رفتن به مطلب

مسمومیت غذایی


ارسال های توصیه شده

موجودات میکروسکوپی از طریق آب، هوا، خاک یا راههای گوارشی وارد غذای انسان و حیوانات میشوند و آنها را آلوده میکنند. معمولاً این موجودات تغییری در رنگ، بو و بافت غذا ایجاد نمیکنند و افراد، متوجه آلوده بودن غذا نمیشوند و آن را مصرف میکنند. بهترین راه پیشگیری، حفاظت مناسب از غذاها و رعایت بهداشت است. بیش از 200 عامل بیماری زای شناخته شده از طریق غذا منتقل میشوند.

 

به طور کلی مسمومیت غذایی به 2 دسته کلی تقسیم می شود:

 

مواد عفونی: شامل ویروس، باکتری و انگلها

 

مواد سمی: شامل قارچهای سمی، حشره کش ها، برخی گیاهان و غذاهای دریایی یکی از بیماریهای شایعی که بر اثر مسمومیت غذایی ایجاد میشود اسهال مسافران است. باکتری های اشرشیاکلی (E.coli)، کمپیلوباکتر ژژنی (C.jejuni) و شیگلا (shigella) از عوامل عمده این اسهال عفونی هستند. استفاده از دستهای آلوده با مدفوع، باعث انتقال این عفونت از طریق آب و غذا میشود. کسانی که به طور مستقیم با غذا تماس دارند (مثل آشپزها، کارگرهای رستورانها و ...) باید گوهی سلامت از وزارت بهداشت داشته باشند و در رعایت بهداشت کاملاً دقت کنند. در صورت مصرف گوشت خام یا گوشتی که خوب پخته نشده است، احتمال خطر بالایی برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به خصوص همبرگرهایی که بدون رعایت بهداشت تهیه میگردند و به خوبی پخته نمی شوند می توانند این بیماری را انتقال دهند. همبرگر خوب همبرگری است که کاملاً پخته شده باشد و هیچ قسمتی از آن به رنگ صورتی کمرنگ (که علامت کامل پخته نشدن گوشت است) نباشد. برگ های خام سبزیجات، میوه با پوست، لبنیات غیر پاستوریزه و غذاهای دریایی نیز جزء عواملی هستند که باعث اسهال مسافران می شوند. شیرهای آب یکی دیگر از عواملی است که به راحتی باعث انتقال بیماری می شود. در واقع ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم با اشیای آلوده می تواند این بیماری را انتقال دهد. در آشپزخانه در صورت قرار دادن گوشت خام بر روی میز، حتماً میز را بشویید چون ممکن است با قرار دادن مواد غذایی دیگر این بیماری منتقل شود. اشتباه شایعی که مسافران می کنند استفاده از یخ است. با قرار دادن آب در جایخی باز هم قابلیت انتقال میکروب وجود دارد. بهتر است از یخ های فروشنده های سر راه استفاده نکنید و خودتان با آب سالم اقدام به درست کردن یخ نمایید.

حدود 85 درصد از مسافران به واسطه باکتری ها مسموم می شوند. اشرشیاکلی شایع ترین باکتری ایجاد اسهال مسافران است. در برخی نواحی علت حدود 72 درصد بیماری ها، این باکتری است. ویروس ها و انگل ها نیز در این بیماری سهیم هستند.

معمولاً اسهال مسافران به سرعت ایجاد نمی شود و ممکن است 2 تا 3 روز بعد از خوردن یا هنگام بازگشت به منزل ایجاد گردد.

 

به طور کلی اشرشیاکلی، علت شایع مسمومیت غذایی است. برخی از گونه های آن به صورت طبیعی در روده حیوانات و انسان یافت می شود. حدود صدها گونه از اشرشیاکلی وجود دارد که بیشتر آنها همانطور که اشاره شد، مضر هستند.

این باکتری از طریق دست های آلوده به مدفوع، آب های آلوده، گوشت های خام و شیر و آبمیوه غیر پاستوریزه منتقل می شود نقش این نکات بسیار مهم است چون به راحتی میتوان با یک شستشوی ساده است با آب و صابون یا شستشوی مواد غذایی قبل از مصرف جلوی این مسأله را گرفت. کالباس، سوسیس، گوشت نیمه پخته شده و کاهو نیز این باکتری را منتقل میکنند. پس از ورود باکتری از طریق دهان، این باکتری وارد روده ها می شود و به سلول های مخاط روده می چسبد و شروع به تکثیر می کند و هنگامی که تعداد آن ها زیاد شود، همگی شروع به آزاد کردن سم می کنند. سم ناشی از باکتری ها، مخاط روده را تخریب و دردهای شدید شکمی و اسهال را ایجاد میکند.

