رفتن به مطلب

با هم یاد بگیریم - عملیات مرطوب سازی

ارسال های توصیه شده

تماس مستقیم بین گاز و مایع خالص را بدلایل مختلفی می توان بررسی نمود:

عملیات آدیاباتیک:

- سرد کردن یک مایع

- سرد کردن یک گاز داغ

- مرطوب کردن یک گاز

- رطوبت زدایی از یک گاز

عملیات غیر آدیاباتیک

- سرد کردن تبخیری

- رطوبت زدایی از یک گاز

لینک به دیدگاه

تبرید در اثر مرطوب سازی گاز با مایع در گردش

این مورد یک حالت خاص است که در آن مایع در دمای اشباع آدیاباتیک گاز ورودی به سیستم وارد می شود. این تحول را می توان به صورت مداوم و با ورود پی در پی مایع خروجی از برج (بدون افزودن و یا کاستن حرارت از آن) به داخل سیستم انجام داد.

در این سیستم دمای مایع سقوط کرده و به دمای اشباع آدیاباتیک گاز میرسد و ثابت باقی می ماند. گاز در مسیر یک منحنی اشباع آدیاباتیک که از نقطه ورودی گاز می گذرد، شروع شده و سرد و مرطوب می شود. اگر میزان تبخیر مایع نسبت به مایع در گردش زیاد باشد، از مایع جبرانی همدما با دمای اشباع آدیاباتیک ، استفاده میکنیم.

آنتالپی گاز تابعی از دمای اشباع آدیاباتیک آن است که در طول تحول ثابت است.آنتالپی مایع نیز در دمای ثابت مقداری ثابت است.

m3rj1fdxizy0levjv8m.png

لینک به دیدگاه

برج های خنک کن آب

هوا و آب موادی با بهای کمی هستند و هنگامیکه با حجم وسیعی از آنها نظیر سرد کردن آب سر و کار داریم باید هزینه تجهیزات و عملکرد پایین باشه.

چارچوب و پر کن های برج معمولا از چوب قرمز است که در مقابل تماس دائمی با آب بسیار مقاوم است. فضای پر شده داخلی معمولا به شکل پرچین ساخته می شود، به این ترتیب که تخته های باریکی را یک در میان بصورت ردیف های افقی و عمودی قرار می دهند.

برج های خنک کننده طبیعی در نواحی که دمای هوا پایین باشد ، رطوبت هوا کم باشد و یا انرژی مصرفی توسط دمنده ها گران تمام شود، استفاده می شود.

zymz1g3x4wjitqdazbkd.png

لینک به دیدگاه

سوالی برای من مطرح شده..من فقط دمای ورودی به برج رو میدونم..پارامتر دیگه که برای تشخیص نقطه بر روی نمودار سایکرومتریک و حرکت بر روی منحنی اشباع آدیاباتیک نیاز هست چی هست و چجوری به دست میاد؟

لینک به دیدگاه
سوالی برای من مطرح شده..من فقط دمای ورودی به برج رو میدونم..پارامتر دیگه که برای تشخیص نقطه بر روی نمودار سایکرومتریک و حرکت بر روی منحنی اشباع آدیاباتیک نیاز هست چی هست و چجوری به دست میاد؟

یعنی مریم جون فقط دما داری؟خب بالاخره باید رطوبت داشته باشی(رطوبت درصدی یا مطلق) تا بتونی از نمودار استفاده کنی

لینک به دیدگاه
یعنی مریم جون فقط دما داری؟خب بالاخره باید رطوبت داشته باشی(رطوبت درصدی یا مطلق) تا بتونی از نمودار استفاده کنی
رطوبت هوای معمولی چقدره؟ من از هوای معمولی استفاده کردم..
لینک به دیدگاه
رطوبت هوای معمولی چقدره؟ من از هوای معمولی استفاده کردم..

رنج خاصی نداره....منظورت از "معمولی"چیه؟تو محیط صنعتی؟هوای محیط بستگی به اون محیط داره و شهر دیگه

معمولا تو سوال میدن

چیزی نیس که بگیم اگه سوال نداد، مقدار خاصی در نظر بگیریم

لینک به دیدگاه
رنج خاصی نداره....منظورت از "معمولی"چیه؟تو محیط صنعتی؟هوای محیط بستگی به اون محیط داره و شهر دیگه

معمولا تو سوال میدن

چیزی نیس که بگیم اگه سوال نداد، مقدار خاصی در نظر بگیریم

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
محاسبات رو بصورت آنلاین انجام میده.

--------------

دانلود هندبوک رطوبت زدایی

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

یادمه توی درس "سیستمهای خنک کن و کندانسور" استادمون برای طراحی برج های تر (که پیچیده ترین طراحی رو داشت نسبت به بقیه) از حل عددی معادلات پیوستگی در انتقال جرم استفاده میکرد، اینکه گفتید فقط 1 دما رو دارید یادم افتاد، فکر کنم بصورت عددی معادله دیفرانسیلی که گفتم (که بر حسب رطوبت مطلق هست) حل میشه و رطوبت مطلق بدست میاد و از روی اون میشه کل جرم تبخیری رو حساب کرد، حالا من میرم میگردم دنبال جزوم و براتون گام به گام طراحیش رو مینویسم

لینک به دیدگاه

ببخشید از وعده ای که دادم، اصلا یادم نمیاد چیزایی که نوشتم تو جزوم بر چه اساسی بوده! همون موقع یادم بوده و متاسفانه الان دقیق یادم نیست. در نتیجه نوشتنش ممکنه هزاران سوال بوجود بیاره و نتونم جواب بدم.

