رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

درود

چند تا سئوال در مورد محاسبه ممان برای نوشتن معادلات برام پیش اومده مطرح می کنم . ممنون می شم راهنماییم کنید.

1 . تعداد ممان های موجود در کتاب دینامیک زیاده کدوم ممان ها را برای حل تست های ارتعاشات نیاز به حفظ کردن هست ؟ ( ممنون میشم اگه امکانش بود فرمول ها را بنویسید. )

2 . چه زمان در محاسبه ممان این مقدار هم اضافه میشه،جرم در فاصله تا مرکز جرم به توان دو ؟

3 . در میله ای به جرم m و طول l برای محاسبه ممان نیاز به اضافه کردن فرمول جرم در فاصله در مرکز جرم هست یا نه ؟ دلیل فراموش نشه

سپاس

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 71
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

درود

چند تا سئوال در مورد محاسبه ممان برای نوشتن معادلات برام پیش اومده مطرح می کنم . ممنون می شم راهنماییم کنید.

1 . تعداد ممان های موجود در کتاب دینامیک زیاده کدوم ممان ها را برای حل تست های ارتعاشات نیاز به حفظ کردن هست ؟ ( ممنون میشم اگه امکانش بود فرمول ها را بنویسید. )

2 . چه زمان در محاسبه ممان این مقدار هم اضافه میشه،جرم در فاصله تا مرکز جرم به توان دو ؟

3 . در میله ای به جرم m و طول l برای محاسبه ممان نیاز به اضافه کردن فرمول جرم در فاصله در مرکز جرم هست یا نه ؟ دلیل فراموش نشه

سپاس

1- ممان اینرسی جرم میله، دیسک، حلقه و مستطیل.

کره و نیمکره هم ممکنه نیاز بشه ولی اکثرا میدن.

2- وقتی مرکز دورانت مرکز جرم نباشه، باید جرم را در فاصله به توان 2 ضرب کنی.

مرکز آنی دوران رو باید از دینامیک ماشین بلد باشی.

همچنین حرکت غلتش خالص و....

3- فاصله رو وقتی اضافه میکنی که ابعاد جسم مهم باشه و قابل صرفنظر کردن نباشه.

میله باریک رو فقط در جهت طولی بعد مهم فرض میکنند.

برای همین در جهت طولی اگر چیزی بود اضافه میشه، اگر شعاع هم داشت، باید به حرکت غلتشی توجه کرد.

لینک به دیدگاه
1- ممان اینرسی جرم میله، دیسک، حلقه و مستطیل.

کره و نیمکره هم ممکنه نیاز بشه ولی اکثرا میدن.

2- وقتی مرکز دورانت مرکز جرم نباشه، باید جرم را در فاصله به توان 2 ضرب کنی.

مرکز آنی دوران رو باید از دینامیک ماشین بلد باشی.

همچنین حرکت غلتش خالص و....

3- فاصله رو وقتی اضافه میکنی که ابعاد جسم مهم باشه و قابل صرفنظر کردن نباشه.

میله باریک رو فقط در جهت طولی بعد مهم فرض میکنند.

برای همین در جهت طولی اگر چیزی بود اضافه میشه، اگر شعاع هم داشت، باید به حرکت غلتشی توجه کرد.

درود

با این جواب کاملت خیلی بهم کمک کردی

سپاس

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

یه سوال دیگه:

چرا تو سیستم جرم و فنر عمودی ساده انرژی پتانسیل فقط برای فنر نوشته میشه و پنانسیل خود وزنه که برابر باmgh است در نظر نمی گیریم؟

اگه دقت کنین تو آونگ میله ای که وزنه سرش وصله(میله بی وزن) پتانسیل جرم در نظر گرفته میشه اما در سیستم جرم و فنر عمودی نه!

حالا اگه جای میله در آونگ یک فنر بزاریم چطور میشه؟

خودم یه جواب دارم نمیدونم درسته یا نه؟!

در سیستم جرم و فنر عمودی عامل بازگرداننده سیستم به وضع تعادل نیروی فنره

در سیستم آونگ عامل بازگرداننده جرمه

از اینا نتیجه میشه که در ارتعاشات پتانسیل عامل بازگرداننده رو در نظر میگیرن و بقیه هوتوتو!!

حالا اگه جای میله در اونگ فنر بزاریم دو نوع نوسان داریم ..یکی در راستای عمودی که عامل بازگرداننده فنره ..یکی هم بصورت نوسان اونگی که عامل بازگرداننده جرمه....یعنی هم جرم و هم فنر نقش دارند

لینک به دیدگاه
یه سوال دیگه:

چرا تو سیستم جرم و فنر عمودی ساده انرژی پتانسیل فقط برای فنر نوشته میشه و پنانسیل خود وزنه که برابر باmgh است در نظر نمی گیریم؟

اگه دقت کنین تو آونگ میله ای که وزنه سرش وصله(میله بی وزن) پتانسیل جرم در نظر گرفته میشه اما در سیستم جرم و فنر عمودی نه!

