رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

مقدمه:

 

در كتب طب سنتي با نامهاي »سنبل ختايي» و «حشيشه الملائك» آمده است.به فرانسوي Angelique و به انگليسيAngelica گفته مي شود. گياهي است از خانوادهUmbelliferae نام علمي آن L. archangelica Angelicaو مترادف آنArchangelica officinalis Hoffmمي باشد.

 

 

نام فارسی :

سنبل ختایی , حشیشه الملائک

نام علمی :

 

Angelica archangelica

نام انگلیسی :

 

Angelica

مترادف این گیاه Archangelica officinalis Hoffm

(خانواده :Apiaceae) ،

 

اندام مورد استفاده :

ریشه , برگ , دانه ها

 

خواص درمانی :

مقوی معده , سرفه , روماتیسم , محرک و نرم کننده سینه , ضد تشنج , خلط آور , باد شکن

مواد موثره :

این گیاه سرشار از فورانوکومارین مانند گزانتوکسین , ایمپراتورین , آنجلیس و در ریشه این گیاه آلفا-فلاندرن , آلفا-پینن , هایدروکسی و وجود دارد.

 

 

 

سنبل خطایی

(نام علمی: Angelica archangelica) گیاهی دو ساله (به ندرت سه‌ساله) از تیره چتریان است که در بسیاری از کشورهای دنیا به خاطر خاصیت دارویی آن کشت می‌شود.

این گیاه را در قدیم آنژلیک و حشیشه‌الملائک نیز می‌نامیدند.

مواد موثره این گیاه به عنوان بادشکن، ضد نفخ، گوارنده غذا و همچنین اشتهاآور کاربرد دارد و در صنایع داروسازی، صنایع غذایی و آرایشی و بهداشتی از آن استفاده می‌شود.

سنبل خطایی دارای فوروکومارین است.

ویژگی‌ها

 

سنبل خطایی گیاهی است علفی دو ساله بلند، ارتفاع آن بیش از یک متر است. معطر با برگ‌های بزرگ دارای بریدگی و تقسیم‌بندی شده، هر یک از تقسیمات برگ نوک تیز دندانه‌دار می‌باشد. ساقه آن شیاردار استوانه‌ای به رنگ سبز مایل به قرمز. گل‌های آن سفید به صورت چتر در انتهای شاخه گل‌دهنده ظاهر می‌شود.

آنژليك گياهي است علفي دو ساله بلند ،ارتفاع آن متجاوز از يك متر است.معطر با برگهاي بزرگ داراي بريدگي و تقسيم بندي شده ،هر يك از تفسيمات برگ نوك تيز دندانه دار مي باشد. ساقه آن شيار دار استوانه اي به رنگ سبز مايل به قرمز . گلهاي آن سفيد به صورت چتر در انتهاي شاخه گل دهنده ظاهر مي شود.از برگ و ساقه و ريشه آن در طب استفاده مي شود.

اين گياه در مناطق شمالي اروپا ،شبه جزيره اسكانديناوي و كوهستانهاي مركزي اروپا تاروسيه ميانه انتشار دارد. در هندوستان در كشمير مي رويد.در شمال اروپا به عنوان گياه سبزي خوراكي مورد استفاده و توجه است و كاشته مي شود و ريشه هاي آن را به صورت خام يا پخته مي خورند .در ساير مناطق اروپا علاوه بر خوراكي بودن از خاصيت خوشبو بودن آن نيز در قنادي استفاده مي شود و از ميوه آن براي تهيه يك نوع نوشابه به نامRatafia d,Angelique استفاده مي شود.به علاوه خواص طبي آن در سطح وسيعي مورد توجه است و كاربرددارد.

تكثير آنژليك از طريق كشت بذر آن صورت مي گيردبه اين ترتيب كه بذر آن را در بهار در هواي آزاد و يا در پاييز در پناه شاسي مي كارند و پس از آن نهال هاي جوان را به مزرعه منتقل كرده و مي كارند.معمولا چند ماه پس از كاشت نهالها آماده انتقال مي شوند بنابراين كشت بهاره در پاييز به مزرعه منتقل مي شود و كشت پاييزه در بهار منتقل مي گردد.