 

 

علایم شایع

 

مدفوع شل و آبکی، دردهای شکمی، حالت تهوع، استفراغ، فوریت برای رفتن به توالت، تب، سردرد، دفع دردناک و مدفوع خونی از جمله علایم شایع این بیماری هستند.معمولاً این اسهال و دردهای شکمی 3 تا 4 روز طول می کشد، ولی در برخی گونه ها ممکن است به 5 تا 10 روز هم برسد. حدود 2 تا 7 درصد عفونت های اشرشیاکلی، جان انسان را تهدید می کند و می تواند باعث مرگ شود. غیر از، از دست دادن آب و املاح زیاد که عارضه همه اسهال است و کم خونی که امکان دارد به خاطر خونریزی ایجاد شود. اشرشیاکلی کارهای خطرناک تری هم بلد است؛ گاهی اوقات این باکتری ممکن است سندرمی ایجاد کند که باعث تخریب گلبول های قرمز شود و در بعضی موارد، نارسایی کلیه ایجاد می کند که درمان آن در این حالت پیوند کلیه یا دیالیز طولانی مدت است. این سندرم در کودکان و پیران مرگ ومیر زیادی را موجب می شود.

 

 

معاینات و آزمایشها

 

در صورت مراجعه به دکتر، فشار خون، ضربان قلب، تعداد تنفس و درجه حرارت بیمار بررسی می شود و در صورت وجود علایمی از جمله کمبود مایع اقدامات لازم صورت می گیرد. نمونه مدفوع برای بررسی از لحاظ خون و موکوس گرفته می شود تا عامل بیماری تشخیص داده شود.

 

نمونه ادرار، وضعیت حجم آب بدن و کلیه ها را نشان می دهد و در صورت وجود مشکلی در کلیه از نمونه ادرار می توان به آن پی برد. نمونه خون در موارد شدید بیماری استفاده می شود. در صورت شدید بودن مشکل کمبود مایع در بیمار یا پایین بودن شدید فشار خون و اسهال شدید، گاهی لازم است بیمار بستری شود.

 

 

درمان

 

در موارد خفیف بدون مراجعه به پزشک نیز می توان این بیماری را کنترل کرد. با مصرف روزانه 2 تا 5/3 لیتر مایعات، حجم آب از دست رفته را می توان جبران کرد. در 24 ساعت اول بهتر است از آبمیوه های پاستوریزه، مایعات بدون کافئین، چای داغ و آب گوشت یا مرغ استفاده کنید. در 24 ساعت دوم غذاهای ملایم و نرم مثل برنج، سوپ، نان و غلات مصرف نمایید و به تدریج در روزهای بعد غذاهای دیگر را به رژیم خود بیفزایید.

 

برای آسایش بیشتر می توان از داروهای کاهنده حرکت روده ها، مثل لوپراماید استفاده کرد. بهتر است تا هنگامی که حالت تهوع و استفراغ دارید از غذای جامد استفاده نکنید.

 

 

 

 

در صورت مشاهده هر کدام از علایم زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 

وجود این علایم یعنی اینکه بیماری شدیدتر از آن است که خودبه خود یا با درمان های خانگی کنترل شود.

- حالت تهوع استفراغ و اسهال که بیش از 2 روز طول کشیده است.

 

- در مورادی که بیمار یک کودک زیر 3 سال است.

 

- وجود درد شدید در شکم و نواحی مقعد

 

- وجود علایم شکمی همراه با تب مختصر

 

- مواردی که بیش از 1 نفر بر اثر خوردن ماده غذایی بیمار شده است.

 

- اسهال شدید

 

- اگر با استفاده مایعات و پس از دو روز، علایمی از بهبودی مشاهده نشود.

 

- در صورت وجود استفراغ شدید که قادر به غذا خوردن نباشید.

 

- در صورت بروز علایم عصبی مثل دوبینی، سختی در بلع، ضعف عضلانی

 

- در صورتی که سیستم ایمنی شما ضعیف باشد (افرادی که ایدز، سرطان و مشکل کلیوی دارند یا تحت شیمی*درمانی هستند).

 

- اگر علایمی از کاهش آب بدن مانند خشکی دهان و تشنگی زیاد وجود داشته باشد.

