رفتن به مطلب

سوالات و درخواست های شیمی فیزیکی اینجا مطرح شود

ارسال های توصیه شده

واکنش دیلز آلدر

ترکیبات دی اِن (مانند 1و3 بوتادی اِن) و ترکیبات دی انوفیل (مانند اتیلن یا استیلن) به هم اضافه شده و ایجاد حلقه 6 تایی غیر اشباع میکنند. محصول تشکیل شده محصول افزایشی (Adduct) نام دارد.مکانیسم رادیکالی و گاهی قطبی برای این واکنشها پیشنهاد شده است و از مشخصه دیگر این واکنشها، افزایش بازده واکنش با قرار گرفتن استخلافهای الکترون کشنده بر روی دی انوفیل و الکترون دهنده بر روی دی اِن است.

هدف اصلي اين پژوهش پيدا كردن توصيف گرهاي واكنش پذيري مي باشد كه بتوانند محصولات واكنش هاي ديلز-آلدر را پيش بيني كنند. در اين تحقيق سعي شده با استفاده از نرم افزارهاي موجود در شيمي محاسباتي مانند Hyperchem وGaussian98 كمياتي مانند انرژي تصحيح شده، انرژي يونش، انرژي الكترونخواهي و بار موضعي را يافته، سپس سخت، نرمي، الكتروندوستي كلي، فوكوئي، فوكوئي موضعي،سختي، نرمي و الكتروندوستي موضعي مولكول هاي واكنشگر درواكنش ها ديلز-آلدر(126 واكنش) را به كمك برنامه ي Excel محاسبه نمود. با استفاده از اختلاف موجود در اين كمياب موضعي مي توان شاخص هاي كلي براي پيش بيني محصول اصلي اين واكنش ها يافت.نتايج نشان مي دهند كه اصول حداكثر سختي (MHP) و حداقل قطبش پذيري(نرمي)(MPP) به طور دقيق نمي توانند فضاگزيني در واكنش هاي ديلز- آلدررا پيش بيني نمايند در حالي كه تحليل اختلاف موجود در الكتروندوستي موضعي مولكول هاي واكنش دهنده در موقعيت هاي فعال واصل حداقل الكتروندوستي(MEP) با موفقيت بيشتري فضا گزيني در اين واكنش هاي را از پيش بيني مي كند، نتايج نشان مي دهند وقتي از مجموعه پايه 6-31G با متد B3LYP استفاده مي شود(نسبت به مجموعه پايه ي – 6 311++G ) محصول پيش بيني شده در توافق خوبي با نتايج تجربي است.

واکنش شیمیایی

ترکیبات دی اِن (مانند 1و3 بوتادی اِن) و ترکیبات دی انوفیل (مانند اتیلن یا استیلن) به هم اضافه شده و ایجاد حلقه 6 تایی غیر اشباع میکنند. محصول تشکیل شده محصول افزایشی (Adduct) نام دارد.

مکانیسم رادیکالی و گاهی قطبی برای این واکنشها پیشنهاد شده است و از مشخصه دیگر این واکنشها، افزایش بازده واکنش با قرار گرفتن استخلافهای الکترون کشنده بر روی دی انوفیل و الکترون دهنده بر روی دی اِن است.

واكنش حلقه زايي ديلز - آلدر از مهمترين واكنش ها در سنتز تركيب هاي آلي بشمار مي رود . از آنجايي كه دياستروسلكتيويته در محصولات حاصل از اين واكنش در سنتز تركيب هاي آلي بسيار پر اهميت است، در اين پروژه افزايش دياستروسلكتيويته اين واكنش بر روي ساپورت هاي نانومتخلخل اصلاح شده با حفره هاي غير منظم ( سيليكاژل اندازه حفره 6 نانومتر ) و حفره هاي فوق العاده منظم و سيلندري به شكل كانال هاي هگزاكونالي ) SBA-15 اندازه حفره 6 نانومتر ) مورد مطالعه قرار داده شد و نتايج مطلوبي در دياستروسلكتيويته بدست آمد . تركيبات نانو حفره سنتزي با طيف FT-IR ، نمودار تغييرات وزن TGA ،آناليز ICPو تصاوير TEM شناسايي شد . محصولات واكنش ديلز – آلدر با كروماتوگرافي CGو GC – Mass شناسايي و مورد بررسي قرار گرفت

