رفتن به مطلب

طرح زير خاکي کاهش آلودگي هوا همچنان در انتظار ابلاغ


ارسال های توصیه شده

يازده سال گذشت:

طرح زير خاکي کاهش آلودگي هوا همچنان در انتظار ابلاغ

ايرن- طرح جامع کاهش آلودگي هوا که اکنون از جمله طرح‌هاي زير خاکي محسوب مي‌شود پس از 11 سال همچنان در انتظار ابلاغ مسئولان به سر مي‌برد.

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

به گزارش خبرگزاري فارس زماني که بحث جدي در مورد آلودگي هوا و مضرات آن مطرح شد مسئولان کشور تصميم گرفتند که براي اين موضوع چاره‌اي بينديشند؛ چاره‌اي که منجر به مطرح شدن برنامه جامع مبارزه با آلودگي هواي تهران شد.

 

"برنامه جامع مبارزه با آلودگي هواي تهران" در سال ???? طراحي و تصويب شد و قرار شد طبق اين برنامه ظرف مدت ?? سال هواي پايتخت به کيفيت سالم و قابل تنفس برسد؛ محورهاي اين برنامه که 7 مورد بود شامل استاندارد‌سازي خودروهاي نو، از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده، ارتقاي حمل‌ و ‌نقل عمومي، بهبود کيفيت سوخت، معاينه فني خودروها، مديريت ترافيک و آموزش همگاني بود ولي اين طرح به دلايلي پيگيري نشد و بر زمين ماند تا اينکه در سال 1383 بر اين برنامه‌ بازنگري مجددي صورت گرفت اما اين بازنگري نيز مورد استقبال مسئولان قرار نگرفت و روز به روز بر آلودگي هوا افزوده شد.

 

هم‌اکنون که 11 سال از اين طرح مي‌گذرد، بالاخره مسئولان کشور 7 آبان امسال بود که تصميم گرفته‌اند طرح بر زمين مانده را تکميل کرده و آن را براي 8 کلان شهري که با آلودگي هواي خود دست و پنجه نرم مي‌کنند، اجرايي کنند.

 

آيا طرح جامع کاهش آلودگي هوا، آلودگي هوا را کاهش مي‌دهد؟

 

علي محمد شاعري، قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست 7 آبان امسال بود که از تصويب طرح جامع کاهش آلودگي هواي 8 کلان‌شهر خبر مي‌دهد و مي‌گويد: طرح جامع کاهش آلودگي هواي 8 کلان‌شهر کشور هفته گذشته در کميسيون زيربنايي دولت بعد از 6 ماه کار کارشناسي تصويب شد.

 

البته وي از زمان ابلاغ طرح جامع کاهش آلودگي هواي 8 کلان شهر خبري نداده بود ولي محورهاي اين طرح را که شامل افزايش ارتقاي استاندارد توليد خودروهاي داخلي از يورو ? به يورو 4، ارتقاي استاندارد خودروهاي وارداتي از يورو 4 به يورو 5، ارتقاي استاندارد موتورسيکلت از يورو 2 به يورو 3 و افزايش سهم حمل و نقل عمومي در کلانشهرها مي‌شد، ارائه کرده بود.

 

شاعري در اين خصوص بيان مي‌کند: يکي از محورهاي طرح جامع کاهش آلودگي هواي 8 کلان‌شهر شامل ارتقاي استاندارد توليد خودروهاي داخلي از يورو ? به يورو 4، ارتقاي استاندارد خودروهاي وارداتي از يورو 4 به يورو 5 و ارتقاي استاندارد موتورسيکلت از يورو 2 به يورو ? مي‌شود.

 

شاعري مي‌افزايد: از ديگر محورهاي اين طرح ارتقاي استاندارد کيفيت فرآورده‌هاي سوختي از يورو ? به يورو 4 و 5 است همچنين براساس طرح جامع کاهش آلودگي هواي 8 کلان‌شهر، سرانه فضاي سبز در کلان شهر‌ها هر سال به ازاي هر نفر يک متر مربع افزايش پيدا خواهد کرد.

 

حمل‌ونقل عمومي هر ساله 10 درصد نسبت به سال قبل افزايش پيدا مي‌کند

 

معاون انساني سازمان حفاظت محيط زيست عنوان مي‌کند: طبق طرح جامع کاهش آلودگي هواي 8 کلان‌شهر سهم حمل و نقل عمومي هر سال 10 درصد نسبت به سال قبل افزايش پيدا خواهد کرد و مراکز معاينه فني خودروها موظفند براساس قانون، براي تمامي خودروهاي در حال ترددي که نکات ايمني را رعايت مي‌کنند، برگه معاينه فني صادر کرده و نبايد براي خودروهايي که دچار اشکالات ايمني هستند، برگه معاينه فني صادر کنند.

 

وي مي‌گويد: کنترل هوشمند تردد خودرو‌ها در محدوده‌هاي ترافيکي و در روزهايي که شرايط هشدار و اضطرار از سوي سازمان حفاظت محيط زيست اعلام مي‌شود نيز از مهم‌ترين محورهاي طرح جامع کاهش آلودگي هواي 8 کلان‌شهر است همچنين بارور کردن ابرها در شرايط اضطراري و هشدار، ساماندهي صنايع آلاينده در 8 کلان‌شهر کشور و ايجاد حريم‌هاي جديد براي مراقبت از گسترش آلايندگي در 8 کلان‌شهر کشور نيز از محورهاي اين طرح است.

