رفتن به مطلب

کارآفرینی در حوزه انرژی

ارسال های توصیه شده

درود...در محورهای یکی از کنفرانس های اخیر، کارآفرینی در حوزه انرژی را دیدم....نظر شما در این باره چیست؟ چگونه می توان در حوزه انرژی به کارآفرینی پرداخت؟

لینک به دیدگاه

خوب الان بهنویس درسته

من یه دوستی‌ دارم که داره فعلا رو سیستم دوچرخه کار می‌کنه

میگه وقتی‌ ترمز بگیریم انرژی ذخیره می‌شه و جایی‌ که میخوایم میتونیم ازش استفاده کنیم

یعنی‌ انرژی که توسط اصطکاک از بین میره رو الان داره رو دوچرخه خودش ذخیره می‌کنه

ربطی‌ به کار آفرینی نداره اما گفتم شاید بتونه جهت بده

لینک به دیدگاه
خوب الان بهنویس درسته

من یه دوستی‌ دارم که داره فعلا رو سیستم دوچرخه کار می‌کنه

میگه وقتی‌ ترمز بگیریم انرژی ذخیره می‌شه و جایی‌ که میخوایم میتونیم ازش استفاده کنیم

یعنی‌ انرژی که توسط اصطکاک از بین میره رو الان داره رو دوچرخه خودش ذخیره می‌کنه

ربطی‌ به کار آفرینی نداره اما گفتم شاید بتونه جهت بده

مشاغلی که با گرایش به سمت استفاده از انرژی های نو میتوان ایجاد کرد یکی از زمینه های کار آفرینی انرژی هست...

دوست شما انرژی رو به چه نحوی میخواد ذخیره کنه؟کجا استفاده میکنه؟

لینک به دیدگاه

ذخیره کرده و الان داره استفاده می‌کنه اما هنوز به ثبت نرسیده

یه اختراع جدید محسوب می‌شه

خودمم از سیستمش بی‌ اطلاع هستم

اما مدیر گروهمون که بسیار از پرجش خوشش اومده بود و در صدد دزدیدنش بود

دراین سیستم انرژی میتونه تبدیل به انرژی الکتریکی بشه مثلا در روشنایی‌ استفاده بشه یا ....

احتمالش هست که در جشنواره خوارزمی اول بشه

فقط بدیش اینه که این دوستم نه دانشجو نه سرباز

لینک به دیدگاه

پروژه ی دوستت خیلی قدیمی هست و احتمال هم نداره که هیج جا اول بشه

چند مدل میشه انرژی دوچرخه رو ذخیره کرد

در سرپایینی ها ما معمولا اتلاف انرژی بالایی داریم که اگر همین انرزی در سربالایی ها به کمک ما بیاد می تونه منجر به رونق استفاده از دوچرخه در شهرهایی مانند تهران بشه

برای ذخیره ی انرژی ما دو راه داریم:

ذخیره ی مکانیکی

دخیره ی الکتریکی

در ذخیره ی مکانیکی ما سیستمی از فنر ها داریم که با فشرده شدن انرژی رو ذخیره می کنند و سپس در سربالایی ها با آزاد کردن انرژی موجب تسهیل دوچرخه سوار می شود

در ذخیره ی الکتریکی ما نیاز به نوعی موتور-دوچرخه داریم که که موتور با استفاده از اتلاف انرژی شارز می شود و در سربالایی ها انرژی را باز پس می دهد

البته روش های دیگر استفاده از اتلاف استفاده برای روشنایی هست .برای بوق و...

--------------

ما راهنمایی بودیم روی این طرح کار کردیم .نمونه های اولیه ی طرح هم احتمال زیاد هنوز توی انبار های علامه حلی 2 تهران واقع در لویزان موجود هست.

اگر طرح بهینه سازی بشه و زیبا سازی می تونه برای تولید انبوه آماده سازی بشه.

به دوستتون بگید برای بازاریابی وقت بذاره

لینک به دیدگاه

فلوید عزیز

می دونم که حوزه ی انرزی از مباحث مورد علاقه ی شما هست. و مطمین هستم اگر در کشوری جز ایران بودید تا به حال ده ها طرح در این زمینه داده بودید و پیگیر بودید.

اما در ایران متاسفانه این مباحث محلی از اعراب ندارد

طرح ها صرفا طرح باقی می مانند و اوج پیشرفت شما شرکت در یک جشنواره و تقدیر شدن است و سپس خاک خوردن طرح شما.

