رفتن به مطلب

آموزشِ مسئولیت پذیری در مدارس ژاپن

ارسال های توصیه شده

آموزشِ مسئولیت پذیری با دادن مسئولیت های کوچک به کودکان مثل پرورش یک گل و وادار به پاسخگویی نسبت به این مسئولیت.

ژاپن کشوری است که تقریبا منابع زیرزمینی و معدنی خاصی ندارد و از طرفی دائما در معرض سیل، زلزله، طوفان، سونامی، کوه های آتشفشانی و سایر بلایای طبیعی است.

در زیر بعضی ویژگی های مدارس دوره ابتدایی و راهنمایی در ژاپن را می خوانید:

به دانش آموز نمره داده نمی شود و هیچ دانش آموزی مردود نخواهد شد. نمره، ابزاری برای کنترل نیست و مربی واقعا پرورش دهنده است.

l1qdx8ynk28b5bx7pzf1.jpg

کار گروهی مبانی آموزش است. کلوپ ها و گروه های مختلف در مدارس فعال هستند و دانش آموز در گروه های مختلف عضو می شود و کار جمعی را می آموزد.

r9ouy61p6z32rw4nicr4.jpg

آموزشِ مسئولیت پذیری با دادن مسئولیت های کوچک به کودکان مثل پرورش یک گل و وادار به پاسخگویی نسبت به این مسئولیت.

b81mzwdpv9fawewrg20.jpg

هزینه آموزش در تمام مدارس روستاها و شهرها یکسان است.

در ژاپن، سرایدار وجود ندارد و وظیفه تمیز نگه داشتن مدارس حتی سرویس های بهداشتی به صورت گروهی به دانش آموزان سپرده می شود.

s7v3lzbvf45cozhqu43v.jpg

در مدارس ژاپن، گروه های ویژه ای مثل شاگرد اول ها، با استعدادها، پیشتازان و فرزانگان وجود ندارد و همه می توانند در اردوها و برنامه های مختلف شرکت کنند.

ffmvfvscjfozkyjq71i.jpg

همه دانش آموزان با هر شکل و قیافه و وضعیت مالی و استعداد در هر جای کشور (پایتخت و شهر و روستا) به طور یکسان آموزش می بینند و مدارس تیزهوشان یا مدارس ویژه وجود ندارد. در ژاپن استعداد ها شناسایی می شود و بعد از دوره راهنمایی تفکیک ها صورت می گیرد. به کسی به خاطر یک استعداد خاص نسبت به دیگران بهای خاصی داده نمیشه چون هر کدام از دانش آموزان در زمینه خاصی استعداد دارند.

در مدارس ژاپن، شادی و سر و صدا و جنجال موج میزند و کسی با چوب و کتک و فحش و تشر مانع از خوشحالی و جیغ و داد و تحرک بچه ها نمی شود.

برنامه های ویژه ای برای شاد نگهداشتن دانش آموزان در مدارس ژاپن در نظر گرفته می شود.

ژاپنی ها اصلا از خرج کردن برای تجهیز مدارس ابایی ندارند و بودجه های هنگفتی صرف تجهیز مدارس به کتابخانه، آزمایشگاه، زمین بازی، وسایل ورزشی، استخر شنا، سالن نمایش، وسائل سمعی و بصیری و حتی گلخانه می شود.

حال شما نظام تربیتی در ایران را در نظر بگیرید که:

io4uagzcf8t5ngqmkrp2.jpg

لینک به دیدگاه

سلام

در ايران هم به بچه ها مسوليت مي دن البته در روستا.....روستايي كه من دارم فعاليت مي كنم ....بچه ها همشون مسوليت پذير هستن....تميز كاري هر كلاس برعهده بچه هاست البته گروهي انجام مي دن ...پخش كردن تغذيه كه فعلا شير هست هم برعهده خود بچه هاست...كه اين كار ها زمان بر هستن و كلي انزژي صرف ميشه و در نهايت دانش آموز از فرط خستگي توجهي به درس نداره.... مقايسه كشورمون با كشور ژاپن كاملا كار اشتباه و غير منطقي هست....احتمالا بچه ها تو ژاپن تمام روز در مدرسه هستن....ولي بچه هاي كشور ما فقط نصف روز ...به خاطر همينه مي گم مقايسه اشتباهه