يكي از واكنش هاي بسيار مهم در شيمي آلي، واكنش ديلز آلدر مي باشد. واكنش ديلز آلدر روشي بسيار مناسب براي تشكيل پيوند كربن كربن و تركيبات حلقوي شش ضلعي مي باشد. با توجه به اينكه ايجاد كربنهاي كايرال امري نه چندان آسان در سنتزهاي آلي مي باشند، توانايي اين واكنش در تشكيل راحت تركيبات با مراكز نامتقارن اهميت اين دسته از واكنش ها را دو چندان مي نمايد. از جمله دي انهاي مورد استفاده در كاربردهاي واكنش ديلز آلدر تركيبات حلقوي سولفوردار مي باشد. در سالهاي اخير مطالعات زيادي روي تركيبات حلقوي سولفوردار جهت سنتز تركيبات مختلف شده است. در اين ميان تركيبات حلقوي سولفوردار H2- تيوپيران -4- ا‌ًُن از اهميت خاصي برخوردار مي باشند. اهميت اين تركيبات از آنجا ناشي مي شود كه با استفاده از واكنش ديلز آلدر اين تركيبات مي توان بر محدوديت اساسي واكنش هاي ديلز – آلدر يعني واكنش پذيري كم يا عدم واكنش پذيري دي انهاي سيس غلبه نمود. دي انهاي سيس اغلب هيچ محصول افزايشي در واكنش با دي انوفيلها توليد نمي كنند ولي در عوض دي انهاي ترانس هزار برابر فعالتر از دي انهاي مشابه سيس مي باشند. اين عدم واكنش پذيري مربوط به ازدحام فضايي موجود در دي انهاي سيس مي باشد. يك استراتژي مناسب جهت فائق آمدن بر اين مشكل، استفاده ازH2- تيوپيران -4- ان مي باشد. اولين بار گروه پروفسور Ward و همكارانش از كانادا موفق به انجام واكنش هاي ديلز آلدر با استفاده از اين تركيبات به عنوان جانشينان مناسب دي انهاي سيس شدند.

اين گروه با انجام واكنش ديلز آلدر بين دي هيدروتيوپيران -4-ان با دي انوفيلهاي خاص و در ادامه سولفورزدايي محصولات، موفق به شناسايي محصولاتي شدند كه هم ارز با محصولات ديلز آلدر حاصل از دي انهاي سيس كه توانايي شركت در واكنش ديلز آلدر را نداشتند، مي باشند. با توجه به اهميت اين واكنشها، بر آن شديم كه در اين پژوهش به ادامه مطالعات بپردازيم و سنتز تركيبات جديدي از اين نوع را انجام دهیم.

لینک به دیدگاه
  • 10 ماه بعد...

سلام وبا عرض معذرت.یه مساله فیزیک داشتم .و فوری هم جوابشو میخوام.اگه ممکنه لطفا کمکم کنید.واقعا ممنونتون میشم.

مساله>>فشار درون یک حباب گاز در آب در 20 درجه سلسیوس را بیابید.اگر فشار آن 760 torr و شعاع حباب 0/04 cm باشد کشش سطحی آب 73 میلی نیوتون بر متر است.

راهنمایی:در حل مساله تبدیل واحد واقعا مهم است.و از معادله لاپلاس استفاده شود.

1atm:760 torr

نکته:فشار بیرون را 1 اتمسفر در نظر بگیرید.

