رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام

من کاربر مبتدی plc هستم.همین ابتدا بر به مشکل خوردم.

سخت افزار رو طراحی میکنم و برنامه رو هم مینویسم.مشکل اصلی اینجاست که الان تو صفحه ی اصلی سیماتیک منیجر که میخوام گزینه ی دانلود رو بزنم ارور میده.من فقط میخوام سیمولینک کنم ببینم برنامم رو درست نوشتم یانه!:icon_pf (34):

تو قسمت pc/pg interface هر شبکه ای رو انتخاب میکنم مشکل پابرجاست!لطفا راهنماییم کنید:sigh:

ومیدونم که تا دانلود نشه،سیمولینک جواب نمیده

bcs6_1.jpg

لینک به دیدگاه
سلام

من کاربر مبتدی plc هستم.همین ابتدا بر به مشکل خوردم.

سخت افزار رو طراحی میکنم و برنامه رو هم مینویسم.مشکل اصلی اینجاست که الان تو صفحه ی اصلی سیماتیک منیجر که میخوام گزینه ی دانلود رو بزنم ارور میده.من فقط میخوام سیمولینک کنم ببینم برنامم رو درست نوشتم یانه!:icon_pf (34):

تو قسمت pc/pg interface هر شبکه ای رو انتخاب میکنم مشکل پابرجاست!لطفا راهنماییم کنید:sigh:

ومیدونم که تا دانلود نشه،سیمولینک جواب نمیده

bcs6_1.jpg

هنگام دانلود حتما باید پنجرهplc simulation هم فعال باشه

لینک به دیدگاه

خب تا اینجا تا حدودی در مورد بلوک های اولیه pcs7 آشنا شدید امیدوارم این آموزش تا اینجا مورد استفاده دوستان قرار گرفته باشه. با اومدن ورژن جدیدv8 pcs7 که برروی ویندوزهای 64 بیتی هم قابل نصب هست تغییراتی کوچک تو بلوک ها صورت گرفت و این ورژن به سمت کتابخانه پیشرفته این نرم افزار بیشتر متمایل شد. برای همین آشنایی با کار با این کتابخانه (advanced process library) هم از مقولات اجتناب ناپذیر یادگیری pcs7 هست. در ابتدا با برخی از اصطلاحات و مفاهیم این کتابخانه آشنا میشیم و بعد با تک تک بلوک های این کتابخانه و نحوه کار این بلوکها رو توضیح میدیم.

Advanced process library (Apl)

انواع مدهای کاری operating شامل موارد زیر است:

• Local mode or program mode
  • Manual mode
  • Automatic mode
  • Out of service mode

Out of service mode : این مد برای زمانهایی استفاده میشود که جهت نگهداری و تعمیرات تجهیزات می بایست خارج از سرویس قرار گیرند.شرط لازم برای تعویض به حالت مذکور این است که پیش از آن مد کاری برروی manual باشد.

برای فعال سازی این مد از طریق faceplate می بایست OosOp = 1 و ModLiOp = 0 باشد.

برای فعال سازی این مد از طریق interconnection می بایست OosLi = 1 باشد.

Manual and operating mode :

در مد manual تمامی setting ها و فرامین به صورت دستی توسط اپراتور داده میشود. درحالیکه در مد automatic توسط بلوکهای cfc یا sfc داده میشود.

برای انتخاب حالتهای مختلف manual و automatic مراحل زیر وجود دارد.

hio7jg6i5d438i8oqjay.jpg

xyyjvgraayz5f8rxg24.jpg

لینک به دیدگاه

xpydlm097v1yehyfewj.jpg

هنگام تغییر حالت از مد automatic به manual آخرین کنترل setting های حالت automatic بر روی manuel نیز باقی می ماند مگه اینکه setting ها بهصورت دستی توسط اپراتور تنظیم شود.

هنگام تغییر حالت از مد manual به automatic بیت Bumpless changeover چک میشود.

• Bumpless changeover=0 : این تغییر وضعیت در هر لحظه میتواند اتفاق بیفتد. در این حالت setting های مد اتوماتیک فورا برروی setting های مد manual اثر میگذارند.
  • Bumpless changeover=1 : این تغییر وضعیت تنها زمانی میتواند اتفاق بیفتد که setting های مد manual و automatic یکسان شوند.