- پیشرفت سردرد احتمالی

 

 

 

در صورت مشاهده علایم زیر فوراً به اورژانس مراجعه کنید:

 

- سرگیجه، احساس سبکی سر، اختلال در دیدن یا غش کردن

 

- تب بالای 5/38 درجه سانتی گراد همراه با علایم شکمی

 

- دردهای تیز و شدید شکمی که مداوم باشد و در عرض 10 تا 15 دقیقه از بین نرود.

 

- تورم شکم

 

- زردی پوست یا چشم

 

- استفراغ یا مدفوع خونی

 

- تیره رنگ شدن، کاهش حجم یا قطع ادرار

 

- اختلال در تنفس، حرف زدن و بلع

 

- تورم یک مفصل یا بیشتر یا ایجاد نقطه های قرمزرنگ در سطح پوست

 

در موارد متوسط تا شدید بیماری، از داروهای کاهنده حرکت روده استفاده می شود و برای آرامش مریض از داروهای پایین آوردنده تب نیز استفاده می گردد. استفاده از آنتی بیوتیک ها در برخی موارد مفید است؛ مثل ابتلا به بیماری با عامل شیگلا، ولی این کار جزء درمان های روتین نیست.

 

 

پیشگیری

 

همانطور که گفتیم شستن دستها یکی از عوامل عمده پیشگیری از انتقال بیماری است. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا اینقدر بر شستن دستها تأکید می شود؟ شستن دست، مانع از گسترش میکروب ها می شود. در زندگی روزمره برای مسائل مختلفی از دستمانمان کمک می گیریم. مثلاً برای کندن باغچه، تمیز کردن بینی، تلفن کردن، نوشتن و ... دست انسان با محل های متفاوت و بسیاری تماس مستقیم دارد و برای همین مقادیر زیادی میکروب به خود جذب می کند که به راحتی می تواند آن را به دهان انتقال دهد. در موارد زیر حتماً دستان خود را بشویید:- قبل از خوردن غذا یا قبل از آمادگی برای پخت وپز در آشپزخانه

 

- بعد از رفتن به توالت یا تمیز کردن سرویس های بهداشتی

 

- بعد از سرفه و عطسه یا پس از تمیز کردن بینی

 

- پس از تماس با حیوانات خانگی

 

- پس از خریدن یا پاک کردن میوه و سبزیجات یا گوشت و دیگر مواد غذایی

 

- پس از ملاقات بیمار

 

- همچنین پس از ورود به منزل دستان خود را با آب ولرم و صابون بشویید، این کار باید حدود 10 تا 15 ثانیه طول بکشد.

 

دور ناخن ها و لای انگشتان مکان مناسبی برای تجمع میکروب ها است، فراموش نکنید که به دقت این نواحی را بشویید. پس از شستن، دست های خود را با حوله یا دستمال کاغذی خشک کنید. زیاد وسواس به خرج ندهید. شستشو با صابون معمولی و آب لوله کشی شهری بهترین روش برای تمیز نگهداشتن دست است.

 

 

 

روش های انتقال

به طور کلی بیماری از طریق زیر منتقل می شود:

 

- تماس مستقیم هنگام کشتار یا خرد کردن گوشت خام

 

- تماس مستقیم با روده های حیوانات به خصوص گاوها

 

- خوردن سبزیجات خام، ماهی و گوشت خام و غذاهای گوشتی نیمه پخته

 

- استفاده از آبلیمو و لبنیات غیر پاستوریزه

 

- مصرف برگهای خام سبزیجات، بدون ضد عفونی کردن

 

- استفاده از شیر آب آلوده و یخ های سر راه

 

- استفاده از غذای دوره گردهای خیابانی

 

- استفاده از آب باران، برف ذوب شده، آب های زیرزمینی، جوی ها و دریاچه ها

 

- خوردن آب استخرها و دریاچه ها در هنگام شنا کردن

 

- تماس با مدفوع آلوده (در کودکان گاهی 1 تا 2 هفته پس از بهبود بیماری باکتری در مدفوع یافت می شود.)

 

- عدم رعایت بهداشت و نشستن دست ها

 

 

 

توصیه ها

 

توجه به نکات زیر در سفر می تواند جلوی ابتلا به اسهال را بگیرد:

 

- از آب و آب میوه های بسته بندی شده و مجاز استفاده کنید.

 

- در صورتی که آب سالم در اختیار ندارید، حتماً آب را 3 تا 5 دقیقه بجوشانید.