خیلی ممنون میشم اگه کمکی بود برام انجام بدید...rose.gifrose.gifrose.gif

لینک به دیدگاه
سلام وبا عرض معذرت.یه مساله فیزیک داشتم .و فوری هم جوابشو میخوام.اگه ممکنه لطفا کمکم کنید.واقعا ممنونتون میشم.

مساله>>فشار درون یک حباب گاز در آب در 20 درجه سلسیوس را بیابید.اگر فشار آن 760 torr و شعاع حباب 0/04 cm باشد کشش سطحی آب 73 میلی نیوتون بر متر است.

راهنمایی:در حل مساله تبدیل واحد واقعا مهم است.و از معادله لاپلاس استفاده شود.

1atm:760 torr

نکته:فشار بیرون را 1 اتمسفر در نظر بگیرید.

خیلی ممنون میشم اگه کمکی بود برام انجام بدید...rose.gifrose.gifrose.gif

با سلام به دوست عزیز و عرض معذرت متقابل بابت فوری نبودن جواب!:ws3:

خب برای حل این مسئله اول حباب گاز رو از وسط برش زده و دیاگرام نیروهای وارد بر آن را رسم میکنیم:

Mojteba2.png

نیرویی برابر با اختلاف فشار درون و بیرون حباب در مساحت سطح مقطع برش بر سطح برش وارد میشه و نیروی وارده ی دیگه برابر با کشش سطحی بر برش حباب هست.با مساوی قرار دادن این دو نیرو داریم:

d37i9tq6rc2dbmdn5c.jpg

یا به عبارتی:

P=2σ/r

P فشار داخلی حباب، σ کشش سطحی و r هم شعاع حباب هست.

و همونطور که گفتین تنها نکته ی مهم اینه که واحد کشش سطحی نیوتون بر متر (N/m)، واحد شعاع یا قطر، متر (m) و واحد فشار N/m2 یا پاسگال هست. پس:

P=2*0.0073/0.0004=36.5 N/m2

و الی آخر...rose.gif

لینک به دیدگاه
با سلام به دوست عزیز و عرض معذرت متقابل بابت فوری نبودن جواب!:ws3:

خب برای حل این مسئله اول حباب گاز رو از وسط برش زده و دیاگرام نیروهای وارد بر آن را رسم میکنیم:

Mojteba2.png

نیرویی برابر با اختلاف فشار درون و بیرون حباب در مساحت سطح مقطع برش بر سطح برش وارد میشه و نیروی وارده ی دیگه برابر با کشش سطحی بر برش حباب هست.با مساوی قرار دادن این دو نیرو داریم:

d37i9tq6rc2dbmdn5c.jpg

یا به عبارتی:

P=2σ/r

P فشار داخلی حباب، σ کشش سطحی و r هم شعاع حباب هست.

و همونطور که گفتین تنها نکته ی مهم اینه که واحد کشش سطحی نیوتون بر متر (N/m)، واحد شعاع یا قطر، متر (m) و واحد فشار N/m2 یا پاسگال هست. پس:

P=2*0.0073/0.0004=36.5 N/m2

و الی آخر...rose.gif

وووووااااااااااااااااااااااااااااااایییییییی مرسیییییییییییی...............ببخشید تروخدا......چقدر خوشحال شدم..ذوقیدم.........مرسی........خیییلیی خوبییییینننننن:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

دستتون درد نکنه که انقدر پیگیر سوالتمون هستید....

یه سوال دیگه داشتم.اول اینکه نوشتن که واکنش مرتبه دوم غیر برگشت پذیر رابطه سرعت و وابستگی غلظت زمان و نمودار غلظت زمان رابنویسید.

A میشه B

بعد که جواب این سوال رو بدستش میاریم میگه که برای واکنش مرتبه صفرم اطلاعات مساله قبل را استخراج کنید.

