاربردهای هیپنوتیزم است که در تحقیقات به اثبات رسیده است.

 

درمان دردهای مزمن مانند دردهای ناشی از آرتریت روماتوئید

کاهش دردهای زایمان

کاهش نشانه‌های زوال عقل (dementia)

جایگزین مؤثر برای «ریتالین» در درمان نشانه‌های نقص توجه/بیش فعالی (ADHD)

کاهش حالت تهوع و استفراغ در بیماران سرطانی به هنگام شیمی درمانی

کنترل درد در خلال کارهای دندانپزشکی

برطرف کردن یا کاهش مشکلات پوستی شامل زگیل و پسوریازیس

تسکین نشانه‌های مربوط به سندروم روده تحریک‌پذیر

 

آیا شما می‌توانید هیپنوتیزم شوید؟

با وجودی که بسیاری فکر می‌کنند که نمی‌توانند هیپنوتیزم شوند امّا پژوهش‌ها نشان داده‌اند که تعداد بسیار زیادی از مردم بیش از آنچه فکر می‌کنند، قابلیت هیپنوتیزم شدن دارند

 

پانزده درصد مردم به هیپنوتیزم بسیار خوب جواب می‌دهند.

کودکان به هیپنوتیزم حساس‌ترند

هیپنوتیزم کردن حدوداً ده درصد از بالغان، دشوار یا ناممکن است.

افرادی که به سادگی جذب خیال‌پردازی و رویابافی می‌شوند به هیپنوتیزم بهتر جواب می‌دهند.

 

 

اگر شما علاقه‌مند به هیپنوتیزم شدن هستید، مهم است به یاد داشته باشید که باید با ذهن باز با این تجربه روبرو شوید. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افرادی که با دیده مثبتی به هیپنوتیزم می‌نگرند، بهتر به آن جواب می‌دهند.

 

نظریه‌های هیپنوتیزم

 

یکی از بهترین نظریه‌ها در مورد هیپنوتیزم، نظریه هیلگارد است. بر طبق نظریه هیلگارد، فردی که هیپنوتیزم می‌شود یک نوع هوشیاری و خودآگاهی دوگانه را تجربه می‌کند که در آن، دو جریان متفاوت از فعالیت ذهنی وجود دارد. در همان حال که یک جریان هوشیاری به توصیه‌های هیپنوتیزم کننده پاسخ می‌دهد، جریان دیگر، اطلاعات را خارج از محدوده هوشیاری هیپنوتیزم شده فرد، پردازش می‌کند.

 

افسانه‌هایی درباره هیپنوتیزم افسانه 1: هنگامی که از هیپنوتیزم در می‌آئید، هیچ چیز درباره اتفاقاتی را که در دوره خواب هیپنوتیزمی روی داده است، به یاد نخواهید آورد.

هر چند در برخی موارد نادر، ممکن است فراموشی روی دهد امّا مردم عموماً تمام اتفاقاتی که در دوره خواب هیپنوتیزمی روی داده را به یاد می‌آورند. البته هیپنوتیزم می‌تواند تاثیرات مهمی بر روی حافظه داشته باشد. فراموشی پس از هیپنوتیزم می‌تواند باعث شود که فرد بعضی از چیزهایی که قبل یا در خلال هیپنوتیزم اتفاق افتاده را به یاد نیاورد. امّا این پدیده معمولاً بسیار محدود و موقت است.

 

افسانه 2: هیپنوتیزم می‌تواند به مردم کمک کند که جزئیات دقیق جرمی که شاهدش بوده‌اند را به یاد آورند.

 

با وجودی که می‌توان از هیپنوتیزم برای تقویت حافظه استفاده کرد اما در رسانه‌های عمومی درباره این تاثیر به شدت مبالغه شده است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که هیپنوتیزم به نحو عمده و چشمگیری به تقویت یا دقت حافظه منجر نمی‌شود و گاه می‌تواند اثر عکس داشته و به بی‌نظمی حافظه بینجامد.

 

افسانه 3: شما می‌توانید بر خلاف میل و اراده‌تان هیپنوتیزم شوید.

