رفتن به مطلب

چرا عقب مانده ایم؟

Lean

ارسال های توصیه شده

دیدگاه ملل غربی در مورد ایرانیان در سه دوره زمانی مختلف

1000 سال پیش

download?mid=2_0_0_1_5683578_AIxYimIAASZlUE3LwATz6ULi7hM&pid=2.2&fid=Inbox&inline=1&appid=YahooMailNeo

[/color]دویست سال پیش

download?mid=2_0_0_1_5683578_AIxYimIAASZlUE3LwATz6ULi7hM&pid=2.3&fid=Inbox&inline=1&appid=YahooMailNeo

پنجاه سال پیش:

download?mid=2_0_0_1_5683578_AIxYimIAASZlUE3LwATz6ULi7hM&pid=2.4&fid=Inbox&inline=1&appid=YahooMailNeo

اين سه عکس برگرفته از كتاب " چرا عقب مانده‌ايم" اثر دكتر علي محمد ايزدي است.

نكته مشترك نظريات خارجيان در مورد ايرانيان هزار سال پيش و ايرانيان دويست سال پيش و ايرانيان پنجاه سال پيش بسيار قابل تامل است :

درو غ گويي ، رياكاري ، تملق ، چاپلوسي بالادستان و بدرفتاري با زير دستان

در همه دوره ها بوده است و شايد بتوان گفت درحال حاضر هم وجود دارد.

نظر شما چیست؟

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
1000 سال پیش

download?mid=2_0_0_1_5683578_AIxYimIAASZlUE3LwATz6ULi7hM&pid=2.2&fid=Inbox&inline=1&appid=YahooMailNeo

[/color]دویست سال پیش

download?mid=2_0_0_1_5683578_AIxYimIAASZlUE3LwATz6ULi7hM&pid=2.3&fid=Inbox&inline=1&appid=YahooMailNeo

پنجاه سال پیش:

download?mid=2_0_0_1_5683578_AIxYimIAASZlUE3LwATz6ULi7hM&pid=2.4&fid=Inbox&inline=1&appid=YahooMailNeo

اين سه عکس برگرفته از كتاب " چرا عقب مانده‌ايم" اثر دكتر علي محمد ايزدي است.

نكته مشترك نظريات خارجيان در مورد ايرانيان هزار سال پيش و ايرانيان دويست سال پيش و ايرانيان پنجاه سال پيش بسيار قابل تامل است :

درو غ گويي ، رياكاري ، تملق ، چاپلوسي بالادستان و بدرفتاري با زير دستان

در همه دوره ها بوده است و شايد بتوان گفت درحال حاضر هم وجود دارد.

نظر شما چیست؟

سلام نه دیگه شاید بشه گفت نداره

الآنم این شرایط هست و کشور نسبت به مثلا 200سال پیش تغییری نکرده

کارمندی که میخواد مثلا مرخصی بگیره یا میخواد حقوق بیشتر بگیره یا پست بالایی بگیره

زیرآب همکارشو میزنه تا پیش مدیر عزیز بشه

که این البته تقصیر مدیر هم هست

بعضی مدیران ازاین حرکات خوششون نمیاد و کارمند را بیرون میکنند که من خودم نمونه شو دیدم

ولی خیلی جاها هم مدیر به وسیله همین آدمها واسه خودش نفر جمع میکنه و بین کارگرها میفرسته

لینک به دیدگاه

خب این نمیتونه حکم قطعی باشه

ولی به هر حال ایران امروز میراث دار گذشتست و مهم تر از اون ایران ایندست که ما موروثش هستیم

الان بدترین عادت بد ما تنبلی و ریاکاریه که به اوج خورش رسیده باید خودمون رو اصلاح کنیم همونطور که غرب غرق در اداب و فرهنگ غلط و اخلاقیات زننده در مقابل ایران دیروز خودش رو به حدی رسونده که الان از نظر بهداشتی اخلاقی و علمی الگوی دنیاست

