رفتن به مطلب

ایجاد خانه ایده آل

ارسال های توصیه شده

سلام بر دوستان نو اندیشانی...

من تاپیکی زدم تو تالار گفتگوی آزاد تا دوستان از هر رشته و از هر شهری توش شرکت کنن و خونه ایده آلشونو توصیف کنن

http://www.noandishaan.com/forums/thread113662.html تو این تاپیک میتونید نظرات شخصی برخی دوستان رو ببینید .

و اما در اینجا به بحث های تخصصی در مورد خونه میپردازم که امیدوارم دوستان توش شرکت کنن. چون همونطور که میدونید مسکن مساله ای بسیار مهم تو هر جامعه ای هس.

ابتدا من توضیحی در مورد بحث مورد نظرمون تو این تاپیک میدم تا بعد بریم سوالو مطرح کنیم:

مساله مورد بحث در اینجا چگونگی ایجاد انعطاف در فضاهای خونه هاس. در معماری سنتی ما فضاها از انعطاف زیادی برخوردار بودن . به این معنا که فضاها برخلاف فضاهای امروزی اسم خاص و با کاربری خاص نبوده اند و در مناسبتها و شرایط مختلف از یک فضا امکان استفاده های مختلفی وجود داشت.

برای روشنتر شدن موضوع به معماری امروز برمیگردیم . در خانه های امروزی اتاق خواب با توجه به مبلمان خاص و ویژه و گاها جانمایی خاصی که در ساختمون داره تنها میتونه برای همین امر مورد استفاده قرار بگیره و یا اتاق پذیرایی و ... ولی در معماری خانه های تاریخی علاوه بر اینکه حریمها حفظ میشده اما میشد از یک فضا استفاده های مختلفی داشت.

حالا من سوالی که از شما دوستان معمار و غیر معمار دارم اینه که در حین اینکه حریم ها و اشرافیت و ... رو حفظ میکنیم و باتوجه به محدودیت فضایی که در خانه های امروز داریم چطور میتونیم فضاهایی منعطف ایجاد کنیم تا بتونیم حتی با کم بودن فضا به نیازهای بیشتری پاسخگو باشیم.

لطفا با حضورتون در پیشبرد تاپیک و رسیدن به نتایج بهتر کمک کنید ... ممنون

لینک به دیدگاه

ممنون مهسا جان بابت تاپیک خوبت.

به نظر من در جامعه امروزی کسی خونه طراحی نمیکنه..بلکه همه مسکن طراحی میکنه...طراحی مسکن با خونه تفاوت داره...خونه روح داره اما مسکن اینطور نیست...

تو مسکن های امروزی به فرهنگ ،اقلیم ، سنت ، و.. هیچ اهمیتی داده نمیشه....مسکن های امروزی مکعب های بی هویتن....

خونه باید طوری طراحی بشه که کاملا مشخص باشه مال کدوم شهر و کدوم اقلیم هست..

به نظر من خانه ایده آل الان به ندرت پیدا میشه..خونه ایده آل رو میشه تو گذشته دید نه الان.

لینک به دیدگاه
ممنون مهسا جان بابت تاپیک خوبت.

به نظر من در جامعه امروزی کسی خونه طراحی نمیکنه..بلکه همه مسکن طراحی میکنه...طراحی مسکن با خونه تفاوت داره...خونه روح داره اما مسکن اینطور نیست...

تو مسکن های امروزی به فرهنگ ،اقلیم ، سنت ، و.. هیچ اهمیتی داده نمیشه....مسکن های امروزی مکعب های بی هویتن....

خونه باید طوری طراحی بشه که کاملا مشخص باشه مال کدوم شهر و کدوم اقلیم هست..

به نظر من خانه ایده آل الان به ندرت پیدا میشه..خونه ایده آل رو میشه تو گذشته دید نه الان.

ممنون عزیزم از حضورت.

ولی این سوالو میخوام بهش بپردازیم که از چه طرقی میشه به ای خواسته جواب داد.

حالا من سوالی که از شما دوستان معمار و غیر معمار دارم اینه که در حین اینکه حریم ها و اشرافیت و ... رو حفظ میکنیم و باتوجه به محدودیت فضایی که در خانه های امروز داریم چطور میتونیم فضاهایی منعطف ایجاد کنیم تا بتونیم حتی با کم بودن فضا به نیازهای بیشتری پاسخگو باشیم.

لینک به دیدگاه

به نظر من:

برای اینکه همچین طراحی رو انجام بدیم, باید کلیشه های موجود رو بشکنیم, اما سخت ترین کار برای این موضوع (شاید باورتون نشه اما 70 درصد کار همینه) راضی کردن کارفرما هست, تا یه طرح نو رو انجام بده, کارفرماها فقط به سوددهی بیشتر فکر میکنن, و تا زمانی که اینطوره پیدا کردن همچین طرح هایی خیلی سخته

در غیر اینصورت فقط خونه های خاصی که برای استفاده شخصی توسط خود شخص ساخته میشه میتونه این خصوصیات رو داشته باشه

لینک به دیدگاه

برای اینکار میتونیم از پارتیشن بندی های خاص استفاده کنیم تا هم فضا رو تقسیم کرده باشیم و هم در موقع لزوم بتونیم این پارتیشن ها رو جابجا کنیم, و فضا هامون رو به هم تبدیل کنیم

(منظورم پارتیشن شبیه اونایی که تو ادارات استفاده میشه نیست!)

یه راه دیگه استفاده از مبلمان های تبدیل شونده است (مثل کاناپه ای که میتونه تبدیل به تخت خواب بشه و ...)