لینک به دیدگاه
ببخشید از وعده ای که دادم، اصلا یادم نمیاد چیزایی که نوشتم تو جزوم بر چه اساسی بوده! همون موقع یادم بوده و متاسفانه الان دقیق یادم نیست. در نتیجه نوشتنش ممکنه هزاران سوال بوجود بیاره و نتونم جواب بدم.

درود....اشکال نداره و بسیار طبیعی است...شما کم کم مطالبتون رو قرار بدید با دوستان در موردشون بحث خواهیم کرد و شما هم به یاد خواهید آورد:w16:

لینک به دیدگاه
درود....اشکال نداره و بسیار طبیعی است...شما کم کم مطالبتون رو قرار بدید با دوستان در موردشون بحث خواهیم کرد و شما هم به یاد خواهید آورد:w16:

.. به .. این نت.. 3 3 بار به 9 بار بشمارید جمیعا..

ایشون اشاره به همون پروژه"شرحی بر معادلات برج خنک کن" از خانم رضایی نژاد و.. داره

لینک به دیدگاه

بسیار خب، پس بذارید اول دوتا از فرضیات اصلی طراحی کندانسور رو بگم : 1.اختلاف دمای آب خنک کن 10 درجه سانتیگراد هست. 2.دبی آب خنک کن بطور متوسط 50 برابر دبی بخار ورودی به کندانسور هست. اطلاعات مثالی که در جزوم هست به این ترتیبه : دمای خشک هوای محیط : 20 درجه سانتیگراد دمای تر هوای محیط : 12.5 درجه سانتیگراد دبی بخار ورودی به کندانسور : 500 تن بر ساعت مطلوبست مقدار آب اتلافی و تعیین ابعاد برج تر اصولا در طراحی برج تر، دو پارامتر به نام معادله پکینگ (سطوح تبادل حرارت) و معادله برج (تغییرات انتالپی آب خنک کن به تغییرات انتالپی لگاریتمی هوا (مشابه اختلاف دمای لگاریتمی) ) وجود داره که در نقطه ای که این دوتا مساوی میشن طراحی صورت میگیره.

لینک به دیدگاه
.. به .. این نت.. 3 3 بار به 9 بار بشمارید جمیعا..

ایشون اشاره به همون پروژه"شرحی بر معادلات برج خنک کن" از خانم رضایی نژاد و.. داره

خودم این پروژه لیسانسم رو یادم رفته بودws3.gif ...الان میزارم در بخش طلایی دوستان استفاده کنند.

بسیار خب، پس بذارید اول دوتا از فرضیات اصلی طراحی کندانسور رو بگم : 1.اختلاف دمای آب خنک کن 10 درجه سانتیگراد هست. 2.دبی آب خنک کن بطور متوسط 50 برابر دبی بخار ورودی به کندانسور هست. اطلاعات مثالی که در جزوم هست به این ترتیبه : دمای خشک هوای محیط : 20 درجه سانتیگراد دمای تر هوای محیط : 12.5 درجه سانتیگراد دبی بخار ورودی به کندانسور : 500 تن بر ساعت مطلوبست مقدار آب اتلافی و تعیین ابعاد برج تر اصولا در طراحی برج تر، دو پارامتر به نام معادله پکینگ (سطوح تبادل حرارت) و معادله برج (تغییرات انتالپی آب خنک کن به تغییرات انتالپی لگاریتمی هوا (مشابه اختلاف دمای لگاریتمی) ) وجود داره که در نقطه ای که این دوتا مساوی میشن طراحی صورت میگیره.

یادتون هست که یک بار گفتید، میخواهید مبدل رو طراحی نکنید و از رابطه میانی صرف نظر کنید...من هم دقیقا واسه کندانسور این کار رو کردم..یعنی حرارت منتقل شده رو در نظر گرفتم و طراحی نکردم...احتمالا یک ماه دیگه مجبور بشم طراحی کنم ولی چون کلی نگاه کردم وارد این جزییات نشدم

لینک به دیدگاه

راستش اون قضیه منتفی شد! من اونجا اشتباها شار گسیل شده رو با شار جذبی یکی گرفته بودم، درواقع عدد ناسلت در جوشش خودش تابعی از شار گسیل شده هست، یعنی مجبورم عدد ناسلت رو حساب کنم! اتفاقا این روزا بیشتر بخاطر شبیه سازی عدد ناسلت در جوشش در لوله های خاندار (لوله هایی که برای اواپراتور ازش استفاده میکنم) درگیرم.

لینک به دیدگاه
خودم این پروژه لیسانسم رو یادم رفته بود:ws3: ...الان میزارم در بخش طلایی دوستان استفاده کنند.

خب بذارین همین جا..اونجا برای پایان نامه هست و پروژه هایی که تو سایت های دیگه نیست

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

درود...سیستمی دارم که هوا با دمای 80 وارد و با 40 درجه خارج میشود...داخل این سیستم آب به این هوا تزریق می شود که تبخیر و باعث افزایش رطوبت هوا می شود...سوالی که دارم دمای مناسب آب تزریقی به سیستم است؟چگونه می توان محاسبه نمود؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...