 

شاعري تصريح مي‌کند: ارتقاي استاندارد مصرف انرژي در مصارف خانگي، اداري و تجاري، استفاده از انرژي‌هاي نو و تجديدپذير در کشور و در سبد مصرفي مردم از جمله محورهاي مهم طرح جامع کاهش آلودگي هواي 8 کلان‌شهر است.

 

البته در اين ميان برخي از افراد مدعي هستند که برنامه‌هاي قبلي مبارزه با آلودگي هوا که برخي از آنها اجرايي شده بود، طرح شکست خورده‌اي بوده است اما مسئولان محيط زيست اين موضوع را قبول نداشته و مکرر در مصاحبه‌هاي خود آن را گوشزد کرده بودند.

 

طرح قبلي کاهش آلودگي هوا شکست خورده نبود!

 

محمدجواد محمدي‌زاه، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در اين خصوص تأکيد مي‌کند: بنده اعتقاد ندارم طرحي که قبلاً مصوب شده بود، شکست خورده است.

 

وي ادامه مي‌دهد: طرح قبلي کاهش آلودگي هوا در برخي از آيتم‌ها توفيق صددرصد داشت مانند برنامه گازسوز کردن موتورهاي دو زمانه اين طرح موفق بود. همچنين در خصوص گازسوز کردن واحدهاي صنعتي و خودروهاي عمومي بالغ بر ? ميليون خودرو گازسوز شده است.

 

محمدي‌زاده مي‌افزايد: در ارتباط با از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده تاکنون يک ميليون و ??? هزار خودرو از مدار خارج شده است، بنابراين بنده اعتقاد دارم که طرح قبلي کاهش آلودگي هوا در برخي بخش‌ها ضعيف عمل کرده است و در مجموع ما توفيق اين طرح را ?? تا ?? درصد ارزيابي مي‌کنيم.

 

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست عنوان مي‌کند: همچنين طرح قبلي کاهش آلودگي هوا در حوزه فرهنگ‌سازي توفيقات ضعيفي داشته است ولي در روند کاهش آلايندگي تأثيرگذار بوده و آلايندگي‌هايي مانند مونوکسيدکربن و ازن امسال نسبت به سال گذشته بهبود پيدا کرده است.

 

محمدي‌زاده تصريح مي‌کند: ما فقط در خصوص ريزگردها و تنها در موردي که شاخص زير ?.? ميکرون مشکل آلايندگي داريم و آيتم‌هاي ديگر همگي وضع بهتري دارند.

 

معاون رئيس جمهور که 15دي‌ماه امسال براي افتتاح واحد پسآب صنعتي و سيستم آنلاين پالايشگاه نفت پارس به اين پالايشگاه رفته بود در خصوص زمان اجراي اين طرح تصريح مي کند: طرح جديد جامع کاهش آلودگي هواي ? کلانشهر کشور در کميسيون زيربنايي و دولت تصويب شده و طي چند روز آينده اين طرح ابلاغ خواهد شد ضمن اينکه ابلاغ آن مستلزم ابلاغ رسمي دولت است.

 

چند روز گذشت ولي وعده رئيس سازمان محيط زيست در خصوص ابلاغ طرح کاهش آلودگي هواي تهران عملي نشد تا اينکه قائم مقام اين سازمان در مراسم نخستين روز هفته هواي پاک مي‌گويد: اميدواريم طرح جامع کاهش آلودگي هواي کلان شهرها به‌زودي ابلاغ شود امروز هم از معاون اول رئيس جمهور در‌خواست داشتيم طرح جامع کاهش آلودگي کلان شهرها که تصويب شده است را به زودي ابلاغ کند.

 

محيط زيست: پيش‌بيني مي‌کرديم اين طرح در هفته هواي پاک ابلاغ شود

 

وي مي‌گويد: ما‌ بي‌صبرانه منتظر ابلاغ طرح جامع کاهش آلودگي هواي 8 کلان شهر هستيم و اميدواريم که اين طرح طي يک تا دو هفته آينده ابلاغ شود البته پيش‌بيني ما اين بود که طرح جامع کاهش آلودگي هواي کلان شهرها طي هفته هواي پاک ابلاغ شود.

 

حال که تهران در شرايط آلودگي هوا به سر مي‌برد و به گفته مسئولان محيط زيست پايتخت‌نشينان از ابتداي سال جاري تا 17 دي‌ماه تنها 2 روز پاک، 108 روز سالم، 180 روز ناسالم و 3 روز بسيار ناسالم را تجربه کرده‌اند بايد ديد آيا ابلاغ اين طرح خاک خورده دردي از آلودگي هواي کلانشهرها دوا مي‌کند يا مثل ده‌ها قانون و طرح ديگر فقط ابلاغ مي‌شود اما هيچ‌گاه اجرايي نخواهد شد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...