 

تركيبات شيميايي

از نظر تركيبات شيميايي و مواد عامله ،ريشه و قسمت زير زميني خشك آنژليك در حدود 35/0درصد اسانس روغني فرار دارد و در ميوه آن (3/1-2/1)درصد اسانس يافت مي شود. مواد عمده موجود در اسانس آنژليك عبارتند از بتا فلاندرن و به علاوه در اسانس ريشه آنژليك كه در هوا خشك شده باشد مواد د-الفا-فلاندرن،آلفا-پينن و هايدروكسي پنتادكانوئيك اسيد و آلفا-متيل بوتيريك اسيد يافت مي شود.

در ريشه ها و ثمر آنژليك چند فروكامارين نظير آنژليسين،برگاپتن،كزانتوتو كسين و...وجود دارد و به علاوه اومبلي پرنين و چند فنل نيز در آن مشخص شده است.‌(G.I.M.P).

بررسي هاي شيمايي جديدتري نشان مي دهد كه كيفيت اسانس آنژليك با شرايط اقليمي محل رويش طبيعي آن ارتباط داردهر چقدر ارتفاع از سطح درياي محل رويش طبيعي آن بيشتر باشد ،عطر بيشتر و با كيفيت بهتري مي دهد.

از گياه آنژليك 9 نوع ماده كومارين جداشده است از جمله يك كومارين جديد به نام آركي سين در آن مشخص شده است.

مبداٌ

اروپا تا آسیای مرکزی , مناطق شمالی اروپا , شبه جزیره اسکاندیناوی وکوهستانهای مرکزی اروپا تا روسیه میانه انتشار دارد.

* در مناطق مرطوب شمال و مرکز اروپا و در مناطق مرتفع به صورت خودرو می روید.

 

 

مناطق کشت : در بعضی کشورهای اروپایی مانند آلمان , بلژیک , هلند , فرانسه , چک , اسلواک ,مجارستان و سوئیس کشت می شود.

گیاهشناسی : علفي ، دو ساله بلند

ارتفاع : متجاوز ازیك متر

ريشه : داراي ريشه اي مخروطي شكل و رنگ آن زرد روشن است

ساقه : ساقه شيار دار توخالي استوانه اي به رنگ سبز مايل به قرمز

برگ ها : نسبتاً درشت و داراي بريدگي ، هر برگ داراي دو بريدگي ، ناحيه اتصال دمبرگ به ساقه برجسته است

گل ها : گل آذين چتر ، گلها داراي گلبرگ هاي سبز روشن مايل به زرد

ميوه : فندوقه ، دو قسمتي (شيزوكارپ)، به طول 7-6 ميلي متر به رنگ قهوه اي روشن

وزن هزار دانه : 2/5تا 3/5 گرم است

 

 

سنبل ختایی گیاه خون ساز

سنبل ختایی گیاه دارویی پر ارزشی است که بومی چین و شمال شرق هند است. این گیاه جزو داروهای سنتی کشورهای چین، کره و ژاپن به شمار می رود. به گزارش «ehow»این گیاه گلدار دارای طعم شیرین و تند است و برای مزه دار کردن مواد غذایی و نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جا که این یک گیاه دارویی است برای درمان بیماری هایی مانند گرفتگی مجرای تنفسی موثر است. در این مطلب به چند خاصیت دیگر سنبل ختایی اشاره می کنیم.

* این گیاه با ایجاد تعادل در میزان هورمون های زنانه، شدت عوارض یائسگی را التیام می بخشد.

*سنبل ختایی به بدن کمک می کند تا با بیماری های رایج مانند سرماخوردگی ، سینوزیت، برونشیت، تب و عفونت های ریه مقابله کند.

