رفتن به مطلب

:: معماری ایده آل چه معماری است ؟؟

ارسال های توصیه شده

تاحالا فکر کردید که اصلا به چه معماری میگیم ایده آل؟

هر فردی یه تعریف خاصی از معماری ایده آل داره، تعریف شما از معماری ایده آل چیه؟

هر کس هر تعریفی و هر توضیحی داره ارائه بده تا ببینیم میتونیم به نتیجه ای برسیم....

لینک به دیدگاه
tina-arch مهمان

به نظر من معماری ایده آل یعنی طوری طراحی کنیم که همه نیازهای بشرو از قبیل مادی و هم معنوی برآورده کنیم

یعنی اینکه هم بتونیم طبیعتو توی طراحیامون واردش کنیم بدون اینکه تغییری توش به وجود بیاریم

یعنی طوری طراحی کنیم که بنا ارزش های جامعه رو نشون بده و در تضاد با اون ها نباشه

طوری باشه که همه ازش خاطره ی خوشی داشته باشن:w16:

لینک به دیدگاه

معماری ایده آل....

هر نسلی دنبال معماری ایده آل خودش بود...تو دوره ی کلاسیک دنبال شکوه بودن و عظمت...تو دوره ی فوتوریسم دنبال حرکت....تو دوره ی مدرن دنبال یک سبک جهانی...

تو دوره ی پست مدرن هم دنبال برطرف کردن نیازهای محلی....:ws37:

این روزها هم که معماری ایده آل داره خلاصه می شه تو معماری پایدار...

در این میون تو هر کدوم از این راه ها.....اون معماری ایده آل می شه که برای انسان بنا بشه....:ws37:

خیلی وقتا معمارا...معماری رو فقط برای برطرف کردن نیازهای زیبایی شناسی خودشون می سازن....:banel_smiley_4:

در حالی که در آخر هر حجمی با حضور انسان معنا پیدا می کنه و زنده می شه..:ws37:

نیاز انسانی هم شامل برطرف کردن نیازهای عملکردی ش می شه و هم شامل نیازهای روحی ش....

انسان کمال جو...فقط در دیدن ها دنبال زیبایی ها نیست...در حواس هم دنبال بهترین و زیباترین حواس ها در برخورد با فضاهای معمارانه است...

معماری ایده آل می تونه قسمتی ش اونچه باشه که من تا حالا گفتم...:ws37:

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

وقتی تعریف کلی معماری اینه که ابزاریه که برای رفع نیاز انسان؛پس معماری ایده آل میشه که نیاز و خواسته مردم یا دولت یا سرزمین ...رو برآورده کنه ؛

همونطور که دوستان گفتن تو هر دوره ای به یه مسئله ای به عنوان نیاز نگاه میشد و تو ساخت بنا بهش توجه میشد؛ یه زمانی برای ابهت سرزمین تو بناهاشون اون ابهت رو ایجاد میکردن و...

امروزه هم که دیگه معماری پایدار مهم شده و نیاز به انرژی های جدید و ...:icon_gol:

لینک به دیدگاه
معماری ایده آل....

هر نسلی دنبال معماری ایده آل خودش بود...تو دوره ی کلاسیک دنبال شکوه بودن و عظمت...تو دوره ی فوتوریسم دنبال حرکت....تو دوره ی مدرن دنبال یک سبک جهانی...

تو دوره ی پست مدرن هم دنبال برطرف کردن نیازهای محلی....:ws37:

این روزها هم که معماری ایده آل داره خلاصه می شه تو معماری پایدار...

در این میون تو هر کدوم از این راه ها.....اون معماری ایده آل می شه که برای انسان بنا بشه....:ws37:

خیلی وقتا معمارا...معماری رو فقط برای برطرف کردن نیازهای زیبایی شناسی خودشون می سازن....:banel_smiley_4:

در حالی که در آخر هر حجمی با حضور انسان معنا پیدا می کنه و زنده می شه..:ws37:

نیاز انسانی هم شامل برطرف کردن نیازهای عملکردی ش می شه و هم شامل نیازهای روحی ش....

انسان کمال جو...فقط در دیدن ها دنبال زیبایی ها نیست...در حواس هم دنبال بهترین و زیباترین حواس ها در برخورد با فضاهای معمارانه است...

معماری ایده آل می تونه قسمتی ش اونچه باشه که من تا حالا گفتم...:ws37:

خوب بود.

درحقیقت معماری که همه ی جوانب روبسنجه نه؟

لینک به دیدگاه
به نظر من معماری ایده آل یعنی طوری طراحی کنیم که همه نیازهای بشرو از قبیل مادی و هم معنوی برآورده کنیم

یعنی اینکه هم بتونیم طبیعتو توی طراحیامون واردش کنیم بدون اینکه تغییری توش به وجود بیاریم

یعنی طوری طراحی کنیم که بنا ارزش های جامعه رو نشون بده و در تضاد با اون ها نباشه

طوری باشه که همه ازش خاطره ی خوشی داشته باشن:w16:

پس زیبایی که یکی از پارامترای مهمه چی؟

وقتی تعریف کلی معماری اینه که ابزاریه که برای رفع نیاز انسان؛پس معماری ایده آل میشه که نیاز و خواسته مردم یا دولت یا سرزمین ...رو برآورده کنه ؛

همونطور که دوستان گفتن تو هر دوره ای به یه مسئله ای به عنوان نیاز نگاه میشد و تو ساخت بنا بهش توجه میشد؛ یه زمانی برای ابهت سرزمین تو بناهاشون اون ابهت رو ایجاد میکردن و...

