رفتن به مطلب

مرگ گاهی ریحان می چیند " نظرتون در مورد مقاوم سازی....از کجا باید شروع کنیم؟"

ارسال های توصیه شده

درسته با این کار می تونن بافت فرسوده را بازسازی و ... کنند. اما بنظرت این شهرک ها نسبت به بافت فرسوده بهترن ؟؟؟!!!! من خودم برا بازدید به خیلی از این شهرکها رفتم (شهرک هایی که در شیراز و بجنورد ، سروستان ، خرامه ، یزد و ...) اما خیلی از این ها خیلی خیلی از بافت فرسوده بدترن . چرا ؟ چون که برای مثال شهرکی (مسکن مهر) در شهر خرامه (نزیک شیراز هست) این ساختمان ها از سیستم سازه ای پیچ و مهره ای ساخته شدن، روز اخر که شد و می خواستن پروژه را تهوین بنیاد مسکن بدن دیدن حدود 4 الی 5 تریلر میلگرد اضاف اوردن بعد که چک کردن دیدن داخل هیچ یک از ساختمانها میلگرد تقویتی بکار نبردن خوب این از این شهرک. شهرک صدرا (شیراز) خودم اونجا کمک سرپرست کارگاه بودم اما بعداز 1 ماه کارکردن در اونجا رو بی خیال شدم. چون تمام کارگرها افغانی بودن و هرجور که دوست داشتن کار میکردن ( پروژه 4 بلوک 9 طبقه بتونی بود) به حرف منم اهمیتی نمیدادن چون بیشتر به حرف پیمانکار بودن. حالا اشتباهاتو بگم اولا در اونجا کاری به اسم عمل اوری بتن وجود نداشت . بعد چک کردم دیدم بیشتر جاها میلگرد تقویتی اصلا به کار نمی برن. وقتی بتون ریزی میکردن برای راحتی خودشون اینقدر اب به بتون اضافه می کردن که شاید اسلامپ بتون به 20 هم میرسید. اقا من هم هرچی میگفتم انگار نه انگار چون مهندس ناظری نبود پیمانکار هم بی خیال. مهندس امیر ، عزیز من اگه ما عمرانی ها مینالیم اخه میدونیم که چه خبره. به امید روزی که هیچ سازه فرسوده و بد وجود نداشته باشه .

برای شادی روح هم وطنانی که در زلزله ، سیل و غیر که از دست دادیم صلوات .

لینک به دیدگاه

من يك توضيحي در مورد حرفم بدم

مثلا تهران:

ما دو فضاي گسترده ي ذخيره ي درون شهري داشتيم:

1-پادگان جي

2-فرودگاه قلعه مرغي

وقتي فرودگاه توسط شهرداري تملك شد بهترين فرصت براي شروع اصولي بازسازي بافت هاي فرسوده بود.

فضاي بسيار گسترده ي اين فرودگاه اين امكان را مي داد كه مثلا ما شهرك هاي 4-5 طبقه ايجاد كنيم (و نه الزاما برج هاي سر به فلك كشيده).از طرفي با بالا بردن حداقل متراژ خانه ها به حدود 100 متر يك فضاي سالم از نظر رواني براي خانوار ها فراهم بياوريم.

فضاهاي عمومي مانند پارك/سينما/فرهنگ سرا/مدرسه/بيمارستان/خانه بهداشت/مراكز مشاوره/پاساژ/بازار و.. هم قابل احداث بود.بعد از اينكه اين مجموعه تحت نظارت كامل شهرداري با مقاومت بالا ساخته ميشد محله هاي مجاور كه اكثرا بافت فرسوده هستند با يك سيستم تشويقي به اين شهرك ها منتقل مي شدند و محله هاي خالي شده مجدد طراحي و ساخته مي شدند.و الي آخر...

اين كاملا متفاوت از مسكن مهر است.در مسكن مهر كار ساخت به شركت هاي خصوصي واگذار شده و سقف قيمت در نظر گرفته شده است.پيمانكار خصوصي براي سود دهي بيشتر بسياري از نكات را رعايت نمي كند .

در همين مسكن مهر نيز اگر نظارت به درستي انجام شود پروژه ي خوبي مي توانست باشد.

نظارت يعني اينكه وقتي يك ساختمان ايراد دارد بدون توجه به هزينه ي صورت گرفته كامل تخريب شود و غرامت نيزاز پيمانكار گرفته شود.اما در ايران امكان ندارد اين سخت گيري را در جايي ببينيد.

كافي بود يكبار در يك شهر يك شهرداري اين سخت گيري را انجام ميداد تا تمام پيمانكار ها بترسند و درست كار انجام دهند.اما متاسفانه بحث نظارت در ايران بيشتر شبيه جك است.

همه چيز با پول حل ميشود

مهندس ناظر را با پول مي خرند

كميسيون هاي مربوطه را با پول مي خرند

شهردار را با پول مي خرند

و اين نشان مي دهد كه عمق دزدي چقدر است كه حاظرند اين همه براي حفظ آن هزينه ي خريد و فروش آدم كنند.

:icon_gol:

اميدوارم شهرداري تهران خبط و اشتباهي كه در مورد فرودگاه قلعه مرغي انجام داد در مورد پادگان جي انجام ندهد زيرا ديگر فضايي به اين گسترده گي در دل شهر نداريم كه بتوان از آن براي بهسازي بافت هاي فرسوده استفاده كرد.

لینک به دیدگاه

مشکل مسکن مهر تنها سوددهی پیمانکار و عمل نکردن اصول ایمنی نیست.....مشکل اصلی نا آگاه بودن پیمانکاران است.....بیشتر پیمانکار از رشته هایی غیر مرتبط (یعنی بسیار بسیار غیر مرتبط) .........> معلم بازنشته هستند!!!! :icon_pf (34):فک کنید کسایی که نمی دونن پانل گچی چیه!!! :icon_pf (34):مصالح رو به درستی نمی شناسن ولی پیمانکار شدند....

آخه دردمون یکی دوتا نیست:4564::4564:

لینک به دیدگاه
من يك توضيحي در مورد حرفم بدم

مثلا تهران:

ما دو فضاي گسترده ي ذخيره ي درون شهري داشتيم:

1-پادگان جي

2-فرودگاه قلعه مرغي

وقتي فرودگاه توسط شهرداري تملك شد بهترين فرصت براي شروع اصولي بازسازي بافت هاي فرسوده بود.

.

امیر جان تمام حرفات درست اما حق با فاطی جون هست چرا ما عمرانی ها می گیم؟؟؟ در رشته عمران بازار کار با اون جیزی که ما می خونیم ، زمین تا اسمون فرق داره ( تعوری تا عمل خیلی خیلی فرق داره). شما ها که رشته عمرانی نیستین همش هیچ وقت درد ما عمرانی ها رو درک نمیکنید....

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...