*این گیاه با لخته کردن خون، مانع از دست رفتن خون از طریق جراحت و بریدگی می شود. علاوه بر آن به تصفیه خون نیز کمک می کند .

*با ترشح آنزیم های گوارشی معده، جذب مواد غذایی در خون را بهبود می بخشد. این امر باعث حرکت درست مواد غذایی در روده ها نیز می شود.

*چای دم کرده از برگ و ریشه گیاه برای رفع استرس، خستگی مفرط ، بی خوابی، تب، دندان درد و سردردهای عصبی مفید است.

*به طور معمول این گیاه به صورت کپسول و چای دم کرده مورد مصرف قرار می گیرد. عصاره ریشه این گیاه نیز به داروهای گیاهی متعدد افزوده می شود.

*این گیاه اشتها را افزایش می دهد.

*دارای خاصیت ضدباکتریایی است.

*ریشه های خشک و پودر شده آن برای درمان عفونت قارچی انگشتان پا موثر است.

*برگ های له شده آن به عنوان پماد برای رفع ناراحتی ریوی و سینه و روماتیسم به کار برده می شود.

*غرغره با چای دم کرده آن گلودرد را رفع می کند.

*پماد این گیاه برای رفع ورم، خارش و حتی شکستگی استخوان به کار برده می شود.

*از آن جا که این گیاه میزان قند خون را افزایش می دهد، مصرف آن به بیماران دیابتی توصیه نمی شود. زنان باردار و شیرده نیز از مصرف این گیاه پرهیز کنند.

 

 

خواص و كاربرد

آنژليك معمولا در سال اول گل مي دهد ولي چون ريشه آن رشد كافي نكرده برداشت ريشه در سال دوم انجام مي گيرد و در آغاز سال دوم ساقه هاي فرعي سال اول را قطع مي كنند و فقط ساقه اصلي باقي مي ماند كه رشد كافش بنمايد و از ساقه هاي قطع شده و برگهايي كه در خلال سال اول قطع شده نيز پس از خشك كردن استفاده مي شود. ميوه گياه وقتي كاملا رسيد كه معمولا در اوخر تابستان است ،آماده برداشت مي شود.

از نظرخواص ريشه آنژليك و ميوه آن محرك و نرم كننده سينه و معرق است و ريشه آن بخصوص مقوي ،ضد تشنج،بادشكن،خلط آور،قاعده آور و معرق مي باشد.

در فرانسه در مراجع طب سنتي آن ديار مرسوم بوده است كه از دم كرده ريشه آنژليك به نسبت10-2 گرم ريشه خشك در يك ليتر آب جوش و با از تنطور الكلي ريشه آنژليك10-2گرم به عنوان نيرو دهنده و. هاضم استفاده مي كنند و از دم كرده ميوه آن نيز به عنوان مفرح و نيرو دهنده خيلي استقبال مي شود.

گونهAngelica sylvestris L. را نيز در بعضي اسناد به نام سنيل ختايي مي نامند. گياهي است پايا به بلندي تا 150سانتي متر و معطر اين گياه در اروپا و از جنوب غربي چين تا نپال در آسيا مي رويد.

قسمت نرم ريشه اين گياه به عنوان دارو مصرف مي شود ،جوشانده ان براي رفع بي حسي اعصاب ،رفع گرفتگي در اعضاي بدن ،روماتيسم و ‌‌‌[چيو] ،سردرد،سرگيجه ناشي از سرماخوردگي و تورم در پاها به كار مي رود.

 

فنولوژی

صفر فيزيولوژيك :

درجه حرارت مطلوب جوانه زنی : 20

طول دوره گلدهي :اولين گلها اواخر خرداد تا اوايل تير و گاهي تا مرداد ظاهر مي شوند.