 

- از ماهی و گوشت های کاملاً پخته شده استفاده کنید و سعی نمایید سبزیجاتی را که به صورت داغ سرو می شوند، بخورید.

 

- برای مصرف دوباره غذای پخته شده را با دمای حدود 70 درجه سانتی گراد گرم و سپس مصرف کنید.

 

- غذاهای فاسدشدنی را بیش از 2 ساعت در خارج از یخچال قرار ندهید.

 

- پس از مصرف مواد غذایی آنها را در یخچال قرار دهید.

 

- غذاهای خام مثل گوشت و مرغ خام را جدا از سایر غذاها نگهداری کنید.

 

بعد از اشرشیاکولی که سردسته عوامل ایجادکننده اسهال مسافران است دو باکتری دیگر هم در به وجود آمدن این مسمومیت نقش دارند.

 

عفونت مجاری ادراری یکی از شایعترین بیماریهای عفونی در کودکان میبا شد. تشخیص و درمان صحیح وکامل ان به ویژه در کودکان زیر 3 سال از اهمیت زیادی برخوردار استزیرا تشخیص ا ن مشکل بوده و خطر ا بتلا ود رگیری کلیه ونارسایی ان زیاد است. به مد د اگاه کردن والدین در مورد این بیماری و راههای پیشگیری از ان , میتوان بسیاری ازهزینه های بستری ودرمان در کشور راکاهش داد .

 

عفونت مجاری ادراری به معنی عفونت مثانه . حالب وسایر قسمتهای سیستم ادراری مثل لگنچه کلیوی میباشد. شیوع این بیماری به طور

 

قابل ملا حظه ای با سن و جنس ارتباط دارد.U.T.I در نوزادان ختنه نشده شایعتر ا ست. ولی بعد از دوره نوزادی در دختران شیوع بیشتری دارد.

 

5/2 درصد دختران در گروه سنی 11_7 سا ل مبتلا به این بیماری میشوند.U.T.I در این سنین در پسران کاملا نادر است. همچنین 50 درصد احتمال عود مجد د در دختران وجود دارد.

 

شایعترین ارگانیسم های ایجاد کننده U.T.I عبارتند از اشرشیا کلی (E.coli) . کلبسیلا و پروتئوس از سایر عوامل ایجاد کننده U.T.I میتوان به استافیلوکوک وویروسها اشاره کرد.

 

 

 

Web Hosting Guestbooks Live Chat Message Boards Journals Mailing List

 

 

تشخیص آزمایشگاهی

اشیریشیا کولی كوكوباسيل كرم منفي را می توان از خون- مدفوع- خلط- چرک -مایع نخاع -ادرار وزخم جدانمود

 

کلی باسیل:گرم منفی-بیهوازی اختیاری وبدون اسپور می باشد . درسطح آگار خوندار رشد می کند وکلنی های کروی محدب به رنگ خاکستری تولید می کند درسطح محیط کشت مکانیکی به صورت کلنی های لاکتوز مثبت صورتی رنگ مسطح وخشك رشد می کند

 

ودر محیط کشت EMB کلنیهای باجلای فلزی ومتاليك ایجاد میکند

 

در محيط TSA (تريبتيكس سوي أكار) كالني هايي بي قاعده وغير بيكمانته توليد مي كنند

 

این باکتری اندول تولید میکند و واکنش متیل رد مثبت دارد اماواکنش وزبروسكوئر آن منفی است وسیترات رامصرف نمی کند

 

واغلب متحرک می باشند و. کلی باسیل قادر به تخمیر گلوکز وتولید گاز است وهمچنین لاکتوزراتخمیر می کند . واوره منفی استوكازيين راهيدروليز نمي كند

 

درمحيط XLD با تخمير محيط را از حالت قليايي به اسيدي تبديل كرده وباحضورمعرف فنل رد محيط زرد رنك مي شود درحاليكه H2S توليد نميكند

 

Electron Micrograph of Escherichia coli with Pili

 

آزمایش ایجکمن

درصورتیکه اشرشیا کلی را در آبگوشت مک کانکی ودردمای 44درجه سانتیگراد قرار دهند گاز تولید می شوداما این واکنش در آنتروباکتر -کلبسیلاوسیتروباکتر منفی است

 

نکته: سوشهای EIEC همانند شیگلا نمی توانند لاکتوز راتخمیر کنند ویا لاکتوز را باتاخیر تخمیر می کنند ومتحرک نیستند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...