رفتن به مطلب

faaarnaz

ارسال های توصیه شده

Point ایجاد نقطه جدید برای لایه های نقطه ای

Edit verticesکلن هر عارضه از یک یا چند نقطه تشکیل شده شمابرای اصلاح کردن عوارض از این گزینه میتونین استفاده کنین. ابتدا عارضه مورد نظرتونو انتخاب میکنین بعد این مورد رو میزنین. حالا تمام نقاط تشکیل دهنده رو نشون میده. از داخل کادر باز شده میتونین نقطه اضافه، حذف و یا با جا به جایی آنها اندازه عارضه رو تغییر بدین.

Reshape feature toolبرای اصلاحات داده خطی و پلیگونی استفاده میشه زمانی که بخایم شکل عارضه تغییراتی پیدا کنه.

Cut polygonاین مورد برای تفکیک و جدا کردن پلیگونها استفاده میشه. فقط باید خطی که برای تفکیک میکشیم کاملن از پلیگون عبور کنه.

Split یک عارضه خطی را به دو قسمت تقسیم میکند در جایی که کلیک صورت بگیره.

Rotate برای دوران دادن استفاده میشه. برای دادن زاویه دقیق A رو بزنین بعد زاویه بدین

Attributes اینم برای ادیت اطلاعات توصیفی هر عارضه انتخاب شده استفاده میشه.

Sketch propertiesبا دبل کلیک رو هر عارضه این جدول باز میشه که توش اطلاعاتی در مورد هر نقطه آورده شده.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 141
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

قبل از شروع تمرین درس ادیتور چند نکته تکمیلی رو در قالب چند عکس اضافه میکنم:
ابتدا نکاتی در مورد رأس و خطوط و نقطه پایانی در قالب عکسی از کتاب خودآموز تی تی دژ آورده میشود:
e3ndy4k7tpob6ht9vj9a.jpg

برای انجام ترسیم یا دیجیت کردن بهتر است با ابزار snapping نیز آشنا بشید چون باعث به هم چسبیدن خطوط پایانی رئوس و لبه ها و ... میشود:
در آرک 9.3 طبق این عکس آورده میشود و بدین شکل است:(برای مشاهده فول سایز عکس ها روی عکس کلیک شود)
ur4r161luba2mb1ev4em_thumb.jpg

در آرک 10 بدین صورت شده و خیلی جمع و جور شده:
ye773a0fmc4y8eqskx_thumb.png

لینک به دیدگاه

تمرین Editor:
فایل اجرایی mxd با نام ex15b را باز کنید! بر روی bookmark کلیک کنید و مورد First Parcel site رو انتخاب کنید تا بر روی محل مورد کار ما زوم شود(بوکمارک کردن برای زوم کردن روی منطقه مشخص و ذخیره آن منطقه زوم شده به کار می رود):
ما در این تمرین با قطعات2731 و 2726 سروکار داریم!عکس پس زمینه هم برای وضوح بهتر گذاشته شده و میتونید لایه آن را خاموش کنید!
دراین تمرین باید قطعه جدیدی طبق عکس زیر ایجاد کنید:
2dfoilajssre1bxn5fg_thumb.jpg

دو مرز ایجاد شده باید حتما در راستای مرزهای دو قطعه موجود باشند.
طول مرز 118 فوت و در امتداد مرز قطعه 2731 باشد.
راهنمایی: از فرمان( task) کامل شدن خودگار پلی گون(Auto Complete Polygon) استفاده کنید. اینجور که پیداست در آرک 10.1 تولبار ادیتور تغییرات زیادی داشته و لایه هدف و فرمان task به شکل زیر درآمده:
ll5y72ktrgnwwprjnv_thumb.png

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

تمرین Editor:

فایل اجرایی mxd با نام ex15b را باز کنید! بر روی bookmark کلیک کنید و مورد First Parcel site رو انتخاب کنید تا بر روی محل مورد کار ما زوم شود(بوکمارک کردن برای زوم کردن روی منطقه مشخص و ذخیره آن منطقه زوم شده به کار می رود):
ما در این تمرین با قطعات2731 و 2726 سروکار داریم!عکس پس زمینه هم برای وضوح بهتر گذاشته شده و میتونید لایه آن را خاموش کنید!
دراین تمرین باید قطعه جدیدی طبق عکس زیر ایجاد کنید:
2dfoilajssre1bxn5fg_thumb.jpg