 

هیپنوتیزم نیازمند مشارکت داوطلبانه بیمار است و داستان‌هایی در مورد این که مردم را می‌توان علیرغم میلشان هیپنوتیزم کرد صحت ندارد.

 

افسانه 4: فرد هیپنوتیزم کننده در زمانی که شما تحت هیپنوتیزم قرار دارید کنترل کامل فعالیت‌های شما را در دست دارد.

 

با وجودی که افراد غالباً حس می‌کنند که اقداماتشان تحت هیپنوتیزم بدون تاثیر اراده و خواستشان صورت می‌گیرد اما هیپنوتیزم کننده نمی‌تواند شما را وادار به انجام کارهایی که بر خلاف ارزش‌ها و اعتقاداتتان هست بکند.

 

افسانه 5: هیپنوتیزم می‌تواند شما را خیلی قوی، سریع یا دارای استعداد ورزشی کند.

 

با وجودی که هیپنوتیزم می‌تواند برای بهبود کارایی به کار گرفته شود امّا نمی‌تواند افراد را قوی‌تر یا نیرومندتر از توانائی‌های فیزیکی موجودشان سازد.

ترجمه: کلینیک الکترونیکی روان‌یار

منبع

"What Is Hypnosis?", Kendra Van Wagner,

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

آموزش هیپنوتیزم

مراحل يازده گانه:

 