لینک به دیدگاه

ممنونم مهدی جان.

ایده هات خوبه. ولی متاسفانه استفاده از مبلمان های تبدیل شوند هزینه بالایی داره. درسته که در قیاس با خرید خونه های بزرگتر هزینه اش خیلی کمتر خواهد شد ولی در جامعه کنونی ما اکثر این انبوه سازی ها که خونه هایی با متراژه 70 -80 متر و با کیفیت پایین رو ایجاد کرده برای قشر متوسط جامعه اس و این موضوع باعث میشه که سقف مالی افراد استفاده کننده این اجازه رو بهشون نده.

ولی استفاده از پارتیشن ها ایده خوب و به صرفه تری. حالا باید به دنبال این باشیم که چه نوع پارتیشن هایی میتونن هم حریم ها رو حفظ کنند و هم از نظر آکوستیکی مشکل ساز نباشن.

دوستان دیگه نظری ندارند؟

لینک به دیدگاه

درود...:icon_redface::icon_gol:

عارضم خدمتتون که بیان این مسئله دغدغه ای هست که از ورود به فضای آموزش معماری چه در هنرستان چه در دانشگاه پیش روی ما هست...:icon_redface:

اینکه چگونه به جواب برسیم،محل بحث داره...می دونین که خیلی ها بدون جواب دادن به این مسئله از صافی آموزش و دانشگاه بیرون می آن...و حتی بیشتر اساتید هم غرق در معماری مدرن و معماری های مکتبی دیگه به فضا به اون کیفیتی که شما می گین نگاه نمی کنن...البته نه همه...:icon_redface:

می تونین با من موافق باشین که فضای معماری از استدلال های فکری طراح بیرون می آد...و شیوه ی طراحی اون....اگه از نظر فضایی تعریف من از فضای منعطف با شما فرق کنه پس نگاه مون به موقعیت ها می تونه فرق کنه...

به نظر من به روز رسانی معماری که از معماری سنتی ما مثال آوردین به معماری حال...در عالی ترین وجهش خواهد شدن خانه های خشتی نادر خلیلی...انعطاف هست...ولی آیا حریم هست؟...تازه اون نوع معماری در قالب دهکده ها جوابگو خواهد بود....:icon_redface:

اگر ما محدودیت های هزینه و زمین رو نداشتیم...فضاهای منعطف رو بدون دغدغه طراحی می کنیم...جایی حرف از طراحی فضای منعطف پیش می آد که ما با محدوده ی زمین..وجود تراکم در مجموعه های مسکونی و هزینه مواجهیم...و اینجا آیا می شه از فضاهایی سنتی ایرانی و احیای اون در این فضاها سخن گفت؟:ws38:

پس من فکر می کنم یک تفکیک درست داشته باشم از دسته بندی های خانه....

وقتی کلی صحبت می کنیم نمی تونیم مصداقی و راه حل بخواهیم.....به یک سری نتایج محدود و غیر قابل شمول می رسیم....بهتر هست اول موضوع طرح رو به طور اخص مشخص کنیم...به یک مقاله که می خواهیم جز گرا باشیم:icon_redface:

به نظرم مشکل ما در طراحی فضاهای خانگی جایی مشکل ساز هست که ما با محدودیت زمین...و هزینه مواجه هستیم....و اونجا دیگه قرار نیست با فضاهای معمار ایرانی سنتی رو که گاهی اینقدر بزرگ بود که توش ییلاق و قشلاق می کردن(منظور زمستان نشین و تابستان نشین هست) ایجاد کنیم چون نمی تونیم...:icon_redface:

پس بهتر هست حرفی از اون نزنیم....و این فضای معماری حال رو با این محدودیت ها در کنار فضاهای با اون فراخی دست باز قرار ندیم...

من در حال حاضر برای یک خانواده...براساس نیاز اون خانه طراحی می کنم...آرمان خانه یا خانه ای که در اتوپیا ساخته می شه در حال حاضر برای من در این موضوع محلی از اهمیت نداره...باید براساس نیاز موجود طراحی کرد....و صد البته باید اون فضاها هم طراحی بشن...ولی معیارهای اون متفاوت هست..اونجا می شه به آرمان گرایی پرداخت...

فضای منعطف در خانه های قوطی کبریتی این دوره که قالب معماری هست...و ما باید به اون بپردازیم...مهمتر هست..و محدود تر....به نظر من تنها هنری که یک معمار باید در این فضاها به خرج بده....همون اصل های ساده هست که استفاده نمی شه...:icon_redface:

انعطاف فضا...جانمایی فضاها به گونه ای هست که دسترسی به اون ها در راحت ترین وجه صورت بگیره....و هر فضا براساس وجه ای که داره نشان دهنده ی جایگاه اون باشه....نورگیری فضاها متفاوت...رنگ فضاها متفاوت....مکان های پخش کننده ی فضا درست....نقاط اتصال نیمه عمومی و خصوصی درست و نگاه کردن هر عضو خانه به عنوان یک موجود زنده که نیاز داره به اون به یک اندازه و مساوی هوا و نور برسه و توجه و نقطه ی تاکید بشه....(البته سرویس ها از این امر مستثنی نیستن..بلکه محدود ترن)....:icon_redface:

دید بصری نقطه ی مهم هست....حریم و محرمیت دلیلی بر کور کردن فضاها نیست....حریم ها با جدا کننده های نیمه شفاف و شفاف می تونه راحت اتفاق بیافته....

اینکه فرد در هر مکان بدونه که در فضا نسبت به کدوم موقعیت خانه قرار گرفته...می تونه نقطه ی ایدال طراحی باشه....

:icon_redface:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...