رفتن به مطلب

املا چیست؟

spow

ارسال های توصیه شده

املا چیست؟

املا واژه ای است عربی و معنای آن نوشتن مطلبی است که دیگری بخواند، دیکته هم در این نوع موارد بکار می رود این واژه فرانسوی است.

مهارت املا نویسی به معنای توانایی جانشین کردن صحیح صورت نوشتاری حروف ، کلمات و جمله ها به جای صورت آوایی آنهاست . دانش آموزان باید به این مهارت دست یابند تا بتوانند به خوبی بین صورت تلفظی کلمات و حروف سازنده آنها پیوند مناسبی برقرار کنند . بدین ترتیب ضمینه لازم برای پیشرفت آنان در درسهای جمله نویسی ، انشاء و بطور کلی نکاتی را درباره صدا هایی که بوسیله معلم در قالب کلمات و جملات برزبان جاری می شود رعایت نمایند.

الف : آنها را خوب بشنوند.

ب : آنها را خوب تشخیص دهند.

ج: آنها را درست بنویسند.

هر کدام از این فرآیندها ی ذهنی ارتباط مستقیم دارد:

الف : ادراک کلمه>>>>>>حافظه شنیداری و تشخیص شنیداری

ب: بازشناسی کلمه>>>>>حافظه دیداری

ج : بازنویسی کلمه >>>>حافظه حرکتی

اهداف املا در دوره ابتدایی :

1- آموزش صورت نوشتاری کلمات و جملات زبان فارسی

2- تمرین آموخته های نوشتاری شاگردان در رونویسی .

3- تشخیص اشکالات املایی دانش آموزان و رفع آنها.

بدیهی است نوشتاری که با غلط های املایی همراه باشد ارتباط زبانی میان افراد جامعه به خوبی برقرار نمی شود بنابراین لزوم توجه به این درس کاملا درست است. علاوه بر اینها املا نویسی فراگیران را یاری می کند تامهارت های خود را در زمینه های زیر تقویت کنند:

1- گوش دادن با دقت

2-تمرکز و توجه به گفتار معلم.

لینک به دیدگاه

يادش بخير سجاد من تو بچگيم يادم نمياد خانوادم يكبار به من املا گفته باشن هميشه خودم از رو كتاب مي نوشتم هميشه ام به خودم 20 ميدادم معلممون مي فهميد ميگفت باز خودت نوشتي؟؟؟854817_evil_grin.gif

تو دورانه دبستانم يادم نمياد يكبار نمره املام كمتر از 19 شده باشه هميشه دفترارو معلم ميداد من تصحيح ميكردم اونقد لذت ميبردم كه نگو 854817_evil_grin.gif

لینک به دیدگاه

من همیشه املام ضعیف بود و معمولا بالای 16 نمیگرفتم و خیلی از نمرات دیگم هم بخاطر املا افت میکرد به جز ریاضی حتی یک بار املا تو راهنمایی تجدید شدم:a030:

لینک به دیدگاه
املا چیست؟

املا واژه ای است عربی و معنای آن نوشتن مطلبی است که دیگری بخواند، دیکته هم در این نوع موارد بکار می رود این واژه فرانسوی است.

مهارت املا نویسی به معنای توانایی جانشین کردن صحیح صورت نوشتاری حروف ، کلمات و جمله ها به جای صورت آوایی آنهاست . دانش آموزان باید به این مهارت دست یابند تا بتوانند به خوبی بین صورت تلفظی کلمات و حروف سازنده آنها پیوند مناسبی برقرار کنند . بدین ترتیب ضمینه لازم برای پیشرفت آنان در درسهای جمله نویسی ، انشاء و بطور کلی نکاتی را درباره صدا هایی که بوسیله معلم در قالب کلمات و جملات برزبان جاری می شود رعایت نمایند.

الف : آنها را خوب بشنوند.

ب : آنها را خوب تشخیص دهند.

ج: آنها را درست بنویسند.

هر کدام از این فرآیندها ی ذهنی ارتباط مستقیم دارد:

الف : ادراک کلمه>>>>>>حافظه شنیداری و تشخیص شنیداری

ب: بازشناسی کلمه>>>>>حافظه دیداری

ج : بازنویسی کلمه >>>>حافظه حرکتی

اهداف املا در دوره ابتدایی :

1- آموزش صورت نوشتاری کلمات و جملات زبان فارسی

2- تمرین آموخته های نوشتاری شاگردان در رونویسی .

3- تشخیص اشکالات املایی دانش آموزان و رفع آنها.

بدیهی است نوشتاری که با غلط های املایی همراه باشد ارتباط زبانی میان افراد جامعه به خوبی برقرار نمی شود بنابراین لزوم توجه به این درس کاملا درست است. علاوه بر اینها املا نویسی فراگیران را یاری می کند تامهارت های خود را در زمینه های زیر تقویت کنند:

1- گوش دادن با دقت

2-تمرکز و توجه به گفتار معلم.

ولی املا هیچ ربطی به حافظه شنیداری نداره:a030:

لینک به دیدگاه
ولی املا هیچ ربطی به حافظه شنیداری نداره:a030:

چرا وحیدجان خیلی ربط داره

گام اول تشخیص وابراز تمایز بین لغات جستجو درحافظه شنیداری وشبیه سازی ذهنی لغات هست

لینک به دیدگاه
چرا وحیدجان خیلی ربط داره

گام اول تشخیص وابراز تمایز بین لغات جستجو درحافظه شنیداری وشبیه سازی ذهنی لغات هست

در این صورت یه فردی که سواد نداره نباید هیچ شعور شنیداری داشته باشه

لینک به دیدگاه
در این صورت یه فردی که سواد نداره نباید هیچ شعور شنیداری داشته باشه

نه عزیز

اون حافظه رو داره ولی چون مراحل یادگیری رو سپری نکرده نمیتونه حافظه شنیداری رو به صورت مکتوب ارائه کنه

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...