رفتن به مطلب

مزایا و معایب دنیوی یک دین چیست؟

ارسال های توصیه شده

با سلام.

میخام بدونم از دید شما معایب و مزایای دنیوی یک دین چیه؟

منظورم از دنیوی اینه که به این اشاره نکنید که باعث میشه ما بریم بهشت و اونجا گوشت کیلو 20، 30 تومن رو مفتی بهمون میدن.

مزایا و معایبی که توی این دنیا برای یک دیندار هست رو بگید.

میتونیم برای اینکه بحث مورد دار نشه از مزایا و معایب دین یهودیت بگین. البته اگه یهودی نیستید.

---------------------

در ضمن در این تاپیک من قصد ندارم حرف کسی رو نقد کنم فقط میخام بدونم نظر بقیه چیه.

لینک به دیدگاه

ظاهرا کسی اینجا نظری نداده.به نظرم ممکنه بحثی بشه که تاپیک بسته بشه یا توهینی بشه به افکار خاصی.اما من میگم و امیدوارم تو این تاپیک به کسی توهین نشه.

مزایا:

من آدم دین داری باشم تا وقتی که بحث جدی ازدواج نباشه با پسری دوست نمیشم.یعنی با احساسم بازی نمیشه،تو جامعه با دید بدی بهم نگاه نمیکنن،ناب ترین احساسمو به همسرم تقدیم میکنم،اتفاقات ناگواری که ممکنه برای هر دختری تو دوران دوستی بیفته برای من نمی افته،دچار افت تحصیلی نمیشم،دچار درگیری احتمالی با پدر و مادرم نمیشم،تمرکزم رو آینده و تحصیلمه و...

من آدم دین داری باشم دروغ نمیگم و شخصیتم پیش مردم زیر سوال نمیره و بهم اعتماد میکنن.

من آدم دین داری باشم غیبت نمیکنم و تهمت نمیزنم باعث دعوا نمیشم و پیش اطرافیانم محبوب میشم.

من آدم دین داری باشم حروم خوری و اختلاس نمیکنم پس زندان نمیرم و آبروم نمیره.

من آدم دین داری باشم حجاب مناسبی دارم پس مزاحمت کمتری دارم پس راحت تر زندگی میکنم.

من آدم دین داری باشم اگه اون دنیایی هم در کار نباشه حداقل تو این دنیا آدم محبوبی هستم،حداقل زندگی آرومی دارم و کسی رو از خودم ناراحت نکردم.اگه هم دنیای دیگه ای در کار باشه خیالم راحته که کارم درست بوده.

من آدم دین داری باشم نجیب هستم پس باعث نمیشم کسی دربارم فکر بدی کنه یا همسرم بهم شک کنه.

من آدم دین داری باشم و دین من به من دستور داده تمام محبتمو نثار همسرم کنم پس من خانواده ی شادی دارم رابطه ی شادی با همسرم دارم.

معایب،من بهشون نمیگم معایب نمیگم محدودیت.من میگم هرچیزی یه ارزشی داره اگه ارزش داره باید سختی هاییم برای رسیدن بهش تحمل کرد.

من آدم دین داری هستم چادر سرم میکنم یا حجاب مناسبی دارم نمیتونم مثل کسی که آرایش میکنه یا موهاشو درست میکنه زیبایی هامو به همه نشون بدم،تو تابستون گرمم میشه.اما هدف من بالاتر از اینهاست.زیبایی منو فقط همسرم میبینه و اگه ممکن بوده بهم شکی داشته باشه دیگه اینجوری بهم شک نداره.

من آدم دین داری هستم هر جایی نمیرم تو مهمونیای مختلط شرکت نمیکنم با هر کسی حرف نمیزنم،شاید بگی محدودیته ولی خوب هرکسی ارزش هم صحبتی و هر جایی هم ارزش رفتن نداره.

از نظر من داشتن دین تماما مزایاست.:icon_redface:

لینک به دیدگاه

با تشکر از سرکار victoria_r:icon_gol:

در واقع شما میفرمایید که اگر دین دار باشید مسایل اخلاقی رو رعایت میکنید مثلن دروغ نمیگید و ... و اخلاقی بودن باعث میشه زندگی بهتری داشته باشید.

صد البته یک فرد دیندار در صورتی که در دینش به این اخلاقیاتی که شما گفتی دستور داشه شده باشه و بهشون عمل کنه این مزایا رو براش داره. از سوی دیگه ممکنه کسی بی دین باشه و اینها رو رعایت بکنه .

===============================

از مزایای دین میشه به آرامشی اشاره کرد که دین به افراد میده. مثلن وقتی حق شما خورده میشه و شما نمیتونی حقت رو بگیری واگذارش میکنی به ابلفضل و این باعث آرامش میشه. ویا این که دنیای دیگری هست و مرگ پایان همه چیز نیست باعث ایجاد یک آرامش در شخص میشه.