در کشوری که انرزی تقریبا مجانی است فکر کردن به انرژی های نو و کارآفرینی در این زمینه عبث است

ما بنزین را در گرانترین حالت 700 تومان دریافت می کنیم که با احتساب دلار 2800 تومانی یعنی هر 4 لیتر یک دلار.

گازوییل به نوعی دیگر و برق به نوعی دیگر

انرژی در ایران ارزان بدست می آید و لذا کسی به فکر راه های ذخیره سازی و یا استفاده ی بهینه نیست.

اینکه شما بتوانید با صرف هزینه ی هنگفت انرژی باد و دریا و زمین و خورشید را به تسخیر در بیاورید چه توجیح اقتصادی دارد وقتی با صرف هزینه ی کم انرژی را به مردم می دهند؟

مردم چگونه با شما همراه خواهند شد و ضرورت انرژی های نو و کارآفرینی و ایده پردازی در این زمینه را درک می کنند؟

ای کاش و ای کاش ذره ای از این همه شوق و اشتیاق شما را می فهمیدند و همراه می شدند.

لینک به دیدگاه

یکی از کارهایی که میشه کرد اینه که در فضای بین مسیر رفت و برگشت بزرگراهها و اتوبانها تجهیزاتی تدارک دید که با انرژی باد ناشی از حرکت ماشین ها دوران کنه

و در زیر اون دستگاهی برای ذخیره انرژی قرار داد (مثل چیزی که در ناقوسهای دریایی برای میزان سرعت باد کار میزارن و میچرخه - اسمشو نمیدونم )

میشه اونها رو شبکه کرد و میشه خیلی گسترده تر هم کار کرد و حتی در اتوبانهای بین شهری در ارتفاع کار کرد که باد بیشتری میوزه

لینک به دیدگاه
فلوید عزیز

می دونم که حوزه ی انرزی از مباحث مورد علاقه ی شما هست. و مطمین هستم اگر در کشوری جز ایران بودید تا به حال ده ها طرح در این زمینه داده بودید و پیگیر بودید.

اما در ایران متاسفانه این مباحث محلی از اعراب ندارد

طرح ها صرفا طرح باقی می مانند و اوج پیشرفت شما شرکت در یک جشنواره و تقدیر شدن است و سپس خاک خوردن طرح شما.

در کشوری که انرزی تقریبا مجانی است فکر کردن به انرژی های نو و کارآفرینی در این زمینه عبث است

ما بنزین را در گرانترین حالت 700 تومان دریافت می کنیم که با احتساب دلار 2800 تومانی یعنی هر 4 لیتر یک دلار.

گازوییل به نوعی دیگر و برق به نوعی دیگر

انرژی در ایران ارزان بدست می آید و لذا کسی به فکر راه های ذخیره سازی و یا استفاده ی بهینه نیست.

اینکه شما بتوانید با صرف هزینه ی هنگفت انرژی باد و دریا و زمین و خورشید را به تسخیر در بیاورید چه توجیح اقتصادی دارد وقتی با صرف هزینه ی کم انرژی را به مردم می دهند؟

مردم چگونه با شما همراه خواهند شد و ضرورت انرژی های نو و کارآفرینی و ایده پردازی در این زمینه را درک می کنند؟

ای کاش و ای کاش ذره ای از این همه شوق و اشتیاق شما را می فهمیدند و همراه می شدند.

با صحبت هاتون موافقم....ولی وقتی هنوز خیلی از افراد تحصیل کرده جامعه در مقابل قیمت بالای انرژی جبهه میگیرن چه انتظاری می توان داشت؟ افزایش بهای انرژی در جامعه ما به معنای افزایش سایر قیمت ها و باز رسیدن به یک نقطه تعادل دیگر است، در صورتیکه باید به صرفه جویی و بهینه سازی مشتاق میشدیم...اوایل که قیمت برق افزایش یافت، همه متمایل به استفاده از وسایل با مصرف انرژی کمتر شدن و یک بازار مناسب برای وسایل بهینه بوجود امد، ولی از مدتی باز هدف فراموش شد...در این تاپیک ها بیشتر دنبال یک تلنگر برای مهندسان جامعه هستم....اینکه با جامعه جهانی هماهنگ پیش رویم...