Program mode for close-loop controlers :

یک واسط برای توابع کنترلی اولیه هست که میسر میکند این توابع از طریق یک pc خارجی مثل opc client راه بیفتند.برای فعال کردن میبایست بیت enable program mode فعال شود.

Program mode به یک سیگنال فعالسازورودی به نام AdvCoEn = 1 نیاز دارد.درصورتیکه این سیگنال از 1 به صفر تغییر کندمنجر به ایجاد خطا در ارتباط opc میشود و مد اپراتور به حالت قبل از program mode باز میگردد.

بوسیله AdvCoMstrOn میتوان گروهی از کنترلرهای پایین دستی رو در یک زمان به حالت program mode برد.

خروجی AdvCoAct = 1 نشان میدهد که بلوک در وضعیت program mode قرار دارد.

با یک کردن بیت AdvCoModSP میتوان یک مقدار انالوگ رو به بیت AdvCoMV داد که این مقدار به عنوان یک setpoint خارجی برای کنترلر می باشد.

Local mode :

این مد بیشتر برای موتورهاو ولوها بکار میرود.setting ها میتوانند مستقیما یا بوسیله control station تامین شوند.برای فعال کردن این مداز LocalSettingاستفاده میشود. تغییر وضعیت به حالت local میتواند از طریق manual و یا automatic به صورت زیر باشد.

• فعالسازی برروی faceplate :

{ LocalOp = 1, LocalSetting = 3 or LocalSetting = 4, ModLiOp = 0}

• فعالسازی بوسیله interconnected parameter :

{LocalLi = 1, LocalSetting = 1 or LocalSetting = 2}

برای دیدن بهتر تصویر روی آن کلیک کنید

gb131eip2iw5j7w3y1_thumb.jpg

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

انواع خطاها در PCS7

خطای عددی: اکثر بلوکها یک پارامتر خروجی به اسم Errornum دارند که میتونند به عنوان خطای خروجی بلوک بکار گرفته شوند.در تعدادی از بلوکها پارامترهای ورودی با مقدار مجاز چک می شوند و از مقدار بروز خطا در خروجی جلوگیری میکنند. وقتی یک مقدار خطا آشکار شد مقدار خروجی برروی عدد درست قبل باقی می ماند.درصورتیکه بلوکها این چک را نداشته باشند مقدار نادرست در خروجی ظاهر میشود.

خطای خارجی سیستم(CSF):خطای خارجی سیستم - خطای سخت افزاری -در خارج از پروسه اتفاق میافتد .مانند خطای Runtime یک ولو که نشوندهنده خطایی در سیستم پنوماتیک می باشد.

خطاهای ویژه(monitoring error):اینگونه خطاها علتهای مختلفی میتوانند داشته باشند که از آن جمله:

• Feedback monitoring : درصورتی اتفاق میافتد که پس از مدت زمان تعیین شده پاسخی از فیدبک خروجی سیستم دریافت نگردد.
  • Runtime monitoring : درصورتیکه سیگنال فیدبک بعد از مدت زمان تعیین شده با control setting مچ نشود این خطا اتفاق میافتد.

درصورت بروز اینگونه خطاها بلوک می بایست reset شود تا این خطا پاک شده و دوباره امکان راه اندازش باشد.

خطا در سیگنال ورودی:این خطا زمانی اتفاق میافتد که در سیگنال ورودی نوعی بی ثباتی دیده میشود. مثلا سیگنال باز و بسته ولو نمیتواند همزمان اتفاق بیفتد.

خطای تغییر وضعیت(Mode changeover error)

خطا در channel driver blocks

• خطای کانال(Channel error)
  • خطای سطح بالا(Higher-level error)
  • خرابی تجهیز
  • اندازه گیری نادرست رنج

وضعیت ایمن برای موتورها ,ولوها و کنترلرها(safe position)

وضعیت ایمن(deenergized) برای موتورها وقتی است که خاموش باشند.

وضعیت ایمن برای ولوها یکی از حالتهای زیر است:

SafePos = 0: ولو در زمان بی انرژی شدن بسته باشد.

SafePos = 1: ولو در زمان بی انرژی شدن باز شود.

SafePos = 2:برای موتورایز ولوها موتور خاموش باشد.

وضعیت ایمن برای کنترلرهای پیوسته:در این کنترلرها با تعیین یک محدوده پایین و بالا در وضعیت Manual mode میتوان ورودیها را به اینصورت ایمن نگه داشت.