حالا اگه جای میله در آونگ یک فنر بزاریم چطور میشه؟

خودم یه جواب دارم نمیدونم درسته یا نه؟!

در سیستم جرم و فنر عمودی عامل بازگرداننده سیستم به وضع تعادل نیروی فنره

در سیستم آونگ عامل بازگرداننده جرمه

از اینا نتیجه میشه که در ارتعاشات پتانسیل عامل بازگرداننده رو در نظر میگیرن و بقیه هوتوتو!!

حالا اگه جای میله در اونگ فنر بزاریم دو نوع نوسان داریم ..یکی در راستای عمودی که عامل بازگرداننده فنره ..یکی هم بصورت نوسان اونگی که عامل بازگرداننده جرمه....یعنی هم جرم و هم فنر نقش دارند

نکته کنکوریه.. بحث خنثی شدن نیروی فنر هست..

اونگ بدون فنر اگه نیروی وزن رو اعمال نکنیم پس با چی معدله دیفرانسیل رو بسازیم؟

لینک به دیدگاه
نکته کنکوریه.. بحث خنثی شدن نیروی فنر هست..

اونگ بدون فنر اگه نیروی وزن رو اعمال نکنیم پس با چی معدله دیفرانسیل رو بسازیم؟

قشنگیش همینجاس. اونگ راحته و معلوم. تو جرم و فنر هم جرم داریم هم فنر و جرم جابجا میشه اما پتانسیل رو وارد معادله نمیکنن. فک کنم جوابای خودم درست بود! بحث عامل بازگرداننده است.

خب سوالای فایل pdf رو چرا کسی جواب نمیده؟!!!!!:w000::banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
قشنگیش همینجاس. اونگ راحته و معلوم. تو جرم و فنر هم جرم داریم هم فنر و جرم جابجا میشه اما پتانسیل رو وارد معادله نمیکنن. فک کنم جوابای خودم درست بود! بحث عامل بازگرداننده است.

خب سوالای فایل pdf رو چرا کسی جواب نمیده؟!!!!!:w000::banel_smiley_4:

نه نه کامل باید بخونی بحث خنثی یا بازگرداننده(خنثی شدن دو ترم جرم در معدله دیفرانسیل حرکت) به قول شما هست و بحث پایداری و ارتفاع که باید تمام نکاتش رو در نظر بگیرین وگرنه من میتونم دو سیستم براتون مثال بزنم که هر دو جرم فنر دارن منتها یکی وزن در نظر میگیریم دیگری نه..

لینک به دیدگاه
نه نه کامل باید بخونی بحث خنثی یا بازگرداننده(خنثی شدن دو ترم جرم در معدله دیفرانسیل حرکت) به قول شما هست و بحث پایداری و ارتفاع که باید تمام نکاتش رو در نظر بگیرین وگرنه من میتونم دو سیستم براتون مثال بزنم که هر دو جرم فنر دارن منتها یکی وزن در نظر میگیریم دیگری نه..

خوبه:a030: مثالتو بزن روشن بشیم. معطل چی هستی برادر؟!

لینک به دیدگاه
خوبه:a030: مثالتو بزن روشن بشیم. معطل چی هستی برادر؟!

اونگ افقی و فنر عمودی و وصل به وسط اونگ و هر دو به تکیه گاه خودشون وصل

حالت بعدی آونگ عمودی و فنر افقی..

لینک به دیدگاه
اونگ افقی و فنر عمودی و وصل به وسط اونگ و هر دو به تکیه گاه خودشون وصل

حالت بعدی آونگ عمودی و فنر افقی..

اره درسته

بنابراین میشه گفت :

اگر در حالت تعادل جرم با فنر خنثی شده باشد( مث اونگ افقی با فنر عمودی و یا جرم و فنر عمودی-در صورت حذف فنر سیستم پایدار نیست)، پتانسیل جرم در نظر گرفته نمی شود.

اگر در حالت تعادل جرم با فنر خنثی نشده باشد(مث اونگ عمودی بدون فنرو یا اونگ عمودی با فنر افقی-در صورت حذف فنر اونگ پایدار میمونه)، پتانسیل جرم رو در نظر میگیریم.

و یا

اگر باحذف فنر سیستم ناپایدار بشه جرم در نظر نمیگیریم

اگر باحذف فنر سیستم پایدار بمونه جرم رو در نظر میگیریم.

ممنون

راسی ان سوالات فایل pdf رو هم جواب بدین دیگه!

بازم ممنون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...