دو مرز ایجاد شده باید حتما در راستای مرزهای دو قطعه موجود باشند.
طول مرز 118 فوت و در امتداد مرز قطعه 2731 باشد.
راهنمایی: از فرمان( task) کامل شدن خودگار پلی گون(Auto Complete Polygon) استفاده کنید. اینجور که پیداست در آرک 10.1 تولبار ادیتور تغییرات زیادی داشته و لایه هدف و فرمان task به شکل زیر درآمده:
ll5y72ktrgnwwprjnv_thumb.png

چیزی که تو این تمرینه نتونستم انجام بدم، اون دقیق 118 فوت بودنشه :ws3: :ws38:
لینک به دیدگاه

خوب من تمرینو انجام دادم:ws3:
این شد:ws37:

uploadhttp://www.noandishaan.com/upload/images/0yxdtu06wz2qo6vyrspd.jpg][/url][/img]

لینک به دیدگاه

توضیح و حل تمرین Editor

همگی انجام دادن پس حالا توضیح بدم:ws3:
اول همونجوری که قبلا راهنمایی کردم

فرمان( task) روی حالت کامل شدن خودگار پلی گون(Auto Complete Polygon) باشه(تفاوت های ورژن 9.3 و 10 قبلا توضیح داده شد)؛ بخاطر این روی این حالت گذاشته شده چون ما میخوایم نیمه پلی گون رو کامل کنیم و نیازی به ایجاد یه پلی گون جدید نیست!
روی استارت ادیت کلیک میکنیم و در ورژن آرک 9.3 روی ابزارsketch(مداد)کلیک میکنیم و در ورژن10 بر روی create future که در سمت راست مشاهد شده کلیک بر روی لایه مورد که در اینجاParcel هست کلیک میکنیم و بعد روی منتهی الیه پلی گون2731 کلیک میکنید تا دیجیت کردن شروع بشه و باید snapping فعال باشه تا نقطه شروع به رأس snap شود(بچسبد):
neltpmnbshwtl8kjtbf.jpg

سپس برای اینکه در امتداد این پلی گون خطی به طول118فوت رسم کنیم ابتدا بر روی خط پایینی2731 راست کلیک کرده و روی Parallel کلیک می نماییم:
6dxhyf9gqh6ymzhh2bit.jpg

می توان از کلید میانبرCtrl+P نیز استفاده کرد؛
اگر اشتباهی کلیک کردید از کلید undo نوار ابزار استاندارد استفاده کنید؛

حال خط جدید فقط در امتداد مرز فقط میتواند ایجاد شود، بر ای آنکه به طول 118 فوت ایجاد شود در هرجا در صفحه نمایش راست کلیک کنید و روی Length کلیک کنید و عدد118 را تایپ کنید(از کلید میانبرCtrl+L نیز میتوانید استفاده کنید) و Enter بزنید:
ur9zizz2waimoiit67ug.jpg

سپس از خط جدید شده تا منتهی الیه پلی گون2726 مرز دوم را رسم میکنیم به طوری انتهای آن به انتهای قطعه2726 بچسبد؛ برای ترسیم آن دوبار کلیک کنید؛ اضلاع سوم و چهارم این چندضلعی به طورخودکار ترسیم شده است.
تصویر سرانجام آن نیز همانند تصاویری است که دوستان گذاشته اند
:w16:
لینک به دیدگاه

neltpmnbshwtl8kjtbf.jpg

6dxhyf9gqh6ymzhh2bit.jpg

ur9zizz2waimoiit67ug.jpg

فرمان( task) روی حالت کامل شدن خودگار پلی گون(Auto Complete Polygon) باشه(تفاوت های ورژن 9.3 و 10 قبلا توضیح داده شد)؛ بخاطر این روی این حالت گذاشته شده چون ما میخوایم نیمه پلی گون رو کامل کنیم و نیازی به ایجاد یه پلی گون جدید نیست!
روی استارت ادیت کلیک میکنیم و در ورژن آرک 9.3 روی ابزارsketch(مداد)کلیک میکنیم و در ورژن10 بر روی create future که در سمت راست مشاهد شده کلیک بر روی لایه مورد که در اینجاParcel هست کلیک میکنیم و بعد روی منتهی الیه پلی گون2731 کلیک میکنید تا دیجیت کردن شروع بشه و باید snapping فعال باشه تا نقطه شروع به رأس snap شود(بچسبد):

