رفتن به مطلب

مبنا ترین مبنا در معماری چیست؟

ارسال های توصیه شده

سلام به دوستای گل مهراز:icon_gol::icon_gol:

بچه ها این سوال برای درس مبانی نظری معماری هستش:icon_redface:

به نظر شما مبنا ترین مبنا در معماری چیه؟

برای اینکه منظور سوالمو بهتر متوجه بشید اول نظر خودمو مینویسم :

به نظر من مبنایی ترین مبنا در معماری خودِ انسان هست....ینی انسانِ که به معماری هویت و معنا میبخشه

به قول استادمون ،دکتر سامه که میگه " کارِ ما در معماری ، طراحی هست...و نتیجه کارِ ما ، ساختمانی است که ساخته میشود."

در واقع ما با طراحی هامون به معماری هویت و معنا میدیم، و نتیجه این کارمون میشه ساختمون یا بنایی که ساخته میشه...

اما اگه خیلی عمیق تر بخوایم بهش نگاه کنیم ، در واقع خدا مبنایی ترین مبنا در معماری هست..

در واقع خداست که با خلق و بنا کردنِ این جهان به معماری اسم و هویت بخشیده

نظرِ شما چیه؟.........آیا موافقید؟:a030:

لینک به دیدگاه

درود..ممنونم از دعوت...:icon_gol:

باهاتون موافق هستم که مبنایی ترین مبنا انسان هست...

و مقداری طول کشید که انسان پی ببره باید خودش رو مبنای طراحی قرار بده...

در دامنه ی زمان هم تجربه های زیادی رو پشت سر گذاشت...

.

.

از انسان اولیه ی که دغدغه اش فقط محافظت بود....تا انسان یک جا نشین که به دغدغه ی حفاظت...دغدغه ی جمع و در کنار هم بودن اضافه شد....

و بعد ها که انسان به سمت دغدغه هایی مثل افسانه و ظهور خدایان در بنا انجام داد.....

تا رسیدن به جایی که انسان.....به عنوان مبنای طراحی قرار گرفت....نه ذات اندازه های انسانی با مدولی مثل لوکوربوزیه...

.

.

منظور هم در کنار اون مقیاس انسانی...ارزش قائل شدن به روح انسانی در آثار معماری است..البته تا اونجا که امکانش فراهم هست با توجه به مقصد و هدف طراحی....

البته مشاهده می شه در عصر حاضر اکثر طراحی بی توجه به کارکرد کاربری ها کاملا به سمت محوریت انسانی پیش می ره..

.

.

و اینکه حضور انسان در یک مکان اداری و آموزشی به سمتی می ره که احساس امنیت و آسایش رو فراهم کنه....همون احساسی که در چند دهه ی قبل فقط در خانه به عنوان یک منزل مسکونی خلاصه می شد....

امروزه این احساس امنیت و آرامش...رو می تونیم در کاربری های دیگه هم مشاهده کنیم....که از رویکرد انسان محور معمارانی هست که به این موضوع اهمیت می دن...

لینک به دیدگاه
درود..ممنونم از دعوت...:icon_gol:

باهاتون موافق هستم که مبنایی ترین مبنا انسان هست...

و مقداری طول کشید که انسان پی ببره باید خودش رو مبنای طراحی قرار بده...

در دامنه ی زمان هم تجربه های زیادی رو پشت سر گذاشت...

.

.

از انسان اولیه ی که دغدغه اش فقط محافظت بود....تا انسان یک جا نشین که به دغدغه ی حفاظت...دغدغه ی جمع و در کنار هم بودن اضافه شد....

و بعد ها که انسان به سمت دغدغه هایی مثل افسانه و ظهور خدایان در بنا انجام داد.....

تا رسیدن به جایی که انسان.....به عنوان مبنای طراحی قرار گرفت....نه ذات اندازه های انسانی با مدولی مثل لوکوربوزیه...

.

.

منظور هم در کنار اون مقیاس انسانی...ارزش قائل شدن به روح انسانی در آثار معماری است..البته تا اونجا که امکانش فراهم هست با توجه به مقصد و هدف طراحی....

البته مشاهده می شه در عصر حاضر اکثر طراحی بی توجه به کارکرد کاربری ها کاملا به سمت محوریت انسانی پیش می ره..

.

.

و اینکه حضور انسان در یک مکان اداری و آموزشی به سمتی می ره که احساس امنیت و آسایش رو فراهم کنه....همون احساسی که در چند دهه ی قبل فقط در خانه به عنوان یک منزل مسکونی خلاصه می شد....

امروزه این احساس امنیت و آرامش...رو می تونیم در کاربری های دیگه هم مشاهده کنیم....که از رویکرد انسان محور معمارانی هست که به این موضوع اهمیت می دن...

در واقع یک جور دیدگاه اومانیسمی هست:a030:

دیدگاهی که انسان محور همه چیز هست

لینک به دیدگاه
در واقع یک جور دیدگاه اومانیسمی هست:a030:

دیدگاهی که انسان محور همه چیز هست

البته من منظورم به این مقوله نبود....من فارغ از نام گذاری ها....

