رفتن به مطلب

فقط لحظه ای سکوت و تامل!:(

soil eng

ارسال های توصیه شده

سلام

دیروز بعد مدت ها هوس کردم تنهایی برم باغ رضوان(بهشت زهرا) اونم پیاده(ی مسیر کوهستانی و بی سروصدا)

مسیرای تکراری رو دوس ندارم...

واسه همین سعی میکنم راه های جدیدی رو واسه رسیدن به مقصدم پیدا کنم.

همینطور ک داشتم میرفتم و ذهنم جای دیگه درگیر بود، دیدم ئههه ه ه ه پام رفت تو گِل...:(2310):

هر سمتی رو نگا کردم که یه جای خشک پیدا کنمو ازش رد شم پیدا نکردم ک نکردم..

بماند که شلوارمم گِلی شد و مام مهمون بودیم...:banel_smiley_4:

چشم افتاد به این لوله ..

dtrisv0h88jlp48f1qp.jpg

ی مرده رو صندلی ،کنار دیوار نشسته بود ..رفتم جلو گفتم :آقا مگه شما لوله کشی فاضلاب ندارین که اینطوری آب های آلودتون رو وارد کوچه خیابون میکنین؟:w000:

برعکس لحن عصبانی من ،مرده خیلی اروم گفت:این آب تمیزه!:hanghead:

چن جمله ای بین ما ردوبدل شد که بالاخره من فهمیدم این آب ،آب فاضلاب نیس.

بلکه آبی که از کوهها سرچشمه گرفته و به سمت دامنه حرکت میکنه..و خونه این بندگان خدام تو مسیر این آب.:icon_pf (34):

و اینا واسه اینکه آب زیر خونشون جمع و باعث نشست خونه نشه ،زیر خونه لوله کار گذاشتن که آب رو به بیرون هدایت کنن.:ws37:

لینک به دیدگاه

رفتم داخل کوچه

اونطور که من متوجه شدم سطح ایستابی اب در این منطقه بالاس...طوری که کف کوچه بصورت اشباع یک لایه آب داشت

s8vm2q3oappaza1g6pgd.jpg

و از بعضی خونه ها که اوضاشون خراب تر بود عکس گرفتم.

topgpj42u0hhbntjlus3.jpg

kkd3z46ppssbhpm9lnsp.jpg

znwilp17n8y2hgda1afb.jpg

pzr12p2ryza05q2sdpw.jpg

و اما هدف از بیان این مطلب:

این منطقه خیلی دور از شهر نیس...در واقع داخل شهره و قبل و بعدش رو هم شهرداری حسابی آباد کرده

dlttysbge7no2um8bxz.jpg

1-ولی چرا باید این منطقه که مسکونی همچین وضعی داشته باشه؟

طبق گفته اهالی خونشون همیشه خدا رطوبت (جز 2 ماه در تابستون)

2-نمیشه این آب رو واسه مصارف کشاورزی هدایت و کنترلش کرد؟

باید همینجوری سرازیر بشه و از ناکجا آباد سر در بیاره؟(ک فک کنم در نهایت از طریق جوی میره وارد فاضلاب شهری میشه)

3- چه کاری میتونیم واسه این منطقه انجام بدیم؟به شهرداری گزارش بدم؟یعنی خودشون نمیدونن؟ندیدن؟؟:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

الهه عکسات برای من باز نمیشه ... احتمالا مشکل از نت منه!

بگذریم

این آب منشا گرفته از مناطق کوهستانیه دیگه درسته؟ بارش های موجود در نقاط مرتفع که روان (بدون نفوذ موثر در خاک) به سمت پایین در جریانه!؟

بدون اینکه مسیری مثل جوی یا رودخونه ای وجود داشته باشه؟!

لینک به دیدگاه

درسته.

البته این آب با حرکت خودش کانال خیلی باریک ایجاد کرده..ولی همه آب روان از اونجا عبور نمیکنه.

و در فاصله طولانی از این آب،به ی جوی عریض میرسه که از داخل شهر رد میشه ..

لینک به دیدگاه

این یک تجاوز هست به حریم طبیعت

احتمالا شهرداری کارینمیکنه چون باید این خونه ها تخریب بشن

این خونه ها در واقع در مسیر سیلاب هستند .منطقه ی مورد اشاره فاقد نفوذ پذیری مناسب خاک هست و هر بارندگی موجب روان شدن اب می شود.لذا اگر بارندگی شدیدی صورت بگیرد مانند سیل عمل می کند و عملا منازل مورد اشاره در معرض خطر جدی هستند.

اما در وضع فعلی کانال کشی و هدایت آب بهترین راه حل است .

برای برنامه ریزی برای استفاده باید دید حجم اب چقدر هست.فصلی هست یا دایم .مناطق مورد نیاز چفدر فاصله دارند و.... شاید واقعا بهترین راه همین هدایت به مسیل اصلی شهر باشه .البه با کانال کشی مناسب نه رها سازی توی کوچه

لینک به دیدگاه

من فکر میکنم موضوع ساده تر از این حرفاست!

آیا این خونه ها یی که ساخته شده! روی آب ساخته شده!؟

یعنی هنگام ساخت بنا متوجه این آب نبودن!؟

نکنه بعد از ساخت منازل چنین اتفاقی افتاده!؟

لینک به دیدگاه

خیلی از این خونه بصورت غیر قانونی ساخت و ساز شدن.