سپس برای اینکه در امتداد این پلی گون خطی به طول118فوت رسم کنیم ابتدا بر روی خط پایینی2731 راست کلیک کرده و روی Parallel کلیک می نماییم:

حال خط جدید فقط در امتداد مرز فقط میتواند ایجاد شود، بر ای آنکه به طول 118 فوت ایجاد شود در هرجا در صفحه نمایش راست کلیک کنید و روی Length کلیک کنید و عدد118 را تایپ کنید(از کلید میانبرCtrl+L نیز میتوانید استفاده کنید) و Enter بزنید:

سپس از خط جدید شده تا منتهی الیه پلی گون2726 مرز دوم را رسم میکنیم به طوری انتهای آن به انتهای قطعه2726 بچسبد؛ برای ترسیم آن دوبار کلیک کنید؛ اضلاع سوم و چهارم این چندضلعی به طورخودکار ترسیم شده است.
تصویر سرانجام آن نیز همانند تصاویری است که دوستان گذاشته اند:w16:

چه جالب! من اصن به این پارالل توجه نکردم و از یه روش دیگه رفتم:ws3:
من یه عارضه جدید خطی ایجاد کردم بعد با اون ابزار tarce intersection اومدم دو تا مرز رو انتخاب و تلاقی اونا رو بدست آوردم. حالا از اینجا یک خط به هر کدوم از رئوس که بخایم میکشیم. بعد میایم لایه پلیگونی رو فعال میکنیم. تقاطع دو ضلع مشخصه دو تا از راسا رو هم داریم پس دیتای کافی برای ترسیم 4 ضلعیمون رو داریم.
البته روش قاسم خیلی بهتر بود:a030::ws37:
لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

یه سوال: من می خواستم پراکنش بازارهای ارزاق عمومی رو درست کنم ولی جی ای اس فرمان dencity را اجرا نکرد، ولی به جز این فرمان همه فرمان هایی که تا الان لازم داشتم رو اجرا می کرد می شه راهنمایی کنین چرا این فرمان رو اجرا نمی کنه؟ ری استارت کردم، جی ای اس رو هم چند بار بستم دوباره باز کردم ولی درست نشد

فکر می کنم لایسنسش کامل نصب نشده می شه راهنمایی کنین؟؟؟:ws52:

اکثر فرامان هایی که تاحالا لازم داشتم برای ایجاد نقشه اجرا کرده به جر همین

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

یه سوال: من می خواستم پراکنش بازارهای ارزاق عمومی رو درست کنم ولی جی ای اس فرمان dencity را اجرا نکرد، ولی به جز این فرمان همه فرمان هایی که تا الان لازم داشتم رو اجرا می کرد می شه راهنمایی کنین چرا این فرمان رو اجرا نمی کنه؟ ری استارت کردم، جی ای اس رو هم چند بار بستم دوباره باز کردم ولی درست نشد

دوست عزیز اینجا تاپیکه آموزش نرم افزاره
سوالتونو تو این تاپیک [h=1]در مورد gis بپرس؟[/h] مطرح کنین تا بچه ها بیان و جواب بدن
:a030:
لینک به دیدگاه
در در ۱۳۹۲/۶/۱۳ در 21:44، Ghasem Zare گفته است :

توضیح و حل تمرین Editor

neltpmnbshwtl8kjtbf.jpg

6dxhyf9gqh6ymzhh2bit.jpg

ur9zizz2waimoiit67ug.jpg

تصویر سرانجام آن نیز همانند تصاویری است که دوستان گذاشته اند
:w16:

آقا دستت درد نکنه. اون length رو بلد نبودم. همیشه میگفتم چی میشد تو این جی ای اس میشد اندازه وارد کرد :ws3: دستت مرسی :a030:

در در ۱۳۹۲/۶/۱۳ در 22:01، faaarnaz گفته است :