امروزه هم که دیگه معماری پایدار مهم شده و نیاز به انرژی های جدید و ...:icon_gol:

البته یکی از تعاریف معماری میتونه این باشه.

شاید ما به معماری که سازگار با طبیعت نباشه و یا حتی زیبا نباشه نتونیم بگیم ایده آل.

لینک به دیدگاه

ایده آل ها از نظر آدم ها متفاوته ،چون ذهن ها متفاوته،به خاطر همینه که طرح های متنوع به وجود می آد

اما اون چیزی که خیلی تاثیر گذاره و بر ذهن فرد تاثیر داره نیاز زمانه هست ،غالبا این نیاز در یک دوره هم خودشو در ساختمان و هم در سینما و هم موسیقی نشون میده ،مثلا تو یه دوره ای که مردم از جنگ خسته بودن و شعارشون make love not warیا flower power بود موسیقی بیشتر راک اند رول بود یعنی همه چی حالت هجومی داشت مثل آهنگای پینک فلوید یا مدونا این نمونه تو ساختون های اون دوره هم بوده معماری هم پست مدرن بوده

به نظرم شرایط زمانه ایجاب میکنه

:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
ایده آل ها از نظر آدم ها متفاوته ،چون ذهن ها متفاوته،به خاطر همینه که طرح های متنوع به وجود می آد

اما اون چیزی که خیلی تاثیر گذاره و بر ذهن فرد تاثیر داره نیاز زمانه هست ،غالبا این نیاز در یک دوره هم خودشو در ساختمان و هم در سینما و هم موسیقی نشون میده ،مثلا تو یه دوره ای که مردم از جنگ خسته بودن و شعارشون make love not warیا flower power بود موسیقی بیشتر راک اند رول بود یعنی همه چی حالت هجومی داشت مثل آهنگای پینک فلوید یا مدونا این نمونه تو ساختون های اون دوره هم بوده معماری هم پست مدرن بوده

به نظرم شرایط زمانه ایجاب میکنه

:icon_gol::icon_gol:

قطعا همینطوره.:icon_gol:

اصلا دلیل استارت این تاپیک متفاوت بودن و ازدیاد تعاریف هست.درغیر اینصورت اگه جواب مشخص و کاملی وجود داشت ، پرسیدن این سوال معنی نداشت.

تعریف تو چیه؟

لینک به دیدگاه
خوب بود.

درحقیقت معماری که همه ی جوانب روبسنجه نه؟

بلی....معمار از اول هم همه جانبه نگر بوده...واسه همین معمار جمعات هم ریاضی دان بوده....همه فیلسوف بوده....هم شاعر بوده....همه منجم بوده....هم دانشمند...و هم هزارتا چیز دیگه....

معماری هر چه به سمت تخصصی تر شدن رفت و تخصص ها به صورت جداگانه تدریس شد...باعث شد که با چهارچوب و نظام هماهنگش رو از دست بده...

نه اینکه تخصصی شدن بد بوده...نه!

ما عنصر هماهنگ کننده و رشته ی متصل کننده ی اینا رو تعریف نکردیم.....

تا معماری امروز بشه معماری همه جانبه نگر.....

یکم زدم جاده خاکی....ولی از اون جهت به موضوع تاپیک ربط داره که ما معماری ایده آل رو نمی تونیم داشته باشیم و تعریف کنیم تا بستر ایده آل رو نداشته باشیم..:ws37:

لینک به دیدگاه

علاوه بر همه ی این حرفا بنظر من احساسات خیلی باید تو معماری دخیل باشه .... یعنی مخاطب ما حتما باید از قرار گرفتن تو اون محیط حس خوبی بهش دست بده !

بنظرم خیلیم مهم نیست که حتما یه چیزایی رعایت بشه، ما معماری رو خیلی سخت گرفتیم ....

اگه وقتی داریم یه فضایی رو طراحی کنیم به این فکر کنیم که کسی که قراره تو اون محیط قرار بگیره چه حسی میتونه داشته باشه و بتونیم حس خوبی رو براش ایجاد کنیم به معماری ایده آل رسیدیم!