و طبق گفته های بابام:واسه اینکه شهرداری مانع ساختشون نشه عرض یک شب نمای خارجی ساختمون رو بالا میبرن و خونوادشون رو ساکن میکنن ..:hanghead:

کسی که مجبوره با این روش خونه بسازه اصلا به این توجه میکنه که خونه تو مسیر آب ؟

یا چه میدونم اگه پی خونه رو اصولی کار نکنه ممکنه بعد ها رطوبت و نشست کنه....؟

واسه خودم سوال بود که ان آب از کدوم سمت میاد..وقتی مسیر اب رو دنبال کردم به کوهپایه(بهتر بگم تپه کوچیک)رسیدم ک آب بصورت طبیعی و بدون هیچ وسیله دست ساز از اونجا بیرون میومد..و دبی و قطر دهانه خروجی شم پهن بود.پس جدید نیست و از قبل و موقع ساخت خونه ها هم بوده...

لینک به دیدگاه

2 تا نکته هست

اولیش رو در قالب یه مثال میگم

2 سال پیش بوود رفته بودی شریفیه یکی از روستاهای اطراف قزوین که چند سالی هست شهر شده

به تنها چیزی که نمیخورد شهر بوود،خیابونهای داغون،آبهای راکد،انباشت زباله ها و .....

یه جلسه ای با شهردارش داشتیم بنده خدا قیافه های ما رو دید گفت لازم میدونم اول یه توضیحی بدم!

گفت ما هیچ درآمدی نداریم

گفت دولت سالی 1 میلیارد به ما میده که همه هزینه ها رو باید با همین پرداخت کنیم حتی حقوق کارمندا.

گفت مقداری که میمونه رو توی 1 سال باید هزینه کنیم حالا این همه مشکل داریم نداشتن آسفالت مناسب،کمبود پارک،فضای سبز،سیستم دفع فاضلاب و ....

در حالی که ما اولش میگفت عجب شهرداری کارهای اولیه رو انجام نمیده.

تازه وقتی لیست کارهاش رو داد دیدیم نه بابا با این بودجه خوبم کار کرده بووده ینده خدا

جویا شدی چرا از مردم مالیات نمیگیری که خیلی راحت گفت هیچی نمیدن بهمون.

گفت کسی هست که ماشین 50 میلیونی سوار میشه اما عوارض شهرداریشو نمیده میگه اصن به من چه آخه

حالااینجایی هم که شما میگی باید بشینی پای صحبت شهردارش بینی چرا اینطوری هست؟آیا بودجه ندارن بدن یا چیز دیگه.

مساله دوم هم که شما گفتی شهرداری به خانه های حاشیه ای خدمات نمیده

یعنی طبق قانون وظیفه ای نداره

اینها یه شبه راه میوفتن میان خونه میسازن و توش ساکن میشن بدون توجه به هیچ چیزی بدون هیچ اصولی....

نمونه اش زیر پل مدیریت تهران هست که اصن از 100 کیلومتری نگاه میکنی داغونیش تابلو هست.

خسارتی که اینها به شهرداری میزنن 100 پله بیشتره خدایی.

اینجا هم حاشیه نشین هستن دیگه

البته انسان هستن و حق زندگی دارن اما خووب خودشون اینطور خواستن البته مشکل اقتصادی و کار هم توی این حاشیه نشینی 100% تاثیر داره

لینک به دیدگاه

ای بابا چه اوضایی این افراد رماتیسم هم احتمالا از بیماریهای رایجشون هست و درد شدید مفاصل اینجا الان منشا رشد قارچ و انواع بیماریهاست محیط مرطوب بعد هم تابستان داغ چه شود ... عجب :w58:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
با تشکر از مسئولین عزیز...!:ws38:

اولا من...:icon_razz:

دوما آره واقعا جای ی تشکر درس حسابی و خسته نباشید و...هس:hanghead:

حسیییییییین :w02:

(قصدم اسپم نبود ... ذوق زده شدم هم خدمتیم رو دیدم!)

این پست ها اسباب تشویق کاربران میشن...

پس اسپم محسوب نمیشه:ws3:

لینک به دیدگاه

وقتی غیر قانونی خونه ساختند خب مسلمه که شهرداری بهشون خدمات نمیده..

اگر این مسیر مناسبی بود خب رسیدگی اصولی هم بهش میشد.

متأسفانه مردم بدون آگاهی میروند هرجایی دلشون خواست خونه میسازند بعد با یه بارندگی و زلزله هرچند خفیف ممکنه آوار شه رو سرشون نمیبینند مشکل از کجاست سازمانها رو مقصر میدونند..

بهترین گزینه اینه که مسیر طبیعی آب رو تخلیه کنند تا جون خودشونو و خانوادهشونو حفظ کنند.

یا تقاضا به سازمان آب و شهرداری بدهند لااقل از آب استفاده بهینه کنه تا اینجوری فاضلاب بشه.

محله ما توی یک شهر بزرگ از قدیم الیام جز چهارراه جمع شدگی آب بوده یک حالت نزدیک کوه داریم البته نه خیلی و بخاطر شیب و موقع بارندگی دچار آب گرفتگی میشدیم که وقتی بارندگی قطع میشد آب ها هم خشک میشد..یک ررودخانه هم دز زمان قاجار ساختند که سیلابها رو از داخل شهر جممع کنه یعنی مسیرشو کنترل کردند و این محل آب گرفتگی به این رودخونه نزدیکه..

حالا بعد از سالها اومدند کل جوی های آب این چند محله رو با گذاشتند لوله های قطور به آب راه تبدیل کردند و در بعضی نقاطش چاه آب داره که این مدت اخیر مشکلش برطرف شده خدا رو شکر فقط در بعضی نقاطش بخاطر رعایت نکردن شیب آب جمع میشه ولی نه اون شکل سابق..

این خیابون ورودی شهر و قانونی بوده خیلی هم بارون نداریم این راه تنها راه جمع آوری آب های جاری سطح هست..

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...