چه جالب! من اصن به این پارالل توجه نکردم و از یه روش دیگه رفتم:ws3:
من یه عارضه جدید خطی ایجاد کردم بعد با اون ابزار tarce intersection اومدم دو تا مرز رو انتخاب و تلاقی اونا رو بدست آوردم. حالا از اینجا یک خط به هر کدوم از رئوس که بخایم میکشیم. بعد میایم لایه پلیگونی رو فعال میکنیم. تقاطع دو ضلع مشخصه دو تا از راسا رو هم داریم پس دیتای کافی برای ترسیم 4 ضلعیمون رو داریم.
البته روش قاسم خیلی بهتر بود:a030::ws37:

تو چقدر پیچیده رفتی :imoksmiley:

در در ۱۳۹۲/۶/۱۳ در 23:10، asie esfandyari گفته است :

سلام دوست عزیز

تو تاپیکی که بچه ها لینک دادن جواب دادم :a030:

لینک به دیدگاه

neltpmnbshwtl8kjtbf.jpg

6dxhyf9gqh6ymzhh2bit.jpg

ur9zizz2waimoiit67ug.jpg

تصویر سرانجام آن نیز همانند تصاویری است که دوستان گذاشته اند:w16:

مرسی مهندس
منم همین روش رفتم:w16:
فرناز جون این روشی که گفتیو توضیح بده:ws3:میخوام:ws52:...
لینک به دیدگاه

مرسی مهندس

منم همین روش رفتم:w16:
فرناز جون این روشی که گفتیو توضیح بده:ws3:میخوام:ws52:...

کاری نداره که!
ببین یه لایه خطی میسازی تو جی آی اس add میکنی. بعد تو ادیتور قسمت trace تو درسام هم هست توضیح دادم یک گزینه ای داریم به اسم trace intersection این میاد تقاطع دو تا خطو پیدا میکنه خب؟ ما دو تا مرزمونو بهش میدیم یه نقطه ای رو به عنوان تقاطع ایجاد میکنه حالا از این نقطه به راس سمت چپ 2731 که تو عکس قاسم موس روشه یک خط میکشی اوکی؟
الان 4 تا راس 4 ضلعی مشخصه کافیه که تو ادیتور لایه پارسل رو فعال و این پلیگون رو رسم کنی
لینک به دیدگاه

کاری نداره که!

ببین یه لایه خطی میسازی تو جی آی اس add میکنی. بعد تو ادیتور قسمت trace تو درسام هم هست توضیح دادم یک گزینه ای داریم به اسم trace intersection این میاد تقاطع دو تا خطو پیدا میکنه خب؟ ما دو تا مرزمونو بهش میدیم یه نقطه ای رو به عنوان تقاطع ایجاد میکنه حالا از این نقطه به راس سمت چپ 2731 که تو عکس قاسم موس روشه یک خط میکشی اوکی؟
الان 4 تا راس 4 ضلعی مشخصه کافیه که تو ادیتور لایه پارسل رو فعال و این پلیگون رو رسم کنی

خیلی مرسی:ws3:
لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام و خسته نباشید همه کلاستون همین بود اینا که موارد ابتدایی هستن چه طور آموزش کاربردی هست ؟

بعدشم خیلی مختصر درس میدادین تو هر جلسه لاقل هر درو مفصلتر و با چند موضوع ترکیب مبکردین . الانم که کلا تعطیله نکنه رفتین تو فرجه ها و خواب زمستونی ؟

ما منتظریم کلاساتونو دایر کنین بیشترم وقت بزارین :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

سلام و خسته نباشید همه کلاستون همین بود اینا که موارد ابتدایی هستن چه طور آموزش کاربردی هست ؟

بعدشم خیلی مختصر درس میدادین تو هر جلسه لاقل هر درو مفصلتر و با چند موضوع ترکیب مبکردین . الانم که کلا تعطیله نکنه رفتین تو فرجه ها و خواب زمستونی ؟
ما منتظریم کلاساتونو دایر کنین بیشترم وقت بزارین :banel_smiley_4:

سلام. نه هنوز آموزش تموم نشده. فقط فرصت دوستمون که آموزش رو شروع کرده بود، کمتر شده. بچه ها هم که اغلب تو انجام تمرینا و ... همکاری نمیکردن :banel_smiley_4:
آموزش سعی شده از سطح مبتدی شروع بشه تا هرچی جلوتر رفت پیشرفته تر بشه. واسه اینه که دوستانی هم که از صفر میخوان شروع کنن بتونن همراه آموزش پیش بیان.
لینک به دیدگاه
  • 11 ماه بعد...
  • 3 هفته بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...