Specifying warning times for control functions at motors and valves

همواره میتوان یک زمان هشدار برای راه اندازی موتورها و ولوها در نظر گرفت بوسیله این زمان میتوان شروع به کار یک موتور را بعد یک مدت زمان کوتاه انجام شود.( WarnAct = 1) که به صورت زیر است:

در مد manual بوسیله ورودی WarnTiMan

در مد automatic بوسیله ورودی WarnTiAut

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

ساختار کلی صفحه Faceplate

برای آوردن صفحه faceplate برروی wincc کافیست روی آن دوبار کلیک کنید.شکل زیر ساختار یک نمونه صفحه faceplate را نشان می دهد.

vc5y15vk97cvmkhvj8ux.jpg

منوهای کنترلی faceplate

koadi4fl3y734t3i84l.jpg

1. Group display

این منوها برای نمایش الارم ها, هشدارها,تلورانس و خطاها می باشد.

1. Lock/unlock alarms

بوسیله این منو میتوان الارمها قفل یا باز نمود.وقتی الارمی قفل شود بلوک pcs7 هیچ الارمی را نمی فرستدو رنگ group display به رنگ سفید درمیاید.

1. Suppress alarms

این الارم بوسیله MsgLock فعال میشود و باعث میشود کلیه الارمها بجز الارمهای کنترلی پروسس متوقف میشوند.

1. Acknowledge alarms
  2. Display for worst signal status

این الارم وضعیت سیگنالهای بد را براساس فرمت و خروجی آنها نشان میدهد.

1. Batch display

این منو نشان میدهد که بلوک آیا با simatic batch استفاده شده است یا نه.

1. Not used
  2. Maintenance request and release

این منو برای درخواست تعمیر و نگهداری استفاده می شود.

1. Memo display

این منو جهت یادداشت در برنامه استفاده می شود

1. Open views of a block

نمایش باز کردن یک بلوک

1. Return to block icon
  2. Pin block

27zehbj50gn4lr0qdmr.jpg

در یک پروسس انواع مختلفی از سیگنالها برحسب ورودیها وجود دارند که برروی صفحه نمایش با آیکنی نشان داده میشوند که هریک نمایانگر یک کدکیفیت هستند.جدول مربوط به این سیگنالها به همراه کد کیفیت و ایکن نمایشی آن در شکل زیر نشان داده شده است.

eykdf5247zkoxwh3w9t3.jpg

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
  • 6 ماه بعد...

سلام

من دوست دارم اپراتوری دی سی اس زیمنس رو یاد بگیرم.یه جورایی نیاز شغلیم هست.باید WINCC رو نصب کنم؟ایا پروژه ای دارید که من بتونم بصورت مجازی اپراتوری دی سی اس رو بتونم کار کنم؟هر راهنمایی کنید ممنون میشم.در ضمن اپراتوری یوکوگاوا سنتیوم 3000 کار کردم.

لینک به دیدگاه
در 14 ساعت قبل، roseperfume2007 گفته است :

سلام

من دوست دارم اپراتوری دی سی اس زیمنس رو یاد بگیرم.یه جورایی نیاز شغلیم هست.باید WINCC رو نصب کنم؟ایا پروژه ای دارید که من بتونم بصورت مجازی اپراتوری دی سی اس رو بتونم کار کنم؟هر راهنمایی کنید ممنون میشم.در ضمن اپراتوری یوکوگاوا سنتیوم 3000 کار کردم.

از اونجا که قبلا تو یکی از پروژه ها مونیتورینگ یوکوگاوا رو دیدم فرق زیادی با اپراتوری زیمنس ندارن شاید تو شکل تعیین ست پوینت ها  یا نمای ظاهری تفاوت های کمی باشه اما در کلیت کار فکر نکنم فرقی باشه یا  با مشکل خاصی بر بخورید

لینک به دیدگاه
در در 16 آذر 1397 در 12:38، Mehdi.Aref گفته است :

از اونجا که قبلا تو یکی از پروژه ها مونیتورینگ یوکوگاوا رو دیدم فرق زیادی با اپراتوری زیمنس ندارن شاید تو شکل تعیین ست پوینت ها  یا نمای ظاهری تفاوت های کمی باشه اما در کلیت کار فکر نکنم فرقی باشه یا  با مشکل خاصی بر بخورید

تشکر ویژه

به هر حال ایا راهی هست من بتونم سیستم دی سی اس(چه یوکوگاوا و چه PCS7)  روی Pc خودم بصورت مجازی داشته باشم.مثلا دی سی اس یک سکو گازی بصورت مجازی و بتونم بیشتر اپراتوری رو تمرین کنم؟چون در محل کار که کسی جرات نمی کنه به قسمتهایی که اشنایی نداره وارد شه چون احتمال شات دوون و یا اشتباه هست.