لینک به دیدگاه
یکی از کارهایی که میشه کرد اینه که در فضای بین مسیر رفت و برگشت بزرگراهها و اتوبانها تجهیزاتی تدارک دید که با انرژی باد ناشی از حرکت ماشین ها دوران کنه

و در زیر اون دستگاهی برای ذخیره انرژی قرار داد (مثل چیزی که در ناقوسهای دریایی برای میزان سرعت باد کار میزارن و میچرخه - اسمشو نمیدونم )

میشه اونها رو شبکه کرد و میشه خیلی گسترده تر هم کار کرد و حتی در اتوبانهای بین شهری در ارتفاع کار کرد که باد بیشتری میوزه

خوبه و اصلا یک نوع آسفالت رو طراحی کرد که قابلیت ذخیره انرژی داشته باشه...:w16:

لینک به دیدگاه

نه داداش این سیستمیست که موقع ترمز گرفتن عمل می‌کنه

این سیستم تاحالا جایی‌ نبود ها....

نمیدونم شاید هم بوده

اما خیلی‌‌ها از طرحش استقبال کردن ولی‌ خوب قبول نکرد که طرحشو بفروشه بهشون

خودش که خیلی‌ روش حساب باز میکرد

الان چند وقتیه ازش خبر ندارم

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

انرژی الان بحثی که چند وقته داره انجام میشه CHP هست!

CHP یعنی Combined Heat & Power یا Cogeneration

کافیه تو گوگل سرچ کنین! مطلب در موردش زیاده!

من خودم پروژه پایانیم در مورد CHP feasibility هست:ws3:

لینک به دیدگاه

درود به همه

به قول دوست خوبمون متاسفانه اینکار تو ایران به هیچ وجه توجیح اقتصادی نداره..اخیرا تو اولین کنفرانس ساختمان های آینده که شرکت کرده بودم یکی از اساتید به اسم مهندس ترقی مطالب خیلی خیلی جالبی ارائه داد..به عنوان مثال استفاده از سلول های فتوولتائیک! ایشون با تحقیقاتی که با سانا(سازمان انرژی های نو ایران) انجام داده بودن به این نتیجه رسیدن که این طرح فقط روی ساختمون های تجاری جواب میده و استفاده از اون تو ساختمون های مسکونی مقرون به صرفه نیست..!

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

درود..

این تایپیک رو ندیده بودم واقعا تایپیک عالی و مفیدی هست.در زمینه انرژِی متاسفانه اکثرا به بحث تئوریات بسنده کردند و حالت عملی به خودش نگرفته و در جامعه ما کمرنگ هست.یکی از مبحث هایی که در زمینه انرژِی خویه انرژی سبز معروفه که در ساختمان و مراکز تجاری یا هتل ها و ... کاربرد داره .

به نظر من کنترل انرژِی و بهینه کردن انرژی در ساختمان کارآفرینی مناسبی می تونه باشه به چند دلیل:

1: نسبت به کنترل انرژی در نیروگاه ها و مراکز وابسته به نفت خیلی هزینه پائینی داره و نسبتا با هزینه کم عملی تره.

2: طراحی چنان پیچیده و سختی نمی خاد .

3:جامعه ایرانی بیشتر قبول می کنه.

مثلا کارآفرینی در مورده کنترل دما و تهویه مناسب برای یک برج خیلی سود آوره و یا کارآفرینی در مورده انرژی پاک که انرژی کمتری با بیشترین راندمان بده و سوخت فسیلی کمتری مصرف کنه.

باز منتظر نظرات بقیه می مونم تایپیک جالبی هست.

لینک به دیدگاه
درود..

این تایپیک رو ندیده بودم واقعا تایپیک عالی و مفیدی هست.در زمینه انرژِی متاسفانه اکثرا به بحث تئوریات بسنده کردند و حالت عملی به خودش نگرفته و در جامعه ما کمرنگ هست.یکی از مبحث هایی که در زمینه انرژِی خویه انرژی سبز معروفه که در ساختمان و مراکز تجاری یا هتل ها و ... کاربرد داره .

به نظر من کنترل انرژِی و بهینه کردن انرژی در ساختمان کارآفرینی مناسبی می تونه باشه به چند دلیل:

1: نسبت به کنترل انرژی در نیروگاه ها و مراکز وابسته به نفت خیلی هزینه پائینی داره و نسبتا با هزینه کم عملی تره.