البته اینا از نظر من بود نمیدونم شایدم از نظر بقیه غلط باشه! :hanghead:

لینک به دیدگاه

سلام میشه به جمع:ws3:

خب با نظر بقیه موافقم اما از نظر من معماری ایده عال همون معماری ای هست که در گذشته بوده،یه اثر همه جانبه که علاوه بر راحتی روانی و اسایش افراد باید بتونه حرفی برای گفتن داشته باشه..:a030:

(همون طوری که معین خان توضیح داد)

من کلا از بیهوده گرایی جدیدی که توی اثار معماری بوجود اومده خوشم نمیاد،به قول لویی کان معماری بیهوده گرایانه! معتقدم یه معمار هم باید با طرحش بتونه مفهومی رو به مخاطبش برسونه:w16:

لینک به دیدگاه
سلام میشه به جمع:ws3:

خب با نظر بقیه موافقم اما از نظر من معماری ایده عال همون معماری ای هست که در گذشته بوده،یه اثر همه جانبه که علاوه بر راحتی روانی و اسایش افراد باید بتونه حرفی برای گفتن داشته باشه..:a030:

(همون طوری که معین خان توضیح داد)

من کلا از بیهوده گرایی جدیدی که توی اثار معماری بوجود اومده خوشم نمیاد،به قول لویی کان معماری بیهوده گرایانه! معتقدم یه معمار هم باید با طرحش بتونه مفهومی رو به مخاطبش برسونه:w16:

اولا علیکم سلام و رحمته الله و برکاته:ws3:

دوما ما مدت مدیدی هست از خانی افتادیم...زمین هامون دادن به رُعَیا ....بیشترش هم زمان رضاخان مصادره شده بود....:ws3:

ما خان زاده ایم...ولی در حال حاضر رعیتی بیش نیستیم.......البته نون رعیتی مزه ی بهتری داره...:ws3:

با روشن شدن این موارد که در قالب طنز گفتیم برای تلطیف فضا:ws3:

خدمتتون عارضم که معماری که مفهوم برسونه خوبه...

ولی این هم یک ناهنجاری توش داره ها....

دیدین تو ایران تو دهه ی 80 و حالا که تو دهه ی 90 هستیم...آثار معماری مون مفهوم زده شده....:ws37:

یعنی تا معمار رو سنجاق نکنی به طرحش...هیچی نمی شه از طرحش فهمید....:ws37:

و وقتی اون توضیح می ده که می خواستم فضا به این صورت باشه....یا این حس رو منتقل کنه....یا این فرم رو داشته باشه....

و جالبه که با "می خواستم" شروع می کنه....

و مشکل ما همین کلمه ی "می خواستم ها" ست....

چون یا می گیره قضیه یا نمی گیره.....

و چون ما کور کورانه مفهوم گرایی رو کپی می کنیم...پس هیچ وقت اصالت نداره معماری مون و حتما باید معمار رو سنجاق کنیم به کار تا هر کی از کنارش رد می شه رو یقه اش رو بگیره بگه..

آغا!!! کار من این معنا رو می ده....این جوری که الان تو داری نگاهش می کنی نیست....باید از اینجاش اینطوری استفاده کنی.....الان که داری از این قسمت می ری...نباید بری...

درحالی که معماری باید و باید از اول یک انسان بالغ باشه و خودش خودش را تعریف کنه....نه یک کودک بی زبان که باید معمار زبانش باشه:ws37:

لینک به دیدگاه
اولا علیکم سلام و رحمته الله و برکاته:ws3:

دوما ما مدت مدیدی هست از خانی افتادیم...زمین هامون دادن به رُعَیا ....بیشترش هم زمان رضاخان مصادره شده بود....:ws3:

ما خان زاده ایم...ولی در حال حاضر رعیتی بیش نیستیم.......البته نون رعیتی مزه ی بهتری داره...:ws3:

با روشن شدن این موارد که در قالب طنز گفتیم برای تلطیف فضا:ws3:

خدمتتون عارضم که معماری که مفهوم برسونه خوبه...

ولی این هم یک ناهنجاری توش داره ها....

دیدین تو ایران تو دهه ی 80 و حالا که تو دهه ی 90 هستیم...آثار معماری مون مفهوم زده شده....:ws37:

یعنی تا معمار رو سنجاق نکنی به طرحش...هیچی نمی شه از طرحش فهمید....:ws37:

و وقتی اون توضیح می ده که می خواستم فضا به این صورت باشه....یا این حس رو منتقل کنه....یا این فرم رو داشته باشه....

و جالبه که با "می خواستم" شروع می کنه....

و مشکل ما همین کلمه ی "می خواستم ها" ست....

چون یا می گیره قضیه یا نمی گیره.....

و چون ما کور کورانه مفهوم گرایی رو کپی می کنیم...پس هیچ وقت اصالت نداره معماری مون و حتما باید معمار رو سنجاق کنیم به کار تا هر کی از کنارش رد می شه رو یقه اش رو بگیره بگه..

آغا!!! کار من این معنا رو می ده....این جوری که الان تو داری نگاهش می کنی نیست....باید از اینجاش اینطوری استفاده کنی.....الان که داری از این قسمت می ری...نباید بری...

درحالی که معماری باید و باید از اول یک انسان بالغ باشه و خودش خودش را تعریف کنه....نه یک کودک بی زبان که باید معمار زبانش باشه:ws37:

اخ اخ ببخشید یادم رفته بود که از خانی افتادی جوان:ws3:

دقیقا با نظرت موافقم ،مخصوصا که الان این مشکل هر روز هم داره عمیق تر میشه!!:ws37:

لینک به دیدگاه
  • 4 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...