معایب هم میتونه مثلن این باشه.

افرادی هستند که خودشون رو کار گذار دین معرفی میکنند و این افراد ممکنه که از این موقعیت قوی که براشون ایجاد میشه سو استفاده کنن. مثل کلیسا در قرون وسطی

ادیان چون تا حد زیادی غیر قابل تغییر هستند نمیتونن خودشون رو با شرایط اجتماع وفق بدن. مثلن در مسیحیت پرداخت سود به سپرده ها و یا دریافت سود وام، غیر شرعیه و بانک های غربی همه حروم خور هستند. اما واقعن اقتصاد بدون بانک این روزها معنایی نداره. این بحث تنها در زمینه اقتصاد نیست بلکه در زمینه اخلاقیات خیلی پر رنگتر هم میشه

..

.

امیدوارم دوستان نظراتشون رو بیشتر بگن.

لینک به دیدگاه
با تشکر از سرکار victoria_r:icon_gol:

در واقع شما میفرمایید که اگر دین دار باشید مسایل اخلاقی رو رعایت میکنید مثلن دروغ نمیگید و ... و اخلاقی بودن باعث میشه زندگی بهتری داشته باشید.

صد البته یک فرد دیندار در صورتی که در دینش به این اخلاقیاتی که شما گفتی دستور داشه شده باشه و بهشون عمل کنه این مزایا رو براش داره. از سوی دیگه ممکنه کسی بی دین باشه و اینها رو رعایت بکنه .

===============================

از مزایای دین میشه به آرامشی اشاره کرد که دین به افراد میده. مثلن وقتی حق شما خورده میشه و شما نمیتونی حقت رو بگیری واگذارش میکنی به ابلفضل و این باعث آرامش میشه. ویا این که دنیای دیگری هست و مرگ پایان همه چیز نیست باعث ایجاد یک آرامش در شخص میشه.

معایب هم میتونه مثلن این باشه.

افرادی هستند که خودشون رو کار گذار دین معرفی میکنند و این افراد ممکنه که از این موقعیت قوی که براشون ایجاد میشه سو استفاده کنن. مثل کلیسا در قرون وسطی

ادیان چون تا حد زیادی غیر قابل تغییر هستند نمیتونن خودشون رو با شرایط اجتماع وفق بدن. مثلن در مسیحیت پرداخت سود به سپرده ها و یا دریافت سود وام، غیر شرعیه و بانک های غربی همه حروم خور هستند. اما واقعن اقتصاد بدون بانک این روزها معنایی نداره. این بحث تنها در زمینه اقتصاد نیست بلکه در زمینه اخلاقیات خیلی پر رنگتر هم میشه

..

.

امیدوارم دوستان نظراتشون رو بیشتر بگن.

من اینطور متوجه بحث شدم که قراره مزایا و معایب دنیوی مسائلی رو بگیم که دین به اونها اشاره کرده یا دستور داده یا اونها رو حرام کرده.

درسته که هر مسئله ی اخلاقی که در دین ذکر شده رو اگه آدمی که دین دار هم نیست انجام بده براش محاسنی داره ولی مهم اینه که اینها از مزایای دین و دین داری در این دنیا محسوب میشن.

در مورد افرادی که کارگذار دین میشن و بعد به سواستفاده میپردازن باید بگم که این یکی از معایب دین نیست بلکه از معایب انسانه که هر جا به قدرت و سمتی برسه ممکنه شروع به سواستفاده کنه.

و در مورد اقتصاد هم در مسیحیت این مشکل هست یا در دین اسلام هم به این مشکل برمیخوریم؟

شاید چون دین مسیحیت کامل ترین دین نیست این مشکل در اون وجود داره و از اونجا که اسلام کاملترین و برترین دینه حتما برای مسائل اقتصادی در اون چاره اندیشی شده.

از مزایای دیگه ی دین میشه به این مسئله اشاره کرد که اگر من و همسرم هر دو دین دار به معنای واقعی باشیم میتونیم از هم بیشترین لذت رو ببریم از هر نظر در عین اینکه آرامش خاطرو داریم که فقط من دسترسی به همسرم رو دارم از هر نظری.

و این نقطه ی قوتیه که دین به تمامی مسائل زندگی اشاره کرده حتی به مسائل زناشویی.مثل این نکته که ذکر شده همسران باید برای هم زیباترین و تحریک کننده ترین لباس رو بپوشن و به نیاز هم به بهترین شکل پاسخ بدن.

و از مزایای دیگه ی دین اینه که ما رو دعوت میکنه به ایستادگی در مقابل ظالم برای گرفتن حقمون.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...