1>شروع خواب مصنوعي> مکاني ساکت و دنج پيدا کنيد ، آرام روي صندلي اي راحت بنشينيد و يا در جايي نرم دراز بکشيد (گذاشتن موسيقي اي آرام يا صداي طبيعت مي تواند کيفيت کار را بهتر کند). سپس چشمها را بسته و از 10 تا 1 به صورت معکوس بشماريد به طوريکه شماره ها يک در ميان با دم و بازدم تنظيم شوند ، مثلا با شماره 10 ،نفسي عميق بکشيد و 15 ثانيه نگهداريد سپس با شماره 9 بيرون دهيد و همينطور الي آخر. . . در ضمن تصور کنيد لحظه به لحظه و با هر شماره بدن شما سنگينتر مي شود. 2>رها سازي پاها> ابتدا پاي راست خود را از انگشتانش تا کمر(يا تا زانو)در ذهن مجسم کنيد . آن را احساس کنيد و در ذهن خود تصور کنيد که تمام اجزاي آن مثل خمير شل ، گرم و سنگين شود ؛ سنگين سنگين ،اين کلمه را 5 بار تکرار کنيد ؛ وارد جزئيات شويد و سعي کنيد به ترتيب عمل کنيد يعني به خود القا کنيد که پاي راستتان تا کمر از نوک انگشتان ، پاشنه پا ، کف پا، ساق پا، ران و... همه و همه شل ، سنگين و گرم شده اند بعد همينطور پاي چپ(براي اينکار مي توانيد در ذهن خود 5 بار به پاهايتان دستور بدهيد که آرام سنگين و گرم شو و بگوييد لحظه به لحظه پاهايم گرمتر و سنگينتر و شل تر مي شوند . احساس سه کلمهً گرم ، سنگين و شل را مدام در ذهن خود تکرار کنيد .) 3>رها سازي تنه> يک نفس نيمه عميق و آرام بکشيد و همه بدنتان را رها کنيد.حالا عضلات شکم ، سينه ، سرسينه ها و پهلوها را رها کنيد ؛ تصور کنيد تمام قسمتهاي بدنتان شل شده اند لذا اين قسمتها را ، راحت ، آسوده ، شل ، سنگين و گرم شده باور کنيد ، مي توانيد 5 بار ذهني بگوييد از کمر تا کتفم شل و سنگين شده و لحظه به لحظه گرمتر و شل تر و روانتر مي شود .(به تصوير کشيدن اجزاء بدن در ذهن به صورت ماده اي مثل خمير يا هر ماده اي که در حال وارفتن و روان شدن باشد بسيار کمکتان مي کند) 4>رها سازي دستها> منظور ، قسمت مچ دست تا انگشتان مي باشد ؛ پس ابتدا دست راست و سپس چپ خود را رها و شل کنيد ،دقيقا مانند مراحل قبل ؛يعني تصورکنيد تمام اجزاي دست مورد نظر شل و سنگين شده .بهتر است از نوک انگشتان شروع کنيد و 5 بار به خود بگوييد دست چپم شل و سنگين شده است ،آرام و رها . 5>رها سازي کتفها و بازوها> کتفها و بازوهايتان را شل ، سنگين و بدون هيچ انقباضي قرار دهيد (همانطور که با اعضاي قبلي رفتار کرديد) ، مي توانيد تصور کنيد همينطور که بازوهاي شما سنگين، شل و گرم مي شوند به تدريج مثل خميري نرم ، روان به سوي پاهايتان در جريان است . 6>رها سازي سر> حال نوبت عضلات گردن ، فک ، چانه ، صورت ، لبها ، گونه ها ، پيشاني ، گوشها ، ماهيچه هاي زير چشم و موها رسيده است .تصور کنيد اختيار اين قسمتها دست شما نيست و همه شان شل ، گرم ، سنگين و مايع شده اند ؛ رهايشان کنيد و در ذهن ببينيد صورتتان آرام و آسوده شل شده است . 7>چسباندن پلکها> اکنون تصور کنيد پلکهايتان شديداً به هم چسبيده اند ، يعني تصور کنيد آنها را با قويترين چسب دنيا به هم چسبانده اند و شما در ذهن خود مجسم کنيد که نمي توانيد چشمهايتانرا باز کنيد آرام آرام عضلات صورت را شل کرده و رهايشان کنيد . 