زمانی که در روم گلادیاتورها برای شادی مردم به جنگ هم میرفتن در ایران برده داری کریهترین کار بود و زمانیکه در یونان زئوس خدای تقدیس شده بود در ایران خدای یگانه پرستش میشد:banel_smiley_4:

این ها شوخی نیست یعنی ما میتونیم با تکیه بر پشتوانه ی عمیق فرهنگی و علمیمون دوباره پر افتخار و شکوهمند ظاهربشیم

باید به ویژگی های مثبتمون تکیه بزنیم و عادات بد رو بریزیم دور:w16:

لینک به دیدگاه

به نظر من که تحلیل های درستی صورت گرفته ، ما علی رغم اینکه داعیه فرهنگ مداری و اخلاقیات رو داریم بسیاری از اصول اخلاقی رو زیر پا گذاشتیم ، وضعیت فعلی جامعه هم بازخورد همین رفتار های غیر فرهنگی و دون شان انسانیته

لینک به دیدگاه

نظريه مطلق وجود نداره !!!

اما ، من فكر ميكنم مشكل از زبان ماست !!!

كسي زبون ما رو نميفهمه !!!

قبول داريد ؟؟؟

زبون ما خيلي كنايه و استعاره داره !!! حتما بايد يك ايراني باشي تا بفهمي منظور طرف مقابلت چيه

تازه گاهي خودمون هم منظور همديگر رو نميفهميم

براي همين گفتار ما براي غير ايراني ها غريبه ....

براي همين دروغ گو ، متكبر و زور گو ، چاپلوس و .... خوانده ميشيم !!!

چون اونا نميفهمند منظور ما چيه !!!!

البته نميخوام بگم اين صفات بد نيست / چرا هست اما نه اينجوري كه توصيف شده

لینک به دیدگاه
خب این نمیتونه حکم قطعی باشه

ولی به هر حال ایران امروز میراث دار گذشتست و مهم تر از اون ایران ایندست که ما موروثش هستیم

الان بدترین عادت بد ما تنبلی و ریاکاریه که به اوج خورش رسیده باید خودمون رو اصلاح کنیم همونطور که غرب غرق در اداب و فرهنگ غلط و اخلاقیات زننده در مقابل ایران دیروز خودش رو به حدی رسونده که الان از نظر بهداشتی اخلاقی و علمی الگوی دنیاست

زمانی که در روم گلادیاتورها برای شادی مردم به جنگ هم میرفتن در ایران برده داری کریهترین کار بود و زمانیکه در یونان زئوس خدای تقدیس شده بود در ایران خدای یگانه پرستش میشد:banel_smiley_4:

این ها شوخی نیست یعنی ما میتونیم با تکیه بر پشتوانه ی عمیق فرهنگی و علمیمون دوباره پر افتخار و شکوهمند ظاهربشیم

باید به ویژگی های مثبتمون تکیه بزنیم و عادات بد رو بریزیم دور:w16:

کدوم ویژگی مثبتی در جامعه عمومیت داره؟؟

رانندگی و صحبت کردن دیگران توی خیابان رو نگاه میکنم بیشتر به این جمله معتقد میشم که میگه هر روز بدتر از دیروز

و پیشتر به این نتیجه رسیدم : تلاش بیشتر=تنزل بیشتر:banel_smiley_4: ( اما متاسفانه امیدم رو از دست نمیدم و دوباره تلاش میکنم)

:sigh:

لینک به دیدگاه

یکی از استادانم در دانشگاه برایمان واقعه ای را تعریف کرد که چون نمایانگر ذهنیت مریض ماست ، بازگو کردنش خالی از لطف نیست.او می گفت :" یکی از دوستان صمیمی زمان تحصیل را از فرانسه به ایران دعوت کردم تا هم ایران را ببیند و هم جواب محبت های آن زمانش را داده باشم. دعوتم را اجابت کرد و به ایران آمد. روزی در پیاده رو خیابان فردوسی به طرف شمال در حرکت بودیم. عابری از طرف مقابل آمد و با دوستم شانه به شانه برخورد کرد. دوستم به زبان فرانسه عذر خواست. اما طرف ایستا و با غیض و غضب گفت: زنت را فلان کردم. دوستم گفت من که عذر خواهی کردم!چرا عصبانی است و چه گفت؟ من نخواستم جمله زشت را ترجمه کنم. ولی او اصرار کرد که بداند. من هم معنای سخن را برایش گفتم. دوست من رو به زنش گفت : مگر او را می شناسید؟ و این مرد راست می گوید؟ زنش با خونسردی گفت نه دروغ می گوید، ما تمام این دو روز با هم بوده ایم . دوستم پرسید : پس این مرد چرا این دروغ را گفت؟ آن گاه من مجبور شدم زشتی و ناهنجاری در اندیشه و فرهنگ ما ایرانیان را به هنگام نزاع و خشم برایش تشریح کنم."

لینک به دیدگاه

خب مطمئن همه چیز که بد نیست ببیند مثلا تو ایران مهمون نوازی هست تو این سرزمین شعر هست تو این سرزمین ادب هست تو این سرزمین دانش هست

الان شرایط جوریه که زشتی ها نمود بیشتری دارن برا همین ما نمیتونیم خوبی ها رو ببینم

شما کل تاریخ رو حتی این دوران نامیمون رو ببینید باز نیکی که در تار و پود این مردم نسل به نسل گشته حضور داره

ما حتی اگر خوبم نیستیم باید خوب ببینیم تا پیشرفت کنیم مگه چین چی داشت کره یا همین ترکیه واقعا تا همین 20 سال پیش عددی نبود در محاسبات جهانی ولی الان ما از اونا عقب تریم پس میشه مثبت دید و تلاش کرد تا موفق شد حرف من اینه

لینک به دیدگاه

منم قبول دارم چیزای خوب هم زیاده اما الان ناهنجار به هنجار تبدیل شده

و این به شرطیه که واقع گرا باشیم و از ظرفیت ها استفاده کنیم

همون چین و کره و ترکیه هم خواستن درست بشن،چندسال برنامه ریزی کردن و صبر کردن و کار ،تا ی چیزی شدن

الان نگاه کن همه یا منتظر شروع جنگ و دلار و 2012 هستند که به فکر ساختن نیستن

لینک به دیدگاه

شاید یکی از دلایلش اختلاط فرهنگ ها در طی ادوار در کشور ماست....شما در نظر بگیر مغول ها، عرب ها، عثمانی ، افغان ها و متجاوزان دیگری که بارها به این کشور حمله کرده و مدتی بر آن جکومت کرده اند...از طرف دیگر گاهی از طریق جنگ نظامی وارد عمل نشده اند و جنگ و مبارزه نرم از طریق تغییر فرهنگ داشته اند.

لینک به دیدگاه

به نظر من بالاترین انحطاط فرهنگی با حمله اعراب شکل گرفته ، بسیاری از پستی ها و پلشتی ها اگر ریشه یابی بشه به اعراب ختم میشه کما اینکه در حال حاضر هم اوج بی فرهنگی و پستی متعلق به اعراب هس

لینک به دیدگاه
به نظر من بالاترین انحطاط فرهنگی با حمله اعراب شکل گرفته ، بسیاری از پستی ها و پلشتی ها اگر ریشه یابی بشه به اعراب ختم میشه کما اینکه در حال حاضر هم اوج بی فرهنگی و پستی متعلق به اعراب هس

بنظرم داری اخلاق بدمونو با استفاده از اسم اعراب توجیه میکنی:5c6ipag2mnshmsf5ju3

در کل مشرق زمین یه سری فرهنگایی داره که خیلی بده چه بسا که اعراب جلوی بعضی اینا هم گرفتن مثلا مشرق زمین تا رییستو دیدی باید تا کمر خم بشی به به چه چه کنی با اینکه اونم مثل ماست فقط سمتش فرق میکنه و اینکه بند پ داشته :w02:

لینک به دیدگاه

در کل مشرق زمین یه سری فرهنگایی داره که خیلی بده چه بسا که اعراب جلوی بعضی اینا هم گرفتن مثلا مشرق زمین تا رییستو دیدی باید تا کمر خم بشی به به چه چه کنی با اینکه اونم مثل ماست فقط سمتش فرق میکنه و اینکه بند پ داشته :w02:

صددرصد که ناشی از هجوم اعراب نمیتونه باشه ولی درصد زیادی هس ، کافیه ایران قبل و بعد از اسلام رو مقایسه کنی ، گرچه ایران قبل از اسلام رو هم صددرصد نمیشه تایید کرد ولی اصول اخلاقی پررنگ تر بوده شعار پندار نیک گفتار نیک و کردار نیک هم مبین همین موضوعه

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

خواهرم یعنی مغرب زمین نداشت همچین چیزی رو؟! اعراب نداشتن؟ این حرفا چیه دوستان عزیزمون در منطقه ی عرب نشین خاورمیانه خوب میدونن زبان و نوشتار امروزشون مدیون ایرانیاست که براشون تدوین کردن مشکل امروز ما هم ناشی از همون قواعد غلط فرهنگای بیگانه و فراموشی ذات و ریشه فرهنگی ایران زمینه

لینک به دیدگاه
خواهرم یعنی مغرب زمین نداشت همچین چیزی رو؟! اعراب نداشتن؟ این حرفا چیه دوستان عزیزمون در منطقه ی عرب نشین خاورمیانه خوب میدونن زبان و نوشتار امروزشون مدیون ایرانیاست که براشون تدوین کردن مشکل امروز ما هم ناشی از همون قواعد غلط فرهنگای بیگانه و فراموشی ذات و ریشه فرهنگی ایران زمینه

ما اگر برگردیم به ریشه های خودمون بسیار فرهنگ غنی و سالمی داشتیم

هرچی به نظرم چیز بد هست مال فرهنگ های وارداتی از جاهای دیگه مخصوصا غرب است

اینکه جلوی مدیر خم میشیم به نظرم کاری اصلا به فرهنگ نداره بلکه بدآموزی خود مدیران است چون مدیران دوست دارند که راجع بهشون تملق کنند و به کارکنان بارفتارشون یاد میدهند

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

به نظرم شاید علت عقب موندن ما فرهنگی که در ما نهادینه شده . خیلی کم پیش میاد در موقعیتی که هستیم کارمون را درست و کامل انجام بدیم و همیشه دنبال این هستیم که یه جوری کار را بپیچونیم . حس می کنیم حتما باید چماغ بالای سرمون باشه تا درست کار باشیم. شاید یه فرهنگ سازی لازمه که قطعا خیلی زمان بر هست.

لینک به دیدگاه

پله پله بالا رفتن و پیشرفت تو جامعه ما مفهومی نداره. اهمیتی نداره که چقدر کارت رو خوب انجام میدی چیزی که مهمه اینه که چقدر کارت رو خوب جلوه میدی! یادمه یه زمانی یه رئیسی داشتم عاشق تملق و چاپلوسی بود هرکی جلوش خم و راست میشد و مجیزش رو می گفت به نظرش بهترین بود. من چون تحویلش نمی گرفتم همیشه سعی می کرد یه جوری حال من رو بگیره :ws3: جالبه اونایی که جلوش انقدر تعریفش می کردن که تو زمین و آسمون نمی گنجید پشت سرش چه چیزا که نمی گفتن. تو هر سازمان و اداره ای که کار کنی احساس امنیت نداری چون همیشه احساس می کنی آدمای دور وبرت نقاب به چهره دارن که همینطورم هست و نتیجه این میشه که بعد از یه مدت از محیط کارت دلزده میشی.

حالا هرکی رو اخلاق ما تاثیر گذاشته اعراب، غربیا، خود غیر واقع بینمون، تا چند نسل قراره این تاثیر ادامه داشته باشه؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...