بررسی فنولوژی گیاه دارویی سنبل ختایی در منطقه زربند تهران

جوانه زنی اواخر اسفند

چهار برگی اوایل فروردین

ساقه دهی اواخر فروردین

ظهور ساقه گل دهنده اوایل اردیبهشت

گلدهی اواسط اردیبهشت

رسیدن بذر اواخر خرداد

جمع آوری بذر اواخر خرداد

(ابوالفضل علی رضا لو نجمه هادی رضا امید بیگی)

نياز هاي اكولوژيكي

* روز بلند (LDP)

نياز آبي : اگر بارندگي كافي نباشد گياهان بايد تحت آبياري منظم و به موقع قرار گيرند. كم آبي گياهان را ضعيف مي كند. (حساس به غرقابي شدن)

حرارت : به سرما حساس نيست و آن را در مناطق سرد و مرطوب مي توان كشت نمود

(حساس به خشكي)

خاك : رشد و توسعه ريشه در خاك هاي مرطوب و نرم كه حاوي مقدار فراواني تركيبات هوموسي باشد بخوبي انجام مي گيرد.خاك هاي لومي و يا خاك هايي با بافت متوسط را مي پسندد.

PH=7/3-4/5 (حساس به شوري)

 

 

عملیات زراعی

آماده سازي خاك : در فصل پاييز پس از افزودن كود حيواني يا شيميايي مورد نيازشخم مناسبي به عمق 30 تا 35 سانتي متر زده مي شود. هنگام كاشت زمين بايد كاملا صاف و فاقد پستي و بلندي و نرم باشد تا سبب آب ايستابي نشود.

 

 

عمليات كاشت

روش كاشت

*مستقيم : به صورت ردیفی در زمین اصلی

تیمار چینه سرمایی سبب افزایش توده رویشی بذر می شود. لذا بذرهای کشت شده در اواخرپائیز ، پس از طی سرمای زمستان ، اوایل بهار سال بعد سبز می شوند

تاريخ كاشت : اوايل پائيز (آذر)

فاصله بين رديف : 50 تا 60 سانتي متر

روي رديف :40 سانتي متر

عمق كاشت :1 تا 1.5 سانتي متر

ميزان بذر:10 كيلو گرم در هكتار

*غير مستقيم :

بذرهای تیمار شده با چینه سرمایی را در خزانه هوای آزاد کشت می کنند – نشاء ها اواسط پائیز یا بهار سال بعد به زمین اصلی منتقل می شوند

(برای هر هکتار زمین به 42 هزار نشاء نیاز است)

تاريخ كاشت :

كشت در خزانه هواي آزاد فصل تابستان( اوايل تير يا اواسط مرداد)

فاصله بين رديف :

24سانتي متر

ميزان بذر:8

كيلو گرم در هكتار

زمان مناسب انتقال نشاء :

اوايل پائيز يا بهار سال بعد در ردیفهایی به فاصله 60 سانتی متر و فاصله دو بوته40 سانتی متر

 

 

عمليات داشت

كود پاشي 60 تا 70 كيلو گرم در هكتار ازت

100 تا 120 كيلو گرم در هكتار P2O5

150 تا 180 كيلو گرم در هكتار K2O در فصل پائيز ضروري است

آبياري :

چنانچه آب كافي در اختيار قرار گيرد ، اين گياه را در مناطق گرم نيز مي توان كشت نمود.

 

 

تناوب کاشت :

پس از برداشت سنبل ختایی زمین از کیفیت مطلوبی برخوردار است بنابراین میتوان گیاهانی را که در طول رویش به مقادیر زیادی مواد و عناصر غذایی نیازمندند کشت کرد. استفاده از گیاهانی که از دوره رویشی کوتاهی برخوردارند تا پس از برداشت فرصت کافی برای آماده سازی خاک وجود داشته باشد و همچنین باید به علف کش بوونیول نیز مقاوم باشند.

* از آنجا که آفات و امراض این گیاه با اکثر گیاهان خانواده چتریان مشابه است لذا تناوب کشت با گیاهان این خانواده توصیه نمی شود.

آفات و بیماری ها :

قارچ پاسالورا دپرسا در مرحله ساقه دهی و رسیدن بذر ها صدمه می زنند.