A میشه Bکه -d کروشه A بعد دوباره کروشه بسته بر dtکه مساوی با k1 کروشه باز Aکروشه بسته +k2 کروشه باز Aکروشه بسته

مرحله بعدی a میشه C که -d کروشه باز Aکروشه بسته بر dtکه مساوی با (k1=k2)کروشه Aکروشه بسته که

کروشه Aبیرون کروشه2 مساوی با کروشه Aکروشه بستهe که به توان اون میشه منهای (k1=k2) t

اگه جواب این مساله رو به من بگید خیلی لطف بزرگی در حقم میکنید.ممنون و سپاسگذارم...من هر چند ساعت میام به اینجا سر میزنم.من این مساله رو برای شنبه ساعت 7 صبح میخوام..ممنون استاد عزیزم....:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

یه سوال دیگه داشتم.اول اینکه نوشتن که واکنش مرتبه دوم غیر برگشت پذیر رابطه سرعت و وابستگی غلظت زمان و نمودار غلظت زمان رابنویسید.

A میشه B

بعد که جواب این سوال رو بدستش میاریم میگه که برای واکنش مرتبه صفرم اطلاعات مساله قبل را استخراج کنید.

A میشه Bکه -d کروشه A بعد دوباره کروشه بسته بر dtکه مساوی با k1 کروشه باز Aکروشه بسته +k2 کروشه باز Aکروشه بسته

مرحله بعدی a میشه C که -d کروشه باز Aکروشه بسته بر dtکه مساوی با (k1=k2)کروشه Aکروشه بسته که

کروشه Aبیرون کروشه2 مساوی با کروشه Aکروشه بستهe که به توان اون میشه منهای (k1=k2) t

اگه جواب این مساله رو به من بگید خیلی لطف بزرگی در حقم میکنید.ممنون و سپاسگذارم...من هر چند ساعت میام به اینجا سر میزنم.من این مساله رو برای شنبه ساعت 7 صبح میخوام..ممنون استاد عزیزم....:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

سلام..!:w16:

معادله ی سرعت واکنش مرتبه دوم و مرتبه ی صفرم برای واکنش برگشت ناپذیر رو در فایل پیوست میتونین ببینین.. اگه هم منظورتون از قسمت آخر سوال،محاسبه ی انرژی اکتیواسیون نیست، بیشتر توضیح بدین لطفا!:icon_gol:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

A میشه B

مرسی..واقعا ممنون.دستتون درد نکنه...خیلی خوب بود.کمکم کرد:icon_gol::icon_gol::a030::a030:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام و با عرض معذرت....

ممنونم برای راهنمایی هاتون...

دوتا سوال داشتم....

یکی اینکه برای واکنش a میدهدb رابطه سرعت را بنویسید.وابستگی غلظت با زمان را بیان کنید.و نمودار تغییر غلظت را رسم کنید..و نیمه عمر رابیابید...

سوال دومم اینه که برای واکنش مرتبه دوم غیر برگشت پذیر a میدهد b رابطه سرعت و وابستگی غلظت -زمان و نمودار غلظت زمان و نیمه عمر را بیابید...ممنونم استاد.............:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام و با عرض معذرت....

ممنونم برای راهنمایی هاتون...

دوتا سوال داشتم....

یکی اینکه برای واکنش a میدهدb رابطه سرعت را بنویسید.وابستگی غلظت با زمان را بیان کنید.و نمودار تغییر غلظت را رسم کنید..و نیمه عمر رابیابید...

سوال دومم اینه که برای واکنش مرتبه دوم غیر برگشت پذیر a میدهد b رابطه سرعت و وابستگی غلظت -زمان و نمودار غلظت زمان و نیمه عمر را بیابید...ممنونم استاد.............:icon_gol::icon_gol:

سلام سلام:hapydancsmil:

دوست من رابطه ی کلی رو برای واکنش مرتبه ی n ام a میدهد b مینویسم اینجا، مرتبه ی واکنشتون هرچی بود، n رو جایگزین کنید و معادله ی مورد نظرتون رو بدست بیارین:

c0u2rwme0o59j6uaqwkp.jpg

حالا بسته به اینکه n چند باشه، شیب و عرض از مبدا هم متغیر هست و نمودار تغییرات غلظت با زمان هم متغیر هست با شیب های مثبت و منفی..