لینک به دیدگاه
سلام

در ايران هم به بچه ها مسوليت مي دن البته در روستا.....روستايي كه من دارم فعاليت مي كنم ....بچه ها همشون مسوليت پذير هستن....تميز كاري هر كلاس برعهده بچه هاست البته گروهي انجام مي دن ...پخش كردن تغذيه كه فعلا شير هست هم برعهده خود بچه هاست...كه اين كار ها زمان بر هستن و كلي انزژي صرف ميشه و در نهايت دانش آموز از فرط خستگي توجهي به درس نداره.... مقايسه كشورمون با كشور ژاپن كاملا كار اشتباه و غير منطقي هست....احتمالا بچه ها تو ژاپن تمام روز در مدرسه هستن....ولي بچه هاي كشور ما فقط نصف روز ...به خاطر همينه مي گم مقايسه اشتباهه

سلام به کارشناس آموزش ابتدایی...خواهش می کنم در ادامه بحثم را کامل مطالعه بفرمایید...و بذونین که در گفتن این مطلب حالت من در این شکل هست در مقابل شما که از من بیشتر می دونین:icon_redface:

این متن رو برای بحث اینجا نگذاشتم...ولی دیدم چون کارشناسی یک مطلب رو فرمودند...لازم دیدم یک سری توضیح بدم....

دوست عزیز..در یک بحث همیشه باید کل نگر بود...و یک بخش از بحث یک نفر رو به عنوان کل بحث او در نظر نگرفت....

من در این مطلب به اینکه در اون نظام آموزشی هیچ تفکیکی به عنوان تیزهوشان و غیره ندارن اشاره کردم....و به جاش تفکیک تخصص ها رو مطرح کردم....

چرا شما این بحث رو ندیدین؟

میگین نمیشه این دو رو باهم مقایسه کرد....به دلیل زمان...

من هم حرفم در این مقایسه همینه...که چرا سیستمی اجرا بشه که این زمان رو بگیره و بازده خوبی نداشته باشه....

اینکه کودک در اوایل با مسولیت پذیری آشنا بشه خوبه...و شما به نمونه هایی در ایرانم اشاره کردین که درسته...

ولی آیا این نمونه ها در همه جا اجرا می شه؟...

آیا از یک سیستم آموزشی که پروشی و تربیت محور نیست...بلکه فقط متن محوره...میشه با این کارهای سطحی به تربیت و حس مسولیت پذیری رسید؟

درسته این کارها باید انجام بشه...ولی درون یک سیستمی که محوریتش تربیت وپرورش در کنار آموزش باشه...

در این سیستم آموزشی هیچکس...بر کس دیگر برتری نداره...فقط استعدادها در تخصص های مختلف هستند که نقش فرق رو بین بچه ها بازی می کنند....

ولی ما همین حال مدارسی رو داریم به نام تیزهوشان..و نمونه دولتی...آیا ما فقط کسانی رو می خوایم که خوب فرمول حل کنن؟

آیا ما تکنسین نمی خوایم؟...آیا ما در تخصص های مختلف انسان های پیشرو نمی خوایم؟

بله می خوایم...ولی خروجی سیستم این رو به ما نمی ده....

اونها از اوایل رو کودکان اینو کار می کنن....در نتیجه بازده خوبی دان.....که در بازار کارشونم معلومه....

ما مدارس خصوصی داریم در ایران..که بر حسب پول دانش آموز می گیرن..نه براساس استعداد و توانایی.....

حتی مدارس دولتی هم موجود است..که شما بهتر از من می دانید....

بنده فقط یکسری نمومنه از یک سیستم آموزشی آوردم....و در آخر فقط یک جمله نوشتم آن هم به طعنه...و نقادانه....

و منکر تلاش های انجام شده نیستم...بلکه بستری که در حال حاضر از نظر سخت افزاری و نرم افزار ی موجوده با این سیستم آموزشی....بازده مناسب رو نداره...

دیدن که من منظورم فقط پاکت شیر...و تقسیم کردن اون بین بچه ها..و این که اونا خودشون این کار رو انجام بدن نبود...که این هم باید باشه...

من کل سیستم رو می بینم....

ممنونم از این که نطر دادین و امیدوارم این حرف های من رو در مقابل خودتون که دست بر آتش دارین....حرف یک شاگرد در مقابل معلم ببینین...:icon_redface:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...