8>پاکسازي آلودگيها> در اين مرحله در ذهن و خيال خود تصور کنيد هوايي زلال و شفاف (ترجيحا قابل رويت) به درون ريه هايتان مي فرستيد به طوريکه اين هوا علاوه بر ريه ها ، به تمام سلولها و اتمهاي اجزاي ديگربدن نيز وارد شده و همه عضلات داخلي و ماهيچه ها و مغزتان را پاک پاک پاک ، صاف و زلال و شفاف مي کند و به همين دليل هواي وارد شده سياه رنگ مي شود ؛ پس در بازدم ، آن رنگ سياه که در واقع بيماريها ، نقطه ضعفها ، ناراحتي ها و مشکلاتتان است بيرون مي رود . اين تنفس شامل دم پاک و بازدم سياه رنگ را مرتب تکرار کنيد و تصور کنيد که با بيرون رفتن تنشها و بيماريها به صورت دود سياه ، لحظه به لحظه شادابتر و سرحالتر مي شويد و رفته رفته رنگ سِاه بازدمها نيز کمتر مي شود تا آنجا که هم دم و هم بازدمتان زلال و شفاف و پاک مي شوند و در واقع تمام سلولهاي بدنتان را پاک و تميز و جوانتر شده مي بينيد . 9>افزايش کيفيت آرامش> تصور کنيد کنار دريا در ساحلي بسيار زيبا يا کنار رودخانه اي جنگلي يا در باغي سرسبز و آرام يا روي تشکي نرم و لطيف يا قايقي راحت در وسط اقيانوسي آرام زير گرماي مطلوب خورشيد ونسيم خنک پرطراوتي(و خلاصه هر مکان و فضاي آرامشبخشي که بودن در آنجا را دوست داريد )دراز کشيده ايد ؛ احساس کنيد که نسيم دريا يا صداي آب شما را آرام و آرامتر مي کند ، خورشيد به صورت حرارتي مطبوع بر شما مي تابد و بدنتان را نوازش و گرم مي کند . حالا در ذهن بگوييد لحظه به لحظه آرامتر مي شوم ، دستهايم ، پاهايم ،کمرم ،سينه ام ،شکمم ،عضلات صورتم همه سنگين و سنگين تر مي شوند .دست چپم ، سنگين شده سنگين سنگين ، دست راستم شل و آرام شده سنگين سنگين ، گرم گرم ؛ هر نفسي که مي کشم مشکلات ، تنشها ،بيماريها و انقباضها از بدنم حذف ميشود و من آرام و راحتم ، پاهايم ، سينه ام و سرم سنگين و گرمند ، من راحتم من آرامم . در اوج نشاط وآرامش ، آسوده و راحت ، رها و آزاد و شاد و اميدوار .(دقت کنيد که تکرار اين کلمات و تصور کردن دوباره اجزاي بدن به صورتي آرام در افزايش کيفت آرامش شما بسيار مهم است). 10>تلقين خواسته ها> اين مرحله ، مرحله تلقين دقيقتر آمال است ؛ هر چه مي خواهيد و هر آرزوئي که داريد به صورت جمله اي کوتاه در ذهن خود بيان کنيد مثلا بگوئيد من هر لحظه به لحظه و روز به روز از هر لحاظ بهتر مي شوم يا من در درسها يا کارم موفق هستم ،يا من ثروتمندم ،يا من سالمم . حتما اين جملات را به زبان حال (نه اينکه از اين به بعد مي خواهم باشم)و با ساختاري مثبت بيان کنيد (ا زکلمات منفي و کلمه نه خودداري کنيد) . جملات را چندين بار تکرار کنيد و تصور کنيد که به هدف خود رسيده ايد .دوستان را ببينيد که برايتان شادماني مي کنند ، صداها را بشنويد که به شما تبريک مي گويند ، افراد و دوستان شما را در بغل کرده مي بوسند و موفقيتتان را تبريک ميگويند ، احساس بسيار بسيار خوبي داريد .خوش به حالتان. 11>بيدار شدن از خواب مصنوعي> آرام آرام از 1 تا 10 بشماريد ، با هر شماره تنفس را تندتر کنيد کوتاه و سريع ، و به خود بگوييد وقتي به 10 رسيدم چشمهايم را باز مي کنم ، شاداب و سر حالم ، کاملا با نشاط و سرحال ، خوشحال و پر انرژي . انگشتان پاي راست را تکان بدهيد ، آنگاه انگشتان پاي چپ ،ساق پاي راست و ساق پاي چپ ؛رانها را به حرکت درآوريد ؛ پاها را بالا بياوريد ؛ دستهايتان را تکان دهيد ؛ گردنتان و عضلات صورت را منقبض کنيد ، تکان بخوريد ، شاد و سر حال چشمها را باز کنيد و بعد از 30 ثانيه بنشينيد با اين عمل شما امواج آلفا مغز خود را فعال مي کنيد .( تذکر مهم اينکه در مرحله 11 حتما با تلقين معکوس ، حالت سنگيني و کرختي بدنتان را حذف کنيد مثلا بگوييد پاي چپم سبک شده ، دمايش عاليست و راحتم ، همچنين حتما تلقين کنيد من بعد از بيداري شاد و سرحال و پر انرژي مي شوم ، تمام اعضاي بدنم در حالت عادي راحتتر و پر انرژي اند.)