b3cov8aho92yfz77k736.jpg

نمودارهای غلظت، زمان برای واکنش مرتبه دو هم فکر کنم در فایل پیوست ارسال بالا موجوده..:w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه

دوست من رابطه ی کلی رو برای واکنش مرتبه ی n ام a میدهد b مینویسم اینجا، مرتبه ی واکنشتون هرچی بود، n رو جایگزین کنید و معادله ی مورد نظرتون رو بدست بیارین:

c0u2rwme0o59j6uaqwkp.jpg

حالا بسته به اینکه n چند باشه، شیب و عرض از مبدا هم متغیر هست و نمودار تغییرات غلظت با زمان هم متغیر هست با شیب های مثبت و منفی..

b3cov8aho92yfz77k736.jpg

نمودارهای غلظت، زمان برای واکنش مرتبه دو هم فکر کنم در فایل پیوست ارسال بالا موجوده..:w16::icon_gol:

این سواله یا جواب؟

لینک به دیدگاه

c0u2rwme0o59j6uaqwkp.jpg

b3cov8aho92yfz77k736.jpg

دستتون درد نکنه.مرسی..جوابمو گرفتم....:icon_gol:

لینک به دیدگاه

c0u2rwme0o59j6uaqwkp.jpg

b3cov8aho92yfz77k736.jpg

دو هفته دیگه امتحان دارم.ممنون.این دو هفته سوالام زیادن.ممنونم از راهنمایی هاتون.مرسییییییییییییییییییییییی:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
این سواله یا جواب؟

بستگی به زاویه ی دید داره احتمالا!:ws3:

دو هفته دیگه امتحان دارم.ممنون.این دو هفته سوالام زیادن.ممنونم از راهنمایی هاتون.مرسییییییییییییییییییییییی:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

22 بشی الهی..hapydancsmil.gifhapydancsmil.gif

لینک به دیدگاه

میگم استاد جان میشه یه چیزی ازتون بخوام..........

من اصلا تقارن ها رو بلد نیستم...میشه مثال های متعدد برام بزنین اونارو یاد بگیرم..

به ما فقط تقارن های DnH ,DnV و سیگماnv و سیگما nh رو گفتن.اصلا بلد نیستم تشخیص بدم تقارن عمود بر c2 و اینا یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مرسی........................:ws3::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

من اصلا تقارن ها رو بلد نیستم...میشه مثال های متعدد برام بزنین اونارو یاد بگیرم..

به ما فقط تقارن های DnH ,DnV و سیگماnv و سیگما nh رو گفتن.اصلا بلد نیستم تشخیص بدم تقارن عمود بر c2 و اینا یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مرسی........................:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به ما فقط تقارن های DnH ,DnV و سیگماnv و سیگما nh رو گفتن.اصلا بلد نیستم تشخیص بدم تقارن عمود بر c2 و اینا یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مرسی........................:ws3::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

خب خب به به!:ws3:

لطفا تشریف بیارین به تاپیک زیر اونجا در موردش حرف میزنیم:w16:.

آموزش آنلاین تقارن شیمی معدنی 1

لینک به دیدگاه

ببخشید یه چند تا سوال دیگه هم داشتم....اینکه میشه درباره اون تئوری مارکوس بیشتر توضیح بدین.من اصلا نمیدونم اون لاندا و ایناش یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بعد ببخشید میشه چند تا هم مثال درباره واکنش های بنیادی و پیچیده بزنید......من فرقشونو اصلا نمیفهمم............مرسیییییییییییی بازممممممممم مممممممممنووووووووونننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن:icon_gol:

لینک به دیدگاه

بعد یه سوال دیگه هم داشتم..........

اینکه تو همین مستطیل و اینایی که گذاشتین هم v دارند و هم h????این دو تارو تو اینا از هم تشخیص نمیدم.... 7ay80i499y0rbq6pe919.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...