یک تعریف ساده دارم....

بنا را قرار است کی استفاده کنه؟....

جواب انسان....

البته این سوال و جواب در بیشتر مواقع صدق می کند.....مطلق نمی گم...

در بیشتر مواقع انسان به طور مستقیم یا غیر مستقیم از بنا استفاده می کنه....

چه یک عنصر نمادین باشه..که انسان فقط اون رو ببینه....و چه عنصری عملکردی که از اون استفاده کنه....

بزارین برای حرفم چند مثال بزنم...

تا بدونیم..که مفهوم حرف من در قالب یک اصطلاح نیست...در قالب یک مفهوم هست...

این یک مرکز باز یافت هست.....

ما می تونیم با توجه به امکاناتی که در دست داریم...طراحی رو به سمتی ببریم....که این بنا برای یک بازدیدکننده فراتر از یک مکان بازیافت باشه....و اینکه بنا صرفا با کاربری شناخته نشه...

بنا همون احساس آرامش و صمیمیت رو به انسان بده...و در واقع بنا انسان محور بشه..تا کاربری محور..

hfc7th738hcfkcmfnmaw.jpg

u2k2vsf2ffbcppj871p.jpg

یا اینجا یک مکان آموزشی هست......

دیگه از کلاس های خشک و بی روح و راهرو...و دفتر و... خبری نیست....

یک مفهوم با احترام به آسایش انسانی...و احساس صمیمیت....

البته با یک سیستم آموزشی که این حرکت رو می طلبه...

به صورت حلقه هایی که در فضا قرار گرفته اند...از مفهوم آرامش و جمع رسیدن به طراحی که با روحیه ی انسانی جور در بیاد و لذت رو به انسان منتقل کنه...

ofefa6z79csut6yyq7y6.jpg

resruid3y3jt5hszyi9.jpg

یا در این پروژه.....که یک بانک هست.....

ما از بانک یک فضای بسته در ذهن داریم...

نهایت فضایی که قابلیت نورگیری رو داره....در قسمت ورودی بانک هست.....

درسته ما قوانین دست و پا گیر برای طراحی بانک داریم...ولی با وجود همون قوانین دست و پا گیر.....ما این نوع طراحی ها رو هم می بینیم...

i8t1nq6otnauo98znqf.jpg

yldr6rlmneckgwogju0.jpg

ادغام کاربری ها.....و همچنین استفاده از نور..در تمامی نقطه ی طراحی....فضای باز....و احساس آرامش را القا می کنه....

این چند مثال بود برای اینکه منظورم رو بیشتر برسونم....در واقع این ها مطلق نیستن..ولی نمونه هایی هستند که وجود دارن.:icon_redface:

من منظورم فارغ از هر نوع بحث نظری...بحث مفهومی طراحی هست....:icon_redface:

البته با مفهوم الهی در بنا موافق هستم.....ولی این عنصر..در قالب یک سری کاربری های موضوعی بیشتر به چشم می آد و قابل کاربرد...

در واقع در مواقع دیگه در حد شعار باقی می مونه.....:icon_redface:

لینک به دیدگاه

درسته....hapydancsmil.gif

توی یک طرح معماری اول آسایش مطرح هست....البته به صورتی که کاربری بنا نادیده گرفته نشه...:a030::w16:

پس شما هم موافقی که انسان به معماری هویت میده:a030:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
منم به نظرم مبنا انسانه؛ آسایش و راحتی و.... همه چیز باید در نظر گرفته بشه :w02:

به نظر منم مبنا انسان،و هر بنایی که ساخته میشه باید مورد استفاده انسان قرار بگیره

کاملا درستــــــــــــــــــــــــــهhapydancsmil.gifhapydancsmil.gif

لینک به دیدگاه

به نظر من مبنایی ترین مبنا در معماری خودِ انسان هست....ینی انسانِ که به معماری هویت و معنا میبخشه

به قول استادمون ،دکتر سامه که میگه " کارِ ما در معماری ، طراحی هست...و نتیجه کارِ ما ، ساختمانی است که ساخته میشود."

در واقع ما با طراحی هامون به معماری هویت و معنا میدیم، و نتیجه این کارمون میشه ساختمون یا بنایی که ساخته میشه...

اما اگه خیلی عمیق تر بخوایم بهش نگاه کنیم ، در واقع خدا مبنایی ترین مبنا در معماری هست..

فقط مي تونم بگم آفرين چون از سخنتون خيلي خوشم امد با اين حرفتون انگار از ته دلم گفتي من كه حرفتونو به دلم نشست

كاملا باشما وافكار تونم موافقم

لینک به دیدگاه

فقط مي تونم بگم آفرين چون از سخنتون خيلي خوشم امد با اين حرفتون انگار از ته دلم گفتي من كه حرفتونو به دلم نشست

كاملا باشما وافكار تونم موافقم

ممنونم دوست عزیز..:a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...