رفتن به مطلب

ویتامین d خطر افسردگی را كاهش می دهد

Ssara

ارسال های توصیه شده

پژوهشگران دریافتند: میزان بالاتر ویتامین d به طور چشمگیری خطر ابتلا به افسردگی را به ویژه در میان افرادی که سابقه افسردگی دارند، کاهش می دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، دکتر «شروود براون» استاد روانپزشکی دانشگاه تگزاس و همکارانش با مطالعه بر روی ۱۲ هزار و ۶۰۰ فرد شرکت کننده از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ به این مهم دست یافتند.

این پژوهش نشان داد: کاهش سطح ویتامین d با علائم افسردگی ارتباط دارد و مراقبت های اولیه از بیمارانی که سابقه افسردگی داشته اند، ممکن است یک نشانه مهم برای ارزیابی سطح ویتامین d در این بیماران باشد.

دکتر «براون» اظهار كرد: تا کنون میزان پایین ویتامین d در بدن انسان با تعدادی از بیماری های قلبی عروقی و عصب شناختی مرتبط شناخته شده است.

وی ادامه داد: با این حال این مطالعه تایید نمی کند که افزایش ویتامین d علائم افسردگی را کاهش می دهد.

«براون» افزود: دانشمندان رابطه دقیق بین این دو موضوع را مشخص نکرده اند. این که آیا کاهش ویتامین d در علائم افسردگی موثر است یا افسردگی خودش موجب کاهش سطح ویتامین d می شود یا از لحاظ شیمیایی چه اتفاقی می افتد، به مطالعات بیشتری نیاز دارد. با این حال ویتامین d ممکن است در انتقال دهنده های عصبی، علائم التهابی و عوامل دیگر که می توانند به توضیح رابطه با افسردگی کمک کنند، موثر باشد.

ایسنا

لینک به دیدگاه

جالبی اینه که ویتامین دی که از آفتاب جذب میشه...

اگه بیش از حد در معرض آفتاب باشه باعث سرطان پوست میشه

یه سوال

ویتامین دی محلول در چربیه؟

لینک به دیدگاه
جالبی اینه که ویتامین دی که از آفتاب جذب میشه...

اگه بیش از حد در معرض آفتاب باشه باعث سرطان پوست میشه

یه سوال

ویتامین دی محلول در چربیه؟

بله محلول در چربیه!

خب بودن در معرض آفتاب به مقداریش لازمه.

مثلا ساعت 14 و 15 هم بهتره در معرض آفتاب نباشیم.

لینک به دیدگاه
یه سوال دیگه...

علت اینکه کلسیم با ویتامین دی مکمل همن چیه؟

تا اون جایی که من میدونم جذب کلسیم از روده ها با کمک ویتامین دی انجام میشه. :ws52:

دیگه چرا و چه طور رو من هنوز نمی دونم! :hanghead:

لینک به دیدگاه
تا اون جایی که من میدونم جذب کلسیم از روده ها با کمک ویتامین دی انجام میشه. :ws52:

دیگه چرا و چه طور رو من هنوز نمی دونم! :hanghead:

واسم جالبه

من کلا به شیمی علاقه دارم با این که رشتم باهاش فرق داره...

احتمالا باید توی واکنش های شیمیایی باشه

با این حال ممنون

لینک به دیدگاه
یه سوال دیگه...

علت اینکه کلسیم با ویتامین دی مکمل همن چیه؟

شکل فعال ویتامین دی (1 و 25 دی هیدروکسی کوله کلسیفرول) مثل یه هورمون در جذب کلسیم عمل می کنه.ویتامین d باعث ساخته شدن یه نوع پروتئین متصل شونده به کلسیم در سلول های اپی تلیال روده می شه.این پروتئین باعث انتقال کلسیم به سیتوپلاسم این سلول ها می شه.میزان جذب کلسیم مستقیما با تعداد پروتئین های متصل شونده به کلسیم ارتباط دارد.البته این عمده اثری هست که روی این سلول ها می زاره ،اثرات دیگه ای هم داره که تاثیرشون کمتره.

تاثیر نور خورشید هم در ساخت ویتامین دی تولید کوله کلسیفرول هست که با تابش اشعه ی uv به 7- دی هیدروکلسترول انجام می شه بعد این ماده به کبد می ره و سپس به کلیه تا 1 و 25 -دی هیدروکسی کوله کلسیفرول تشکیل بشه و بعد بتونه کارهای مربوطه رو انجام بده.

اما دلیل افزایش احتمال ایجاد سرطان در حضور نور خورشید، اثرات مخرب uv روی کروموزوم ها و ماده ی ژنتیک و در نتیجه ایجاد جهش در ژن هایی هست که می تونن سرطان رو ایجاد کنن.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...