لینک به دیدگاه
در 4 ساعت قبل، roseperfume2007 گفته است :

تشکر ویژه

به هر حال ایا راهی هست من بتونم سیستم دی سی اس(چه یوکوگاوا و چه PCS7)  روی Pc خودم بصورت مجازی داشته باشم.مثلا دی سی اس یک سکو گازی بصورت مجازی و بتونم بیشتر اپراتوری رو تمرین کنم؟چون در محل کار که کسی جرات نمی کنه به قسمتهایی که اشنایی نداره وارد شه چون احتمال شات دوون و یا اشتباه هست.

نرم افزار pcs7 خودش قابلیت مونیتونیگ داره و میتونید به کمک ماژول plcsim که به همراه این نرم افزار نصب میشه ورودی و خروجیهای مختلف آنالوگ و دیجیتال خودتون رو بهش اعمال کنید و بوسیله wincc نتایج رومشاهده کنید. در موردشبیه ساز یوکوگاوا اطلاعات خاصی ندارم ولی به احتمال زیاد اونم باید سیمولاتور خودش رو داشته باشه

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

سلام.تشکر از آموزشهایی که توی این topic گذاشتید.

سوال: من pcs7 ver8.1sp1 روی سیستمم نصب هست بعد از نصب PCS 7 Library  V7.1 SP3 Upd4  وقتی بلوک motor که توضیحاتش روقبلا گفتید رو از این کتابخونه میارم، بعد از کامپایل os فیسپلیت آن در wincc ایجاد نمیشود.اما مواردی از خود کتابخانه ورژن 8.1 رو که میارم و ocm دارند بدون مشکل در wincc  ایجاد میشوند.؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
در در 17 دی 1397 در 16:38، alifor64 گفته است :

سلام.تشکر از آموزشهایی که توی این topic گذاشتید.

سوال: من pcs7 ver8.1sp1 روی سیستمم نصب هست بعد از نصب PCS 7 Library  V7.1 SP3 Upd4  وقتی بلوک motor که توضیحاتش روقبلا گفتید رو از این کتابخونه میارم، بعد از کامپایل os فیسپلیت آن در wincc ایجاد نمیشود.اما مواردی از خود کتابخانه ورژن 8.1 رو که میارم و ocm دارند بدون مشکل در wincc  ایجاد میشوند.؟؟؟؟

اگه library و library faceplate ورژن 7 رو بریزید در wincc هم ایکن مربوطه ایجاد میشه:ws38:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

ممنونم از سری پست های خوبتون. امکانش هست لینک معتبر از دانلود این نرم‌افزار بزارید؟ 
و اینکه آیا برای یادگرفتن PCS 7 نیاز به یادگیری S7 هست؟ چون در پست‌های اول بهش اشاره کردید. 
تا جاییکه من فهمیدم SIMATIC S7 یک PLC هست. آیا همون STEP 7 هست؟ ?

لینک به دیدگاه
در 14 ساعت قبل، ata.am گفته است :

ممنونم از سری پست های خوبتون. امکانش هست لینک معتبر از دانلود این نرم‌افزار بزارید؟ 
و اینکه آیا برای یادگرفتن PCS 7 نیاز به یادگیری S7 هست؟ چون در پست‌های اول بهش اشاره کردید. 
تا جاییکه من فهمیدم SIMATIC S7 یک PLC هست. آیا همون STEP 7 هست؟ ?

با سلام از این

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
میتونید این نرم افزار رو دانلود کنید.

دفیقا همانطور که گفته شد pcs7 یک نوع plc پیشرفته هست . به نوعی تو pcs7 هم با s7 کار میکنید هم با wincc که میتونه ورودی خروجیهای زیادی داشته باشدstep7 در اصل یکی از قسمنهای simatic هست

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...