برای مبارزه با این بیماری می توان از قارچ کش افوزین یا سایر قارچ کش ها مانند محلول یک درصد فوندازول به مقدار 1.5 در هکتار استفاده کرد

مراقبت و نگهداری

از مناسبترین علف کش :

بونیول و مالوران ، قبل از کاشت بذرها در زمین اصلی (کشت مستقیم) از علف کش مرکازین به مقدار 4 تا 5 کیلو گرم در هکتار نیز می توان استفاده کرد.

 

عملیات برداشت :

برداشت ریشه گیاهانی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تکثیرشده اند در پائیز انجام میگیرد.

* آزمایشات انجام شده براساس وزن هزار دانه نشان داد که با افزایش وزن هزار دانه ، درصد جوانه زنی افزایش می یابد.

قطر ریشه و ارزش کل وزن خشک در دانه های سنگین تر بالاتر از دانه های سبک تر بدست آمد.

 

گرداوری:

معصومه دیوانعلی

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

لینک به دیدگاه

مقاله انگلیسی از این گیاه

Angelica Archangelica, a story of

de Anne Wirtz

Case: Angelica Archangelica

 

 

Male, born 1951.

First consultation: March 1988.

Complaint: asthma.

 

 

As a child he suffered from it till he was thirteen years old. After an anti-allergy treatment he was free from it in this form. His mother died at the age of 54 in an asthma attack, also his sister suffered from it, but after she got married she out grew it. The problem now started after he moved into another house caused by the floor covering and the dust in the house. Ventolin spray ameliorates partially. Some months ago he came back from a long trip to India. He got anti-biotics. Then they started this anti-TBC treatment and he got an allergic reaction. (Heat in the upper half of his body with very red discoloration and diarrhoea). He was very worried about this and came to see me.

 

 

Observation:

He is a medium height slim man with big eyes (not quite exophtalmic) and a bit anxious look. He talks fast, stumbling over his words and he has a quite strong French accent, coming from the south of Belgium. I have to listen very attentively to be able to follow the flow of his words. He has a deep smokey voice and has regular coughs during the interview. He stopped smoking one year ago. The asthma comes in attacks, always at night, he wakes up with a shortness of breath, is never anxious with it, has to sit up. This is about 4 to 5 AM. He doesn’t tolerate polluted areas. He is not chilly but prefers warmth. He has had many vaccinations as he traveled a lot as a mariner and later on his own. The last months he feels stitching pains in his chest, wandering. Sometimes, if left-sided the stitches extend through his left-arm. He is the youngest of two children. He says that his childhood was nice. He comes from a working-class family. His mother was sickly and this had quite an impact on the atmosphere at home. His father drank a lot and the relationship of the parents was not easygoing. As a young kid he had to take responsibility to decide what had to be done when his mother had an asthma attack, because his father was not at home. He worked in business for some time, now he is painting, self-trained out of necessity, in a project, which he calls
‘Exchanging Cultures from a spiritual view’
. He is living alone now, (before he lived in a student house) and sees this as a way to overcome solitude. Relationships are a problem to him. It is impossible to establish a family,
‘I have nothing to give’
, and is looking for another kind of development. His ***ual desire is low.
‘I am looking for the mystical way’
, and feels well with it. He has a strong sense of responsibility and is busy thinking how to find activities to help people to find their spiritual path. He sleeps flat on his abdomen with little cover in an unheated room. Food: Nothing special. He used to like wine but stopped drinking alcohol, likes to drink cold milk. He travels out of special interest not out of restlessness. He says that he has no problems to express his emotions, doesn’t look for consolation if sad. He has no fears.

I gave him Thuja 200K to start with because of the extensive vaccinations.

 

 

Follow-up after one month:

In the meantime he got the result of the x-ray made of his thorax, which was not good, there was a shadow and a kind of white ball to be seen on the photo. He himself thought that he had a lung cancer. They plan to operate him after the lung capacity test.