2: طراحی چنان پیچیده و سختی نمی خاد .

3:جامعه ایرانی بیشتر قبول می کنه.

مثلا کارآفرینی در مورده کنترل دما و تهویه مناسب برای یک برج خیلی سود آوره و یا کارآفرینی در مورده انرژی پاک که انرژی کمتری با بیشترین راندمان بده و سوخت فسیلی کمتری مصرف کنه.

باز منتظر نظرات بقیه می مونم تایپیک جالبی هست.

درود...

اگر به انرژی و ذخایر آن بیشتر توجه میشد، آن موقع شرکت های خدمات انرژی که در تاپیک شرکت های خدمات انرژی به معرفی آن پرداختم در ایران معنا پیدا میکرد...

به موارد خوبی اشاره کردید...یکی از کالاهای خیلی ساده ولی کاربردی که در کشور تا جاییکه اطلاع دارم تولید نمیشه کلیدهای قطع و وصل تایم دار هست که مدتهاست در دنیا مرسوم هست...بدین صورت ساکنان منزل می توانند وسایل سرمایشی و گرمایشی خود را بنحوی تنظیم کنند که در ساعت مشخص خاموش و مثلا یک ساعت یا نیم ساعت قبل از رسیدن آنها به منزل روشن شود...و از روشن ماندن شوفاژ در طول روز برای گرم نگه داشتن منزل در زمشتان جلوگیری کرد.

اما چون اهمیت انرژی درک نمیشه ، نیازی هم به این کالاها تا حالا احساس نشده.

لینک به دیدگاه
درود...

اگر به انرژی و ذخایر آن بیشتر توجه میشد، آن موقع شرکت های خدمات انرژی که در تاپیک شرکت های خدمات انرژی به معرفی آن پرداختم در ایران معنا پیدا میکرد...

به موارد خوبی اشاره کردید...یکی از کالاهای خیلی ساده ولی کاربردی که در کشور تا جاییکه اطلاع دارم تولید نمیشه کلیدهای قطع و وصل تایم دار هست که مدتهاست در دنیا مرسوم هست...بدین صورت ساکنان منزل می توانند وسایل سرمایشی و گرمایشی خود را بنحوی تنظیم کنند که در ساعت مشخص خاموش و مثلا یک ساعت یا نیم ساعت قبل از رسیدن آنها به منزل روشن شود...و از روشن ماندن شوفاژ در طول روز برای گرم نگه داشتن منزل در زمشتان جلوگیری کرد.

اما چون اهمیت انرژی درک نمیشه ، نیازی هم به این کالاها تا حالا احساس نشده.

ببینید همین بحث گرمایش از طریق قرنیز دیوار یا شیر ترموستاتیکی رادیاتور توو فرهنگ مصرفی ما جا نیافتاده چون به قول شما ما به اهمیت انرژی پی نبردیم و قدرشو نمی دونیم.

بهتره پس کارآفرینی انرژی طوری باشه که: هم ارزان باشه هم کاربردی باشه هم قابل توجیه برای عوام. وگرنه کارافرینی بزرگ مشتری زیادی نداره.

لینک به دیدگاه
ببینید همین بحث گرمایش از طریق قرنیز دیوار یا شیر ترموستاتیکی رادیاتور توو فرهنگ مصرفی ما جا نیافتاده چون به قول شما ما به اهمیت انرژی پی نبردیم و قدرشو نمی دونیم.

بهتره پس کارآفرینی انرژی طوری باشه که: هم ارزان باشه هم کاربردی باشه هم قابل توجیه برای عوام. وگرنه کارافرینی بزرگ مشتری زیادی نداره.

کاملا موافقم

اگه وسایلی باشن برای صرفه جویی از مصرف انرژی و کسی نتونه اونا رو به علت قیمت بالاشون یا هر چیز دیگه تهیه کنه، چه فایده ای داره؟

لینک به دیدگاه

حتی وسایلی مثل آبگرمکن خورشیدی (که خودم دیدم دمای آب رو تا 90 درجه میرسونه) اگه صرفه ی اقتصادی نداشته باشن، فایده ای ندارن

لینک به دیدگاه

نظرتون در مورد بهینه سازی کولرهای آبی چیه؟ چه بخشیش نیاز به کار داره؟ چرا جدیدا در مناطق خشک به استفاده از کولرهای گازی متمایل شدن؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...