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...

brain2.jpg

چه کساني بهتر و راحت‌تر هيپنوتيزم مي‌شوند:

 

تصور عمومي بدين گونه بوده که افراد قوي‌تر و نيرومند تر عده بيشتري را با سهولت مي‌توانند هيپنوتيزم کنند و شرط اصلي در ايجاد يک حالت هيپنوتيزمي را نيروهاي هيپنوتيزور مي‌دانستند نه زمينه و ويژگي‌هاي سوژه هيپنوتيزم شده. در شرايط کنوني درمحافل علمي عقيده عمومي بر آن است که افراد باهوش و صاحبان ذهن‌هاي خلاق راحت‌تر هيپنوتيزم مي‌شوند و اين با آنچه که هيپنوتيزم پذيري را ويژه افراد ضعيف ميدانستند تفاوت زيادي دارد. افراد باهوش يا طبيعي بهتر هيپنوتيزم مي‌شوند . درحالي که کساني که دچار نقايص روحي و يا بيماري‌هاي رواني هستند، خيلي به سختي هيپنوتيزم ميشوند (ادمونز، 1369، صفحه 26).

بهترين سن براي هيپنوزپذيري سن سيزده تا پانزده سالگي است، افراد در اين دوران فوق العاده حساس و تلقين پذير ميشوند و با کمترين سعي ازجانب هيپنوتيزور به خواب عميق فرو مي‌روند ((دهقان پور فراشاه،1385، صفحه322)

اما به طور کلي ميتوان گفت:

افرادي که اين ويژگي‌ها را داشته باشند بهتر و راحت‌تر هيپنوتيزم ميشوند:

1. سالم و باهوش‌تر از ديگران باشند.

2. قدرت تخيل وتصويرسازي خوبي داشته باشند.

3. سطح ادراک و شعور بالاتري داشته باشند.

4. ديندار و با ايمان باشند.

5. داراي اراده قوي ونيرومند باشند.

6.احمق و کودن نباشند.

7.تمايل به هيپنوز شدن داشته باشند.

8. به عامل اعتماد داشته باشند.

9. درگير بيماريهاي رواني نباشند.

10. قدرت تمرکز فکري خوبي داشته باشند.

11.روحيه هنري داشته باشند.

12. عاشق پيشه و احساساتي باشند( همان منبع صفحه 326).

از لحاظ آماري قابليت هيپنوتيزم شدن افراد به اين صورت است که اکثريت عظيمي از افراد جامعه مي‌توانند هيپنوتيزم شوند واين طور به نظر مي‌آيد که تنها 5% تا 10% از کل جمعيت نمي‌توانند هيپنوتيزم شوند. در حدود 25% ازمردم به سادگي هيپنوتيزم ميشوند و در خلسه سبکي فرو ميروند و در حدود 25% از افراد جامعه اين قابليت را دارند که به خلسه بسيار عميق يا سومنامبوليستيکي برسند و بقيه در مراحل بينابيني قرار مي‌گيرند (ادمونز،1369، صفحه 27)

تفاوت هيپنوتيزم با خواب

ايوان پاولف که به خاطر تحقيق درباره بازتابهاي شرطي مشهور است معتقد بود که هيپنوتيزم شکلي از خواب است. اما شواهد بعدي به ويژه:

!تحقيقات فيزيولوژي که نشانگر تفاوت ميان eeg در حالت خواب طبيعي و در حالت هيپنوتيزم است.

!شواهدي حاکي از وجود هيپنوتيزم هوشيارانه، بي اعتباري نظريه پاولف درباره خواب را نمايان ساخت .(دهقان پور فراشاه ،1385، صفحه81)

اين درست است که برخي از مشخصات ظاهري هيپنوتيزم مشابه خواب است و براي ايجاد آن در جريان تلقينات اوليه از لغت خواب استفاده ميشود، ولي تفاوت‌هاي زيادي اين دو پديده را از يکديگر متمايز مي‌کند. به طور واضح فرد خوابيده قادر به تکلم نيست،‌در حالي که در شرايط هيپنوتيزمي اين ارتباط کلامي به خوبي برقرار مي‌گردد و سوژه نسبت به تلقينات ارائه شده عکس العمل مناسب نشان مي‌دهد. اين تفاوتها به خوبي توسط آزمونهاي علمي و مشاهدات عيني نشان داده شده‌اند.

درجريان هيپنوتيزم ، واکنشهاي عصبي مانند حالت بيداري و بدون تغيير باقي مي‌مانند (مگر اينکه براي ايجاد تغييراتي در آنها تلقيني شده باشد)، در حالي که اين واکنشها در جريان خواب تا حد قابل ملاحظه‌اي کاهش مي‌يابند. مقاومت الکتريکي بدن هم در جريان هيپنوتيزم بدون تغيير باقي مي ماند، در حالي که در خواب طبيعي تا 10 برابر افزايش پيدا مي‌کند. در آزمايش‌هاي جديد که با توجه به منحني‌هاي الکتريکي يا امواج مغرزي «الکترو آنسفالوگرافي» صورت گرفته‌اند، تفاوتهاي بسيار واضحي مشاهده شده است.(ادمونز ،1369، صفحه24)