After the Thuja he was ill for three days with a heavy very productive cough with greenish discharge, which relieved him a lot. After three weeks a dry cough disturbed him from time to time. He is more sensitive to dust and odours, these make him sneeze for half an hour with nasal discharge. No eye problems. The dry coughs come esp. in the morning for about fifteen minutes or after talking. No other changes.

I repeated the Thuja 200K.

 

 

Two months after the first consultation he phoned me and told that the lung spots were vanishing on the x-ray and that he felt fine.

 

 

In June 1992 he came back with a persistent otitis started left then right and vice versa. I gave him Lachesis just on the clinical symptoms.

One week after Lachesis he was totally free of complaints.

He told me about his spiritual evolution. In 1991 he got a so called:
‘Post Integration’
treatment to get more in contact with his body. He was working on ‘a project with India’, which proved too extensive. He studied a lot and
‘was going deeper into his own culture’
. He was living on unemployment payment for a long time, which is okay for him. He needs time to write his book on
‘The total aspect of tradition in relation to the Divine’
, acting on the connection between tradition and religion. Since 1988 he is a member of the ‘Free Masons’. He is disappointed.
‘There is too much vanity at the loge, the spirituality is there to be awakened, but they don’t pick it up.’
He is busy to retranslate the Bible from Hebrew looking for deeper knowledge. This changed him, he stopped Tai-Chi
‘because it doesn’t fit our culture.’
‘Kundalini is weird, too much of meditation is not good.’
In 1990 he went to Santiago de Compostella as a pilgrim. He is experiencing more and more inner vibrations and felt that he was ready to go into a higher form of communication, for example with an angel. He wants to be of significance to human community. He feels as if swimming in the Ocean,
‘quite a lonely situation.’
His life situation was difficult because of his homo***ual interest. He wanted to sublimate his ***uality. He needed to be strict to himself. (This part of the picture fits the remedy that I will prescribe in January 1999).

 

 

In October 1997 the patient came back again because his asthma returned. He was pressed to take a job as an assistant-amenuensis at a large school. In his free time he is busy with spiritual things and at the Free Masons loge. He is frustrated because the
‘elder don’t want to change’
. He has Tibetan contacts and got initiated by the Dalai Lama. He smokes a few cigars a day because of the stress.
‘My lungs are too weak, I have to stop’
. He needs at least twice a day Ventolin, is worse in the evening and on waking. Yoga is a bit of help. He lives celibatair, with homo***ual feelings.
‘European women are asking too much time and energy, they are too claiming.’
He prefers a monastery-life within the society.
‘I need rest for my spiritual things, things should be changed at the source. It is nice to help people but in another way. I am aware of my ***ual longing but try to control it.'
In Compostella he experienced a stream of energy like balsam, an inner shower, Grace. Now every evening during his Buddhistic meditation he experiences the same ecstasy with vibrations at his heart chakra.

 

 

In December 1997 he went to an international spiritual Congress in Thailand,
‘against the new God of the money’
. The past year his regular colds worsened into asthma very easily. He then has to cough a lot and after about three weeks it lessens. He suffers from varices and a burning circulation in his calfs, with swollen legs. Walking or putting the legs up relieves. In his dreams he is in contact with the Dalai Lama.

 

 

 

I gave him Conium 200K.

 

 

He called after two weeks and told me that his lung capacity ameliorated quite fast.

 

 

In November 1998:

His allopathic medication is very much reduced, but he still needs it from time to time.

Legs? Sometimes he feels the stream and a kind of hardness. No more cramping or burning in his calf. Cough is nearly gone. Once or twice a week he takes an inhalation dose. He got emotional once he heard a small boy calling for his daddy. It hurt a lot because suddenly he realised that he never would have the experience to be a father.
‘People think that I hide behind abstract theories but I feel very much connected to the suffering in the world.’

I gave him Conium 1MK.

