رفتن به مطلب

انتخاب موضوع جدید برای پایان نامه و مقاله

ارسال های توصیه شده

آقا امید شما سرور مایی و نظرت خیلی محترمه

من فقط چند نکته رو اینجا خدمت شما عرض میکنم

بحث ما توی این تایپیک در مورد قدمت و برتری رشته ها نسبت به هم نبوده و تفاوت در دوره زمانی هم نمیتونه مانع از ارتباط تنگاتنگ این دو رشته با هم باشه

اینکه معماری از شهرسازی قدمت بیشتری داره کاملا مشخصه ولی نکته ای هم که قابل تامل هستش اینه که زمانی معماری اهمیت پیدا کرد که شهرها به وجود اومدن و مسلما در روستاهای باستانی بحث معماری اهمیت اصلی خودش رو پیدا نکرده بود

در مورد این مسئله که فرمودید اعیانی ساختمون باید حتما در شمال باشه من یه کم گیج شدم، این مسئله در مورد همه اقلیم ها صدق نمی کنه! ولی برای اکثر شهرهای ایران صدق میکنه مثلا برای تهران بهترین حالت همینه که فرمودید

این حالت برای شهرهای یزد و کرمان صدق نمیکنه و جهت گیری ساختمون به خیلی مسائل دیگه مثل باد غالب و مطلوب و باد مزاحم هم ربط پیدا میکنه

در مورد بحث نمای ساختمون شما درست می فرمایید، بحث طراحی شهری و شهرسازی هم محدود به نمای ساختمون ها و هماهنگی اونا با همدیگه نیستش و این دید به خاطر اینه که این رشته ها توی ایران خیلی جا نیفتادن!در اینکه خیلی از معمارا در طراحی مجموعه های ساختمونی موفق عمل کردن هیچ شکی نیست و مطمئن باشید این معمارا علاوه بر اینکه معمارای نخبه ای بودن شهرسازهای خوبی هم بودن! خیلی از شهرسازای معروف که امروزه میشناسیم در ابتدا معمار بودن و این مسئله میتونه ارتباط نزدیک این دو رشته رو با هم نشون بده

منظور من ضوابط شهر داری هاست که میگه احداث بنا باید در قسمت شمال زمین باشه در حالی که همونطور که شما هم اشاره فرمودید در بعضی مناطق درست نیست به نظر من معماری وشهرسازی از هم جدا نیست وبرای رفع مشکلات موجود باید کار گروهی رو یاد بگیریم و معمارها وشهر سازها برای رفع مشکلات موجود شهرها باید با هم ودر کنار هم تلاش کنن وگرنه هیچ مشکلی حل نمیشه که هیچ مشکلات بیشتر میشه ولی یاد مون باشه که ما همه برای برآورده کردن خواسته ها ونیاز هاوبرطرف کردن معضلات زندگی مردم تلاش می کنیم وباید طرح ما و کار ما مقبول مردم باشه نه خودمون:a030:

لینک به دیدگاه

من با نظر هردو عزیز موافقم

به نظر من نه تنها معماری و شهرسازی بسیار ارتباط تنگاتنگی دارند بلکه وقتی سخن از شهر به میون میاد باید رشته هایی مثل محیط زیست ، جامعه شناسی و روانشناسی رو هم به این دو رشته اضافه کنیم درغیر این صورت هر دو رشته به بیراهه میرن کل مجامع علمی دنیا به این نتیجه رسیدن که باید از علوم میان رشته ای استفاده کرد تا به ارتقای علومی مثل معماری ، شهرسازی وامثال اون کمک کرد

چند وقت پیش داشتم واسه یه همایش خارجی مقاله میدادم توی سایتش روی صفحه اصلی تاکید کرده بود که به مقالاتی توجه میشه که میان رشته ای باشه

درمجموع برای انتخاب موضوع به نظر من باید به جنبه میان رشته ای بودن موضوع توجه زیادی کرد.:a030:

لینک به دیدگاه
من در ابتدا خدمت همه دوستان واساتید بزرگ عرض ادب می کنم وهمین اول بگم خدای ناکرده قصد توهین به کسی رو ندارم فقط نظر شخصی خودمو عرض می کنم تو مطالب دوستان به مواردی اشاره شده که به نظرم زیاد درست نیست در مورد رابطه معماری وشهر سازی مطمئنا موضوعی که خودتون هم بهش واقفید اینه که از نظر قدمت و اهمیت دو رشته شهر سازی ومعماری قابل قیاس نیستن و سالها پیش از بوجود اومدن شهرها بنا های معماری به قدمت هزاران سال وجود دارن وبعدها با گسترش تجمعات انسانی روستا ها به شهرها تبدیل شدن واما در مورد ضوابط شهر سازی مشکل معمارها نیستن مشکل ایرادات واضح ضوابطه که بعضی بسیار هم غلطه مثلا سصح اشغال اعیانی در عرصه که حتما باید در شمال باشه واصلا مسایل اقلیم ،چشم انداز ،مزاحمتها و....در نظر گرفته نشده برای بهبود فضای شهری بهتر، باید در ضوابط موجود تجدید نظر بشه واینکه نسیم گفته بود من بایه معمار مشورت کردم ولی دیدم ،دیدش فقط محدود به نمای ساختمونه باید عرض کنم اگه نگاهی به طراحی های محوطه های مجموعه های ساختمونی بکنید می بینید که معمارها بسیار در این زمینه موفق عمل کردن وبه قول :حافظ شیرازی

نـه هـر که چهـره بـرافروخت دلـبـری دانـد

نـه هـر کــه آیـنـه سـازد سکنـدری دانـد

نه هر که طرف کله کژ نهاد و تندنشست

کـــلاهـداری و آئــیـــن ســــروری دانــد

هـزار نـکته باریک تـر ز مـو این جـاست :

نه هـر کـه سـربتـراشد قـلنـدری دانــد!

غـلام هـمـت آن رنــد عـافیــت ســوزم

کـه در گـدا صفتـی کیـمـاگـــــری دانـد

تـو بـندگی چو گدایان به شرط مزد مکن

کـه خواجه ، خود روش بنـده پروری دانـد

بازهم شرمنده امیدوارم کسی رو آزرده نکرده باشم(کوچیک شما امید)

ممنون بابت صحبتات

من نگفتم محدوده...گفتم که به مسایل کمتری نسبت به یک شهر ساز دقت میکنه و کلا متفاوته فکرشون:a030:و همینطور که شما گفتید باید روی ضوابط کار شه:w16:

خیلی هم استفاده کردیم:ws37:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...