در اذهان عمومي و حتي در مجامع علمي اصطلاحات نادرست و بي‌پايه‌اي توسط استاد نماها در زمينه هيپنوتيزم به وجودآ‌مده که مايه تأسف است. يکي از آن اصطلاحات مترادف قرار دادن هيپنوتيزم با خواب طبيعي است، جاي تأسف است که اکثر افراد جامعه ما با اين بدفهمي روبرو هستند. تشابه اين موضوع از آنجا سرچشمه مي‌گيرد که اغلب هيپنوتيزرها در تلقين‌هاي خود از واژه‌هايي چون خواب، خواب عميق، بخواب، به خواب فکر کن، تا لحظاتي ديگر به خوابي عميق فرو خواهي رفت و کلماتي از اين دست استفاده مي‌کنند، اين واژه‌ها سبب گشته تا مردمان به صورت ناخودآگاه گمان برند که در حالت هيپنوتيزم چون خواب طبيعي از خود بي خود شده و از محيط اطراف به کلي دور ميشوند (دهقان پور فراشاه، 1385 ،صفحه 52).

وينتر نهفر، 1963 مي‌نويسد: براي اين که از تقويت بدفهمي که هيپنوتيزم نوعي خواب است جلوگيري کنيم، توصيه مي‌شود در طول تلقين هيپنوتيزمي به جاي استفاده از واژه خواب آلودگي، تن آرامي تلقين شود(همان منبع، صفحه 52).

 

یکی بیاد من هیپنوتیزمش کنممممممممممممممممم
:w02:
یه کاندید میخوام لفطا :gnugghender: قبلش هم تعهد نامه امضا شود باتشکر
:hanghead::w02:

 

 

 

 

 

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

در کتاب هیپنوتیزم کاربردی ابتدا به انتخاب سوژه پرداخته می شود . و اینکه چگونه شما سوژه های هیپنوتیزمی خود را انتخاب کنید .آزمون های تلقین پذیری آورده شده در کتاب هپنوتیزم کاربردی به ما کمک می کند تا بهترین روش را برای القای هپنوتیزم تشخیص دهیم و در زمان کوتاه تر ، سوژه ها را در عین بیشتر قرار دهیم . روش از خواب به حالت هپنوتیزم در این کتاب آورده شده است پس اینکه سوژه را هپنوتیزم کردید باید با استفاده از تکنیک های ارئه شده در کتاب سوژه خود را در عمق مناسب قرار دهید تا نسبت به تلقین ها واکنش بهتر نشان دهد.

با استفاده از تکنیک های ارئه شده می توانیم به هیپنوتیزم نمایشی به پردازیم . هیپنوتیزم نمایشی بیشتر برای نشان دادن قدرت ها و توانایی های هیپنوتیزم به دیگران استفاده می شود. کتاب هیپنوتیزم کاربردی روش ها و تکنیک ها کاربردی را در اختیار افراد قرار می دهد . دکتر آرام سعی کرده است در این کتاب به صورت علمی و عملی به هیپنوتیزم بپردازد و ایشان عقیده دارند که برای بالا بردن سطح سلامتی جامعه بهتر است مراکز درمان مجهز به افراد متخصص هیپنوتیزم باشند تا مصرف دارو ها نیز کاهش یابد.

بسیاری از بیماری ها را می توان با تلقین ساده هیپنوتیزم بهبود بخشید و نیازی به دارو ندارد. با استفاده از تکنیک ها ی کاربران دگر هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم می توانیم بر روی نا خود آگاه تسلیم یابیم و تلقین را همانند دارو برای درمان استفاده کنیم . البته باید منطقی به مسئله هیپنوتیزم بپردازیم . هیپنوتیزم همه مشکلات و بیماری ها ی ما را درمان و حل نمی کند. ولی دسته ای از مشکلات را که می تواند حل کند بسیار گسترده است.

 

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...