 

 

In January 1999:

Right after the remedy he had a lot of coughing and diarrhoea. It was like purification. He felt more emotional. Is busy at school. He took a friend, who had problems with his (3) wives and children, in his (small) house. He is a Rastaman and member of the Free Masons.
‘He helped me a lot at the lodge and I feel a bit responsible for him like a kind of father, financially too.’ ‘I want to help him to find his own track. My ideal is to help to educate young people to be spiritually strong and responsible in society. In my job I could do more and I want to be paid better.’ ‘The asthma is much better the last three weeks. In December I had some colds and a lot of coughing, with yellow discharges. My energy got much better since past year. I feel much older, closer to 50.’ ‘I discovered a bald spot at the backside of my head.”
(observation: It is a perfectly round alopecia spot right occiput. 5,5cm Diameter.) Sleeps well, no coughing at night.

I felt that Conium was not the totally correct remedy although quite close.

I restudied the case and what struck me more than before was his monk-attitude.

This happened to be one of the essential points of our dreamproving (‘homeopathen Gilde’) on Angelica archangelica, one of the Umbelliferae family, like Conium.

So I gave him Angelica archangelica. 200K.

 

 

Angelica archangelica

 

 

Follow-up after one month:

‘The remedy works very well. Breathing is better, easier. The working of the remedy is different than before, softer and more agreeable. The bald spot is almost gone, soon after taking the remedy the hair started to grow again.’

 

 

June 1999:

Till the end of April everything went fine, then he got a cold with allergy. The Ventolin caused tachycardia. In June he is still coughing from time to time. In the morning he is short of breath, as soon as he gets out of bed, his legs swell a bit during the day, especially the left side. From about noon he feels tingling in both his legs.
‘At the end of April I was attacked by a high-ranked person. I think he has bad intentions regarding the Loge. It makes me ill. He knows that I see what he is trying to do and he says that the Brotherhood is being injured by people like me.’

I repeated the Angelica archangelica 200K.

 

 

One week later:

he called me twice to thank me for the remedy with the message that it helped him at all levels.

 

 

July 1999:

After the remedy the asthma disappeared rapidly. He could walk the stairs right away. Now there is only some coughing in the morning with little discharge. Concerning his writing:
‘Everything gets more clear. The understanding of the essence regarding the healing of tradition and communication with the spiritual stream, which has been disrupted centuries ago.’
He is busy now to write a book, concerning:
‘Exercises and rituals, a kind of Hebrew mantras’ and he is translating codes, how to experience contact with the Higher self and keep it pure.’
At home he had a confrontation with his house-mate.
‘I got angry, I want structure in my house!!!’
. Concerning the Loge:
‘I want to start my own division on a esoteric base. That is the base for real change. I can keep better distance if necessary. I want to be Monk in the society to propagate ideas. In Greek “Mono oikos” means; icon from the one is mirror to the other.’

 

 

 

 

December 1999:

Still going well, he had used his spare remedy and came to ask for another one. A cold doesn’t go down into his bronchi anymore. He feels strong physically and emotionally.

 

 

February 2000:

Still going strong.

 

 

In January 2009:

He asked me for the paper case because he lost his copy.

In the last 9 years he had gone through a lung operation where a part has been taken out.

He recovered and converted to and is an active member of the international Soefi community these days.

 

 

Then he mailed me;

“Thanks; curious to realize how you look and describe ‘my chaos’ and relate it to Angelica archangelica. I was kind of obsessed with this plant after being to Santiago de Compostella, I took seeds from the waterside and planted them in my garden and took them with me when I moved to another home, which was in the beginnig of the nineties. Now I see the connection in your report. Amazing.”

 

 

Amazing indeed!

 

 

Anne Wirtz

Catégories:
Remèdes

Mots clés:
asthma, Thuja, Lachesis, Conium, Angelica archangelica, Mono oikos asthma, Thuja, Lachesis, Conium, Angelica archangelica, Mono oikos mnmnm asthma, Thuja, Lachesis, Conium, Angelica archangelica, Mono oikos bnbnbnb

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...